Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 20 of 113

Thread: Plăci video

MT Staff inFormal's Avatar
    Blog Entries
    4

Thumbs up Plăci video

Avand in vedere http://forum.torrents.ro/probleme/14120-racire-gpu.html pot sa spun ca problema tot a persistat, asadar am vandut placa [era suspecta de neincredere] si acum parca m-as orienta catre 5770 [ATI] sau sa raman fidel lui Nvidia ?

Voi ce placa video pe pci-e 2.0 ati alege [si de ce] cu un buget de max 650 ron ?
    Urmând rețeta de succes t.ro
    Mai întâi o ardem pe forum și apoi o ardem pe tracker

Mergi cu incredere pe ATI, ca tehnologie e inaintea la nVidia acum.
    Fermi nu o sa schimbe nimic in viitorul apropiat, e un gpu defect din fabricatie - orice alt gpu de la nvidia e deja vechi, toate au 1-2 ani.
    Buzzwords Ltd, unregistered company in England, Whales and Dolphins
    Value-added, synergistic forward thinking outside of the box solutions for the discerning employer with core competency metrics - touch base or ping us for more information on how you can improve your customer facing intuitive interfaces, transition your e-business mindshare, incentivize revolutionary technologies and evolve e-business solutions.

Blog Entries
    4

mkay... si atunci ?
    model 4k / 5k ? | Ymb ddrX ? | producator ? pretz ? teste ? comentarii ?

SPQR maharet's Avatar

Quote Originally Posted by inFormal View Post
    mkay... si atunci ?
    model 4k / 5k ? | Ymb ddrX ? | producator ? pretz ? teste ? comentarii ?
    Eu am un Radeon 5750 de la Sapphire , modelul cu 1 GB..daca nu esti pretentios la rezolutii mai mari de 1360x768 , atunci este perfecta , o poti utiliza bine mersi cel putin 2 ani de acum incolo..daca tii la rezolutii mari fa un efort si cumpara-ti macar un 5850...

ATI denumeste corect placile, in functie de performanta ...

un 5770 e putin peste 4870 ca si performanta , 5750 cred ca putin sub un 4850

Ca pret ar merita mai mult una din seria 4xxx (daca mai gasesti - sunt tot mai rare) dar cu seria 5xxxx ai ceva avantaje:
    - consum mai redus de energie atat in idle cat si in jocuri deci implicit si zgomot de cooler mai putin si caldura mai putina
    - directx 11
    - eyefinity (poti sa legi 2 sau 3 monitoare si sa lucreze ca unul singur - 4850 stie doar doua)

Eu am un 4850 cu 512 mega si ma pot juca la 1920x1200 high majoritatea jocurilor care sunt acum deci una din seria 5xxx sigur poate atat.

Nu prea conteaza cine a facut-o, daca e un producator cunoscut si ce tine la brand... sapphire e partenerul principal ati, ei scot totdeauna primele modele de placi si folosesc design-ul de referinta de la ATI initial, apoi scot modele tunate - e foarte ok, poti lua linistit... apoi sunt asus, gigabyte, amandoi scot placi grafice bune... altii nu recomand, poate doar gainward dar nici nu mai stiu daca fac placi astia.

Ca idee eu la 4850-ul meu cu design de referinta am schimbat coolerul cu un Accelero S1 rev2 pentru ca se infunda cu praf, ca in clip-ul asta (da pe la sfarsit):

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=sMKUHQAKjpU]YouTube - Part 2/2. Installing Accelero S1 rev2 on Radeon 4850[/ame]

Numai pt asta acum as lua una din seria 5xxx cu un cooler mai mare sau alt design de cooler - in rest si 4850 imi place foarte mult.
    Value-added, synergistic forward thinking outside of the box solutions for the discerning employer with core competency metrics - touch base or ping us for more information on how you can improve your customer facing intuitive interfaces, transition your e-business mindshare, incentivize revolutionary technologies and evolve e-business solutions.

eu am o Ati HD5770 de la Sapphire si pot sa zic ca sunt pe deplin multumit , pretul nu e unul exagerat , consum redus , dx 11 , cum zicea cineva mai sus daca nu ai nevoie de rezolutii mari aceasta este alegerea perfecta , eu rulez jocuri pe 1440x900 rezolutia nativa a monitorului , nu am nici o problema , daca totusi vrei sa ramai fidel nVidia , mai pune ceva bani si i-ati o GTX260 SOC.

