Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 34 of 34

Thread: Se apropie sfarsitul pentru euro?

Quote Originally Posted by Arpiar View Post
    Holy,

Sa dispara hartia verde ?

Eu unu nu cred in asa ceva , sunt de acord cu ce a spus wiliq, dar sa fim seriosi, Germania " o putere economica " care are ditamai datoria, nu stiu cat la % din P.I.B-ul lor, acum o fac pe grandomanii, si isi produc din nou propria marca, asta da peste nas la toata Europa.
    Nu inteleg de ce ar crede oamenii chestii de genul oricum, cand germanii lupta cel mai mult pentru a pastra UE unita, in special avand in vedere ca este in interesul lor pentru ca UE este o piata de desfacere incredibil de buna pentru germanii care sunt in conducere in multe departamente.

Guest of Honour

Si uite ca aduc la viata un topic mort de vreo 2 ani... Euro inca exista, marci germane nu vad pe nicaieri, si nu... Germania nu s-a pregatit de razboi. Dimpotriva... nu prea se implica in razboaie, spre deosebire de americani/englezi. Explicati-mi si mie care-i samburele de adevar din stirea asta...

CzTeam Staff xyzedro's Avatar

Boss, in 2009 sau 2010 "fondatorul" Zonei Euro a declarat asa: "EURO a fost un experiment reusit". Toata panarama cu presupusa criza economica a fost de fapt o reorganizare macroeconomica, n-a fost vreo chestie aparuta din senin. Toate crizele au putut fi evitate.

Read more stuff here: http://www.libhumanitas.ro/liaquat-a...itas-2014.html

De asemenea recomand lectura suplimentara pe categoria "Rothschild".
    Last edited by xyzedro; 01-28-2015 at 12:21 AM.
    Cel mai iubit dintre pământeni

Apasă aici man.

4. The Following User Says Thank You to xyzedro For This Useful Post:

FlameMan (01-28-2015)

Quote Originally Posted by VRossi View Post
    Si uite ca aduc la viata un topic mort de vreo 2 ani... Euro inca exista, marci germane nu vad pe nicaieri, si nu... Germania nu s-a pregatit de razboi. Dimpotriva... nu prea se implica in razboaie, spre deosebire de americani/englezi. Explicati-mi si mie care-i samburele de adevar din stirea asta...

Pai nu prea se implica deoarece s-au implicat prea intens in ultimul lor razboi (banuiesc eu).

Nemtii isi pastreaza fortele pentru urmatorul razboi mondial

Nu va ieși nimeni din nimic și în niciun caz Germania din UE. Nu se va întâmpla nimic rău cu EURO, cel puțin o bună perioadă de acum încolo. Nu vă mai luați după toate zvonurile. Ce le place unora să arunce vorbe aiurea doar ca să se afle în treabă.
    Fii un domn şi împarte educaţia!

8. The Following User Says Thank You to nicholas For This Useful Post:

maharet (01-30-2015)

Quote Originally Posted by dragoi View Post
    Mereu am fost curios de ce daca toate aceste reguli si legi au fost facute de oameni, de ce nu pot fi schimbate tot de oameni, inteleg ca nu poti creste productia banilor asa usor fiindca sunt facute niste calcule ca sa existe un echilibru intre toate...
    3 years later, se vor tipari o gramada de bani.

Da. Din fericire. [ca raspuns pentru intrebarea din titlu]

Eu discut aici dintr-o perspectiva zoom-out, europeana. Ca romanii o sa beneficieze de asta sau nu, va depinde de mediul politic-financiar national: mai precis, daca vor aparea forte cu adevarat nationale la conducere, care sa-l inlocuiasca inclusiv pe impostorul numit Isarescu, care de mai mult de doua decenii conduce o banca privata care se erijeaza intr-o banca "nationala". Momentan, Bucurvestiul [nu-i totuna cu municipiul Bucuresti] este sluga intereselor straine gen Soros. Romanii au reprezentare politica foarte, foarte subtire in top, fiind constant sabotati de tradatori.

Dar la nivel european, moartea UE va aduce o serie de schimbari mult-asteptate si absolut necesare:

1. Re-nationalizarea masiva in detrimentul unor entitati supra- si transnationale [corporatii, ONG-uri, politici pan-europene facute de niste autocrati nealesi democratic] care isi urmaresc propriile interese, deseori contrar intereselor popoarelor europene.
    2. Controlul granitelor, lipsa caruia in ultimul timp s-a dovedit a fi dezastruoasa.
    3. Pastrarea insusi caracterului etnic al europenilor, prin respingerea categorica a cultural-marxismului, a multiculturalismului, a corectitudinii politice, a integrarii rasiale [o politica rasista prin excelenta], in fine a caracteristicii de "melting pot", cum a devenit spre exemplu America de Sud - o masa de mediocritate.

Cei trei mari piloni ai UE: UK, Franta si Germania.

