Results 1 to 13 of 13

Thread: TOD aka Torrent Of the Day | explicatii si discutii

<3 <3 <3 Angelitta's Avatar
    Blog Entries
    4

Default TOD aka Torrent Of the Day | explicatii si discutii

TORRENTS.RO īşi propune să lanseze la secţiunea Torrents rubrica “Torrent Of the Day” - TOD īn care să găsiţi descrieri ale apariţiilor zilei considerate cele mai aşteptate, fie ele filme, jocuri, aplicaţii sau albume muzicale.

• Criterii de selecţie:

TOD se alege dintre cele mai aşteptate / cele mai downloadat torrente ale zilei care să īndeplinească criterii de calitate ridicată ( spre exemplu DVD-R sau măcar DIV-X şi nu TS, īn ceea ce priveşte filmele / serialele; ISO pentru jocuri )

• Creearea articolului:

Pentru fiecare propunere de TOD se face un articol nou, a cărui denumire trebuie să fie sub forma [TOD dd-mm-yyyy]Release Name. Dacă spre exemplu pentru un film, mai apar ulterior releasuri mai bune calitativ, deşi cel pentru care s-a făcut TOD a īndeplinit criteriile de calitate, nu se mai face un nou TOD, ci recomand postarea ca răspuns la TOD-ul iniţial a listei de releasuri.

• Conţinutul articolului:

-> Descrierea se face īn limba romānă īntăi, şi opţional se poate adauga şi ceea īn engleză ( cu alte cuvinte nu un copy paste al un review din engleză) şi trebuie sa cuprindă doar povestea filmului, NU şi detaliile tehnice legate de release, gen dimensiune, format video, rezoluţie pentru că acestea se gasesc īn info la torrentul respectiv).

-> Articolul trebuie să fie ordonat aşezat īn pagină pentru a fi uşor de citit şi a avea un aspect plăcut. Īn acest sens pentru imaginile incluse in post ne limităm la īnceput, sub titlu, la posterul de promovare, şi doar dacă este cazul maxim 2-3 imagini elocvente la final. NU au rost screenshoturi pentru exemplificarea calitativa a releasului - cine e interesat işi poate downloada sample-ul sau poate găsi la torrentul respectiv aceste exemple.

-> Este recomandată adăugarea link-urilor către trailer şi site-ul oficial al filmului īn finalul review-ului. Pentru filme link-ul imdb e de obicei indicat la torrent deci nu mai e cazul să īl punem aici. Nu este necesară īnşiruirea unei lungi liste de site-uri unde este discutat subiectul deoarece le găsim şi cu google tot sub formă de listă şi cu ceva detalii.

-> Pentru TOD filme a fost adaugată opţiunea de preluare automată a sumarului prezentat pe IMDB prin utilizarea BB Code [ imdb ] combinatia numerica unica a paginii de prezentare a filmului de pe site-ul IMDB [ / imdb ] ( dacă pagina filmului este http://www.imdb.com/title/tt1201167 fara tt se va completa īn BB Code 1201167 )
    Last edited by Angelitta; 11-18-2009 at 06:14 PM. Reason: IMDB content tag
    Life is like a sewer... What you get out of it depends on what you put into it !

