Page 11 of 11 FirstFirst ... 91011
Results 201 to 215 of 215

Thread: Sisteme desktop

Soldier of love MusicON's Avatar
    Blog Entries
    3

Asta pare ok ?
    Monitor LED Philips 23", Wide, Full HD, DVI, Negru, 236V3LSB 236V3LSB/00 - eMAG.ro
    Are si pret bun si aici cu 10 lei mai ieftin Philips 236V3LSB 23 inch 5 ms black Monitor LED - PC Garage

EDIT
    si revenind la procesor
    tu mi l-ai recomandat pe asta http://www.pcgarage.ro/procesoare/am...70k-27ghz-box/

dar
    http://www.pcgarage.ro/procesoare/am...850-29ghz-box/
    sau http://www.pcgarage.ro/procesoare/am...70k-30ghz-box/
    si nu e mare diferenta de pret
    Ala la 3 GHZ ar fi cea mai buna alegere.
    Last edited by MusicON; 08-09-2012 at 02:02 PM.
    Ie bine sa fii prost!

Da, A8 3870k e evident mai bun si pt 50-60 lei in plus se merita. Nu l-am recomandat acum cateva zile pt credeam ca te grabesti sa iei sistemul si aparea ca nefiind disponibil. Acum vad ca e disp la comanda online.

Da, e bun monitorul. Da un telefon si intreaba daca vine cu cablu dvi, daca vine doar cu cablu vga mai trebuie sa cheltuiesti vreo 25-40 lei pe un cablu dvi.
    Buzzwords Ltd, unregistered company in England, Whales and Dolphins
    Value-added, synergistic forward thinking outside of the box solutions for the discerning employer with core competency metrics - touch base or ping us for more information on how you can improve your customer facing intuitive interfaces, transition your e-business mindshare, incentivize revolutionary technologies and evolve e-business solutions.

Blog Entries
    3

Daca nu vine monitorul cu cablu dvi separat o sa cumpar eu unul.
    La pretul ala se merita.
    Tot ce lipseste este placa video.

Si cred ca am scris eu gresit ca ma grabesc sau nu ai inteles tu mesjul meu.
    Intr-o saptamana jumatate (cam asa) pun mana pe bani.
    Ie bine sa fii prost!

Blog Entries
    3

Apropo xyzdero , din comentariile cumparatorilor de la emag, am dedus ca acea the markle ce tu mi-ai recomandat-o este o tampenie.
    Asta pare mai ok Carcasa Nox Midi Tower NX-1evo, fara sursa, neagra NX-1evo - eMAG.ro
    http://www.emag.ro/carcase/carcasa-t...a--pVN40001W2N

O sa iau toate componentele si numai cumpar carcasa .
    Daca incap in cea care o am bine, daca nu tot bine =)
    Ie bine sa fii prost!

CzTeam Staff xyzedro's Avatar

Man, ti-am dat mai multe variante ca sa-ti faci o idee. N-am zis niciodata "ia-o pe aia!". Doamne fereste.
    Cel mai iubit dintre pămānteni

Apasă aici man.

Default Sistem Desktop decent

Salutare.
    Mi-ar fi de mare ajutor putina indrumare din partea voastra.
    Vreau sa-mi iau un pc de nivel mediu-inalt .
    Dorintele mele: sa ma pot juca decent , sa pot rula aplicatii mai importante ( programe de editare 3d spre exemplu ) , si alte activitati obisnuite, dar in special tind spre gaming , dar fara pretentii de top. Chiar daca ma repet... tin sa precizez ca nu ma prea pricep , si de aceea va cer ajutorul..
    Din ce am auzit am inteles ca in jurul a 4gb de rami ar fi cam totul ok.. dar nu stiu ce alte piese trebuiesc combinate cu acesti rami.. Eventual se poate configura o unitate din piese, ori o recomandare catre una deja preparata.
    Cele mai bine seedbox-uri , servere dedicate si VPN-uri . >CLICK AICI PENTRU DETALII<

Nu se rezuma totul la rami si nu ai nevoie de 4gb... pentru ce ai zis tu acolo 2gb e mai mult decat ok la care mai adaugi un dual core sau un core 2 duo, o placuta video de 512MB/256 biti, un hard in functie de nevoile tale sa zicem 250GB daca te joci....dvdrw sursa placa de baza.

Presupun ca trebuie sa spui bugetul de care dispui prima data.

