Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 41 to 60 of 169

Thread: Recomandari Filme/Seriale/Documentare

Torrent Celebrity elGringo's Avatar

Premonition (2007) - IMDb
    Foarte interesant filmul, merita vazut. Eu tot am sperat pana la sfarsit ca va reusi sa-si salveze sotul...dar se pare ca acest film ne arata cum este viata cu adevarat.

2. The Following User Says Thank You to elGringo For This Useful Post:

sphynx (01-21-2011)

Quote Originally Posted by tantzel View Post
    Ma intereseaza foarte mult sa vizionez filme gen Into the wild. Povestea in sine m-a miscat foarte mult, si as vrea sa stiu daca mai sunt si alte filme de genu'. Sau macar sa urmeze acest fir: natura, calatorii etc.
    127 de Ore (2010) - IMDb ceva asemanator intr-o oarecare masura!
    Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere!

Torrent Celebrity elGringo's Avatar

Idle Hands (1999) - IMDb Incepe horror dar se termina cu lacrimi de ras

Banned

The hangover prea tare filmul

A Clockwork Orange a.k.a. Portocala Mecanica (1971)

I Love Alexandra Kensky's Avatar
    Blog Entries
    1

Vazut zilele astea Persons Unknown; nu e film, ci un serial cu un singur sezon de 13 episoade. Mi s-a parut excelent, o combinatie de LOST, The Cube si The Prisoner. E vb de niste oameni rapiti ce se trezesc intr-un orasel pustiit inconjurat de bariere invizibile inpenetrabile si unde sunt urmariti 24/7 de sute de camere; fiecare personaj provine din medii diferite cu secretele lor si nimeni nu stie ce se intampla. Actorii isi fac treaba, insa cel mai mult mi-a placut starea de mister/suspans ce a planat nonstop. Recomand !

Aa, si ca tot am amintit de Lost, aici toate misterele/secretele nu sunt lasate in plop pana la final.

Daca mai stiti ceva de genul lasati un reply
    Last edited by Kensky; 04-25-2011 at 05:17 PM.

Senior User sphynx's Avatar

Pe mine nu m-a fascinat, nu l-as recomanda cu tarie dar merge in lispa de altceva.In genul asta ar fi The Prisoner, remake-ul la cel din '67 daca nu l-ai vazut deja.

beau si f8t ca masina de cusut tastatura's Avatar

@Kensky - era o miniserie interesanta... The Lost Room parca

sal..vreau si eu o recomandare de un serial gen NCIS dar sa fie legat de politie, detectivi...nu de marina! astept recomandarile voastre!

bagativa la merlin s1 si s2 ... nu ma satur de acest serial :X imi place la nebunie

Am terminat si eu de vazut Six feet under...ideea si mesajul transmis sunt ceva inedit si atragator, personajele sunt reusite si ajungi sa le indragesti rapid. Serialul exceleaza prin episodul pilot foarte reusit, agresiv si prin final care este unul normal, asteptat, dar in acelasi timp fabulos regizat, un final perfect.
    Merita vazut, ai ce invata din el dar consider ca se putea lucra mult mai bine pe o asemenea tema, actiunea desi realista si fara clisee, prezentand viata de zi cu zi a personajelor, e destul de monotona, asa ca nu va asteptati decat la un serial care prezinta foarte fidel viata si moartea.

Vreau o Tara Ca Afara iLink's Avatar
    Blog Entries
    98

Quote Originally Posted by Pedrosa View Post
    bagativa la merlin s1 si s2 ... nu ma satur de acest serial :X imi place la nebunie
    Nu stiu cum da uram acest serial nu am vazut sez 1 si 2 dar la 3 m-am uitat ..m-a amuzat un episod) si de atunci nu il mai las. ciudat cum se poate schimba ..... in concluzie recomad MERLIN.

http://vplay.ro/watch/wsaffw64/
    Last edited by iLink; 07-16-2011 at 02:50 PM.

Radio înseamnă PRO FM
    I
    Top 3 motive sa citesti RecoverTRO
    E ţara în care se întâmplă în fiecare zi câte ceva

Quote Originally Posted by eujon View Post
    sal..vreau si eu o recomandare de un serial gen NCIS dar sa fie legat de politie, detectivi...nu de marina! astept recomandarile voastre!

