Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 41 to 60 of 112

Thread: Game of Thrones/Urzeala tronurilor (HBO)

Torrents.ro Member rippersash's Avatar
    Blog Entries
    3

Quote Originally Posted by laur3ooo View Post
    Nu prea seamana cu Stapanul Inelelor. De fapt imagineaza-ti Middle earth dar cu amenintarea venind din Nord in locul Estului. Imagineaza-ti ca Rohan ar fi gardieni acelui tinut. Imagineaza-to ca bataliile epice sunt prezente dar mai in fundal si scriitorul/seria tv se acceseaza mai mult politice acelor razboaie iar luptele pe ecran au mai putini participanti dar cu ceva mai multa personalitate decat 10000 de orci cgi care arata ca niste puncte alergand spre o cetate.
    Daca taceai filozof ramaneai. Pe orice forum ai citi, sau orice recenzie, Game of Thrones este plasat ca si concurentul direct al TLOTR in materie de cea mai buna ecranizare dupa o serie fantasy. Storyline-ul si actiunea propriu-zisa poate nu sunt la fel insa eu nu ma refeream nicidecum la asta ci la timpul sau spatiul in care se desfasoara filmul/serialul. Stai linistit ca si eu abia astept sa apara Hobbit si nu blamez in vreun fel TLOTR.
    Alcoolul este cel mai mare duşman al omului! Dar să nu uităm că cel care fuge din faţa duşmanului e un laş! 吸我的雞巴

Ei bine, trebuie sa admit - ca si nivel de intriga, primul episod prezinta mai mult de cat te-ai astepta de la un serial de genul asta: cel putin doua nuclee conspirative (regina si fratele ei/cuplul blond incestuos, plus fratele si sora cu parul alb [si alianta cu triburile sudice prin mariaj aranjat], ultimii doi aparent alungati "de la carma imperiului" de actualul rege [grasul barbos, presupun]), alaturi de o amenintare mistica din nordul ingetat (un fel de "winter's undeads"), unele aluzii profetice si realism brutal (atat pe latura de violenta - socanta uciderea copilului de la final - cat si sexuala, mai mult decat depictativa, dar intr-un sens izbitor de simplu, de mundan/animalic); mi-a placut in mod deosebit contrastul dintre citadelele CG cu alura legendara [foarte bine realizate] si viata simpla, etalata in maniera medievala, a "curtenilor" - aici chiar s-a respectat ideea de adevar istoric 'pamantean' transplantat in alta realitate.
    Multe conotatii, multe aspecte - per total imi place. Nu stiu daca am sa incep acum sa urmaresc (nu prea sunt cerebral intr-o stare propice de a gandi, mai ales la intrigi - de aia, in ultima vreme, ma si bombardez cu asomare din pelicule horror-gore fara pretentii), insa clar e un serial ce-l voi viziona asiduu la momentul oportun.

PS: tare faza cu "your dead men seems to have moved camp" - LOL!

PPS: tare si pleiada de actori (Sean Bean din LOTR, Lena Headey din Terminator: TSCC, Nikolaj Coster-Waldau din Kingdom of Heaven sau Michelle Fairley din HP: Deathly Hallows 1)!

---------------------------------------------
    Inca ceva, vis-a-vis de romanele din care s-a inspirat serialul: din pacate eu nu prea am in clin si maneca ceva cu beletristica iconica pt.genul "fantezie medievala" a la J.R.R.Tolkien sau George R.R.Martin in cazul de fata - deci nu prea pot aprecia in vreun fel fidelitatea fata de scrierile omonime, cum o faceti voi.
    Last edited by 0VerSus1; 06-24-2011 at 09:25 PM.
    Motto: Una Salus Victis Nullam Sperare Salutem!

3. The Following User Says Thank You to 0VerSus1 For This Useful Post:

cosmin11111 (06-24-2011)

Pana la urma am vizionat toate cele 10 episoade ale sezonului 1 - "m-a prins"
    De prisos sa-l mai laud - s-a cam elogiat tot ce era de elogiat fata de serial.

