Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 34

Thread: Se apropie sfarsitul pentru euro?

betiv

Default Se apropie sfarsitul pentru euro?

Germania a inceput sa tipareasca marci germane

In conditiile instabilitatii zonei euro, pe fondul crizei datoriilor din mai multe tari din zona euro, viitorul monedei unice este pus sub semnul intrebarii. Potrivit cotidianului britanic Daily Express, banca centrala a Germaniei ar fi inceput deja sa tipareasca marci, Berlinul pregatindu-si astfel iesirea din zona euro.

Nemtii nu mai vor moneda unica. Potrivit sondajelor realizate la Berlin si publicate de Frankfurter Allgemeine, mai mult de trei sferturi dintre germani nu au incredere in euro si sustin ca aceasta are viitorul limitat.

In acelasi timp, populatia considera ca Grecia ar trebui scoasa din zona euro si ca masurile de salvare a statului elen sunt puerile si nu vor avea efectul scontat.

In acest context, jurnalistii de la Daily Express sustin ca banca centrala germana ar fi inceput deja sa tipareasca din nou marci germane si ca acest lucru face parte din planul Berlinului de a parasi zona euro.

Iesirea Germaniei din zona euro ar fi un moment de importanta majora in istoria tarii si ar adanci prapastia dintre cele mai puternice state din UE.

Inca de la introducerea in circulatie a monedei unice, in 1999, nemtii au fost sceptici, in conditiile in care marca era, la vremea respectiva, una dintre cele mai stabile monede din lume, a doua dupa dolarul american in ceea ce priveste increderea investitorilor.

In aceste conditii, cancelarul Angela Mekel se confrunta cu cea mai mare criza personala de la alegerea in fruntea executivului de la Berlin, sustin jurnalistii de la Daily Express, opozitia speculand ca guvernul ar putea pica, avand in vedere ca cea mai mare parte a populatiei este impotriva planului de salvare a Greciei.

Ps : Nemtii la aceasta faza sunt foarte destepti,cred ca s-au saturat si ei sa tina in spate toate tarile care nu fac nimic. Am foarte multe neamuri in Germ si imi zic ca zilnic trec numa avioane de razboi.Nemtii cred ca se pregatesc de un razboi.
    O sa le fie mult mai bine cu moneda lor + ca daca iasa si din UE o sa le fie mai bine. Dar o sa ramana vai de capul Uniunii Europene daca Germania iasa.
    Last edited by i*trance; 07-02-2011 at 10:14 AM.

2. The Following User Says Thank You to i*trance For This Useful Post:

toseek (07-02-2011)

Sniper High Tech toseek's Avatar
    Blog Entries
    1

Criza actuala a schimbat total si definitiv lumea. Acum începe să se vadă gunoiul băgat sub preş ani de zile. Pe când ţări ca Germania privesc şi raţionează cu 10 ani în faţă, incompetenţii României umblă în genunchi, cu limba scoasă, să adopte Euro în 2015, de parcă ar fi un trend. Ţările mari, ca Germănica, Anglia, ne-au târât în tot felul de combinaţii iar acum, când viitorul lor poate fi o bătaie de cap, se descotorosesc de toate baloanele pe care le-au umflat "spre binele ţărilor foste comuniste (şi nu numai). Bravo lor şi cinste celor ce ne conduc, oameni închişi, lipsiţi de viziune!
    Agramaţii văd tastatura ca pe-o anagramă! 1. O rezolvă schimbând locul tastelor. 2. Încep să posteze pe forumuri!

