Results 1 to 12 of 12

Thread: Cei mai puternici oameni din lume

Arrow Cei mai puternici oameni din lume

Cei mai puternici oameni din lume

"Fata Hercule"... din Ucraina

La vârsta de 10 ani, Varya Akulova, din Ucraina, îl putea învinge pe tatăl său în luptă, la 12 ani putea ridica o halteră de 350 de kilograme, iar în prezent, la vârsta de 17 ani, este considerată cea mai puternică adolescentă din lume, fiind cunoscută drept “Fata Hercule”. Varya a fost antrenată din copilărie de tatăl său, fost sportiv, Yuri Akulov, să execute acrobaţii, alergări în viteză, jonglerii cu ganterele şi salturi dificile.

Song Tao ....din China

Şi-a atârnat de pleoape găleţi cu 45 de litri de apă
    Song Tao, 46 de ani, un maestru kung-fu din China, este posesorul celor mai puternice pleoape din lume. Deţinător al centurii negre, el poate să ridice găleţi de 45 de litri pline, legându-le de nişte nasturi pe care îi ţine cu pleoapele. “Am executat ani întregi până m-am obişnuit să ţin nasturii sub pleoape. Am fost învăţat de un alt maestru, care putea să ridice chiar mai mult decât mine. Încerc să mă concentrez asupra frumuseţii ridicării şi să uit de durere”, a declarat acesta.

Fu Bingli ...din China

Îşi ţine greutatea într-un deget.
    Fu Bingli, un maestru Kung Fu în vârstă de 39 de ani din China, a demonstrat că este posesorul celor mai puternice degete din lume. Bărbatul este capabil să facă 12 flotări sprijinin- du-şi toată partea superioară a trupului în degetul arătător. El a reuşit această performanţă datorită artelor marţiale, pe care le practică de 32 de ani, de la vârsta de şapte ani.

Tatiata Kozhevnikova ...din Rusia

Ridică cu *****ul 14 kilograme.
    Tatiata Kozhevnikova, o rusoaică în vârstă de 42 de ani, se poate lăuda că are cel mai puternic ***** din lume. Ea a intrat şi în Cartea Recordurilor, după ce a ridicat o greutate de 14 kilograme. Rusoaica şi-a introdus în ***** un cârlig legat cu sfoară la capătul căreia se afla o greutate de 14 kg., pe care a ridicat-o cu ajutorul muşchilor pelvieni. Pentru această performanţă, s-a antrenat zilnic timp de 15 ani.
    [ame=http://www.youtube.com/watch?v=8jxTCXvjle4]YouTube - Worlds Strongest *****a[/ame]

Giuliano Stroe.... din Romania

Un puşti român e cel mai puternic copil de pe Glob
    Giuliano Stroe, băiatul român în vârstă de 5 ani, considerat “Cel mai puternic copil din lume”, a devenit o vedetă pe internet, unde sute de oameni urmăresc exerciţiile fizice pe care le face. Giuliano locuieşte cu familia sa în Italia. A început să se antreneze încă de la vârsta de doi ani şi a intrat in Cartea Recordurilor în urmă cu un an, când a uimit juriul la un concurs de la o emisiune din Italia, după ce a mers cel mai repede în mâini pe o distanţă de 10 metri, ţinând o minge între picioare.
    [ame]http://www.youtube.com/watch?v=JqbyVAiL3gU&feature=related[/ame]
    Last edited by asandro; 06-30-2010 at 12:31 AM.

2. The Following User Says Thank You to asandro For This Useful Post:

i*trance (06-30-2010)

betiv

Bun acest articol ..bv

Dar am si eu o intrebare,m-a intrebat varumio de 15 ani ...ca daca se apuca de sala ( tras de fiare ) risca sa nu m-ai creasca..adik sa ramana mic de inaltime ...Astept raspuns de la ce-i care fac cu adevarat sala si se pricep in acest domeniu..Thx
    Un oarecare!

Extreme User alonso's Avatar

Nu e adevarat man , e doar un mit .
    Poate sa se apuce de sala linistit .

