Fiind posesoarea unui telefon cu sistem de operare windows phone 7, m-am bucurat ca macar primesc o bucatica din distractia versiunii 8 prin update-ul la 7.8 ... din pacate in planul de transmitere update-uri in valuri al Microsoft, asteptarea de pana la o luna nu mi-a suras nici cand a aparut update-ul 7.5 in vara si nici acum.

Si cum google este un prieten de nadejde, am gasit si folosit cu succes o metoda mai neortodoxa de pacalire a Zune-ului.

Pasii sunt simpli:
1. Inchideti conexiunea de date de pe telefon urmand calea Settings > Cellular > butonul Data Connection in pozitia "Off"
2. Conectati telefonul la computer prin cablu usb si deschideti Zune
3. Urmati calea Phone > Settings > Update si asteptati sa primiti raspunsul aplicatiei.
4. Daca va aflati in situatia nefericita in care stiti ca a fost lansat un update, dar Zune se incapataneaza sa spuna ca telefonul dumneavoastra este actualizat alegeti orice alta optiune din meniu, cum are fi "Name you phone"
5. Apasati din nou pe optiunea "Update" dar dupa 1-2 secunde deconectati conexiunea la internet a computerului (ori trageti pur si simplu cablul din placa de retea ori dati disconnect la conexiunea dial-up/ppoe/wi-fi etc)
Daca ati fost prea rapizi Zune va da eroare ca nu poate verifica daca exista vreun update iar daca nu ati fost suficienti de rapizi Zune va afisa acelasi mesaj ca mai devreme, respectiv ca telefonul este updatat.
Mie mi-au trebuit vreo doua-trei incercari pana cand Zune a afisat victorios ca a gasit un update.
6. Reconectati conexiunea de internet si continuati uppdate-ul.

Pentru a face update de la Windows 7.5 la Windows 7.8 este nevoie de trei pachete de update, ceea ce inseamna ca s-ar putea sa repetati acesti pasi, daca Zune nu le va gasi automat pe urmatoarele doua.