4. The Following User Says Thank You to toseek For This Useful Post:

johnake (08-04-2011)

Uniunea Europeana este ca si comunismul, o idee buna dar care nu functioneaza. Nu ma mira deloc ca tari ca Germania sau Anglia s-au saturat sa duca in spate codasii europei si drept urmare sunt constienti ca daca vor continua asa atunci nu vor putea evolua aa cum isi doresc. Noi, bulagrii, grecii sau mai nou poate si spaniolii sunte un fel de remorca cu franele cuplate pentru ei. Intre timp distinsii nostri alesi iau masuri economice care lovesc direct in plexul populatiei majoritare prin reducerea salariilor, introducerea unor noi taxe si legi facute parca sa-i ia avantul chiar si celei mai optimiste persoane. Intrebare care ne afecteaza direct pe noi romanii de rand este daca tarile care vor parasi uniunea vor impune din nou sistemul pasaoartelor sau vizelor pentru statele non Schengen, loc care pentru noi este un fel de fata morgana. Noi, da vrem sa stam la masa cu 'fratii' mai mari si mai tari dar nu constientizam faptul ca ei nu-s prea incantati de asta stiind ca in momentul cand vine chelneru cu nota de plata Romania va baga capul in pamant. Da nu-i bai ca Dan Spataru n-a murit si marca s-a tiparit.
    السلام عليكم

Meglio un giorno da leoni,che cento da pecora!!

Guest of Honour

Speculatii ieftine, ala Cancan. Mai ales povestea lui i*trance, cum ca nemtii s-ar pregati de un razboi. =)) Avioanele pe care le vad asa-zisii prieteni ai tai din Germania, sunt de fapt avioane americane, si au cu totul alt scop. Tre sa mai citesti si tu presa adevarata, nu doar Cancane si Clickuri. (Daily Express = un tabloid ieftin)

Pentru ceilalti, care zic ca Germania vrea un viitor individual... cred ca uitati care este scopul UE. Acela de a putea concura de la egal la egal cu gigantul actual al lumii, SUA. Germania fara Franta, Italia, UK, Olanda, Belgia, Spania, etc. ar ramane in urma, fiindca resursele sunt limitate, intr-o tara cu o asemenea densitate a populatiei.
    Last edited by VRossi; 07-02-2011 at 12:02 PM.

7. The Following User Says Thank You to VRossi For This Useful Post:

Idiux (07-02-2011)

Banned

Ştirea asta este de pe protv

Nu cred ca mai rezista Europa mai mult de un an avind in vedere problemele cu care se confrunta.(Economice bineinteles si integrarea multi rasiala si culturala, dupa mine sint total gresite)
    Uniunea Europeana afost un mare dezavantaj fata de tara noastra asa ca nu o sa pling dupa UE ba chiar o sa ma bucur.

de ce ar fi uniunea europeana un dezavantaj fata de tara noastra? cumva, daca nu ne-am fi gandit ca pe viitor o sa aderam la ea, noi ne-am fi dezvoltat brusc si infloritor? cumva coruptia si mita ar fi disparut din tara? si numai pentru ca o prezumtiva aderare la ea musai nu scapam de toate relele si nenoricirile care propasesc la noi in tara? oare fara euro ne-am fi dezvoltat turistic, sau amarastenia de salariu din romania ar fi crescut la cote ametitoare?
    romania a trait pe credit din 90 pana acum....ma gandesc ca poate ne-ar fi mai bine daca ar patrunde organismele bine organizate de la ei.... ma gandesc ca atunci cand va venii cineva sa ne viziteze peste 20 de ani nu se va gandii ca vine in romania, ci ca vine in ue....ma gandesc ca poate o sa capatam si noi chiag asa cum au capatat vechile state comuniste de la vest de noi, dar care au stiut sa se miste mai repede decat noi....si poate ar mai fi de spus.

Torrents.ro Member Danii's Avatar
    Blog Entries
    4

Quote Originally Posted by i*trance View Post
    O sa le fie mult mai bine cu moneda lor + ca daca iasa si din UE o sa le fie mai bine. Dar o sa ramana vai de capul Uniunii Europene daca Germania iasa.
    Intotdeauna Germaniei i`a fost bine ... Pentru ca acolo undeva sus au fost oameni care au stiut ce vor sa faca cu tara lor. Ce a fost Germania dupa al 2`lea razboi mondial si uite unde sunt acum ... Asa ca da ... Le va fi mult mai bine.

