Results 1 to 4 of 4

Thread: VOIP si cum reduci din costurile de apel in tara si mai ales din afara ei

<3 <3 <3 Angelitta's Avatar
    Blog Entries
    4

Lightbulb VOIP si cum reduci din costurile de apel in tara si mai ales din afara ei

Bănuiesc ca mulţi dintre voi aţi utilizat atāt pe computer cāt şi pe telefoanele mobile aplicaţii care oferă posibilitatea efectuării de apeluri Voice over IP (VOIP) şi cunoaşteţi principiul de funcţionare. Aplicaţii precum Skype, Fring sau chiar Alonia cel romanesc, sunt cunoscute multora şi utilizate mai ales de către cei care vorbesc cu prieteni şi rude aflate īn străinatate.

La noi īn ţară VOIP prin reţele mobile e un subiect destul de diferit abordat de companiile de telefonie: Vodafone Romania a blocat accesul aplicaţiilor VOIP īn oferta standard de date mobile şi oferă deblocarea ca extraopţiune platită, Orange şi Cosmote īncă nu au facut nici o mişcare, Zapp şi Romtelecom au vrut sa ofere servicii şi aplicaţii VOIP dar nu au reusit să prindă prea bine sau nu prea au funcţionat, iar mai nou RDS a lansat un serviciu destinat VOIP şi o aplicaţie destinată utilizării lui.

Primul avantaj major pentru serviciul oferit de RDS, mai ales prin prisma vacanţelor şi a costurilor de roaming īn cazul īn care acestea sunt petrecute īnafara ţării este tocmai reducerea pānă la 0 a costurilor īn această situaţie, ceea ce cred eu ca i-ar surāde oricui (mai multe detalii aici: Digi Oriunde). Al doilea avantaj ar fi "partajarea" costurilor mici de apel oferite de abonamentul digi, şi el destul de mic la 2 eur, pe mai multe telefoane/device-uri.

Aplicaţia DigiOriunde este disponibilă īn momentul de faţă doar pentru android. Voi detalia īnsa cum se poate seta şi utiliza serviciul VOIP de la RDS şi pe alte sisteme de operare, inclusiv pe computere.

Īn primul rānd aveţi nevoie de o aplicaţie VOIP care permite setări manuale ale datelor de conectare la serviciu. Găsiţi la această adresă: Comparison of VoIP software detalii despre aplicaţii disponibile pentru pc si mobile şi sistemele de operare cu care sunt compatibile. Īn cazul telefoanelor mobile cu Symbian, unele dispun direct in sistemul de operare de posibilitatea configurarii serviciilor SIP in cadrul setarilor de conectivitate sau pot fi adaugate prin instalarea unuia din pachetele de la această pagină: SIP VoIP Settings īn funcţie de varianta de Symbian.

Īn al doilea rānd aveţi nevoie de activarea serviciului DigiOriunde pe un număr de telefon mobil cu abonament Digi, deoarece apelurile VOIP către orice telefon pot fi efectuate doar prin contul unui abonat Digi.Mobil. Activarea se face din contul online digicare şi presupune paşii descrişi īn pagina de prezentare a serviciului.

Mai departe tot ce trebuie să faceţi este să setaţi detaliile serviciului SIP īn aplicatia instalata pe computer sau telefon mobil (nu neaparat telefon cu sim digi, ci orice smartphone) utilizānd următoarele date īn funcţie de cerinţele aplicaţiei:

varianta 1.
    • Username / Authorization name: 77xxxxxxx@registrar.digioriunde.rcs-rds.ro (unde xxxxxxx este continuarea numărului de telefon DigiMobil pe care a fost activat serviciul DigiOriunde)
    • Password: parola aleasă la activarea serviciului DigiOriunde

sau

varianta 2.
    • Username / Authorization name: 77xxxxxxx (unde xxxxxxx este continuarea numărului de telefon DigiMobil pe care a fost activat serviciul DigiOriunde)
    • Password: parola aleasă la activarea serviciului DigiOriunde
    • Domain /server / proxy: registrar.digioriunde.rcs-rds.ro

Acum pentru reducerea tarifelor īn roaming, aveţi următoarele opţiuni:
    • inseraţi īn telefon o cartela cu opţiune de acces la internet şi VOIP cumparata de la o retea din tara respectiva (atenţie īnsă nu numai vodafone romania a blocat porturile voip ci e o practica utilizată şi de companii din alte şări, deci trebuie să vă interesaţi de acest aspect), caz īn care un apel va "mānca" īn jur de 1MB pentru o durată a convorbirii de 2 minute şi jumătate la care adauga costul standard ca şi cand ati fi in ţară al al minutelor vorbite īn funcţie de destinaţie
    • vă conectaţi prin wi-fi, caz īn care nu plătiţi nici măcar internetul ci doar convorbirile ca şi cānd ar fi locale (atenţie īnsă deoarece securitatea wi-fi e scăzută mai ales īn cazul spoturilor publice)
    • vă conectaţi normal prin internetul īn roaming al cartelei din telefon şi tot iesiţi mai ieftin decāt cu taxarea la minut de convorbire prin reţea īn roaming

Alte detalii utile:
    - telefonul apelat va afişa caller id numărul de telefon digi pe care se utilizeaza serviciul, chiar daca aveţi alt număr īn telefon
    - aplicaţia şi serviciul oferit de RDS permit momentan doar iniţierea de apeluri VOIP ( deci dacă cineva vă apelează pe numărul DIGI, chiar daca v-a apelat tot prin VOIP, apelul se finalizează prin reţeaua mobilă doar pe telefonul unde este activ sim-ul cu numărul DIGI respectiv)

ENJOY !
    Last edited by Angelitta; 08-18-2012 at 11:10 PM.
    Life is like a sewer... What you get out of it depends on what you put into it !

