Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 32

Thread: O mica lectie de istorie

Default O mica lectie de istorie

Pentru ca tot este maine ziua nationala a tarii noastre, a carei sarbatorire a fost interzisa la Budapesta dupa cum probabil stiti, m-am gandit ca merge postat acest documentar descoperit intamplator:

Un documentar cutremurator: A fost odata (in) Transilvania – de Manuela Morar. Marturii si filmari despre atrocitatile maghiare la ocuparea Ardealului. VIDEO. Un motiv pentru care sunt impotriva Legii Educatiei Maghiarizate | Victor Roncea Blog

Si asta nu ca un indemn la ura, ci ca sa stim ce s-a intamplat si sa intelegem mai usor prin ce trec romanii in localitatile in care sunt minoritari.

2. The Following 2 Users Say Thank You to Mugur For This Useful Post:

Cojo (11-30-2010), wizard (11-30-2010)

E foarte discutabila si sensibila problema asta, asa ca am sa incerc sa fiu la subiect si sa-ti analizez ideile din postul tau.
    1. Sa-ncepem cu interzicerea sarbatoririi zilei nationale a Romaniei la Budapesta.
    Gestul nu este nici pe departe unul demn de o tara europeana dar daca ma gandesc bine ce ai zice daca ziua ungurilor sa vezi oameni fluturand drapelul Ungariei prin fatza Parlamentului Romaniei?

2. Documentarul nu l-ai descoperit intamplator pe net, ci pt ca ai vizitat situri sau ai folosit cuvinte cheie care te-au dus la acea adresa. Whatever, asta nu conteaza deloc deci poti ignora ideea.

3. Este un documentar despre o vreme in care era razboi. Cum nici americanii, de exemplu, n-au mers in Vietnam sau in Irak cu animalutze de plus pt copii, cu doze de bere pt barbati si cu farduri pt femei, asa nici ungurii n-au venit in Ardeal ca sa raspandeasca dragoste si armonie pe ritmuri de tobe hortiste.

4. E foarte bine ca nu vrei sa indemni la ura pe nimeni si e la fel de bine ca vrei sa afli istoria dar nu stiu de ce crezi ca romanii indura ceva groaznic in localitatile unde sunt minoritari.

In incheiere va trebui sa-ti spun ca atat ungurii cat si romanii o duc rau in tara asta datorita celor care o conduc iar intre ei nu exista ura, asa cum poate crezi. Am fost in mai tot Ardealul, de la Cimitirul Vesel pana la Brasov si pasul Tihuta, de la Cris pana la Lacu Rosu, de la Meses pana pe Dealul Feleacului si Cetatile Ponorului, si niciodata n-am vazut ca cineva sa se ia la bataie pt ca unu e ungur iar celalat roman. Ii vezi la TV pe Marko Bela, pe Frunda sau pe Verestoy? Aia sunt niste idioti care sunt huliti de toti atat romani cat si unguri. Castiga voturi, sunt la putere si propun legi idioate nu pt ca ar reprezenta doleantele minoritatilor ci pt ca e un singur partid maghiar care candideaza.

Hai ca am si inventat pe loc 2 maxime, poate reflectezi asupra lor umpik
    Orice om cu creier in cutia craniana trebuie sa invete din trecut, nu sa poarte ura in san si apoi sa o si imprastie.
    Un om bun este acela care vindeca rani nu cel care le redeschide.
    السلام عليكم

Meglio un giorno da leoni,che cento da pecora!!

4. The Following 5 Users Say Thank You to psionic For This Useful Post:

Kse7en (12-03-2010), NesTea (12-07-2010), nu_vreau (12-01-2010), rappy (12-01-2010), smokke (12-01-2010)

Intradevar filmuletu asta iti lasa un gust amar, insa trebuie sa distingem oamenii si timpurile respective de prezent. Mi s-ar parea imoral si rasist sa avem ceva cu maghiarii contemporani din Romania sau sa fi ''impotriva Legii Educatiei Maghiarizate'', locuiesc la cativa KM de localitatile mentionate in documentar Romanasi respectiv Poarta Salajului si da e plin de unguri pe aici. Nu pot insa sa vorbesc in numele acelor ''copii batrani'' cum sunt numiti care si-au vazut tatal executat, mama si surorile jupuite si torturate de vii, au tot dreptul sa-i judece !

psionic, oi fi fost tu de la a la x si de la x la a, dar esti printe cazurile rare. Asa cum se stie clar despre tigani ce fac si cum sunt catalogati, asa si despre regiunile maghiare din romania.
    Ca te duci tu nu ti te flegmeaza nimeni e una, dar cand pe altii 10 da, aia inseamna majoritate.