Torrents.ro Member CrazY^'s Avatar

Legat de faza ca eu = comunism , prietene , zi-mi un sistem social care a triumfat. Parerea mea este ca daca ma uit imprejur si inapoi o sa observ faptul ca toate sistemele sociale au esuat (dap , chiar si democratia) , dc ? factorul uman.

Uber Mood johnake's Avatar
    Blog Entries
    4

Quote Originally Posted by Geek View Post
    Speculatii ieftine, ala Cancan. Mai ales povestea lui i*trance, cum ca nemtii s-ar pregati de un razboi. =)) Avioanele pe care le vad asa-zisii prieteni ai tai din Germania, sunt de fapt avioane americane, si au cu totul alt scop. Tre sa mai citesti si tu presa adevarata, nu doar Cancane si Clickuri. (Daily Express = un tabloid ieftin)

Pentru ceilalti, care zic ca Germania vrea un viitor individual... cred ca uitati care este scopul UE. Acela de a putea concura de la egal la egal cu gigantul actual al lumii, SUA. Germania fara Franta, Italia, UK, Olanda, Belgia, Spania, etc. ar ramane in urma, fiindca resursele sunt limitate, intr-o tara cu o asemenea densitate a populatiei.
    Nu sunt speculații ieftine. Astea sunt zvonuri care pleacă direct de la sursă și alimentate de realitatea ce te înconjoară. UE nu s-a înființat pentru a concura de la egal la egal cu SUA. E stupid să compari o republică federală cu o entitate politică, socială și economică formată din 27 de state, care diferă prin cultură și limbă.
    Nici eu nu citesc cancanuri, le detest pe ele și pe cititorii lor însă știrea asta are o fărâmă de adevăr în ea.
    Cât despre poporul german, chiar și cu o densitate dublă a populației față de cea actuală, tot o să o ducă bine pentru simplul motiv că ei chiar știu cum să-și crească calitatea vieții.
    Amintiți-vă că după al doilea război mondial Germania era grav șifonată și au fost pompați foarte mulți bani americani pentru reconstrucția ei pentru că și-au dat seama de potențialul acestei nații.
    "Postmodernism is a complete assault on two things: One, it’s an assault on the metaphysical substrate of our culture, and I would say that the metaphysical substrate looks something like a religious substrate, so it’s a direct assault on that; and the second thing it’s an assault on is everything that’s been established since the enlightenment; rationality, empiricism, science.. everything; clarity of mind, dialogue, the idea of the individual, all of that"

dr. Jordan B. Peterson

Dupa ce au vazut banditii si salbaticii aia de americani ca nemtii au omorat cateva milioane de ovrei au spus: mama, ce potential au astia, hai sa pompam bani in ei!!!
    ..................
    Doar o Europa unita poate avea un viitor pe planeta asta. Carol cel Mare, Napoleon, Hitler... stiau lucrul asta.

Uber Mood johnake's Avatar
    Blog Entries
    4

socon, nu vreau să-ți jignesc intelectul, însă mai citește puțină istorie.
    "Postmodernism is a complete assault on two things: One, it’s an assault on the metaphysical substrate of our culture, and I would say that the metaphysical substrate looks something like a religious substrate, so it’s a direct assault on that; and the second thing it’s an assault on is everything that’s been established since the enlightenment; rationality, empiricism, science.. everything; clarity of mind, dialogue, the idea of the individual, all of that"

dr. Jordan B. Peterson

Nenea Marshall, crezi ca ar conta ceva??? Nu mai esti pretenar de al meu.

