Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 41 to 60 of 215

Thread: Sisteme desktop

Se pare ca nu ai inteles ceea ce a vrut TiGi sa spuna si cu ce sunt si eu de acord si anume ca omul a deschis acest thread in ideea de a-l ajuta cu o configuratie la pc pana intr-o suma, etc si NU ce e mai bun, un pc sau o consola, o placa nvdia sau ati, in concluzie, unii au fost offtopic printre care si eu...

2. The Following User Says Thank You to TheJudge For This Useful Post:

oldsniper (11-10-2009)

Quote Originally Posted by tripl3x View Post
    ATi e peste nVidia la toate capitolele.
    o asemea declaratie nefondata nu ajuta pe nimeni.alege tu un ati de 750 ron mai buna decat nvidia aia,daca reusesti cel care a deschis topicul va avea de castigat ...

Ultimele procesoare grafice de la ATI (seria 58xx) sunt superioare oricarui chip nVidia de pe piata.
    Suporta DirectX 11, suporta pana la 6 monitoare (si le poate trata ca un singur monitor imens pentru compatibilitate cu aplicatii si jocuri vechi), suporta OpenCL.

Ca numar de framerate-uri la jocuri (si aici e discutabil pt ca ori ai numar de frame-uri mare si calitate vizuala mica sau numar de frame-uri putin mai mic dar calitate mai buna) doar una din placile nVidia care are de fapt doua procesoare pe o singura placa mai depaseste modelele de la ATI acum.

Acel 260 e probabil depasit de un 5850 sau un 5870, aici ai o comparatie intre 260 si 5770 care e 629 lei:

Code:
    http://www.tomshardware.com/charts/gaming-graphics-cards-charts-2009-high-quality/compare,1534.html?prod[2803]=on&prod[2866]=on
    E probabil la nrumar de framerate-uri cam 95% din 260, dar din nou, numarul de framerate-uri nu e totul, are niste feature-uri care conteaza in ecuatie.

Esti fan nVidia dar trebuie sa fii si realist si sa accepti infrangerea din cand in cand.
    Buzzwords Ltd, unregistered company in England, Whales and Dolphins
    Value-added, synergistic forward thinking outside of the box solutions for the discerning employer with core competency metrics - touch base or ping us for more information on how you can improve your customer facing intuitive interfaces, transition your e-business mindshare, incentivize revolutionary technologies and evolve e-business solutions.

5. The Following User Says Thank You to Penemue For This Useful Post:

tripl3x (11-11-2009)

Trimite comanda

nu stiu daca am pus bine componentele , de aceea vreau parerea celor care m-au ajutat si inainte in acest thread , vreau sa imi dati cateva sfaturi , daca ar trebui sa schimb ceva..? astept pareri !

Eu nu o pot vedea, imi pare rau. Doar tu, pentru ca tu ai facut-o, o poti vedea. Asa e pe emag. Sa ma corecteze cineva daca gresesc.

Parametrul din URL e un Session ID de php... si a expirat sesiunea. Mi-a trimis PM si am vazut-o dar de atunci a expirat.

era asta, a ramas cachuita de firefox:

Last edited by Penemue; 11-11-2009 at 10:46 PM.
    Value-added, synergistic forward thinking outside of the box solutions for the discerning employer with core competency metrics - touch base or ping us for more information on how you can improve your customer facing intuitive interfaces, transition your e-business mindshare, incentivize revolutionary technologies and evolve e-business solutions.

Poti sa faci un screenshot daca vrei sa vada lumea configuratia si sa isi dea din nou cu parerea...

Ce repede mi-ai pus eticheta ! Ai cautat macar un review despre placa aia ?Am scris si intr-un post anterior placa respectiva se claseaza ca performanta intre gtx 275 si gtx 285 pentru un pret de 730 ron.Este clar mai buna decat un ati 5770 la un pret de aprox 100 ron mai mare.
    Comparativ cu 5850 (care este un best-buy pentru 1000 ron) este mai slaba dar mai ieftina cu 250 ron cel putin .
    Acum un ati 5770 la un pret de aprox 6.5 mil se bate si pierde la diferenta foarte mica cu batranul gtx 260 ,avantajul placii ati este directx 11.Cate jocuri directx 11 sunt sau se anunta in viitorul an ?