Daca toate aplicatiile VOIP sunt practic blocate pe Vodafone, atunci e cam degeaba, daca-l putem folosi doar pe wifi. Mai bun e Skype (sau aplicatia populara in cercul tau de prieteni) in cazul asta.

Cu privirea la receptionarea apelurilor VOIP, exista servicii care permit raspunderea la apel pe alte aparate (chiar multiple si in acelasi timp) decat cel in care ai nr-ul digi (sau al provider-ului X de Voip), si anume Google Voice, care din pacate nu e disponibil la noi in tara. Ba chiar il poti conecta la un telefon "fix" printr-o cutie de la o alta companie printr-un tarif unic de 40$ si nu te costa nimic in plus fata de ce platesti pentru Google Voice (si la ei platesti doar in anumite situatii.) Eu asta astept, un serviciu e genul Google Voice pentru Romania.

Cu privire la abonamentele de date, daca nu esti sigur ca vrei sa renunti la un abonament mixt voce/date Orange parca aveau un abonament care avea inca date nelimitate pe telefon. Ultima data cand am fost la Orange am inteles de la reprezentant (care sincer nu stiu daca stia ce spune sau nu) ca abonamentul Colibri mix (care are 2 sim-uri) e nelimitat si pe sim-ul telefonului nu doar cel care il pui im modem/tableta. Deci teoretic abonamentul in cauza ar fi o optiune.

Pacat ca majoritatea operatorilor sunt jegosi cand vine vorba de blocarea de servicii transmise peste retelele lor. Bitii sunt biti si ar trebui sa coste la fel indiferent de ce transporta.

<3 <3 <3 Angelitta's Avatar
    Blog Entries
    4

laur3ooo exista intr-adevar solutii si de a raspunde la apel pe alte aparate, dar eu ma refer strict la ce putem face cu aplicatiile si serviciile la care avem acces noi local, si mai ales cat mai ieftin. Aplicatia digi e in dezvoltare si la final se presupune ca va oferi si aceasta facilitate.

Apoi mai bine de jumatate din abonatii din Romania nu sunt ai Vodafone, deci nu poti spune ca daca Vodafone a blocat porturile de VOIP e degeaba. La fel e si inafara, ce daca unul din provideri are filtru pe aceste porturi, ca poti alege concurenta daca ai nevoie de ele. Wi-fi gasesti pe afara pe unde vrei si nu vrei, si chiar la noi s-a extins destul de mult moda cu spoturile publice ... ce-i drept asa cum spuneam conexiunea wi-fi e vulnerabila la snifing.

Pe Skype vorbesti totusi contra cost daca vrei sa suni efectiv un aparat pe care nu e instalata aplicatia, si asa sunt concepute mai toate aplicatiile cu VOIP. In modul descris de mine, daca suni un telefon fix cu nr de rds sau chiar o petarda de-aia de mobil simplu de-al lor si tu esti in Honolulu, nu te costa nimic, iar daca suni in alte retele tarifele sunt jenant de mici inclusiv fata de cele nationale ale Vdf sau Orange Ro, ce sa mai vorbim de alea in roaming.

Cu Orange si al lor Colibri mix ai doar date pe 2 sim-uri dar nelimitat ca si la rds se refera la un trafic "rezonabil" cu viteza normala dupa a caror depasire limiteaza viteza la 128kbps ( 3 GB la Colibri mix / 5 Gb la rds ). Pe telefon utilizezi insa datele din Colibri Mix pe alt numar cu un abonament de voce (deci cel de-al doilea sim nu are tot acelasi numar), caz in care daca termini minutele din abonament, vorbesti pe Voip prin nr de rds mult mai ieftin decat tarifele lor .

Cat despre Google Voice, viitorul suna indepartat ... are deja 3 ani jumatate de cand a fost lansata si tot doar in US e utilizabila iar eu nu-mi aduc aminte ca Google sa fi dezvaluit vreun plan maret de dezvoltare. Il poti utiliza partial si acum daca ai limba setata pe US English (call gmail contacts) si chair full daca il activezi cu un numar valid de US, dar nu te avantajeaza tarifele asa.
    Life is like a sewer... What you get out of it depends on what you put into it !

Daca clientul ar folosi PIE (pre-internet encryption) si hash-uri foarte sarate ale pachetelor, sniffing-ul ar fi irelevant, dar costisitor dpdv al overhead-ului. Si pana la urma sniffing se poate intampla si la capatul celalalt asa ca nu poti avea control complet asupra situatiei in nici un caz.

Cu privire la sugestia mea a abonamentului Orange, e din cauza ca am observat ca acoperirea Digi, ultima data cand am folosit reteaua lor mobila e ca e mai svaiter decat Cosmote, cel putin in Constanta, nimic mai mult. Momentan nu am avut probleme cu semnalul Vodafone sau Orange prin beton armat gros de 30cm si un strat de fier de vre-un cm deasupra.

Tags for this Thread