înfumurat wizard's Avatar

Unul dintre multele lucruri pe care le urăsc cu adevărat este naţionalismul maghiar. Se pare că o organizaţie din Miercurea Ciuc (da, România) a sărbătorit prin septembrie intrarea trupelor maghiare în Miercurea Ciuc. Articolul e ăsta O organiza?ie maghiar? aniverseaz? 70 de ani de la intrarea trupelor hortyste în Miercurea Ciuc | Jurnalul National Tot în articol puteţi să citiţi şi declaraţiile liderilor UDMR despre eveniment.
    Problema e că organizaţia poartă numele "Mişcarea Tinerilor din cele 64 de Comitate", deci nu prea îmi vine să cred că e formată numai din unguri bătrâni, frustraţi (nu că ceilalţi nu ar fi).
    Nu are rost să comentez pentru că nu am nicio legătură cu Transilvania, doar nu-mi place aroganţa şi tupeul ăsta unguresc din zonă.

LE: Nu am fost atent, în articol e şi un filmuleţ foarte frumos cu evenimentul.
    Last edited by wizard; 11-30-2010 at 11:26 PM.
    Legea sunt ei ce usor se cumpara legea pe cativa lei
    Imagineaza-ti ce poti sa faci cand te bagi cu bani grei

Quote Originally Posted by wizard View Post
    Unul dintre multele lucruri pe care le urăsc cu adevărat este naţionalismul maghiar. Se pare că o organizaţie din Miercurea Ciuc (da, România) a sărbătorit prin septembrie intrarea trupelor maghiare în Miercurea Ciuc. Articolul e ăsta O organiza?ie maghiar? aniverseaz? 70 de ani de la intrarea trupelor hortyste în Miercurea Ciuc | Jurnalul National Tot în articol puteţi să citiţi şi declaraţiile liderilor UDMR despre eveniment.
    Problema e că organizaţia poartă numele "Mişcarea Tinerilor din cele 64 de Comitate", deci nu prea îmi vine să cred că e formată numai din unguri bătrâni, frustraţi (nu că ceilalţi nu ar fi).
    Nu are rost să comentez pentru că nu am nicio legătură cu Transilvania, doar nu-mi place aroganţa şi tupeul ăsta unguresc din zonă.

Asta pentru ca in istoria aia a lor spurcata si lipsita de orice dovezi ''Ardealul nu a apartinut niciodata de Romania'' dupa cum spunea si zabalosu ala in stirea de mai sus. Am avut zeci de dispute cu maghiari pe tema asta... intr-un final am renuntat ca nu ar vedea o oaie nici daca le-ai pune-o in fata.

Aceste filmulete par sa ignore in totalitate atrocitatile comise de catre autoritatile romane asupra altor minoritati (decat cea maghiara), in timpul celui de-al doilea razboi mondial.

Quote Originally Posted by wizard View Post

Stai ca cica vin azi aia din Garda Secuiasca la Cluj. [click]
    Doamne da sa ii scape politia/jandarmii din ochi macar 2 minute...