nigel
    Guest

imagini in descriere cred ca sant necesare doar la filme in format hd, ........xvid si dvd cred ca stim cu totii cum se vede......iti sustin ideea cu 1-2 maxim 3 imagini adaugate la finalul postului...insa doar la categoria asta...pt ca aici e vb de o calitate de imagine(hd).....legat insa de tood si ce recomandam...va prezint in cateva cuvinte opinia mea....daca se doreste ca tood sa devina o sursa serioasa de recomandare relaseuri bune in fiecare zi...ar fi bine sa recomandam mai mult de 1 torrent pe zi.......sa se recomande ceea ce inseamna cu adevarat calitate( e bine sa fie cunoscatori in domeniu, persoane care sa recomande impartial nu ceea ce-i place lui si care poate e de 2 lei).....ci ceea ce intradevar inseamna un torrent bun......si aici pun punctul pe i cu o afirmatie...intr-o zi pe un tracker apar 3 relasuri....unul se trage la greu pt ca e cunoscut si apreciat......din celelante 2...unul e porcarie ....iar celalant e bun dar nu se trage pt ca nu e cunoscut (nu are descriere ...etc).....daca noi facem o descriere buna......ajutam si userul sa nu rateze ceva bun, dar si trackerul (mai exact uploaderul de pe el...sa nu fi muncit degeaba) cu acel realese............este o parere personala.ps. eu cand recomand ceva ma uit mereu la descrierea torrentului respectiv pe net, pareri, voturi,opinii de la cei care au vazut torrentul trailler etc......cand lumea stie ca tood pe t.ro inseamna in primul rand calitate si recomandari ce merita vazute.....va fi un pas mare inainte pentru acest forum si echipa ce lucreaza pt dezvoltarea lui
    Last edited by nigel; 03-04-2008 at 09:53 PM.

Blog Entries
    4

Intr-adevar pot exista torrente care nu sunt foarte downloadate, desi sunt bune, dar restrictia mea era strict legata de dorinta de a nu vedea TOD la toate filmele care au aparut intr-o zi, si ce am postat la Tod-urile din ultima vreme era doar un rezumat a ceea ce imi doresc sa vad la TOD.

Asa cum am scris, se face post separat pentru fiecare propunere de TOD, deci nu sunt nici eu adepta ideii 1 TOD pe zi, tocmai pentru ca e de-a dreptul subiectiv sa consideri intr-o zi un singur torrent ca ar fi crema de pe tort. Inca din startul acestui proiect am considerat acest lucru, si desi initial am vrut sa existe un singur thread / zi, am ajuns la ideea thread separat pt fiecare release pentru a facilitata identificarea de catre utilizatori si indexarea.

Criteriile de calitate / nr de downloaduri / user rating / imdb rating etc sunt de asemenea subiective de multe ori, fiind influentate din start de mediatizarea de care beneficiaza un release si apoi de spiritul de "turma" al userilor. Tocmai de aceea prefer sa nu se introduca in descriere si aceste detalii (ex. nu se compara nota 7.2 luat de un film pe imdb din 200.000 de voturi cu 7.2 luata de alt film din 1000 de voturi ; sa nu mai vorbim ca mie daca nu mi-a placut un film , comentez putin dar nici nu ma mai stresez sa ma duc sa votez negativ, dupa ce ca am pierdut timpul vazandu-l)

In mod logic imi doresc ca de aici userul sa obtina informatii care sa il ajute in identificarea unor release-uri bune.

Un aspect pe care nu l-am prins in reguli se refera la releasuri ulterioare TOD, care sincer as prefera sa fie adaugate la primul TOD cu reply (adica sa nu se dubleze un review).

Referitor prezenta imaginilor in posturi, sunt bune ... dar ce e prea mult strica si devine obositor.
    Arata tare urat un post cu sapte imagini si cinci randuri scrise .
    Screenshoturile sunt de cele mai multe ori puse la torrente, asa ca mie mi se par inutile pentru orice tip de release.
    Daca e TOD inseamna ca e bun calitativ din start. Regula de baza e ca nu se face TOD decat la acele releasuri care indeplinesc criterii de calitate foarte buna.
    Last edited by Angelitta; 03-04-2008 at 10:00 PM.
    Life is like a sewer... What you get out of it depends on what you put into it !

nigel
    Guest

Quote Originally Posted by Angelitta View Post

Criteriile de calitate / nr de downloaduri / user rating / imdb rating etc sunt de asemenea subiective de multe ori, fiind influentate din start de mediatizarea de care beneficiaza un release si apoi de spiritul de "turma" al userilor. Tocmai de aceea prefer sa nu se introduca in descriere si aceste detalii (ex. nu se compara nota 7.2 luat de un film pe imdb din 200.000 de voturi cu 7.2 luata de alt film din 1000 de voturi ; sa nu mai vorbim ca mie daca nu mi-a placut un film , comentez putin dar nici nu ma mai stresez sa ma duc sa votez negativ, dupa ce ca am pierdut timpul vazandu-l)

In mod logic imi doresc ca de aici userul sa obtina informatii care sa il ajute in identificarea unor release-uri bune.

