Results 1 to 15 of 15

Thread: Remote Support For Real n00bs

Uber Mood johnake's Avatar
    Blog Entries
    4

Default Remote Support For Real n00bs

Aveti prieteni care nu stiu sa instaleze si sa configureze server'ul de radmin si are neaparata nevoie de dvs? Nimic mai simplu. In principiu iti trebuiesc 5 fisiere mari si late (pe care vi le-am pus la dispozitie in link'ul de mai jos):

Radmin.reg
    radmin.exe(optional)
    radmin.bat
    r_server.exe
    AdmDll.dll

In principiu, fisierele enumerate mai sus (in afara de radmin.bat, care este un batch script facut de noi) exista in kitul de instalare Remote Administrator. Ce contine acel radmin.bat?

Code:
    @ECHO OFF
    ECHO Se copiaza fisierele necesare...
    echo.
    copy r_server.exe %WINDIR%\system32
    copy AdmDll.dll %WINDIR%\system32
    copy radmin.exe %WINDIR%\system32
    copy Radmin.reg %WINDIR%\system32

ECHO Incepe procesul de instalare
    echo.

cd C:\Windows\system32

r_server.exe /silence /uninstall
    r_server.exe /silence /port:4899 /pass:parolamea /save
    r_server.exe /silence /install
    regedit /s Radmin.reg 
    net start r_server

ECHO Procesul de instalare s-a incheiat cu succes.
    echo.
    pause
    Trimiteti aceste fisiere prin yahoo messenger sau orice alta metoda si puneti user'ul sa execute radmin.bat

Link'ul catre fisiere

Sarbatori Fericite!
    I don't have any beliefs or allegiances. I don't believe in this country, I don't believe in religion, or a god, and I don't believe in all these man-made institutional ideas.

George Denis Patrick Carlin (May 12, 1937 – June 22, 2008)

2. The Following User Says Thank You to johnake For This Useful Post:

ghowz (12-23-2009)

Tot ceva asemanator dar sincer mi se pare mult mai usor de utilizat , banuiesc ca multi stiti de el dar vad ca nu a fost postat.

TeamViewer Setup.exe - - File Download Aici gasiti programul cu pricina ,

nici nu trebuie instalat.Sper sa va fie de folos.

O zi buna.

Torrents.ro Member oacki's Avatar

ce vremuri erau cand mergea radminul...cu ip scan ) distractie mare...si real vnc e bunicel, un program asemanator

Si eu folosesc team viewer cu toti prietenii care nu se pricep mai la nimic cand vine vorba de calc. Recomand in max 5 min ai facut remote desktop cu absolut oricine

mersi johnake mai am vecine (mai in varsta nu fetiscane) care habar nu au sa instaleze un player si mi-e lene sa ma deplasez

dupa cum a spus si RageWD team view e foarte usor de folosit si capata o popularitate din ce in ce mai mare.

ceva mai tare decat team viewer este?

Quote Originally Posted by dannytmro View Post
    ceva mai tare decat team viewer este?
    UltraVNC cred ca e ceva mai profesional ca TeamViewer.

tot cel mai misto e remote-ul de la windows anyway thanks big john
    http://forum.torrents.ro/image.php?type=sigpic&userid=11123&dateline=121621  9643

Mai e un programel pe care vad ca nu l-a pomenit nimeni pe aici. https://secure.logmein.com/home.asp?lang=en

ce e misto la programul asta este ca merge fara probleme si la calculatoare cu ip dinamic, nu trebuie sa ti minte nimic ci trebuie sa il instalezi numai o singura data.

si au si o versiune gratuita. pe langa asta poti din contul tau sa administrezi mai multe calculatore. Nu stiu daca intereseaza pe cineva dar eu l-am incercat si merge si pe windowsmobile

Torrents.ro Member TheFlash's Avatar

Quote Originally Posted by RageWD View Post
    Tot ceva asemanator dar sincer mi se pare mult mai usor de utilizat , banuiesc ca multi stiti de el dar vad ca nu a fost postat.

TeamViewer Setup.exe - - File Download Aici gasiti programul cu pricina ,

nici nu trebuie instalat.Sper sa va fie de folos.

O zi buna.
    Eu personal tot TeamViewer folosesc, dar nu cred ca e mai usor de utilizat in cazul celui pe care il ajuti. TeamViewer trebuie instalat, la Radmin asta de la johnake nu trebuie decat sa dai dublu click pe iconita.

Personal prefer Radmin. Poate si pentru ca il folosesc de ani buni de zile(cum zicea cineva mai sus, de pe vremea cand se scanau ip-uri pentru a afla servere radmin neparolate) si poate si pentru ca nu iti trebuie user(TeamViewer) sau alte artificii. Ai ip-ul, stii port-ul si parola si gata. Te-ai conectat.

Quote Originally Posted by ardei View Post
    tot cel mai misto e remote-ul de la windows anyway thanks big john
    Remote Desktop connection(remote-ul din windows) are avantajul ca merge mai bine(asta am observat eu) decat Radmin sau TeamViewer. Dezavantajul enorm pe care il are acest remote este ca userul de pe care se facee autentificarea primeste automat Log Off in momentul in care cineva intra pe userul lui prin remote ceea ce e aiurea daca vrei sa ii arati persoanei respective anumite chestii, un tutorial live, sau eu stiu ce alte chestii. Si mai exista inca un dezavantaj si anume, file tranfer-ul. Nu te poti conecta remote doar pentru file transfer.

LogMeIn nu l-am incercat, dar din cate am inteles aduce un lucru nou in ale remote-ului: nu e nevoie de ip static(nu ca ip-ul dinamic ar fi o foarte mare problema la celelalte daemon-uri de remote) si nu necesita porturi inbound deschise. Daca esti in spatele unui router/firewall sau alte chestii care nu iti permit sa ai un port deschis inbound se pare ca cei de la LogMeIn au solutia. Aceasta informatie pe care o am nu este sigura; mi-a fost lene sa testez acest soft si la fel si sa citesc foarte multe despre el, asa ca daca stie cineva mai multe, il rog sa ne spuna mai multe despre el.

Torrents.ro Member sEeKeR's Avatar
    Blog Entries
    1

LogMeIn l-am testat si avut acu vreo 2 ani. e bunicel. face acelasi lucru ca teamviewer. instalezi programul in calculator si de pe site-ul lor intrii pe acel comp. chestia e ca el ca sa il poti instala trebuie dat jos de la ei de pe site fiind logat pe user, altfel nu mergea instalat, cel putin asta am patit eu atunci.
    my sig got stolen

Torrents.ro Member TheFlash's Avatar

Quote Originally Posted by TheJudge View Post
    Personal prefer Radmin. Poate si pentru ca il folosesc de ani buni de zile(cum zicea cineva mai sus, de pe vremea cand se scanau ip-uri pentru a afla servere radmin neparolate) si poate si pentru ca nu iti trebuie user(TeamViewer) sau alte artificii. Ai ip-ul, stii port-ul si parola si gata. Te-ai conectat.
    La TeamViewer nu iti trebuie nici un user. E chiar mai simplu decat la Radmin. La TeamViewer iti trebuie ID si Pass, la Radmin iti trebuie IP, PORT, Pass

Eh, al naibii de user/ID. Stiai tu la ce ma refer. ID-ul acela e format din nush cate cifre care e clar ca nu il poti tine minte prea usor pe cand la radmin iti poti crea un dns pentru ip-ul la care vrei sa te conectezi si gata. Portul daca e default nu tre sa il tii minte nici la Radmin, asa ca...