Guest of Honour

psionic poate ca ai fost tu prin tot Ardealul, dar probabil ai fost doar in vizita. Eu traiesc in Ardeal, sunt clujean (roman), si crede-ma ca exista ura intre maghiari si romani. In general exista ura, fiindca maghiarii refuza sa invete in scoli romanesti, au scoli unde se preda maghiara ca limba materna (ex in Cluj: liceele Batory Istvan, Brassai Samuel si Apaczai Csere Janos), deci practic refuza sa se integreze in societatea romaneasca, prefera sa traiasca in grupuletele lor. Dupa ce termina liceul, au unde sa mearga, exista facultati destule unde se preda in maghiara, iar cand termina si cu facultatile, isi cauta de lucru strict la companii cu patroni maghiari, care au ca cerinta sa stapanesti maghiara la "perfectie". Ce zic eu, e o chestie generala, fiindca totusi exista maghiari care s-au mai dat pe brazda, si-si trimit copiii de mici la scoli unde se preda limba romana, ca limba materna - astfel asimilandu-se printre romani.
    Ce ar mai fi de adaugat... e urmatoarea chestie, rivalitatea dintre CFR si U Cluj, pleaca tocmai de la faptul ca CFR-ul, e traditional vorbind, o echipa a ungurilor. In ultima vreme si-a cam pierdut "emblema" asta, dar multi dintre clujeni o percep la fel.

Quote Originally Posted by MaC View Post
    sau sa fii ''impotriva Legii Educatiei Maghiarizate'',
    In alte tari gen :Italia, Franta, Spania, Franta, USA etc nu se preda in limba minoritatilor (in scoli publice).
    Deci eu nu-s impotriva maghiarilor ci impotriva Legii Educatiei Maghiarizate.

Quote Originally Posted by Geek View Post
    psionic poate ca ai fost tu prin tot Ardealul, dar probabil ai fost doar in vizita. Eu traiesc in Ardeal, sunt clujean (roman)...
    Nu am fost doar in vizita, sunt ardelean si am stat si-n Cluj 3 ani. Am stat in Groapa pe Dambovitei, in Gruia pe Detunata in Gheorghieni si ultima data pe Buna Ziua. Am vazut in Cluj scandalurile intre suporterii CFR si cei de la 'U' dar scandal pentru simplu fapt ca unu-i ungur si altu roman n-am vazut. In legatura ci liceele alea unguresti, nu te pot contrazice pt ca n-am avut nicio tangenta.
    السلام عليكم

Meglio un giorno da leoni,che cento da pecora!!

înfumurat wizard's Avatar

Tokes Laszlo consideră că este regretabil faptul că România şi-a ales o zi naţională care reprezintă zi de doliu pentru maghiari, motiv pentru care ei nu se pot bucura alături de fraţii români.

link realitatea: Tokes: Ziua Na

Văd că pe site-ul bozgorului la secţiunea biografie - distincţii a primit Ordinul Naţional Steaua României în grad de Cavaler (2009). Foarte frumos, începe să-mi placă din ce în ce mai mult tupeul bizonului. Eu nu înţeleg cum astfel de excremente au voie să fie Euro parlamentari din partea României, mai ales că bovina asta a fost ales şi vice preşedinte al PE.
    Legea sunt ei ce usor se cumpara legea pe cativa lei
    Imagineaza-ti ce poti sa faci cand te bagi cu bani grei

Yeah bitch, magnets! mcmheretic's Avatar

Si sa nu uitam ca Tokes e europarlamentar roman. Fac maghiarii ce vor, au sprijin si prin extern stiu sa-si faca propaganda si lobby. Exista clar interese puternice pt autonomia tinutului secuiesc si sunt multi romani care nu cred ca asa ceva s-ar putea intampla, sper sa nu se intample asta, dar eu sunt mai sceptic de feul meu sper sa ma insel. Fiecare pas pe care l-au facut liderii lor a fost in directia asta.
    Acum sa nu o dam in nationalism extrem ca gresim. Ca popor nu suntem nici mai buni ca alti, nu avem o istorie mai "curata" le avem si noi pe ale noastre vechi metehne. Ne place sa dam vina pe altii pentru nerealizarile neamului romanesc. Bravo maghiarilor( nu unguri, denumirea e gresita dar a ramas impamantenita inca de la venirea lor in sec IX deoarece europeni iau numita asa dupa huni pe locul carora se asezasera si ei dar la 4 secole distanta) ca au reusit sa isi creeze un stat solid cu mult inaintea noastra desi erau proaspat asezati in Pannonia. Si multi uita ceva important, secuii nu-s maghiari get beget.

daca ies 10 milioane romani in strada nu are nimeni ca sa mai comenteze
    dorinta poporului exprimata din drept democratic
    Denon AH-C120
    Fiio X3K