UK a iesit, Franta urmeaza sa iasa cand o sa castige Le Pen [tura asta sau tura viitoare etc, "cand", nu "daca"] si, limpede: cand iese Germania [care valoreaza mult mai mult decat 1/3 din trepied], UE nu va mai exista de facto.

In Germania, deja se protesta constant impotriva NATO, UE [postere cu "gegen NATO, gegen UE"] de cand a inceput invazia musulmana; acum, Stasi-Merkel nu mai are nici o sansa pe termen lung, chiar daca mai exista o gramada de homosexuali si neoliberali care flutura "refugees welcome" in loc de "rapefugees not welcome".

In plus, faptul ca nemtii vor acces la tiparnita era o stire acu' cel putin un an de zile. Banca lor este echivalenta BNR - adica sub control strain.

O intrebare: ce se va alege de un proto-popor atat de dezorientat si de sclav precum romanii ? Acum este practic un moment bun pentru aparitia unor miscari cu adevarat autohtone care sa se concretizeze in reprezentari nationaliste pe scena politica; altfel, vad posibila o dezintegrare a statului asa-zis roman, nu neaparat in favoarea ungurilor (total alta epoca), ci pur si simplu strivit de propria coruptie. In cazul asta, romanul de la firul ierbii, fiind o corcitura pasiva de trac cu celt cu slav extracarpatic si cu ce s-a mai oprit prin zona, ducand lipsa de coeziune nationala din cauza pozitionarii geografice si a sabotajului istoric la nivel inalt [pestele de la cap se-mpute], o sa-si continue progresul individual prin tari civilizate, sau agricultura de subzistenta, dupa caz.

Razboi in Europa nu va fi, din cauza atomului; eventual razboi civil, gen revolutie. Daca ar fi putut sa fie razboi mondial, probabil ar fi inceput cu anexarea legala (prin vot) a peninsulei Crimeea, care nu convine deloc strategilor NATO. Avioanele pe care le vezi fac parte din exercitiile NATO, care isi duce mai departe propria mitologie cu "pericolul rusesc", just another day at the office.
    dLh = liar
    Nicolas = idiot
    paulnebunu = manure

MT Staff inFormal's Avatar
    Blog Entries
    4

FR sau DE (ca si orice alt stat membru EU) au/are optiunea sa iasa din zona euro, dar in acel moment pierd beneficiile de "comert inter european".

Romania daca ar iesi din UE, ar face comert cu Africa / Asia / America si cu putin cap [da, stiu ironia] putem fi o alternativa serioasa la portul din Roterdam [NL] bazandu-ne pe principalele importuri din Asia [Rusia sau Turcia]
    Ca sa nu mai spun ca preturile nu ar mai contine TVA [VAT] ...
    Urmând rețeta de succes t.ro
    Mai întâi o ardem pe forum și apoi o ardem pe tracker

Acesta este principalul motiv pentru care noi nu suntem acceptati in Schengen. Le-am face concurenta olandezilor cu portul Constanta si, bineinteles, acesta este un lucru foarte nasol pentru ei.
    Fii un domn şi împarte educaţia!

13. The Following User Says Thank You to nicholas For This Useful Post:

MusicON (09-19-2017)

Soldier of love MusicON's Avatar
    Blog Entries
    3

Asa este, portul Constanta ar crea o concurenta si mai mare pentru Rotterdam.
    Ie bine sa fii prost!

Torrents.ro Member oldmusic's Avatar

Cu sau fara UE, M.U.E. sau ce vreti voi, Romania a fost, este si va fi sclava cuiva. Tradatori, oameni care se vor vinde netinand cont de populatie se vor gasi intotdeauna, e in firea romanului.
    Singura data cand am avut tupeu sa ne opunem unei mari puteri a fost cand nea Nicu a zis "pas" U.R.S.S. cu Cehoslovacia, in rest ne-am facut mititei si am executat ordinele altora.
    Am fost condusi sute de ani ba de unguri, ba de turci ba de altii, intotdeauna am cerut aprobare la "inalta poarta" ca sa punem un sef, intotdeauna am platit tribut pentru asa'zisa liniste, asa cum e si acuma.
    Exceptiile au fost foarte putine, perioade scurte de timp...
    Desi producem energie peste necesar, la noi se scumpeste, ca sa putem plati tributul an de an.
    Asa ca sperati degeaba, poporul roman este si va fi un popor de sclavi. Nu sunt astia, vin altii, poporul roman a fost mereu un popor las, a mers pe ideea "mai bine mananc paine cu ceapa, da sa am liniste".

16. The Following User Says Thank You to oldmusic For This Useful Post:

Patriot (09-21-2017)

Ne plangem ne plangem ne plangem de 27 de ani si nimeni nu face nimic.

Torrents.ro Member oldmusic's Avatar

Nu se apropie niciun sfarsit. Mai devreme sau mai tarziu se vor uni toate si se va forma mult-doritul de catre barosani, guvern unic mondial. UE e doar un pas. Deja se discuta despre USA, Canada, Mexic, planurile sunt facute. Veti zice uite ca UK si-a bagat picioarele. Revin ei, nu raman asa...