Blog Entries
    4

deci... din ce am citit si m-am tot interesat am ajuns chiar sa ma gandesc serios la hd4890 sau hd5850 deh 1 gb ddr5 si 256 biti | dx10 vs dx11
    dar pana la toata coada... eu nu mai sunt mare gamer pentru nu mai am atat timp liber [ca n tineretile mele de WOW player]
    asa ca : am ajuns sa fac ala-bala-portocala intre urmatoarele 3 :
    ATI vs MSI vs Gigabyte
    din simplul motiv : dx 11 si 1gb ddr5 ar trebui sa redea o imagine relativ buna la rezolutii 720p cu nitel setari high
    acum ramane de vazut cum cade : cap / pajura / margine
    revin cu raspunsul final si teste ulterioare
    Last edited by inFormal; 03-19-2010 at 10:03 PM. Reason: ptr ca pot sa dau click pe edit

Blog Entries
    4

corectie
    Ati = Sapphire
    [nu ma lasa .. inima... sa corectez]

Atat aia Sapphire cat si aia Gigabyte sunt IDENTICE - e acelasi design OEM pe care l-au promit de la ATI mura in gura (design de referinta) (sau nu, vezi mai jos - de fapt pcb-ul e identic, doar coolerul e diferit).

Oricare e buna, chiar poti sa dai cu banul.. de fapt mergi pe Sapphire ca are 2 dvi + hdmi (scoti un vga la nevoie din dvi cu adaptor) fata de Gigabyte care are vga + dvi + hdmi
    De fapt pe emag poza de la Gigabyte nici nu e corecta, poza corecta e asta:

Sapphire e mai ieftina pentru aceleasi performante...

Deci mergi pe Sapphire linistit.

Blog Entries
    4

Ca si diferenta principala de vreo 39.99 Ron [psihologicul: uite ca nu e 40] si de vreo 12 luni in plus la garantie [desi in 2 ani poate fi cu mult subgradata de viitoarele noi modele] Gigabyte din poza postata mai sus nu prea ma incanta vizual ... la fel ca batmanul din aceeasi serie : la care mi-am pus intrebarea [retorica... sper]: oamenii chiar cumpara asa ceva ?

De MSI nu te ai legat, sau poate ca era din considerente personale aceasta omitere... dar ce mai conteaza... [aceleasi performate / pretz mai mare]

Sa vina Radeoanca la mine s-o testez in HD Solitaire sa vedem ce stie si mai ales... ce poate
    Last edited by inFormal; 03-21-2010 at 12:02 AM.

MSI nu e un brand asa popular in Romania si nu se importa in numar mare - mai ales la placi grafice e abia la inceput in Romania, ei au mai multa vechime pe piata.

Deci fiindca nu se aduc in asa numar mare, daca se intampla sa ai probleme cu ele e posibil sa stai mai mult timp dupa ea sa vina de la garantie.

Sapphire e partener cu ATI e ca si cum ai lua piese auto de la un dealer autorizat fata de alte firme ca MSI- ce ei de la ei stii ca merge bine. La fel si Gigabyte, are vechime si a fost demonstrat in tot felul de benchmarkuri ca sunt placi grafice facute bine.

Designul coolerul de la ultima placa grafica (poza) personal mie nu imi place - prefer cel care acopera toata placa grafica.
    Ramii la placile astea grafice sunt practic downclocked - adica ei sunt rated 1200 mhz sau pe acolo si pe astea 5770 sunt la vreo 900-950 Mhz... N-au nevoie de racire la asa frecvente si uneori n-ai noroc ca toate chip-urile de memorie sa fie bune incat sa stea la 1200 mhz (uneori producatorii iau chipuri ce pica la 1200mhz deci nu poti fi folosite la 5890 sau 5870 si le pun la 900-950 mhz unde merg perfect). Dar daca ai noroc sa fie stabile la 1200, la frecventa aia ai nevoie macar de ceva radiatoare pasive pe ele. Deci designul la coolerul ala ce acopera toata placa grafica ajuta oarecum la memorii si la overclocking.,

Apoi designul asta mai sucks pentru ca e mai mic si pentru ca oricum ocupa 2 sloturi, ca si designul care acopera toata placa, si in plus coolerul de pe ele de regula e cu doar 2 fire, deci merge tot timpul la turatie maxima, daca nu regleaza driverul altfel turatia coolerului.

12. The Following User Says Thank You to Penemue For This Useful Post:

Storm Winged (03-21-2010)

Bad Boy for Life daddyl50's Avatar
    Blog Entries
    2

MSI...NOT bineinteles si dak nu te-a lamurit Penemue...nush cine poate sa te mai lamureasca...

Gigabyte e firma respectabil...dar la placi de baza...nush mai nimik despre placile video de la ei...

Pe Sapphire-ul ala pusesem si eu ochiul dar nu am avut banii necesari...asa ca mi-am luat un 250GTS...

Du-te ia-l si dupa mai vorbim...si eu zik k merita toti banutzii...
    All I got in this world is my word and my balls. And I don't break 'em for nobody!

Blog Entries
    4

mda

efectiv dupa multe reconsiderari... am ajuns sa comand 5770 de la Sapphire de la e-tc ul din oras : dar se pare ca ea arata cam asa :
    pentru ca asa se fabrica acum. Modelul cu carcasa completa [inchisa / patratzoasa] fiind cel vechi, si scos treptat de pe piata.