Tokes e un mare idiot, o opersoana josnica, si nu e chiar reprezentativ pentru restul..(cel putin asa imi place sa cred....)
    in sua cred ca sunt scoli cu predare in spaniola, dar sunt OBLIGATI sa stie engleza, istoria sua, etc...., limba oficiala in adminstratie este ENGLEZA, indiferent de cine este majoritar acolo...

asa tr si in romania, sa existe scoli cu predare in limba magiara, dar sa se faca temeinic si limba romana, istoria si geografia nu conteaza in ce limba (romana sau maghiara dar sa fie impartiala- si aici cred ca e marea problema, acele manuale de istorie in magiara vor fi scrise de cine??? se poate incerca o manipulare a copiilor din clasele primare...)
    nu stiu cum e in cluj, dar stau de 8 ani in timisoara, si va pot spune ca aici sunt destul de integrati, iar problemele de acest gen sunt aproape inexistente...
    "It only ends once. Anything that happens before that is progress!"

Cand te gandesti ca sunt zone unde romanul e minoritar,un strain in propria tara.

Yeah bitch, magnets! mcmheretic's Avatar

Quote Originally Posted by bigjderu View Post
    daca ies 10 milioane romani in strada nu are nimeni ca sa mai comenteze
    dorinta poporului exprimata din drept democratic
    DACA ies, dar nu uita ca romanu' nu a iesit in strada nici cand a inceput sa moar de foame decat foarte firav. Si oare ar iesi pentru o acordare de autonomie? Cred ca romanul trebuie sa indure mult si multe ca sa se "ridice" cu adevarat.

Sunt un simplu cetatean al acestei tari si cu permisiunea voastra am sa-mi exprim si eu opinia fata de aceasta "mica lectie de istorie"
    Quote Originally Posted by Mugur View Post
    Si asta nu ca un indemn la ura, ci ca sa stim ce s-a intamplat si sa intelegem mai usor prin ce trec romanii in localitatile in care sunt minoritari.
    cu tot respectul domnule Mugur, poate ca daca ai aprofunda putin mai mult, ai iesi si tu din tiparul clasic de proletar indobitocit de comunism (pana in 1989) si de urmasii comunismului (dupa 1989).
    citez o mare enciclopedie... WIKIPEDIA:

Quote Originally Posted by WIKIPEDIA
    Transylvania is a historical region in the central part of the Romania. In ancient times it was part of the Dacian Kingdom and Roman Dacia. Since the 10th century*, Transylvania became part of the Kingdom of Hungary. After the Battle of Mohacs in 1526, it formed part of the Eastern Hungarian Kingdom, out of which the Principality of Transylvania emerged, which, most of the times in the 16th and 17th century, was the vassal country of the Ottoman Empire, while in some periods that of the Habsburg Empire. At the end of the 17th century, Transylvania came under the control of the Habsburg Empire. From 1437 to 1848, medieval political power in Transylvania was shared between the mostly Hungarian nobility, German burghers, and the seats of the Székely people (a Hungarian ethnic group), while the population was made up by Romanians, Hungarians, Szeklers and Germans (see also Kingdom of Hungary). Starting then, Transylvania was in name attached to Habsburg-controlled Hungary, though it had a separate status[1][2][3], being subjected to the direct rule of the emperor’s governors.[4] In practice Transylvania was severed from Hungary[5] until 1867 when, after the Austro-Hungarian Compromise, the separate status of Transylvania ceased and it was incorporated into the Kingdom of Hungary (Transleithania) as part of Austrian-Hungarian Empire.[citation needed] After World War I, Transylvania became part of Romania**. In 1940, Northern Transylvania reverted once again to Hungary as a result of the Second Vienna Award, but it was given back to Romania after the end of World War II***.
    * - a se belii ochii aici, s-a vorbit pana acum doar de regate si nici vorba de romania
    ** - prima data cand se mentioneaza de romania. si nu cum ai invatat tu ca s-au trezit patriotii romani sa se "elibereze" de jugul austro-ungar, ci pentru ca in urma tratatului incheiar la Trianon mai precis in 1920, "marea natie franceza" (care de secole era disperata de puterea imperiul austro-ungar si care in 1916 la bucuresti a promis romaniei Transylvania, Crişana si Maramureşul cu conditia sa se alature triplei aliante [Anglia, Franta, Rusia] si sa intre in primul razboi mondial) a influentat alianta si s-a decis sa slabeasca puterea imperiului, nu asa cum ai invatat tu legat de 1918 despre marea unire. Daca vrei, am sa-ti aduc si eu date si scrieri despre aceasta perioada si anume 1921-1940, despre atrocitatile facute de romanii din acea perioada... dar nu merita, pentru ca vad ca ai internet doar sa te dai pe trackere si sa copiezi jocuri.
    *** - dupa al doilea razboi mondial (perioada in care romania si ungaria s-a aliat cu germania, fiecare urmarindu-si interesul, ungurii sa-si recupereze o parte din teritoriul de nord din Transilvania, romanii de frica sa nu-l piarda cu totul) romania a primit inapoi toata Transilvania ca si recompensa de razboi, pentru ca au ajutat si permis ca rusii sa strapunga linia frontului german, compusa din armatele germane, ungare, romane, ukrainiene (adica au tradat aliatul de pana atunci - germania)