Un aspect pe care nu l-am prins in reguli se refera la releasuri ulterioare TOD, care sincer as prefera sa fie adaugate la primul TOD cu reply (adica sa nu se dubleze un review).
    sant de acord cu tine legat de aspectul numit calitate, si la cel legat de reply la acelasi tood daca torrentul a mai fost urcat insa cu alt format......intr-o zi apar peste 15-20 relasuri .....3-4-5 poate merita recomandate.....sant zile cand merita poate doar 1 (in unele zile trebuie sa improvizezi pt a gasi acel 1)....eu sustin ideea ta cu thread separat facut pt recomandari......asa macar ne consultam si decidem impreuna ce merita urcat si ce nu......

Blog Entries
    4

Daca tot am deschis acest thread, cred ca ar fi locul ideal in care sa discutam ref releasurile zilei .

Nigel, sa inteleg ca am gasit un numitor comun referitor regulamentul general? Mai avem ceva de pus la punct?

nigel
    Guest

Quote Originally Posted by Angelitta View Post
    Daca tot am deschis acest thread, cred ca ar fi locul ideal in care sa discutam ref releasurile zilei .

Nigel, sa inteleg ca am gasit un numitor comun referitor regulamentul general? Mai avem ceva de pus la punct?
    vom vedea pe parcurs daca mai sant lucruri de discutat..... vom discuta fiecare lucru cand o cere situatia.........principalele lucruri legate de regulamentul general le-am lamurit in mare parte.

Blog Entries
    4

::: topic updated :::

Releaselog | RLSLOG.net pt informatii despre scene rls'es

FreshON.TV Staff Member kuniva's Avatar
    Blog Entries
    1

Quote Originally Posted by Skaar View Post
    Releaselog | RLSLOG.net pt informatii despre scene rls'es
    un multumesc de la mine pt linkul de mai sus... dar sa nu devenim un "copy paste" - luam de la ei bagam repede aici.
    Server: irc.freshon.tv
    Port (default): 16667
    Port (SSL): 16697
    Channel: #TvT

aici se face descrierea si/doar in romana din cate am vazut eu.. dar nu strica sa arunci un ochi acolo...

Life is not the amount of breaths you take, it's the moments that take your breath away

new rule added :

se pot posta si releasuri romanesti(ale grupurilor ro) dar care sa reprezinte cu adevarat un TOD | cele care vor fi puse aici doar de dragul de a face publicitate unui anumit tracker sau pentru a face un post in plus vor fi sterse.

Life is not the amount of breaths you take, it's the moments that take your breath away

Blog Entries
    4

Updated: adaugare facilitate pentru preluarea automata īn TODuri filme a sumarului de preyentare de pe IMDB

prin utilizarea BB Code [ imdb ] combinatia numerica unica a paginii de prezentare a filmului de pe site-ul IMDB [ / imdb ] ( dacă pagina filmului este Funny People (2009) fara tt se va completa īn BB Code 1201167 ) este preluat automat de pe IMDB sumarul prezentării filmului.

Exemplu:

Pentru filmul 2012 linkul IMDB este www.imdb.com/title/tt1190080

In BB code se scrie 1190080

Rezultatul:
    Last edited by Angelitta; 11-18-2009 at 06:15 PM.

13. The Following 7 Users Say Thank You to Angelitta For This Useful Post:

florin1666 (11-19-2009), Nistorel (11-20-2009), Pallor (11-18-2009), razvanultra55 (11-19-2009), Spammer (11-19-2009), TheDog (11-19-2009), ultrasmiky (11-18-2009)

de la anul schimbam regulile putin :P

e frumos ca ajutati forumul si ca faceti un thread nou cu un film/joc nou etc . dar daca nu faceti prezentarea ca la carte veti primi warn. decat sa postati aiurea, mai bine nu o mai faceti .