View Poll Results: Sustin si anume pe...

Voters
142. You may not vote on this poll
  • Băsescu [sunt basist, traiesc bine]

22 15.49%
  • USL [Voiculescu, Ponta si restul de plagiatori]

18 12.68%
  • Antonescu [eu mi-s liberal/monarhist dar m-am pricopsit cu Crin]

17 11.97%
  • Nici cu unii, nici cu altii dar democrat!

55 38.73%
  • Nu-mi pasa [sunt samsar, cu basescu, fara basescu, masinile acelasi drum din germania are]

30 21.13%
Page 25 of 25 FirstFirst ... 15232425
Results 481 to 489 of 489

Thread: Democrație sau comunism?

Torrents.ro Member Fre5h's Avatar

Quote Originally Posted by andronic View Post
    Cum ar fi fost sa nu cada regimul si Ceausescu(si in continuare unul din fii lui) sa tot se inspire de la nord-coreeni, v-ar fi placut?
    Ar fi fost si posibilitatea ca Ceausescu din 1990 sa dea la liber cam tot si atunci ce faceau occidentalii, era periculos pentru ei o tara care nu avea datorii ca nu puteau sa isi vinda ce produceau in exces si nu ne mai puteau face sclavii europei.

Lista neagra (va rog nu ma contactati pentru invitatii):
    dedexxx

Regulament "Bursa" de invitatii
    Vor putea posta în ”Bursa de Invitatii” doar membrii înregistrați, care îndeplinesc următoarele condiții:
    minim 30 posturi pe forum
    minim 30 zile de la înregistrare
    reputație minimă de 10 (rep 10 este reputația primită la înregistrare)

2. The Following User Says Thank You to Fre5h For This Useful Post:

Patriot (03-18-2017)

Quote Originally Posted by 0VerSus1 View Post
    nostalgic către biasarea trecutului și total inadaptat la vremuri -
    Interesantule,esti dragut sa ne explici ce inseamna chestia "biasare" in limba romana ?
    Unii dintre noi care suntem usor nostalgici dupa alte vremuri fara insa sa traim in trecut nu l-am "prins" la scoala.Daca e din familia "targhetare"...lasa,nu mai explica
    noroc bun

Quote Originally Posted by Fre5h View Post
    Ar fi fost si posibilitatea ca Ceausescu din 1990 sa dea la liber cam tot si atunci ce faceau occidentalii,
    Inclusiv o economie libera?
    A vizitat multe tari Ceausescu, unele mai libere, altele mai izolate ca nord-coreenii. Pana la urma tot de la ei s-a inspirat.

era periculos pentru ei o tara care nu avea datorii ca nu puteau sa isi vinda ce produceau in exces si nu ne mai puteau face sclavii europei.
    Deci cumva eram un fel de pericol economic...pentru ca regimul isi platea toate datoriile fata de straini prin rationalizarea vietii(aici n-ai vedea o forma de sclavie?).

Deci cumva eram un fel de pericol economic...pentru ca regimul isi platea toate datoriile fata de straini prin rationalizarea vietii(aici n-ai vedea o forma de sclavie?).
    Se pare ca din 1990 primavara Ceausescu ar fi vrut sa dea liber la tot din ce ziceau unii mai apropiati de-ai lui si occidentu daca nu il zburau atunci era o problema mare pentru ei din punct de vedere economic, serviciile au functionat in defavoarea lui, daca dadea liber la tot nu cred ca ii mai iesea lovitura de stat lu Iliescu.
    Acuma esti sclav cu datorii, ai de toate si nu ai bani sa-ti cumperi.

dedexxx

Vor putea posta în ”Bursa de Invitatii” doar membrii înregistrați, care îndeplinesc următoarele condiții:

Se pare ca din 1990 primavara Ceausescu ar fi vrut sa dea liber la tot din ce ziceau unii mai apropiati de-ai lui si occidentu daca nu il zburau atunci era o problema mare pentru ei din punct de vedere economic, serviciile au functionat in defavoarea lui, daca dadea liber la tot nu cred ca ii mai iesea lovitura de stat lu Iliescu.
    da, dadea drumu la borcanu cu miere, urma ca oamenii sa fie platiti in aur (salarul minim trebuia sa fie de 2kg), concedii platite de stat, case gratuit, etc etc et am citit si eu pe cocoon. sictir. mars in coreea de nord ca acolo-i de voi.
    ------------------------------------------------
    Azi e ultima zi in care spamez. Promit
    ------------------------------------------------

http://forum.torrents.ro/photos/data...etsdoitsig.png

7. The Following 3 Users Say Thank You to semeketh For This Useful Post:

CandyMan (03-21-2017), Haplea_ (03-21-2017), tastatura (03-21-2017)

Sigur ca da

Pe asta nu am inteles-o, cum poti sa ai de toate si sa nu ai bani sa-ti cumperi?

Sigur ca da

Pe asta nu am inteles-o, cum poti sa ai de toate si sa nu ai bani sa-ti cumperi?
    Foarte simplu.Daca nu lucrezi nu ai bani deci nu poti cumpara ce vrei desi sunt de toate pe piata.
    Daca lucrezi ai sanse mari sa ai leafa mica pt ca posturile cu salariile mari sunt date cu dedicatie.Nu toti o pot arde pe 3000+ RON la stat fara sa lucri nimica concret.
    Poate ai noroc si ajungi undeva bine ca salariu si perspective pt viitor atunci poti sa cumperi ce vrei.

Acum depinde si de ce vrei sa cumperi.Uite un exemplu : Noul Samsung Galaxy S8 care sigur va fi peste 3600+ RON dar leafa e undeva pe la sa zicem minim pe economie net 1065 RON.Cum faci sa cumperi ceva care e de apropae 4 ori salariul tau (excluzand cheltuieliile de subzistenta) ?

Nu stiu daca ai inteles ce am vrut sa zic dar nah my 2 cents.

10. The Following User Says Thank You to Misty69 For This Useful Post:

Fre5h (03-21-2017)

Multumesc Misty69 pentru lamurire ca era al dracu de greu de inteles, ca sa mananci sanatos iti trebuie 1000 de lei per persoana dapai ce sa mai zic de altceva.

dedexxx

Multumesc Misty69 pentru lamurire ca era al dracu de greu de inteles, ca sa mananci sanatos iti trebuie 1000 de lei per persoana dapai ce sa mai zic de altceva.
    Cam pe acolo ajung si eu cu mancarea.Dar de restu ce sa mai zic....