Ca tot venii vorba de istorie domnule Mugur, nu ti se pare o ciudatenie faptul ca de-a lungul "istoriei" invatate de catre tine, marele Decebal a fost tradat, la fel si Mihai Viteazul, Cuza ... si multi altii. Exact ce se intampla azi in parlament (migratia politicienilor dintr-un partid in altul, adica tradarea, oportunismul) s-a intamplat de-a lungul istoriei romanilor. Si mai ciudat este faptul ca cei apropiati i-au tradat, semenii nostri... ai mei, ai tai... "romanii adevarati".
    Singurul interval cand Romania a avut parte de liniste si de o perioada infloritoare a fost in momentul in care marile puteri ale europei (imperiul austro-ugar), satui de mancarimile dintre boierimea romaneasca si instabilitatea de la granitele lor, l-au pus rege pe Carol I(numele sau adevarat fiind Karl Eitel Friedrich Zephyrinus Ludwig von Hohenzollern-Sigmaringen, ce mai, un nume "romanesc" cu sonoritate, un roman get beget, cu mama, tata, bunic, bunica... tot arborele provenea din sange romanesc, banuiesc ca ati intuit sarcasmul).

Vorbesti de faptul ca ai postat acel link pentru a intelege prin ce au trecut romanii in localitatile respective si ca nu indemni la ura. Da, multi romani au fost persecutati in perioada aceea, dar ce au facut ungurii nu a fost decat sa razbune perioada 1921-40, perioada in care s-a furat, violat, batut, omorat aproape orice ce tinea de unguri sau nobilimea maghiara. Tu ce ai face daca eu vin maine si te dau afara din casa si fac tot felul de atrocitati in randul familiei tale???
    Si ca sa inchei si eu aceasta mica pledoarie legata de istorie, am sa-ti dau un argument concret si foarte puternic care sustine cele spuse de catre mine, argument extrem de usor de verificat de catre toata lumea. Du-te in cimitirele din Transilvania, cimitire vechi si sa descoperi o chestie frapanta: cele mai vechi morminte sunt unguresti. Sunt carti si cercetari care s-au bazat pe datele detinute de cimitire, nu numai la noi ci si in strainatate.