Spam Master BaDy's Avatar
    Blog Entries
    2

Mi se face rau
    Ala cu degetu e de groaza

Ba e foarte adevarat... daca faci geno cu greutate pe umeri de mic, nu mai cresti in mod normal. La 16 ani e relativ ok sa te apuci de sala.. am baietii la mine la sala care sunt campioni acum si s-au apucat de la 16 ani. Mai devreme insa.. e total gresit si foarte riscant sa faci exercitii in forta.
    Mi-e cam mila de copilul asta sincer...
    Trance everywhere...

KEEP VINYL ALIVE johnny89's Avatar
    Blog Entries
    2

Eu merg la sala de la 15 ani si nu am nici pe naiba ,am 1.93.Dar daca intreci o limita si faci exces nu e bine ca in orice alt domeniu.
    ''Because our love comes again
    Just when I've broken down I found
    Love can come again
    You gotta believe that love comes again
    Just when I've broken down I found
    Love can come again''

De asta am si mentionat: exercitii in forta ! Si eu merg de cativa ani buni si am 192 si 91 kg.
    Si logodnica mea merge la sala si ridica o greutate de 4 kg de 50 de ori la bancuta oblica pentru pectorali si face 3 serii a cate 30 de repetari pt biceps cu greutate de 2 kg.. aia e altceva insa. Eu fac incalzirea cu cea de 4 kg de exemplu...
    Ceea ce face copilul prezentat e exercitiu serios de forta, nerecomandat pentru varsta lui.
    Trance everywhere...

betiv

mda,el cand merge se cam forteaza ...da sigur,momentan nu pune haltera pe gat si face geno... momentan vrea sa creasca mare in piept,spate,biceps si umeri ...dupa aia m-ai vede el .. Dar stiu ca se forteaza mult la piept cu 40 kg...face serii ...si la umeri cu vreo 20..Acum nustiu,i cam mic de statura la varsta lui ...Parca are peste 1,70 m
    Un oarecare!

''la 12 ani putea ridica o halteră de 350 de kilograme'' Insane cat despre ala care ''Şi-a atârnat de pleoape găleţi cu 45 de litri de apă'' ... am avut o mica usturime la ochi cand am citit )

Guest of Honour puroi's Avatar

Quote Originally Posted by johnny89 View Post
    Eu merg la sala de la 15 ani si nu am nici pe naiba ,am 1.93.Dar daca intreci o limita si faci exces nu e bine ca in orice alt domeniu.
    te-ai gandit ca fara ai fi ajuns la 1,98 sau mai mult? Depinde si ce faci la sala, unii se dau pe banda doar altii ceva mai complicat. Eu as recomanda celor mai tineri sa inceapa cu exercitii fara greutati, geno, flotari, abdomene, tractiuni la bara, saritul coardei, apoi sa treaca la flotari intre scaune, abdomene la palier, dar mai putin recomandat posibil sa va deformati coloana. Acum depinde si de constitutia osoasa, sunt carti care va ajuta sa va decideti.
    Oricum lucrati mai intai exercitii fara greutati si cand ajungeti sa faceti un numar considerabil cu usurinta atunci puteti trece la nivelul doi, nu as recomanda folosirea ganterelor decat daca aveti tot suportul si cunostintele, pot deforma coloana, asadar as recomanda sa folositi haltera pentru ambele maini. geno cu greutate nu as recomanda, daca aveti masa inclinata cu posibilitate de lucru pentru grupele de muschi ale picioarelor ar fi mult mai bine.

12. The Following User Says Thank You to puroi For This Useful Post:

blueshark (07-07-2010)

Ideea e in felul urmator, daca aplici greutate mare pe cartilajele de crestere, ele se inchid in timp pentru ca greutatea exagerata joaca rol de traumatism la nivel local (evident depinde si de cum e construit fiecare....daca parintii au 2 m nu o sa ramani la 1,40...) cea mai buna abordare a salii pana pe la 18 ani e sa faci exercitii fara greutati sau cu greutati mici, fie daca insisti sa faci exercitii cu greutati sa incerci sa nu depasesti masura (adik daca vrei sa faci impins la piept nu e bine sa depasesti 3/4 din greutatea corporala asta ca exemplu)

Doamne ui la ala cu galetile (