Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 41 to 60 of 113

Thread: Plăci video

Thumbs up placa video

Salutare,

Am urmatorul sistem:

- placa de baza gigabyte p965 s3
    - procesor intel core 2 duo e6600 2,4
    - sursa tagan 580 w
    - memorie syncron 2 x 1024 dd2
    - monitor samsung led 23"
    - placa video gainward 8800 gtx

Presupun ca a decedat placa video, pe ecran apare ceva de genu: Imageshack - 1000996ft6.jpg Si la boot-are arata la fel, nici in bios nu pot sa intru.

Intentionez ca la inceputul lui 2012 (cand apar noile generatii de cpu si gpu) sa schimb sistemul, pana atunci am nevoie de o placa video suficienta pentru filme la rezolutie mare.

Multumesc.
    Cumpar timp liber !

bump

2456 de placi video
    Cumpar timp liber !

MT Staff inFormal's Avatar
    Blog Entries
    4

adica... vrei doar sa vezi filme HD ?

pai : daca folosesti o placa de video banala cu 128 biti + coreavc => procesarea video se va baza in principal pe procesor (aka : high cpu load)
    daca vrei sa nu pui procesorul sa gandeasca prea mult si ai bani de o placa video mai buna => splash player este varianta care o cauti (procesarea video se bazeaza pe acceleratorul grafic)

trebuia sa specifici buget... dar tu nu... batman, batman

citeste aici http://forum.torrents.ro/hardware-he...lac-video.html (ati ftw)
    Urmând rețeta de succes t.ro
    Mai întâi o ardem pe forum și apoi o ardem pe tracker

Ok... long story short... or not.

Urmatoarele placi grafice de la AMD o sa apara prin Decembrie... dar o sa fie modelele mai catre high end, deci vor costa 900+ ron probabil. Cum lansarea este mijlocul lui Decembrie in US, poti sa fii sigur ca in Romania vor fi doar cateva de le vei numara pe degete cam de Craciun, deci prin Ianuarie vei avea sanse sa le cumperi.

Urmatoarele placi nVidia vor aparea undeva prin Aprilie-Mai... dar tinand cont ca au fost amanate de cateva ori si ca deobicei au probleme cu chipurile si trebuie sa mai scoata o versiune revizuita a chipurilor ca sa fie functionale, nu iti pune prea mari sperante ca ce va aparea va fi in numar suficient de mare ca sa il poti cumpara.
    Pe scurt, sunt cam 70% sanse ca ce va aparea sa fie ceva gen GTX 480 sau ma rog, similar cu modelul ala care sugea mult curent, facea zgomot mult si era scump si greu de gasit.

AMD e pe varf acum deci nu vei vedea sa scada preturile prea mult la modelele existente, cand va aparea modelele noi de la ei... nu prea au motive sa scada pretul pt ca se vand.
    nVidia ... daca o belesc si cu chipul asta ce trebuie sa apara in Martie-Aprilie, probabil vor lua un chip existent acuma gen 560ti si il vor redenumi 580ti si vor scadea cu vreo 5-10$ restul placilor. Sunt deja experti in redenumit chipuri si marit doar putin frecventa.

In plus, combinatia ta de placa de baza + procesor va anula cam orice performanta grafica pe care ai putea sa o ai de la placi grafice rapide - orice placa grafica mai rapida de sa zicem un Radeon 6850 sau ceva mai jos de nVidia 560ti va fi limitata de restul pieselor din calculator, nu le vei folosi la maxim.

Concluzia e ca nu se merita sa cumperi acum o placa grafica slaba ca mai incolo sa cumperi ceva mai puternic. Iti recomand sa mergi linistit pe un Radeon 6850 sau un 6950 daca ai bani sau nvidia 560ti care e un model reusit - daca nu ai atatia bani spune care ti-e bugetul si iti mai propun altceva.

Daca tot insisti sa cumperi ceva slab acum, atunci poti sa mergi pe absolut orice placa grafica pentru ca procesorul tau ar trebui sa fie destul de ok ca video player-ul sa decodeze cu procesorul filme. Poate nu chiar orice 1080p dar aproape. Un radeon 5450 sau mai bun poate decoda in hardware-ul placii grafice orice film deci asta ar fi minimul daca vrei sa fii sigur ca va merge orice film.
    Buzzwords Ltd, unregistered company in England, Whales and Dolphins
    Value-added, synergistic forward thinking outside of the box solutions for the discerning employer with core competency metrics - touch base or ping us for more information on how you can improve your customer facing intuitive interfaces, transition your e-business mindshare, incentivize revolutionary technologies and evolve e-business solutions.

Dragii mei,

Va multumesc pentru raspunsuri.