Quote Originally Posted by Geek View Post
    psionic poate ca ai fost tu prin tot Ardealul, dar probabil ai fost doar in vizita. Eu traiesc in Ardeal, sunt clujean (roman), si crede-ma ca exista ura intre maghiari si romani. In general exista ura, fiindca maghiarii refuza sa invete in scoli romanesti, au scoli unde se preda maghiara ca limba materna (ex in Cluj: liceele Batory Istvan, Brassai Samuel si Apaczai Csere Janos), deci practic refuza sa se integreze in societatea romaneasca, prefera sa traiasca in grupuletele lor. Dupa ce termina liceul, au unde sa mearga, exista facultati destule unde se preda in maghiara, iar cand termina si cu facultatile, isi cauta de lucru strict la companii cu patroni maghiari, care au ca cerinta sa stapanesti maghiara la "perfectie". Ce zic eu, e o chestie generala, fiindca totusi exista maghiari care s-au mai dat pe brazda, si-si trimit copiii de mici la scoli unde se preda limba romana, ca limba materna - astfel asimilandu-se printre romani.
    Ce ar mai fi de adaugat... e urmatoarea chestie, rivalitatea dintre CFR si U Cluj, pleaca tocmai de la faptul ca CFR-ul, e traditional vorbind, o echipa a ungurilor. In ultima vreme si-a cam pierdut "emblema" asta, dar multi dintre clujeni o percep la fel.
    amice, tu ai citit ce ineptii ai scris acolo??? exista ura pentru ca ungurii nu vor sa se integreze??? deci in primul rand poate romanii au ura... cei ca tine care nu gandesc mai departe decat mucii din nas. Cu ce te deranjeaza pe tine ca au ocazia si oportunitatea sa invete in limba materna??? de ce cu germanii nu ai nimic??? si ei invata in scoli cu predare in limba germana si daca mai luam in calcul atrocitatile si crimele care le-a facut natiunea germana (si ma refer la reprezentantii de marca ai partidului socialist nazist) pai pe iei ar trebui sa ii casapesti de cum ii vezi, ca sa citez un "clasic" in viata... Direct cu perversa de la targu ocna
    Adevarul este ca americanii sunt niste tampiti... cum dracu le permite la chinezi sa aiba cartierele lor, mexicanilor, cubanezilor... sa invete in scoli in limba spaniola... bai ce tampiti... ba mai mult, angajeaza functionari publici care sa cunoasca limba celor predominanti in cartierele respective... mari boi acesti americani...
    Cum adica sa se asimileze?? Baiete, tu vorbesti ca un mic Hitlerist... de ce sa se asimileze?? De ce sa renunte la cultura lor, la identitatea lor?? Inca romanii nu au inteles ca trebuie sa-si schimbe mentalitatea... e foarte simplu, e o chestie de cand lumea, cu cat le interzici unor oameni ceva, cu atat se indarjesc si isi doresc mai mult acel lucru interzis. Asta nu a inteles nici Ceausescu...
    Vorbesti de rivalitatea dintre CFR si "U". Singura rivalitate intre CFR si "U" este aceea ca amandoua se lupta intr-o competitie pentru acelasi titlu. Daca in schimb vorbesti despre rivalitatea dintre "U" si CFR, e aici e alta mancare de peste. Din punct de vedere al civilizatiei, galeria CFR-ului da lectii la toate galeriile, eu unul nu am auzit de nici un scandal iscat de ei, sunt cei mai civilizati suporteri si spectatori si numai datorita civilizatiei lor patronul a hotarat sa investeasca in stadion si sa-i recompenseze pentru devotamentul si modul civilizat in care isi incurajeaza echipa, este unic in lume... e intradevar frustrant... sa joci pe un teren pe care mai degraba ai semana cartofi...
    Asta nu inteleg pustii cu tulei sub nas, mari suporteri ai "U" din cluj. Ei mai mult isi fac echipa de rusine. Mie unul mi-este rusine ca sunt clujean si ca astfel de specimene se fac remarcate prin asemenea acte de vandalism. In tinerete am jucat fotbal la "U", am avut antrenori cu renume (Bandi baci pe numele lui adevarat Andrei Sepsi, Petru Emil, Balutiu), am fost copil de mingi pe vremea cand juca Pojar, Muzsnai, Dobos si Florin Prunea, asta ma face mai mult sau mai putin "U"-ist??? Toti acei razvratiti cu nasul bubos si cosuros din cauza pubertatii, din galeria lui "U" uita cine au fost marile vedete si jucatori reprezentativi pentru istoria clubului. Asta numai la noi in romania se poate intampla.