Cum am spus si mai sus ,eu unul as astepta noua serie nvidia si nu pentru ca vezi doamne ce placi nemaipomenite o sa scoata , ci pentru ca atunci ati va avea competitie si preturile vor fi in scadere .In momentul actual ,preturile sunt mari pentru ca nu au competitor direct .

Kmk, eu zic sa dai comanda, e foarte buna configuratia. Vad ca am dat-o in offtopic cu ati si nvidia(printre care si eu), sa deschdem un topic de hardware, n-am gasit asa ceva aici.

Corsair-urile alea sunt scumpe-n draci.Ți-am recomandat pe prima pagină un kit dual channel,ddr3.Le găsești la un preț de aproximativ 400ron (±20-30ron) .
    Sursă..caută o sirtec, de vreo 500w, modulară(200-220ron)
    Mai scade și tu de pe ici,de pe colo(din placa de bază par example), să-ti intre o placă video hd5850.Ori mai adaugă 100-150ron la prețul maxim.Trage de tine puțin
    Ar fi păcat să n-o iei, dacă tot vrei ceva bun.

Quote Originally Posted by biB View Post
    Ce repede mi-ai pus eticheta ! Ai cautat macar un review despre placa aia ?Am scris si intr-un post anterior placa respectiva se claseaza ca performanta intre gtx 275 si gtx 285 pentru un pret de 730 ron.Este clar mai buna decat un ati 5770 la un pret de aprox 100 ron mai mare.
    Comparativ cu 5850 (care este un best-buy pentru 1000 ron) este mai slaba dar mai ieftina cu 250 ron cel putin .
    Acum un ati 5770 la un pret de aprox 6.5 mil se bate si pierde la diferenta foarte mica cu batranul gtx 260 ,avantajul placii ati este directx 11.Cate jocuri directx 11 sunt sau se anunta in viitorul an ?

Cum am spus si mai sus ,eu unul as astepta noua serie nvidia si nu pentru ca vezi doamne ce placi nemaipomenite o sa scoata , ci pentru ca atunci ati va avea competitie si preturile vor fi in scadere .In momentul actual ,preturile sunt mari pentru ca nu au competitor direct .
    BiB ... mai insisti mult?

Trebuie sa intelegi ca placa aia GTX260 de care zici tu NU este mai buna decat modelele actuale pentru ca numarul de framerate-uri nu inseamna totul.

In primul rand vorbim de o placa grafica cu un procesor grafic ce a aparut in Iulie 2008 si s-a numit 9900GTX si apoi in lipsa de inovatie din partea la nVidia a fost redenumit in GTX 260.

Deci vorbim de o placa grafica veche de 2 ani, care nu cred ca stie nici macar de DirectX 10.1, e in tehnologie de 65 nm care la specificatii e invinsa practic de generatia veche a AMD, modelul 4870 sau 4890:

Se vede clar diferentele din grafice. Un procesor la 65nm ca consuma intotdeauna mai mult curent si va genera mai multa caldura decat un chip la 55 nm (seria 48xx) sau 40nm (seria 58xx) si cu cat acest numar este mai mic cu atat placile grafice sunt mai usoare la buzunar cand platesti factura, mai reci si mai usor de overclocat.
    Apoi chiar daca placa nVidia are bus de 512bit, prin faptul ca foloseste memorie veche din 2008 (DDR3) este depasita de placile recente cu bus de 256bit care folosesc DDR5.

Apoi trebuie sa te uiti atent la ce ofera placile alea, daca au hdmi output sau nu - vad din poze ca nvidia are doar 2 dvi, pe cand modelele ati au 2 dvi + hdmi si modele viitoare vor avea pana la 6 iesiri video.

In plus, placile ATI au o "placa audio" integrata in placa grafica, ceea ce iti permite sa redirectionezi sunetul Dolby/TrueAudio/Lossless PCM 7.1 nedecodat direct prin hdmi ca sa fie decodat de sistemul audio al televizorului sau ce folosesti pentru vizionare de filme, ceea ce nu iti ofera placa aia nvidia din 2008 - e pur si simplu prea vechi designul.

Apoi intr-un final e bine de tinut cont ca seria 5xxx suporta DX11 in hardware, lucru ce va conta daca vei folosi Windows 7 pentru ca Windows 7 foloseste DX11 in interfata grafica si peste tot, deci va parea ca merge mai rapid. DX11 nu e folosit numai la jocuri.