Ma intereseaza cea mai ieftina placa video care sa fie compatibila cu sistemul meu astfel incat sa pot viziona cate un film la calitate 720p. Ma intereseaza sa cumpar CEA MAI IEFTINA SOLUTIE care sa corespunda cerintei mele pentru ca la inceputul lui 2012 o sa schimb oricum TOT SISTEMUL INCLUSIV PLACA VIDEO CARE INTENTIONEZ SA O CUMPAR ACUM.
    Deci nu vad nici un motiv pentru care sa merite acum sa cumpar o placa video mai decenta.
    Pot sa merg linistit sa imi cumpar cea mai ieftina placa video care o gasesc? RADEON 5450?

Ma scuzati ca am scris cu capslock, am crezut ca m-am facut inteles din primul post.
    Cumpar timp liber !

Am priceput. Dar trebuie sa pricepi si tu ca orice ai cumpara acum nu vei reusi sa vinzi la mai mult de jumatate din pretul asta, pentru ca asemenea placi grafice nu cauta nimeni. Deci pierzi bani, cand ai putea sa cumperi acum o placa grafica buna care 100% va merge pe sistemul ce il vei cumpara in 2012.

Daca insisti, oricare din astea ar trebui sa fie suficient de bune:

MSI GeForce 210 512MB DDR2 64-bit HDMI Placa video - PC Garage
    MSI Radeon HD5450 512MB DDR3 64-bit HDMI Placa video - PC Garage

Mai exact orice placa grafica la care spune in descriere Geforce 210 sau Geforce 220 sau HD5450 sau numar mai mare (spre deosebire de nVidia, modelele Radeon cresc in performanta odata cu numarul asta deci e cam greu sa gresesti). Si e important sa spuna acolo 64 bit sau 128 bit - cele la care spune 32 bit sunt mult mai lente pentru cativa lei diferenta.
    Value-added, synergistic forward thinking outside of the box solutions for the discerning employer with core competency metrics - touch base or ping us for more information on how you can improve your customer facing intuitive interfaces, transition your e-business mindshare, incentivize revolutionary technologies and evolve e-business solutions.

Ok o sa cumpar una din cele doua, probabil radeon.
    Nu m-am gandit ca poate vreau sa o vand mai tarziu, vad eu ce fac cu ea si cu restul sistemului. Acum vreo doi ani am vrut sa vand placa video ca sa imi cumpar alta mai buna si urma sa fac la fel si cu restul componentelor. Se vindea pe net la 10% din pretul ei si atunci am zis pass.

Ok multumesc, Penemue sunt fericit ca beneficiez de sfaturile tale. Sper sa ma ajuti si cand o sa imi cumpar alt sistem.
    Cumpar timp liber !

Default Placa video

As dori sa cumpar o placa video pentru cineva.Buget 130 lei nici mai mult nici mai putin.Ce sa aleg 8400 gs ati hd5450 sau geforce g210?O va folosi pentru stat pe yahoo etc,ca doar nu e o placa pentru jocuri...Multumesc!

5450 sau gt210

Sau mergi la un magazin de calculatoare second si ia un model mai vechi - de ex pc madd care mi se pare ca are si magazin in bucuresti are placi pci express de la 70 lei

Madd Electronics :: hdd sata si ata, memorii ram, creative blaster

ATI Radeon HD 3470 256MB GDDR3 / 64-bit - PCI-e 16x - Pret: 80 lei TVA inclus
    ATI Radeon X1550 256MB GDDR2 / 64-bit - PCI-e 16x - Pret: 70 lei TVA inclus
    ATI Radeon X1300 256MB GDDR2 / 64-bit - PCI-e 16x - Pret: 65 lei TVA inclus
    ATI Radeon HD 2600XT 256MB GDDR3 / 64-bit - PCI-e 16x - Pret: 80 lei TVA inclus

Geforce 9500GT, PCI-Express X16 512 MB 128 biti Pret: 25 Euro

sunt mai slabe decat 5450 sau gt210 dar nu cu mult si cum zici ca nu se joaca sunt suficient de bune. ai garantie si toate alea si la astea.

Default Placa video pentru placa de baza GIGABYTE GA-945GCM-S2L

Am aceasta Placa de baza Gigabyte GA-945GCM-S2L - PC Garage , astept recomandari pentru o placa video pe la 200-250 lei.

Minim:

Sapphire Radeon HD6450 Silent 512MB DDR3 64-bit Placa video - PC Garage

Mediu:

Placa video Asus Radeon HD5570 Silent 1GB DDR2 128-bit HDMI

Maxim:

Sapphire Radeon HD6570 1GB DDR3 128-bit low profile Placa video - PC Garage

Placi mai performante nu are rost sa iei pentru ca vor fi limitate de combinatia procesor + placa de baza.

nVidia nu recomand pt ca modelele cu performanta echivalenta la astea de mai sus sunt mai scumpe (si sunt cu chipuri scoase acum 2-3 ani, fara directx 11 samd)
    Last edited by Penemue; 01-16-2012 at 10:12 PM.

Mersi frumos de recomandari ,eu spre nvidia m-as fi indreptat , mereu am ales nvidia...

Ca si performanta modelele echivalente de la nVidia ar fi

6450 : GT220

5570 : GT 430 , GT 240

6570 : GTS 450

Vei observa probabil ca sunt modele mai ieftine cu aceste chipuri, dar cele ieftine sunt cu memorie pe 64bit pe cand cele ATI din linkuri cred ca toate au memorie pe 128bit - cand filtrezi si alegi modele cu memorie pe 128bit, probabil depasesc pretul modelelor ATI.

In plus GT220 cred ca are suport doar pt DirectX 10 sau 10.1 si OpenGL versiunea mai veche - daca vrei sa ruleze jocuri relativ noi, chiar si la rezolutie mica, mai bine mergi pe 6450 care e chip mai modern si bun si suporta DirectX 11 samd.

Torrents.ro Member spy's Avatar

Thumbs up Sapphire ATI Radeon HD 3450 v2 vs Radeon X1950 PRO

M-ar interesa si pe mine cateva sfaturi in legatura cu cele 2 placi video. Momentam am un pc pe care-l folosesc pentru treburi gen "office", din pacate in ultimul timp placa video a inceput sa dea rateuri (Ati X1950 pro). De mentionat ca placa de baza este pe AGP, prin urmare ma intereseaza o placa video compatibila cu AGP. Dupa cateva ore pierdute (pe diverse site-uri) m-am oprit la placa HD3450. Intrebarea este urmatoarea: o sa fie vreo diferenta de "putere" intre cele doua placi? La prima vedere mi se pare ca 3450, desi este mai noua, este mai slaba decat X1950 PRO. Bugetul pe care vreau sa-l aloc pentru placa este de maxim 250 RON (nu se merita sa bag prea mult in pc-ul respectiv deoarece are o configuratie slaba: p4 3Ghz, 3,5 GB ram, X1950 pro placa video, sursa 550W). Astept cateva sugestii. Multumesc anticipat!
    P.C. Pe ebay n-am gasit ceva la un pret rezonabil iar pe amazon au taxe foarte mari (transport + "nu stiu ce taxa", care depasesc pretul placii).

CzTeam Staff xyzedro's Avatar

Pentru office n-ai nevoie de cine stie ce performante de la o placa video. Iti recomand asta:

Placa video Forsa nVidia GeForce FX5500, 256MB, GDDR, 128bit, DVI-I, AGP 8x FSFX5500D256B128TD - eMAG.ro
    Cel mai iubit dintre pământeni

Apasă aici man.

Am cateva placi AGP 8x in dulap pe care nu le folosesc, nu sunt super performante dar decat sa dai 250 lei pe o placa agp obsolete...

Daca esti interesat sa imi zici si ma uit si iti spun exact ce am, dar cred ca e ceva de genul tnt 2 m64 sau asa ceva ... in principiu te-ar costa vreo 20-40 lei maxim ... daca nu esti pe coasta de azur cum zici in descriere.

Altfel iti recomand asta: http://www.pcmadd.com/compinterne.htm - au placi agp 8x de la 120 lei in sus si ar trebui sa aiba magazin in bucuresti, pe langa asta din cluj unde sunt eu (daca n-au in bucuresti as putea sa iti cumpar pt tine si sa iti trimit unde esti)

Nu ma intereseaza o placa mai slaba ca X1950 PRO. Vreau sa cumpar ceva semanator sau putin mai bun, evident compatibil pe AGP. Acum am achizitionat si un procesor de 3.8 GHz de pe ebay la un pret acceptabil, deci vreau sa mai prelungesc agonia acestui PC.

CzTeam Staff xyzedro's Avatar

Quote Originally Posted by spy View Post
    Nu ma intereseaza o placa mai slaba ca X1950 PRO. Vreau sa cumpar ceva semanator sau putin mai bun, evident compatibil pe AGP. Acum am achizitionat si un procesor de 3.8 GHz de pe ebay la un pret acceptabil, deci vreau sa mai prelungesc agonia acestui PC.

Ia-o pe aia. 256MB pe 128bit, este foarte ieftina si mai ai si 2 ani garantie. Parerea mea.
    Cel mai iubit dintre pământeni

Apasă aici man.

Pretul intr-adevar este foarte bun pentru AGP, din pacate este foarte slaba (cum am spus, vreau ceva semanator cu x1950 pro sau un hd cu direct x10, evident la un pret rezonabil).

Agnus Dei tantzel's Avatar
    Blog Entries
    4

Thumbs up Placa video

Salut baieti ! Am o placa de baza Gigabyte GA-945P-S3 v2/v3 (3 PCI, 3 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN) si as vrea sa achizitionez aceasta placa video Placa video MSI nVidia GeForce 9800GT, 1024MB, GDDR3, 256bit, HDMI, DVI, PCI-E N9800GT-MD1G - eMAG.ro . Vrea sa stiu daca o sa mi-o suporte placa de baza. Batrana mea 7300 nu o mai duce mult.

Multumesc !
    "There is a pleasure in the pathless woods,
    There is a rapture on the lonely shore,
    There is society, where none intrudes,
    By the deep sea, and music in its roar:
    I love not man the less, but Nature more. "