Cand vad asemenea gandire si mentalitate stau si ma gandesc ce dracu mai caut in tara asta cu un asemenea popor... va mirati de cum suntem priviti in lume

Torrents.ro Member THOR's Avatar

Quote Originally Posted by Kse7en View Post
    Sunt un simplu cetatean al acestei tari si cu permisiunea voastra am sa-mi exprim si eu opinia fata de aceasta "mica lectie de istorie"

cu tot respectul domnule Mugur, poate ca daca ai aprofunda putin mai mult, ai iesi si tu din tiparul clasic de proletar indobitocit de comunism (pana in 1989) si de urmasii comunismului (dupa 1989).
    citez o mare enciclopedie... WIKIPEDIA:

* - a se belii ochii aici, s-a vorbit pana acum doar de regate si nici vorba de romania
    ** - prima data cand se mentioneaza de romania. si nu cum ai invatat tu ca s-au trezit patriotii romani sa se "elibereze" de jugul austro-ungar, ci pentru ca in urma tratatului incheiar la Trianon mai precis in 1920, "marea natie franceza" (care de secole era disperata de puterea imperiul austro-ungar si care in 1916 la bucuresti a promis romaniei Transylvania, Crişana si Maramureşul cu conditia sa se alature triplei aliante [Anglia, Franta, Rusia] si sa intre in primul razboi mondial) a influentat alianta si s-a decis sa slabeasca puterea imperiului, nu asa cum ai invatat tu legat de 1918 despre marea unire. Daca vrei, am sa-ti aduc si eu date si scrieri despre aceasta perioada si anume 1921-1940, despre atrocitatile facute de romanii din acea perioada... dar nu merita, pentru ca vad ca ai internet doar sa te dai pe trackere si sa copiezi jocuri.
    *** - dupa al doilea razboi mondial (perioada in care romania si ungaria s-a aliat cu germania, fiecare urmarindu-si interesul, ungurii sa-si recupereze o parte din teritoriul de nord din Transilvania, romanii de frica sa nu-l piarda cu totul) romania a primit inapoi toata Transilvania ca si recompensa de razboi, pentru ca au ajutat si permis ca rusii sa strapunga linia frontului german, compusa din armatele germane, ungare, romane, ukrainiene (adica au tradat aliatul de pana atunci - germania)

Ca tot venii vorba de istorie domnule Mugur, nu ti se pare o ciudatenie faptul ca de-a lungul "istoriei" invatate de catre tine, marele Decebal a fost tradat, la fel si Mihai Viteazul, Cuza ... si multi altii. Exact ce se intampla azi in parlament (migratia politicienilor dintr-un partid in altul, adica tradarea, oportunismul) s-a intamplat de-a lungul istoriei romanilor. Si mai ciudat este faptul ca cei apropiati i-au tradat, semenii nostri... ai mei, ai tai... "romanii adevarati".
    Singurul interval cand Romania a avut parte de liniste si de o perioada infloritoare a fost in momentul in care marile puteri ale europei (imperiul austro-ugar), satui de mancarimile dintre boierimea romaneasca si instabilitatea de la granitele lor, l-au pus rege pe Carol I(numele sau adevarat fiind Karl Eitel Friedrich Zephyrinus Ludwig von Hohenzollern-Sigmaringen, ce mai, un nume "romanesc" cu sonoritate, un roman get beget, cu mama, tata, bunic, bunica... tot arborele provenea din sange romanesc, banuiesc ca ati intuit sarcasmul).

Vorbesti de faptul ca ai postat acel link pentru a intelege prin ce au trecut romanii in localitatile respective si ca nu indemni la ura. Da, multi romani au fost persecutati in perioada aceea, dar ce au facut ungurii nu a fost decat sa razbune perioada 1921-40, perioada in care s-a furat, violat, batut, omorat aproape orice ce tinea de unguri sau nobilimea maghiara. Tu ce ai face daca eu vin maine si te dau afara din casa si fac tot felul de atrocitati in randul familiei tale???
    Si ca sa inchei si eu aceasta mica pledoarie legata de istorie, am sa-ti dau un argument concret si foarte puternic care sustine cele spuse de catre mine, argument extrem de usor de verificat de catre toata lumea. Du-te in cimitirele din Transilvania, cimitire vechi si sa descoperi o chestie frapanta: cele mai vechi morminte sunt unguresti. Sunt carti si cercetari care s-au bazat pe datele detinute de cimitire, nu numai la noi ci si in strainatate.

