Page 16 of 16 FirstFirst ... 6141516
Results 301 to 315 of 315

Thread: Preseed = Intrarea la seed pe un tracker, la un torrent downloadat de pe altul

Unknown W.I.T.S Brando's Avatar
    Blog Entries
    1

In schimb,faci ratie la packurile lor.E usor sa faci 500 GB intr-o saptmana.

Torrents.ro Member liviu84's Avatar

Daca fac preseed iar un torrent are NFO (ex: 34 mb) iar celalalt este fara NFO (ex:33.89) ,sa inteleg ca sunt "descoperit" sau pot face preseed ?

Salut liviu84!

Cand spui "descoperit" suna ca si cum ai face ceva ilegal, nepermis. In cazul de fata, daca este vorba de un tracker care accepta preseed-ul (intrarea la seed cu un torrent descarcat din alta parte), ai mai multe optiuni pentru a "acoperi" acel NFO.
    In primul rand, cand deschizi torrentul respectiv in clientul de torrente, poti selecta exact ce fisiere doresti sa descarci din torrentul respectiv. In felul asta, debifezi NFO-ul respectiv sau oricare alt fisier care nu se potriveste cu ceea ce ai deja pe hard.
    Ce mai poti sa faci este sa pui la descarcat torentul cu pricina, apoi sa selectezi in tabul "files" in client toate fisierele, click dreapta pe acestea si foloseste optiunea "don't download". In felul asta, dupa un re-check, torrentul respectiv va intra la seed exact cu ceea ce se gaseste pe hardul tau.
    Sper ca am fost cat se poate de coerent si s-a inteles mesajul meu.
    Toate bune!

4. The Following 3 Users Say Thank You to cutleras For This Useful Post:

elGringo (09-13-2011), liviu84 (09-05-2011), Brando (09-05-2011)

@liviu84: ...si chiar daca-l descarci, nu-i bai.
    greu de crezut ca nu-ti faci ratia in cazul unui dl de 34 mb, altfel nu se merita preseed.

6. The Following User Says Thank You to hackor For This Useful Post:

liviu84 (09-06-2011)

Torrents.ro Member liviu84's Avatar

Quote Originally Posted by hackor View Post
    @liviu84: ...si chiar daca-l descarci, nu-i bai.
    greu de crezut ca nu-ti faci ratia in cazul unui dl de 34 mb, altfel nu se merita preseed.
    Ai dreptate,eu doar dadusem un exemplu ,pentru ca la o diferenta asa de mica poate nici nu realizezi cand descarci un torrent(mai mare ca dimensiune),acum am inteles perfect.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si sunt sigur ca nu sunt singurul care nu intelesese foarte bine cum se face preseed.

Bafta!

Exemplu: Tu ai descarcat un torrent "liviu.84.x264-RLSGROUP" de pe trackerul T1, care nu contine nfo, iar cel de pe trackerul T2, unde vrei sa faci preseed, contine nfo.

Ai 2 optiuni:

-descarci doar fisierul nfo de pe T2 (in cazul asta apari in lista de peers ca seeder);
    -debifezi nfo (don't download), si seeduiesti torrentul fara nfo (in cazul asta apari ca leecher).

9. The Following User Says Thank You to Haplea_ For This Useful Post:

liviu84 (09-10-2011)

Vad ca multa lume zice pe topicul asta ca e voie preseed pe Waffles, dar sunt postari destul de vechi. La Rules au "Do not add multiple tracker URLs to your Waffles torrents. This is called cross-seeding and is considered cheating." Pana la urma e voie?

Quote Originally Posted by haifisch View Post
    Vad ca multa lume zice pe topicul asta ca e voie preseed pe Waffles, dar sunt postari destul de vechi. La Rules au "Do not add multiple tracker URLs to your Waffles torrents. This is called cross-seeding and is considered cheating." Pana la urma e voie?
    Preseed e atunci cand descarci un torrent, de exemplu un album de pe what.cd, apoi dupa ce s-a terminat de descarcat stergi torrentul din 'utorrent', intri pe waffles, descarci torrentul din nou, iar dupa ce face hashcheck in utorrent intra direct la seed pe waffles.

Cam asta e ideea...

PS: Ceea ce ai zis tu, cu regulile waffles referitoare la ' cross seeding ', e o forma de cheat. Pentru ca daca tu adaugi in utorrent la vreun torrent X url'uri de la alte trackere, atunci tu uploadul ce il faci va fi raportat pe toate trackerele.

Gen iei un album de pe waffles, si nu sunt leechers. Tu poate intri pe what.cd, gasesti acelasi album care are 50 de leechers. Daca adaugi la albumul luat de pe waffles url'ul de la what.cd, incepi sa faci upload catre userii de pe what.cd iar cantitatea de upload ce o vei realiza va fi raportata si pe what.cd si pe waffles.

Stiu ce e preseed-ul. Vreau sa stiu sigur daca am voie pe Waffles.

Torrents.ro Member Xmars's Avatar

Cred ca da.......mai mult ca sigur,DA!

Quote Originally Posted by haifisch View Post
    Stiu ce e preseed-ul. Vreau sa stiu sigur daca am voie pe Waffles.
    Atunci esti batut in cap daca intrebi preseed, dai quote la regula referitoare la cross-seeding, si zici ca esti ce e preseed.

M-am lamurit. Am intrebat pe irc si am voie. Oricum mersi de raspunsuri.

@Maddoxro: Nu e nevoie sa jignesti.

Pe HD-Torrents se accepta?

CzTeam Staff xyzedro's Avatar

Quote Originally Posted by ANQNYMQUS View Post
    Pe HD-Torrents se accepta?
    Daca tin bine minte, da. Eu am facut luni de zile preseed si n-am avut probleme nici pana in ziua de azi.
    Cel mai iubit dintre pămānteni

Apasă aici man.

Este permis pe ThePlace sa se faca preseed?