Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 20 of 215

Thread: Sisteme desktop

Default Sisteme desktop

Salutari . As vrea sa imi achiztionez un pc doar pentru jocuri . Va cer ajutorul in special lui dacris stiu ca el le are cu jocurile banuiesc ca se pricepe . Vreau sa imi alcatuiti si mie un wishlist cu un sistem pana in 25-30 milioane . Multumesc !

Intamplator chiar ma uitam la asa ceva pe alt forum: "csa87" - Wishlist la PC Garage
    2500 lei

3. The Following User Says Thank You to tripl3x For This Useful Post:

oldsniper (11-01-2009)

mersi tripl3x , arata bine . Astept parerea unui cunoscator despre wishlistul postat mai sus .

Daca nu eram 'cunoscator' nu postam, nu stiam cat de bun e sistemul; l-am gasit pe acesta gata facut
    Sa intru in detalii:
    Hardul e cel mai rapid de pe piata.
    Placa video e mai buna decat toate placile de la nvidia gtx cu un singur gpu care sunt undeva la 1100ron; in urmatorii ani joci ce vrei tu cu grafica la high.
    Procesorul e foarte bun pentru gaming, va scoate fps-uri mari; e si ieftin.
    Daca mai vrei sa-ti mai adaugi 2GB ram, dar eu cred ca e de ajuns; dar cum vrei tu.
    Sursa duce si mai mult de atat.

6. The Following User Says Thank You to tripl3x For This Useful Post:

oldsniper (11-01-2009)

Daca mergi pe Intel, iei o placa de baza cu Socket 1156 si procesorul i860.
    Daca mergi pe AMD, sincer nu stiu ce sa mai iei ca nu am mai studiat oferta. As lua oricum o placa de baza cu chipset de la AMD printre cele mai noi aparute si unul din procesoarele quad core care au aparut acum recent..

Ca producatori, eu sunt fan Asus dar n-as gasi nicium Asus n-as ezita sa iau Gigabyte sau DFI. Asrock e OK, dar in afara de sisteme budget nu le-as folosi - daca bag 3000 lei intr-un calculator, gasesc 30-50 lei pt un Asus.

Placa grafica nici nu se pune problema la ora actuala - doar ATI merita. Toate modelele nVidia sunt modele de 2-3 ani tot redenumite ca sa para ca sunt noi.

Recomand un 5850 - fa un efort sa iei din generatia 5xxx pentru ca va fi indeal pt Windows 7, are DX11 si chestii pt HD, e mai rece si consuma mai putin curent decat seria 48xx.

HDD... cel mai bun raport performanta/pret e undeva pe la 640-750GB. Daca iti mai raman ceva banuti te poti gandi la unul de 1TB (marimea reala e vreo 930GB). As merge pe Seagate sau pe WD (dar versiunile cu 7200rpm).

Memorie... marci bune dp meu de vedere sunt Corsair si Kingston. Corsair au timing-uri foarte bune dar uneori au nevoie de voltaj mai mare de 1.5v - platforma i7 nu suporta prea bine memorii cu voltaj mai mare de 1.65V deci trebuie sa fii atent.
    Kingston e bun dar in general nu fac memorii cu timing-uri foarte mici si care sa fie overclocabile puternic - in rest sunt perfecte.
    Alti fabricanti ... Kingmax e OK, au propria fabrica de chipuri de memorie testeaza atent etc ca memorii stock cand nu faci OC sunt bune.

Carcasa de PC... recomand Antec chiar daca sunt o idee mai scumpe... Antec 300 ar trebui sa fie destul de ieftine acum.

Sursa de alimentare in principiu una de calitate, de la 500W in sus.
    Tot sistemul cum il descriu mai sus, cu 3-4 harddiskuri, writere etc abia va sari peste 350w in full load, deci pana si o sursa de 450w ar face fata.

Cauta una cu un coeficient bun de performanta 75-80%, poate modulara (sa nu fie nevoie sa pui toate cablurile), cu un fan cat de mare (90-120mm) ca sa nu faca mult zgomot mare.

ps.. Uite asta e facuta acum pe emag:

Configuratia e in asa fel incat sa ma incadrez in 30 mil lei vechi.
    Am pus 5770 ca sa ma incadrez in pret. E putin mai slaba decat 5850 dar chiar si asa e peste 4890 - practic peste orice 48xx. Cu putin overclocking ajunge 5850.
    Daca mergi pe AMD poti sa economisesti mai mult pt ca vei folosi DDR2 in loc de DDR3 - cu diferenta probabil vei putea sa iei 4 GB in loc de 2GB si cam atat.

later edit. mda.. am uitat de hdd. mai adaugi cam 160 lei.
    Last edited by Penemue; 11-01-2009 at 11:04 PM.
    Buzzwords Ltd, unregistered company in England, Whales and Dolphins
    Value-added, synergistic forward thinking outside of the box solutions for the discerning employer with core competency metrics - touch base or ping us for more information on how you can improve your customer facing intuitive interfaces, transition your e-business mindshare, incentivize revolutionary technologies and evolve e-business solutions.