CSI-urile, Hawaii Five-0, Castle, Criminal Minds, Law & Order, Luther...sunt o grămadă.

Vreau o Tara Ca Afara iLink's Avatar
    Blog Entries
    98

Quote Originally Posted by H4L0 View Post
    CSI-urile, Hawaii Five-0, Castle, Criminal Minds, Law & Order, Luther...sunt o grămadă.
    Ai uitat de Flashpoint , cred ca se incadreaza . un serial foarte bun

Radio înseamnă PRO FM
    I
    Top 3 motive sa citesti RecoverTRO
    E ţara în care se întâmplă în fiecare zi câte ceva

Torrents.ro Member liviu84's Avatar

Greys Anatomy imi pare un serial super interesant care m-a captat (nefiind un fan al serialelor).

Vă recomand cu încredere serialul Entourage.

Să nu vă lăsaţi înşelaţi de superficialitate falsă a subiectului din film, pentru că scenariul şi caracterele sunt foarte originale. Mie a început să-mi placă cu adevărat doar de la seria 3, deci să aveţi puţină răbdare, dacă vreţi să vedeţi un serial cu bun gust.

cu acelasi entuziasm ca stimabilul de mai sus va recomand si eu serialul Weeds, trebuie neaparat sa treceti de sezonul 1 dupa care veti astepta ziua de marti cu sufletul pe TvT ( you gotta love that site )...
    Este vorba de o vaduva, mama, doamna de suburbie americaneasca care e dispusa sa faca aproape orice sa isi mentina nivelul ridicat de trai alaturi de familia ei si cum face asta, devenind dealer de droguri usoare ilegale, asa ca situatiile comice, uneori hilare, nu inceteaza sa te surprinda nici un moment. personajele auxiliare nu sunt de neglijat.
    suck my cockiness! swallow my ... pride!

Am terminat si eu de vazut The Wire si pot spune ca nu degeaba este considerat cel mai bun serial facut vreodata deoarece e intradevar, cel mai realist, cel mai matur si cel mai profesionist serial pe care l-am vazut, ajungand chiar sa fie subiect de studiu in cateva universitati americane.
    Stie sa imbine perfect elementele mai comerciale, care atrag publicul, precum gangsteri, mafie, violenta; cu elementele intelectuale ce tin de politic, social sau economic.
    In ciuda partii comerciale atractive (mie cel putin mi s-a parut un serial mai "mafiot" decat Sopranos), The Wire nu a avut un succes atat de mare la public (a nu se intelege ca a fost anulat) si asta, spun criticii, se datoreaza faptului ca solicita atentie maxima; de multe ori nu poti decat sa intuiesti despre ce vorbesc personajele sau la ce se refera, telespectatorului nu i se ofera totul pe tava iar asta sustine realismul showului; un alt aspect ce a dus la audientele nu atat de ridicate este distributia serialului, cu actori negri in proportie de 70% precum si jargonul folosit intensiv si dificil de inteles.
    The Wire m-a impresionat prin senzatia de realism nemaintalnita, prin faptul ca multe personaje si scene sunt inspirate din realitate si totodata prin prezentare bruta a societatii cu toate interesele si masinatiunile specifice, prezentate prin temele tratate, cate una in fiecare sezon: mafia drogurilor, coruptia din sistemul portuar, luptele politice si influenta lor asupra "strazilor", sistemul scolar si influenta presei.
    Castingul si personajele sunt iarasi impresionante, fiecare sezon aduce o alta mana de actori cu roluri importante si care isi fac treaba excelent. Sunt cateva personaje constante de-a lungul celor 5 sezoane dar nu pot spune ca exista vreunul principal, toate sunt niste pioni ce servesc la transpunerea temelor insa ajungi sa indragesti cu adevarat foarte multe din ele. Mai mult, unii dintre actori sunt fosti primari, fosti politisti sau gangsteri, de altfel si producatorii sunt fosti ziaristi sau politisti, ceea ce evidentiaza nivelul de profesionalism si organizare nemaintalnit in alt serial.
    Chiar daca alte seriale sunt mai palpitante si te pot face sa le urmaresti zi si noapte, The Wire e ceva aparte care starneste respect, el invinge prin esenta lui, realismul, profesionalismul si maturitatea sa il fac un fenomen, detasat de restul serialelor.