Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 101 to 113 of 113

Thread: Plăci video

CzTeam Staff xyzedro's Avatar

Quote Originally Posted by i*trance View Post
    Am inteles,deci asta e problema. Momentan,am alte treburi pe cap dar mai tarziu vreau sa imi cumpar o placa video care sa se inteleaga "bine" si cu procesorul... Ce imi recomandati?
    1. Cati bani ai de dat?
    2. Ce sursa ai?
    3. Ce rezolutie maxima are monitorul tau?
    4. Ce ai vrea sa faci cu PC-ul? Gaming (Medium Specs/High Specs/Enthusiast), encodari, citit mail-uri, etc.
    Cel mai iubit dintre pământeni

Apasă aici man.

betiv

1.Pai in jur de 250/350 de euro.
    2.Cum aflu,sa vad ce sursa am..ca habar nu am.
    3. Joc la tv lcd :|
    3.Jocuri
    Un oarecare!

In "Nemtania" cred ca la vreo 350 Euro gasesti modelul asta: GIGABYTE - Graphics Card - NVIDIA - PCI Express Solution - GeForce 600 Series - GV-N670OC-2GD

Placa asta este impecabila din toate punctele de vedere. Trust me!

Totusi, iti trebuie si o sursa decenta (sa fie "dă firmă" si sa poata produce o putere de 500-600W).

@johnake: Si acel 7870 e foarte bun, dar e inferior modelului recomandat de mine. GV-N670OC-2GD se "bate" cu 7970 Ghz.
    Last edited by Haplea_; 03-19-2013 at 07:33 PM.

Uber Mood johnake's Avatar
    Blog Entries
    4

Placa video Sapphire Radeon HD7870 GHz Edition 2GB DDR5 256-bit HDMI - PC Garage

Fuck nvidia, dude!

Bonus: http://www.xbitlabs.com/articles/gra...dition-oc.html

E o alegere subiectivă, pentru că asta o să fie următoarea mea placă video după ce schimb bătrâna-dar-buna Sapphire HD6870.

LE: @Haplea, eu i-am recomandat omului un fairprice, ca să-i mai rămână un ban şi de un schnitzel.
    Last edited by johnake; 03-19-2013 at 07:34 PM.
    I don't have any beliefs or allegiances. I don't believe in this country, I don't believe in religion, or a god, and I don't believe in all these man-made institutional ideas.

George Denis Patrick Carlin (May 12, 1937 – June 22, 2008)

betiv

Haplea_

Nustiu daca imi intra placa aia video la mine in carcasa..

Acum caut sa vad ce sursa am...dar ma cam bate -_-
    Un oarecare!

Haplea_

Nustiu daca imi intra placa aia video la mine in carcasa..

Acum caut sa vad ce sursa am...dar ma cam bate -_-
    Nu incape? No problem, varamiu a luat farfeca de tabla si a facut niste modificari.

Cat despre sursa, fa poze.

Apasă aici man.

betiv

Ac input 230=240 v
    DC output 350 w..slaba

Am vazut la mediamarkt,ceva sursa cu vreo70-80 de euro daca nu ma insel..500-800 de W,nu mai stiu sigur..trec maine si ma uit.
    Un oarecare!

Of of of... ma seaca cand aud ca trebuie sursa "de firma" si alte bullshituri de-astea.

Trebuie sa ai o sursa de alimentare capabila sa furnizeze destul curent pe 12v cat are nevoie placa grafica si restul pieselor din sistem.

Un procesor are nevoie cam de maxim 100w, poate 150w daca il overclochezi pe 12v, restul pieselor din calculator (hdd, mb samd) nu au nevoie de mai mult de 50-60w pe 12v

O placa grafica daca vrea sa numeasca placa grafica nu are voie sa depaseasca 300 watti, in functie de conectori: 150w pt fiecare conector cu 8 pini, 75w pentru fiecare conector cu 6 pini, 60w din slot, dar maxim 300w in total.

Deci aduni 150w cu cat poate placa grafica sa ceara, hai sa zicem 200w si ai 350w - asta e ce trebuie sursa de alimentare sa fie capabila sa dea pe 12v ... deci imparti 350w la 12v si obtii.. 29A. Adaugi vreo 10-20% si ai vreo 32-34A. Un Corsair CX v2 430w poate 32A pe 12v, chiar si un Sirtec de 500w poate mai mult de 30A pe 12v...

Chiar si un Seasonic G-360 de 360w poate 30A pe 12v (dar din astia vreo 3-5a vor fi folositi sa genereze 3.3v si 5v).. de-asta asa sursa ar fi buna cu orice placa grafica cu un consum mai scazut, de vreo 100-150w.

Dar 200w e si asa mult pt o placa grafica.. vezi review-ul la 7870 :

Pure Perfection: Sapphire Radeon HD 7870 GHz Edition OC 2 GB Graphics Card Review - X-bit labs

7870 are consum maxim de 190w, desi are 2x6pin + 60w la dispozitie, adica 210w... 7950 are consum de 200w desi e un model foarte puternic.