8. The Following User Says Thank You to Penemue For This Useful Post:

oldsniper (11-01-2009)

Mai baga 2gb de ram pe langa aia (Kingston HyperX 4GB DDR3 1600MHz CL9 Dual Channel Kit Memorie - PC Garage)
    ,mai pune vreo 2-3sutici si iti iei un samsung/wd de 640gb cu buffer de 32,iar placa video e si va fi si peste cateva luni ,un best buy(overclockabila la blana,astfel prinzi un 5870 care e mai buna decat 285,default mai rece decat 285,mai decenta in consum)

Ori ramai cu aia 2gb si baga-te pe un i5 si gasesti si-o placa ieftineala,sub 4,pentru procesor,sa ramai undeva in jur la 30mil. per total.
    Sursa iti va tine ,indiferent de ce procesor/ram alegi.
    Last edited by GH0S7; 11-01-2009 at 10:57 PM.

@GH0S7 Nu prea are omu' ce face cu i5 daca vrea gaming si nu video rendering/editare
    La capitolu asta AMD e best buy

Value-added, synergistic forward thinking outside of the box solutions for the discerning employer with core competency metrics - touch base or ping us for more information on how you can improve your customer facing intuitive interfaces, transition your e-business mindshare, incentivize revolutionary technologies and evolve e-business solutions.

Buna ultima configuratie a lui Penemue, dar cred ca ai iesi mai castigat cu o placa pe socket AM3+ (asta de ex) si un kit DDR3 (cel pe care l-a recomandat GH0S7 mai sus). Kitul acela DDR2 mi se pare cam scump, avand in vedere ca DDR3 cam incepe sa se impuna. De asemenea ideal ar fi daca ai putea sa inghesui si un HD5850 in buget, dar daca nu se poate o sa se descurce foarte bine si 5770-ule.

Guest of Honour puroi's Avatar

Pai de ce sa iei o placa pe 128b penemue si nu una pe 256, chiar si cu un ram mai slabut o face sigur in teste aia de 256.

Era singura 5770 din oferta emag si toate 5770 sunt pe 128 bit.

de pe AnandTech: AMD?s Radeon HD 5770 & 5750: DirectX 11 for the Mainstream Crowd

Ca si performanta, e la nivelul unui 4850 cu mentiunea ca suporta directx 11 si eyefinity deci odata ce jocuri dx11 si win7 va fi mai popular, va depai usor si un 4870.

La noi in Romania diferenta intre 5770 si 5850 e mult pea mare incat sa se merite sa iei 5850. Pana si un 5770 e la emag 239$ (679lei), cand pretul din US e de la 160$ in sus.
    Last edited by Penemue; 11-02-2009 at 08:15 PM.

imi voi lua acest sistem numai ca nu am banii momentan , asa ca il voi lua in rate , m-ar interesa sa imi spuneti pe cati ani ar fi rate 3 , 4 ,5 ?

De obicei ratele se acorda pe orice perioada...Sfatul meu e sa iei pe 2 ani.E cel mai convenabil.

Nikeflo , eu as vrea sa imi iau acel sistem postat de triplex , ala vreau sa stiu cam pe cati ani este rata ......

Cel mai convenabil e sa il iei cu bani jos, dar daca nu poti, ratele pe termenul cel mai scurt posibil sunt cele mai ok SAU poti sa faci cum am facut eu: il iei pe bucati. Cand ai bani de procesor te duci si il cumperi cand ai bani de niste memorii si placa de baza mergi si le cumperi si tot asa, dar asta conteaza de cat de mare e urgenta pentru noul pc.

Quote Originally Posted by TheJudge View Post
    Cel mai convenabil e sa il iei cu bani jos, dar daca nu poti, ratele pe termenul cel mai scurt posibil sunt cele mai ok SAU poti sa faci cum am facut eu: il iei pe bucati. Cand ai bani de procesor te duci si il cumperi cand ai bani de niste memorii si placa de baza mergi si le cumperi si tot asa, dar asta conteaza de cat de mare e urgenta pentru noul pc.
    Daca el vrea gaming, nu cred e urgenta.
    +1 cel mai bine cu banii jos, cu ratele e mai complicat si platesti mult mai mult.

nu ma deranjeaza rata ....vroiam doar sa stiu daca pot sa fac rata la acel sistem pe 3 ani sa zic , merge.?

Poti sa faci rate pe 3 ani, dar parerea mea ca nu se renteaza de nici o culoare. Pana tu vei termina de dat ultima rata iti vei da seama ca sistemul tau nu mai valoareaza prea mult si tu inca mai platesti pe el. Si in plus, te vei trezi ca pc-ul tau va ajunge aproape dublu cu ratele respective adunate.

stiu ca nu este convenabil de nici o culoare cu ratele astea..dar totusi ma voi baga , multumesc de raspunsuri ! vad ca rata la acest sistem este de 86,75 RON ( pe 5 ani cred ) vroiam sa o calculez pe 3 ani dar nu stiu cat baga astia dobanda

Cumpara doar placa de baza si procesor si eventual placa grafica si recicleaza carcasa, sursa, ram, hdd de la sistemul ce il ai acum.

Nu se merita, in 3 ani mai platesti inca 60-70% din valoarea sistemului in rate.

Apoi la 2-3 luni daca stai sa aduni acei 86 ron pe luna rata, iti permiti sa iei cate o piesa noua care va fi si mai buna decat ce e in oferta aia pt ca vor mai scadea preturile.