amice, tu ai citit ce ineptii ai scris acolo??? exista ura pentru ca ungurii nu vor sa se integreze??? deci in primul rand poate romanii au ura... cei ca tine care nu gandesc mai departe decat mucii din nas. Cu ce te deranjeaza pe tine ca au ocazia si oportunitatea sa invete in limba materna??? de ce cu germanii nu ai nimic??? si ei invata in scoli cu predare in limba germana si daca mai luam in calcul atrocitatile si crimele care le-a facut natiunea germana (si ma refer la reprezentantii de marca ai partidului socialist nazist) pai pe iei ar trebui sa ii casapesti de cum ii vezi, ca sa citez un "clasic" in viata... Direct cu perversa de la targu ocna
    Adevarul este ca americanii sunt niste tampiti... cum dracu le permite la chinezi sa aiba cartierele lor, mexicanilor, cubanezilor... sa invete in scoli in limba spaniola... bai ce tampiti... ba mai mult, angajeaza functionari publici care sa cunoasca limba celor predominanti in cartierele respective... mari boi acesti americani...
    Cum adica sa se asimileze?? Baiete, tu vorbesti ca un mic Hitlerist... de ce sa se asimileze?? De ce sa renunte la cultura lor, la identitatea lor?? Inca romanii nu au inteles ca trebuie sa-si schimbe mentalitatea... e foarte simplu, e o chestie de cand lumea, cu cat le interzici unor oameni ceva, cu atat se indarjesc si isi doresc mai mult acel lucru interzis. Asta nu a inteles nici Ceausescu...
    Vorbesti de rivalitatea dintre CFR si "U". Singura rivalitate intre CFR si "U" este aceea ca amandoua se lupta intr-o competitie pentru acelasi titlu. Daca in schimb vorbesti despre rivalitatea dintre "U" si CFR, e aici e alta mancare de peste. Din punct de vedere al civilizatiei, galeria CFR-ului da lectii la toate galeriile, eu unul nu am auzit de nici un scandal iscat de ei, sunt cei mai civilizati suporteri si spectatori si numai datorita civilizatiei lor patronul a hotarat sa investeasca in stadion si sa-i recompenseze pentru devotamentul si modul civilizat in care isi incurajeaza echipa, este unic in lume... e intradevar frustrant... sa joci pe un teren pe care mai degraba ai semana cartofi...
    Asta nu inteleg pustii cu tulei sub nas, mari suporteri ai "U" din cluj. Ei mai mult isi fac echipa de rusine. Mie unul mi-este rusine ca sunt clujean si ca astfel de specimene se fac remarcate prin asemenea acte de vandalism. In tinerete am jucat fotbal la "U", am avut antrenori cu renume (Bandi baci pe numele lui adevarat Andrei Sepsi, Petru Emil, Balutiu), am fost copil de mingi pe vremea cand juca Pojar, Muzsnai, Dobos si Florin Prunea, asta ma face mai mult sau mai putin "U"-ist??? Toti acei razvratiti cu nasul bubos si cosuros din cauza pubertatii, din galeria lui "U" uita cine au fost marile vedete si jucatori reprezentativi pentru istoria clubului. Asta numai la noi in romania se poate intampla.

Cand vad asemenea gandire si mentalitate stau si ma gandesc ce dracu mai caut in tara asta cu un asemenea popor... va mirati de cum suntem priviti in lume
    Pleaca in P@I@Z#Da-M@Ă#T#I in ungaria ,bozgor inputit si ia si ciorile cu tine poate duci lipsa de aliati

@ jacuzzi: pauză o lună, cu posibilitate de prelungire
    Last edited by jacuzzi; 12-04-2010 at 10:37 PM.

God of war

Quote Originally Posted by THOR View Post
    Pleaca in P@I@Z#Da-M@Ă#T#I in ungaria ,bozgor inputit si ia si ciorile cu tine poate duci lipsa de aliati
    hei... amice usor... sterge spumele de la gura, ai uitat sa-ti iei pastila azi??
    hmm... nici nu asteptam sa nu apara unu cu pixeli mari sa arate cat de potent este ...
    nu ai facut altceva decat ...QED. Bravo...