Acum... nea vanzatorul a zis ca e buna racirea placii si asa [cooler pe mijloc] si ca nu ar trebui sa mi fac griji [eu fiind un patzit al incidentului Nvidia]

Are rost sa caut versiunea veche ? sau sa iau urata asta :P ?

Blog Entries
    4

Am luat 5770 de la Sapphire si arata pana la toata coada asa :
    lil galery : http://img576.imageshack.us/g/hpim3053.jpg/

Acum... inainte de orice am testat o in 3dmark 2006 ... si mare afacere n am facut
    si aceastea sunt testele de la 9800 gt si hd 5770

un domn crys7s [1337 hardware dude @ bitt] mi a spus : ca 9800 gt folosea physx, si ca acest gen de test este optimizat pentru Verzi => de aceea diferenta nu este mare, si totusi : se va simti in jocuri [practic]

Oricum ar fi... in idle nici nu o aud... urmeaza o runda de Bordelands si apoi un AVP, si revin cu concluziile finale
    Last edited by inFormal; 04-13-2010 at 04:13 PM.

Thumbs up Placa Video PCIe x1 LP

am nevoie de o placa video cu urmatoarele caracteristici:

1. compatibila cu slotul PCIe x1
    2. LP (Low Profile), ca sa se potriveasca pe un desktop HP DC5700 SFF
    3. sa suporte 4 iesiri DVI (care sa permita scoaterea din pc a 4 imagini diferite pe 4 monitoare)

partea mai nasoala este ca, bugetul maxim este de 1000Ron
    am tot cautat pe net de vreo 2 zile, dar tot ce am gasit depaseste aceasta suma

ca sa va faceti o idee, cam asa trebuie sa arate placa: pcie x1 lp

orice sugestie la obiect, este binevenita

Nici n-ai pretentii , si pci-ex 1 si 4 dvi si low profile... asa ceva numai placi grafice OEM gasesti facute special pt asa sisteme, nu gasesti retail.

Poti incerca la PCMadd care au si magazin in Bucuresti si pot sa sune si aici in Cluj sa vada ce au aici : Comanda :: Procesoare, dvdrw, unitati, optice, sdram, ddram, rdram (da tel . email etc pt ca n-au listate toate )

Nu cred insa ca o vei gasi sub vreo 200-250 euro si performantele ar fi jalnice -s super pt 2d , zero pt 3d... mai degraba s-ar merita un 6850 cu eyefinity care are un dvi, un hdmi (dvi cu convertor) , displayport (1 dvi cu adaptor pasiv sau 2 dvi cu adaptor activ) deci indeplineste cerinta ta de 4 dvi si e si numai vreo 800 lei

18. The Following User Says Thank You to Penemue For This Useful Post:

maranello (01-17-2011)

o sa incerc la PCMadd, din cate vad pe site au si o categorie de placi pentru statii de lucru

am gasit aici ceva placi, dar fie sunt prea scumpe, fie nu suporta sub nici o configuratie 4 monitoare

placa nu este pentru mine, de aici si bataia de cap sa o gasesc, imi trebuie pentru o mica echipa de graficieni...

Problema e ca PCI Express x1 are latime de banda foarte mica, de vreo 500 MB/s. Ca si comparatie PCI are 133 MB/s si AGP Are vreo 256 MB/s - nu mai stiu exact. 500 MB/s e useless pt 3D, mai ales cu 4 monitoare, placa grafica de acest gen nu poate 3D sub nici o forma, de fapt ar de-accelera un program de genul 3D studio max.

Pe de-asupra, pci-express x1 cred ca suporta maxim 25-40 watts deci nu vad cat de performant poate sa fie procesorul ala grafic incat sa trimita imagini la 4 monitoare.. placa aia FireMV din link-ul tau e racita pasiv deci asta inseamna ca chipul nu consuma mai mult de vreo 20 watts.

Deci orice placa grafica de acest ar fi foarte slaba la orice in afara de 2D si decat sa dai 200-300 euro pe asa o placa numai pt ca are 4 DVI, mai degraba iei 2 placi grafice ieftine, de ex sa zicem 4650 legate in crossfire si ai 4 DVI. ma rog, un dvi si un hdmi.

desktop-ul respectiv nu cred ca stie crossfire, are un singur slot PCIe

sa inteleg ca ma chinui degeaba sa o gasesc... nici nu stiu la ce vor sa o foloseasca

Are un singur slot pcie 1x? sau are cel putin unul 16x si unul 1x? Ai putea sa vezi daca suporta xfire (chiar daca are un singur port 16x) Daca are doar un singur port 1x e cam inutila placa de baza. Placa de baza care sa se potriveasca cu ram si proc cred ca gasesti noua pe la 150-250 RON sau chiar sub 100 Ron daca e de ocazie si iti mai raman 900 ron pt un ati eyefinity sau 2 placi video in xfire.