Quote Originally Posted by toseek View Post
    Criza actuala a schimbat total si definitiv lumea. Acum începe să se vadă gunoiul băgat sub preş ani de zile. Pe când ţări ca Germania privesc şi raţionează cu 10 ani în faţă, incompetenţii României umblă în genunchi, cu limba scoasă, să adopte Euro în 2015, de parcă ar fi un trend. Ţările mari, ca Germănica, Anglia, ne-au târât în tot felul de combinaţii iar acum, când viitorul lor poate fi o bătaie de cap, se descotorosesc de toate baloanele pe care le-au umflat "spre binele ţărilor foste comuniste (şi nu numai). Bravo lor şi cinste celor ce ne conduc, oameni închişi, lipsiţi de viziune!
    Perfecta dreptate

johnake +1

Yeah bitch, magnets! mcmheretic's Avatar

UE e inca o constructie foarte deficitara, nu s-a dorit a fi un concurent al SUA din toate punctele de vedere, cel mult din punct de vedere economic, a avut un scop primordial pentru care a fost creata, nu uitati asta, incepand cu CECO, iar cei care-i doresc sfarsitul sa se gandeasca de doua ori, s-ar putea sa nu-si dea seama ce-si doresc.

Inca nu! Mai asteptam. Inca mai e petrol si apa potabila .

Si ce sa faca? Dupa ce au cucerit-o economic si sunt la conducere sa dea nemtii cu piciorul la piata asta de desfacere numita eu? Dupa mine este o stire bombastica ca sa-si vanda unii marfa/sticla/ziarul. Toti politicienii depind de oamenii de afaceri si nu invers, asa ca atat timp cat or sa aiba vanzare in romanica/grecia/bulgaria nu o sa se intample asa ceva. Si nici euroi nu or sa dispara, poate doar se vor devaloriza si vor fi schimbati cu unii mai puternici cum a fost si cu leul rol->ron.

Holy,

Sa dispara hartia verde ?

Eu unu nu cred in asa ceva , sunt de acord cu ce a spus wiliq, dar sa fim seriosi, Germania " o putere economica " care are ditamai datoria, nu stiu cat la % din P.I.B-ul lor, acum o fac pe grandomanii, si isi produc din nou propria marca, asta da peste nas la toata Europa.
    "novum forum siculorum"

Torrents.ro Member BubuHD's Avatar

Toti lasa si arunca greul pe spatele altora .. doar cand vor incepe sa "o simta" in coaste isi vor da seama si nu se vor mai face lucruri superficiale, de suprafata . Romania are cu ce, este o tara bogata, dar nu are cum deocamdata
    „Deșteaptă-te, române!”

E normal sa se inceapa luarea unor masuri si daca nu Germania, atunci cine sa inceapa. Sa fim fericiti ca avem o asemenea economie in Europa si nu sunt un fel ca rusii, care par sa se gandeasca numai la ei, ma indoiesc ca se gandeste Putin la binele tarilor din jurul lui prea mult, cat timp pe el nu il ajuta.

Pacat ca Anglia care este si ea una din marile puteri ale europei, dar in mintea mea si cred ca nu am aceasta idee din intamplare, este o persoana care sta imbracata elegant, isi bea ceaiul de ora cinci si are o aroganta care nu pare sa ajute prea mult tarile din jur. Nu stiu ce face Germania dar cam in orice categorie financiara, fie ea de stat, in fotbal si presupun ca multe altele vad ca datoriile nu prea sunt un lucru de care sa fi auzit si stabilitatea e la ea acasa.

Mereu am fost curios de ce daca toate aceste reguli si legi au fost facute de oameni, de ce nu pot fi schimbate tot de oameni, inteleg ca nu poti creste productia banilor asa usor fiindca sunt facute niste calcule ca sa existe un echilibru intre toate, dar totusi ce persoane conduc aceasta lume daca nu se gandesc si la cei din jur. E destul de normal daca te gandesti ca unii oameni bogati din SUA ar vrea sa aiba din ce in ce mai multi bani fiindca asa e omul, niciodata nu are destul, dar cand vezi ca o tara ca Germania incearca sa salveze ce au facut altii gresit te cam gandesti, ce face SUA in toata chestia asta.