Deci stai si tragi linia si te gandesti putin... cat de des schimbi placa grafica, mai ales daca o sa coste un sfert din pretul calculatorului?

Iau o tehnologie de 2 ani sau una de anul asta? 2 ani in IT e ca 5-10 ani pentru un automobil? Ti-ai lua o masina de 10 ani daca gasesti una la acelasi pret noua? Ma gandesc numai la numar de framerate-uri, la forta bruta, sau si la tehnologie si inovatii?

Daca vrei forta bruta si nu vrei neaparat sa fii garantat fara probleme in urmatorii atunci poti optezi si pentru:

* Placa video Gigabyte ATI Radeon HD 4890, 1GB, DDR5, 256bit, HDMI, PCI-E la 735 lei
    * Placa video PowerColor Ati Radeon HD4870, 1024MB, DDR5, 256bit, PCI-E la 599lei

Ambele sunt la nivelul GTX260 si tot am mai multe feature-uri dar nu iti aduc DX11.

Alegerea mea pt 5770 a fost pentru ca ofera in plus DX11, e la 40nm vs 55/65 se poate overcloca usor (merge pana la 950core/1300 mem) incat sa se apropie de 5850 care costa inca prea mult in Romania (si din cauza la probleme de productie o sa scada pretul si nu o sa fie prea multe in viitorul apropiat)

Deci din start AMD 3:0 la caldura, curent si overclocking
    Last edited by Penemue; 11-12-2009 at 03:37 PM.

Depinde despre ce modele de masini vorbim si despre ce feature-uri..
    Am insistat pentru eu consider ca am dreptate. Tot pe 55 nm am recomandat si eu. Mai jos cateva specificatii...
    .Ultimul post referitor la placa respectiva.
    Ca idee generala cumparatorul trebuie sa se gandeasca la ce anume va folosi placa (jocuri ,folding,filme, editare..) si pe ce display in functie de asta o recomandare va veni mai la obiect.

Esti incredibil ma, sincer.

Nu are importanta cat de overclocata e placa aia grafica si ce frecvente are, nu schimba faptul ca e un procesor de 2 ani cu date tehnice slabe.

Hai sa revenim la analogia cu masinile... Sa zicem ca ai ceva bani si vrei sa cumperi o masina si ai de ales intre:

* Dacia Nova cu motor de 1.4 cu benzina de 85 octani , 60 cai putere 30000 lei din 2004
    * Dacia Supernova cu motor de 1.6 cu benzina de 95 octani, turbo, 85 cai putere 40000 lei din 2006
    * Dacia Logan cu motor de 1.4 cu benzina de 85 octani, 75 cai putere 35000 lei din 2009

Din astea 3 daca vrei neaparat forta bruta, vei alege vechitura de 4 ani din mijloc (GTX260) chiar daca e fix modelul Dacia Nova (9900 GTx whatever) cu bara de protectie si faruri diferite doar pentru ca e overclocata (turbo) dar orice om normal va alege o Dacia Logan chiar daca are performanta bruta usor mai slaba, pentru ca are mai multe avantaje:

* Logan are motor mai nou, probabil Euro 3 sau Euro 4 (ATI este DirectX 11 si are multe alte features cu am fi DisplayPort, HDMI, DVI Out, pana la 6 monitoare)
    * Logan consuma mai putin, motorul fiind mai eficient ( ATI consuma curent mai putin atat in idle cat si in full load)
    * are portbagaj mai mare si spatiu mai mare in masina, e mai bine izolata fonic (genereaza mai putina caldura, e mai silentioasa)
    * Logan poate vine cu casetofon audio standard cu cd player/mp3 player fata de Supernova care vine numai cu radiocasetofon ( audio built-in in ATI pentru HDMI out pass-through)

Nu imi iau Supernova cu turbo pentru ca atinge 180km/ora fata de Logan care atinge 160Km/ora pentru ca oricum voi merge probabil cu maxim 120Km/ora si asta numai pe autostrada.

La fel, nu conteaza ca acea nvidia overclocata are 98 fps in Far Cry 2 fata de 93fps cat are pe 4890 sau 5770, monitorul LCD care il folosesc merge oricum la 60Hz deci maximul de frames pe secunda afisat pe ecran e 60.