In fine, sunt de acord cu johnake, daca vrei ceva modern cel mai jos ar fi un Radeon 7850.. in cazul meu, ceva intre nu s-ar merita, ar fi un pas prea mic de la radeon 4850 pentru un pret prea mare.

Ideal as lua 7950 daca ar fi sa iau ceva, dar si cu un 7850 as putea juca orice joc la medium-high la 1920x1200... ce mi-ar trebui mai mult... nu ma joc pe 3 monitoare incat sa am nevoie de 7950.

Nu sunt fan nvidia zilele astea, pentru ca orice ai vrea sa iei e mult mai scump decat un model AMD la aceeasi performanta.

i-trance, lasa dracului mediamarkt-ul.. daca erai in Romania cumparai de la mediagalaxy sau altex piese de calculator?

Ai amazon.de si alte magazine, ce dracu...

http://www.amazon.de/Corsair-CP-9020...720326&sr=1-15
    http://www.amazon.de/XFX-P1-550S-XXB...3720202&sr=1-4
    http://www.amazon.de/Antec-BP550-Plu...720255&sr=1-16

etc etc
    Buzzwords Ltd, unregistered company in England, Whales and Dolphins
    Value-added, synergistic forward thinking outside of the box solutions for the discerning employer with core competency metrics - touch base or ping us for more information on how you can improve your customer facing intuitive interfaces, transition your e-business mindshare, incentivize revolutionary technologies and evolve e-business solutions.

Ac input 230=240 v
    DC output 350 w..slaba

Am vazut la mediamarkt,ceva sursa cu vreo70-80 de euro daca nu ma insel..500-800 de W,nu mai stiu sigur..trec maine si ma uit.

Mda, slaba.

Sfat pentru achizitie: ia-ti orice sursa, doar sa fie Seasonic si sa aiba cel putin 500W.

Apasă aici man.

betiv

Am inteles.Deci trebuie sa imi cumpar o sursa si o placa video.Cam vreo 400 de euro,si cand ma gandesc ca pe pc-ul asta am dat 800 de euro... Mai bine il cumparam pe componente,dar eu cum nu ma pricep.
    Asta e,deci placa video care ar fi mai buna? Radeon hd 7870 sau aia postata de haplea?
    Un oarecare!

Mai puternica e aia postata de mine, dar AMD-ul are un raport performanta/pret mai bun.

@Penemue: Pana la urma tot la "de firma" ai ajuns. Arata-mi mie o sursa Delux care poate tine un GTX670/HD7970, cu i7 3770 si alte "accesorii" fara probleme. O sursa "de firma" presupune piese de calitate, care ofera stabilitate si performanta... nu am zis ca o cumperi doar pentru ca scrie Seasonic pe cutie.

Haplea, am dat link-urile alea pt ca alea le-am gasit pe amazon.de rapid. Daca gaseam Sirtec sau Cougar sau Lepa sau alte marci mai obscure, le bagam si pe alea.

Observatia mea era nu catre denumirea "de firma" (pt ca sunt branduri care vand surse slabe pe bani multi, vezi ocz sau cooler master de exemplu) ci faptul ca ai nevoie de 600w sau cat ai spus.
    De exemplu, un Radeon 7850 de ex functioneaza bine mersi cu un Seasonic g-360, diferenta e in arhitectura acestei surse de 360w care e diferita de arhitectura unei surse deluxe sau kme sau alte penibilitati care mint pur si simplu si nici macar nu pot jumatate din cat scrie pe eticheta.

i-trance, radeon 7850, 7870, 7870oc, toate astea sunt suficient de puternice sa te joci aproape orice pe high quality 1920x1080, 1920x1200.. diferentele incep sa se simt daca te joci cu 2-3 monitoare. Modelul ala nvidia recomandat de Haplea e bun, dar cum am spus deja cam orice nvidia e mai scump decat echivalentul in performanta de la AMD.
    Buzzwords Ltd, unregistered company in England, Whales and Dolphins
    Value-added, synergistic forward thinking outside of the box solutions for the discerning employer with core competency metrics - touch base or ping us for more information on how you can improve your customer facing intuitive interfaces, transition your e-business mindshare, incentivize revolutionary technologies and evolve e-business solutions.

Torrents.ro Member TheFlash's Avatar

Quote Originally Posted by Penemue View Post
    Eu m-am jucat gta4 (l-am cumparat pe steam) cu radeon 4850 si intel q6600 (quad core) si la 1920x1200 si setari average de calitate mergea cu vreo 30-40 fps.

Jocul e prost optimizat orice ai face, nu vei avea mult fps indiferent ce procesor ai, dar ideea e ca sa platesti pana la 100 lei pt un upgrade la un core 2 duo e6500 sau mai bun de la un celeron ar fi in general o investitie ok.

Cu un dual core overclockat putin, te vei apropia de q6600-le meu stock.
    Din cate vad eu prin bios-ul placii mele de baza nu cred ca stie overclock

GIGABYTE - Motherboard - Socket 775 - GA-945GM-S2 (rev. 3.x)