...cascavalul....

in jur de 1200-1400 ron .. acum habar nu am .. credeti ca e destul ?
    sa urcam pana la 1600 ron maxim ..
    Cele mai bine seedbox-uri , servere dedicate si VPN-uri . >CLICK AICI PENTRU DETALII<

Nu poti sa iei ceva decent de 1600 RON, mai ales daca ai nevoie si de carcasa, sursa, monitor etc. Doar ceva low-end. Un PC de nivel mediu-inalt, ce ai scris tu, costa.

Ca sa te joci la 1080p ce e pe piata acum, la detalii maxime, cu framerate decent (40+), ai nevoie de un procesor quad (nu, nu mai e de ajuns dual-core, te limiteaza prea mult, si te va limita si mai mult pe viitor...), o placa video decenta cu cel putin 1 GB de RAM, 4 GB+ RAM, placa de baza probabil...

Chiar daca iei cele mai ieftine scule posibil, tot te costa cam 2000 lei. Trebuie sa te gandesti ca nu prea e intelept sa dai bani pe un sistem care e atat de low-end ca peste 2 ani va trebui sa dai din nou bani pe unul...

Un exemplu, preturi aproximative:

- CPU: AMD Phenom II X4 965, cam 500 lei, daca gasesti...
    - GPU: GTX 560 sau HD 6850, cam 700 lei
    - MB: poti gasi si cu 200 lei, dar una de 300-400 e mai OK.
    - RAM 4 GB DDR3: 100 lei
    - sursa, 200 lei, sa zicem
    -------------------------------
    1600 RON

Bineinteles, iti mai trebuie monitor, HDD, DVD-RW... caracasa... coolere aftermarket eventual... nimicuri din astea.

Sculele de mai sus ti le-am enumerat cu ideea ca nu ai bani mai mult de cei 1600 RON si ca trebuie neaparat sa te limitezi la ei. Nu e o configuratie "optima", cu ceva mai multi bani (2500-3000 RON) ai putea face ceva mult mai rentabil, zic eu.

Sfatul meu final e sa ai rabdare, pana aduni bani de ceva mai serios, iei imprumut de la un prieten... nu are sens sa te arunci pe scule din generatia anterioara, chiar daca te poti juca lejer cu ele, trebuie sa te gandesti si la cum vor rezista in timp, ca nu pari genul care la fiecare 2 ani cumpara PC nou.
    Last edited by toyo; 08-31-2012 at 09:37 PM.

@toyo
    multumesc. dupa ce am citit postul tau m-am decis sa mai fac rost de niste bani si sa cumpar un lucru bun daca tot m-am hotarat sa fac " investitia " asta .
    Multumesc de lamuriri si pareri !
    se poate inchide

Ma bucur ca ti-am fost de folos, eu zic ca ai luat o decizie inteleapta, sa stii ca multi nu-s capabili sa o ia, fiindca vor PC-ul nou "acum", fara sa se intereseze de consecinte. Cateva mici clarificari:

- Cel mai rau lucru ar fi sa te pui sa cumperi cate o componenta pe masura ce ai bani. Tine minte, tehnica avanseaza foarte rapid, si daca iei sa zicem acum CPU si placa de baza, apoi mai faci bani si iei placa video si RAM in 6 luni si tot asa, pana faci un sistem complet deja primele achizitii sunt practic invechite. Tine neaparat de bani pana cand ii ai pe toti si ia tot dintr-un sut...
    - Datorita faptului ca softul nu avanseaza la fel de rapid ca si hardware-ul, chiar si sisteme vechi de 2-3 ani pot fi suficient de puternice pt. activitati normale. Doar programe ce au cerinte foarte mari gen After FX si unele jocuri ce ruleaza pe engine-uri noi (The Witcher 2, BF3) o sa creeze ceva probleme, desi chiar si astea pot rula cel putin satisfacator pe configuratia propusa mai sus. Faza insa e ca e bine sa te gandesti si la viitor...
    - Daca poti aduna bani suficienti, sa iei si un SSD in calcul, nu trebuie sa fie mare si scump, chiar si 64 de GB (pt. OS si programe, eventual un joc-doua) e MULT mai bine decat nimic. Sporul de performanta fata de un HDD normal e foarte, foarte vizibil. Un SSD de cam 120 GB, de exemplu, se poate gasi la aprox. 500 RON.

exact la asta m-am gandit cand am luat decizia asta... tehnologia avanseaza pe zi ce trece . multumesc inca odata

In primul rand, ti-as recomanda sa nu cumperi de la eMag sau PCGarage, ca au preturi mari in general. Mediadot sunt foarte seriosi si au preturi mai mici. Un monitor presupun ca ai deja. Ti-as recomanda sa-l folosesti pe asta pe care il ai pana mai strangi niste bani sa iei altul si astfel vei cumpara un pc mai bun. Recomand asa ceva: