Results 1 to 4 of 4

Thread: Sonim XP1 - Built for Life

nu vreau sa ma schimb pufosul's Avatar
    Blog Entries
    2

Thumbs up Sonim XP1 - Built for Life

Sonim Technologies Inc. (USA) is the pioneering provider of the world’s toughest GSM mobile
    phone the Xtreme Performance One and instant VoIP push-to-talk communications suite
    designed for groups who operate in challenging indoor and/or outdoor environments

Telefonul este basic, deci strictul necesar, nu are camera si nici n milioane culori. Ecranul este TFT, cu 65K culori si un display de 128 x 160 pixels, 1.77 inches, 28 x 35 mm (~116 ppi). Deasemeni ecranul ofera o luminozitate foarte mare, poate fi folosit pe post de lanterna noaptea, de ce nu.
    Meniul este la fel ca si al lui Nokia 5140i daca va amintiti, telefonul anti shock de la nokia. Am avut unul in Romania si nu era chiar asa de anti shock, desigur chiar fiind si similar meniul telefonul XP1 foloseste OS-ul lui, nu am habar ce versiune.

- Organizator
    - Alarma
    - Voice memo
    - Cronometru
    - Count-down timer
    - Manager fisiere
    - Inregistrare Audio
    - Ora in toate orasele mari pe glob

Mai are posibilitati de DND, block, filter, semnatura, GPRS, PTT.

Se pot stoca pana la 500 de contacte in memoria telefonului. Bateria tine intre 1-2 saptamani depinde de modul de utilizare. Difuzorul este foarte bun, se aude destul de tare si clar ( 81dB / Noise 76dB / Ring 82dB).

Designul este unul placut, se tine in mana foarte bine, si desi este plasticios, materialele folosite ofera o senzatie placuta la atingere.

Eu l-am cumparat cu ~ 150$, si in opinia mea e foarte bun pretul pt ce ofera.

Desigur restul telefoanelor sunt umpic mai piperate la pret de exemplu: Sonim XP3300 este 525$, XP1300 este 425$, iar XP5520 Bolt ce este oferit de Bell Telecom aici in Canada este 400$ la liber si 90$ cu un contract de 3 ani.

Sonim ofera o garantie de 3 ani, iar daca reusiti sa distrugeti telefonul incat nu mai merge va ofera altul nou.

Name:  DSC05343.jpg
Views: 125
Size:  37.2 KBName:  DSC05338.jpg
Views: 120
Size:  62.9 KBName:  $(KGrHqFHJCEE-lQT8EmTBPsmqOLsqg~~48_20.JPG
Views: 117
Size:  44.6 KB

Uber Mood johnake's Avatar
    Blog Entries
    4

Felicitări pentru review și felicitări pentru achiziție. Următorul meu telefon o să fie un Sonim.
    I don't have any beliefs or allegiances. I don't believe in this country, I don't believe in religion, or a god, and I don't believe in all these man-made institutional ideas.

George Denis Patrick Carlin (May 12, 1937 – June 22, 2008)

nu vreau sa ma schimb pufosul's Avatar
    Blog Entries
    2

Ma bucur. Sa stii ca sunt foarte underrated telefoanele astea.

Buna ziua eu am deja de 3 ani telefonul si trebuie sa spun ca este un telefon simplu usor de folosit si nu te lasa niciodata ! Acumulatorul te tine foarte mult 1-2 saptamani real. Al meu a fost lovit puternic scapat pe jos si totusi arata aproape ca nou. Soneria este puternica si il auzi foarte bine chiar daca sunt utilaje zgomotoase langa tine (natura muncii mele)! Soneria e asa puternica ca vecini nu mai au nevoie de ceas desteptator!