Si atunci daca tot sunt limitat la 60 fps cum esti limitat si pe sosea la 80 Km/s sau cat e limita, nu ai prefera sa rulezi confortabil pe sosea, pe scaune de calitate, intr-o masina izolata fonic mai bine, cu un motor mai reliable, ergonomic, Euro 3/4, care ai garantia ca nu va fi interzis pe strazi peste 2-5 ani pentru ca e poluant?

Asa si ATI are un procesor mai nou si mai performant cu calitate grafica mai buna pt ca are functii grafice built in hardware mai performante , si pt care ai o garantie cat de cat ca in viitor va face fata si la jocurile DirectX 11 (chiar daca vor fi putine si peste 1-2 ani), pentru ca va Windows 7 va reactiona mult mai rapid la ce se intampla pe ecran avand in vedere ca interfata Windows 7 foloseste DirectX 11 samd...

E clar ca esti fan nVidia si ti-e putin obturata vederea de faptul asta si e de inteles - din nou, cand faci o alegere de-asta importanta trebuie sa tii cont de absolut toti factorii, nu doar de un anumit punct pozitiv al unui produs.

Nu conteaza cata forta ai (frecvente mari) ci si cat de eficient iti folosesti forta si ce altceva pe langa forta ai.

(anii de productie a masinilor, specificatiile tehnice, bla bla sunt din burta, nu ma pricep la masini, dar estimez ca 1 an in IT si mai ales in placi grafice e ca si 2-4 ani in vechime la masini deci cel putin la anii masinilor e cat de cat apropiata analogia intre masini)
    Last edited by Penemue; 11-13-2009 at 07:13 PM.

am ramas la un Gigabyte Radeon HD5770 + Amd Phenom 550 Black Edition 3.10GHz + 4gb ram ce parere aveti.?

cumpara-l si sa vedem niste rezultate

Quote Originally Posted by EverHard View Post
    cumpara-l si sa vedem niste rezultate
    Si eu l-am sfatuit sa cumpere, dar nu asa se da un sfat "si sa vedemn niste rezultate". El nu vrea sa-si cumpere pc ca sa testeze ceva sa ne arate noua, el vrea pentru el.

19. The Following User Says Thank You to tripl3x For This Useful Post:

oldsniper (11-18-2009)

are dreptate triplex , voua v-am cerut sfaturi ! pentru ca unii va pricepti mai bine ca mine si era normal sa va cer ajutorul ! + ca vreau sa stiu cum s-ar descurca in jocurile astea mai noi + cele care o sa apara , sistemul este doar pt internet si gaming atat !
    Last edited by oldsniper; 11-18-2009 at 08:54 PM.

Quote Originally Posted by tripl3x View Post
    Si eu l-am sfatuit sa cumpere, dar nu asa se da un sfat "si sa vedemn niste rezultate". El nu vrea sa-si cumpere pc ca sa testeze ceva sa ne arate noua, el vrea pentru el.
    E cea mai buna configuratie , mai trebuie o sursa de 500 W reali niste coolere si e brici.

înfumurat wizard's Avatar

Nu are rost să mai deschid încă un thread aşa că postez aici. Aş vrea să îmi cumpăr o placă video în jur de 200 ron. Ce placă îmi recomandaţi?

Placa de bază este asta ASRock > Products > 775i65G , am un celeron de 2.8 Ghz şi 1.5 Gb DDR.
    Legea sunt ei ce usor se cumpara legea pe cativa lei
    Imagineaza-ti ce poti sa faci cand te bagi cu bani grei

Quote Originally Posted by wizard View Post
    Nu are rost să mai deschid încă un thread aşa că postez aici. Aş vrea să îmi cumpăr o placă video în jur de 200 ron. Ce placă îmi recomandaţi?

Placa de bază este asta ASRock > Products > 775i65G , am un celeron de 2.8 Ghz şi 1.5 Gb DDR.
    E cu AGP 8X. Gasesti greu placi cu acel slot, daca vrei si placa buna, mai greu. Caut si revin cu un edit dar totusi recomandarea mea e alta placa de baza daca nu vrei sa schimbi placa video odata la un an.
    L.E: asta ar fi cea mai buna varianta
    Last edited by tripl3x; 12-03-2009 at 04:56 PM.