Vreau doar sa punctez surprinderea foarte buna a aerului medieval, a vietii simple si imprevizibile, a faptului ca nu exista eroi 'perpetuui' (ca-n naivele filme hollywood-iene), ci doar oameni ai momentului din care nu ramane decat numele prin faptele savarsite - toate acestea si multe altele le-a surprins serialul extrem de bine (lasand in laturi elementele fantastice); si jocul f.bun al "mititelului" Peter Dinklage - e primul pitic de pe ecran pe care ajungi sa-l respecti si, cu toate ca e unul dintre personajele negativ-neutre, nu ai cum sa nu ajugi sa empatizezi cu el si modul lui locvacitar-transant de a fi. Plus ca personajul Tyrion Lannister, la nivel de simbolism, l-am perceput ca si intrarea cu "inceput mic" a ratiunii reci dintr-o viitoare epoca a iluminismului in violenta lume mistica din evul mediu, incercand sa aduca un consens in nebunia confruntarilor barbare.
    Motto: Una Salus Victis Nullam Sperare Salutem!

Quote Originally Posted by rippersash View Post
    Daca taceai filozof ramaneai. Pe orice forum ai citi, sau orice recenzie, Game of Thrones este plasat ca si concurentul direct al TLOTR in materie de cea mai buna ecranizare dupa o serie fantasy. Storyline-ul si actiunea propriu-zisa poate nu sunt la fel insa eu nu ma refeream nicidecum la asta ci la timpul sau spatiul in care se desfasoara filmul/serialul...
    Si eu am zis ca nu se compara? Doar am contrazis pe cineva care spunea ca se aseamana cu LoTR. Nu se aseamana pentru ca TLOTR are mult mai multe elemente fantasy se axeaza mult pe batalii masive are un univers creat cu mai multa atentie de catre scriitor.
    In schimb GoT se bazeaza pe dezvoltarea personajelor, pe batalii mai restranse, nu foarte mult fantasy (in sezonul 1 apar doar doua elemente fantasy: mortii vii de dupa zid si puii de dragon) si pe morti neasteptate a unor personaje importante.

Vreau o Tara Ca Afara iLink's Avatar
    Blog Entries
    98

Radio īnseamnă PRO FM
    I
    Top 3 motive sa citesti RecoverTRO
    E ţara īn care se īntāmplă īn fiecare zi cāte ceva

Senior User sphynx's Avatar

Al doilea sezon Game of Thrones va apare in aprilie 2012!
    'Game of Thrones' Season 2 Gets April 2012 Premiere Date

Sper sa aveti sansa sa vedeti clipul inainte sa fie blocat de FOX:

Simpsons Game Of Thrones Opening - YouTube

Senior User sphynx's Avatar

Cum era de asteptat, a primit si s3

Fans could kill for more and more seasons

Un an pana la sezonul urmator pffff..... la ce continuare au lasat e cam greu sa astept atata

douazeci si cinci de caractere

ADEVARATUL REGE!!!

Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere!

31 martie 2013 incepe sez 3

Nu e prea diferit de ce s-a intamplat in primele cateva episoade ale primului sezon:

betiv

Nu imi vine sa cred ca am pierdut un asa serial.Foarte ,foarte bun..ultimile 4 nopti,au fost nopti albe pentru mine.Astept cu nerabdare Sezonul 3.

Cati pumni cere fata lui asta . Jack Gleeson - IMDb

Quote Originally Posted by i*trance View Post

Cati pumni cere fata lui asta . Jack Gleeson - IMDb

) De cānd l-am văzut prima oară mi-am dorit să moară cāt mai repede; la fel şi mă-sa şi tacsu'.

CzTeam Staff xyzedro's Avatar

Quote Originally Posted by adrianb2004 View Post
    la fel şi mă-sa
    Hai sa nu ne pripim in declaratii. Daca te enerveaza mami, da-mi-o mie si o pedepsesc eu.
    Cel mai iubit dintre pămānteni

Apasă aici man.

Quote Originally Posted by pakanajuhla View Post
    31 martie 2013 incepe sez 3
    Clar ca este foarte asteptat sez 3 la cum s-a sfarsit sez 2.