Results 1 to 14 of 14

Thread: Stick USB

Default Stick USB

Tatal meu mi-a adus un stick usb V&V 16 GB care nu mai functioneaza.Sunt trase pe el melodii, mp3, dar nu mai pot fi redate.Cand vreau sa-l formatez, indiferent ce sistem si programe folosesc imi spune "Media/drive is write protected." Ce sugestii aveti ?

Uite am gasit ceva,poate te ajuta

My USB Flash device is write protected

How to remove a write protection from your USB memory Stick if there is no Write protection ON or OFF button on stick then
    1. Shutdown your computer or laptop
    2. Insert USB Memory Stick into your laptop or Computer
    3. Turn on laptop and then immediately start pressing (F8) key then Advanced Boot Options screen will come up
    4. Select Safe Mode with Command Prompt
    5. After loading files if your USB Memory Stick drive letter is (G) for example then write as
    6. C:\windows\system32>G: and press enter
    7. G:\>format G: and press enter
    8. If ask you (Y/N) then press (Y) and press enter
    9. Now a full format will start which remove write protection from USB Memory Stick.
    Note:
    Before removing USB from your computer, Always remove it safely by going into to my computer then right click on USB and click eject

sau ceva mai simplu: http://en.kioskea.net/download/downl...ge-format-tool

daca nici aia nu functioneaza atunci intra in :
    run>regedit> HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Contro l\StorageDevicePolicies\WriteProtect si schimba valoarea din 1 in 0
    Last edited by Yozoku; 04-10-2013 at 07:02 PM.

Am folosit toate variantele insa rezultatul este acelasi, mesajul :"Media/Disk is write protected." Multumesc pentru ajutor oricum.

GirlShare - Download HDD Low Level Format Tool 4.25 Software + Serial Key.rar eu cu asta am reusit sa ''repar'' 2 stickuri cu erori , dai low lvl format si e gata

Am aplicat toate informatiile gasite, programe, am incercat si cu CMD, degeaba, imi afiseaza acelasi mesaj.Nu stiu daca poate fi recuperat.Multumesc tuturor pentru ajutor.

cred ca ai folosit butonul de lock ...

Nu are buton pentru blocare.

1. poti detalia tipul stick-ului (vendor, model, etc)
    2. poti confirma ca un alt stick usb introdus in acelasi port nu are aceeasi problema

Stick-ul este V & V de 16 GB.Sunt sigur ca porturile USB functioneaza.

N-am pus intrebarea 2 numai ca sa aflu daca porturile functioneaza ci si ca sa eliminam problemele soft (setare in policy/registry, bios sau altceva) in caz ca alt stick n-ar avea aceste probleme. Alta varianta este sa confirmi ca stickul cu probleme are aceleasi simptome si pe alt calculator.

Mai poti incerca sa schimbi litera drive-ului folosit (Right click My Computer/Manage/Disk Management/Right Click pe drive-ul cu pricina/Change Drive Letter),
    sau poti verifica permisiunile si atributele fisierelor de pe stick.

O serie intreaga de pasi si articole pe aceasta tema gasesti in multe locuri, de exemplu aici:
    How to Remove Write Protection from a Drive or Memory Card? | IT Related Info

succes

incearca pe vreun pc cu linux

pe windows -> cmd (run as administrator)
    diskpart
    select disk #
    list partition
    clean
    create part pri
    list partition
    select partition 1
    active
    format fs=fat32 quick
    assign letter=x
    Denon AH-C120
    Fiio X3K

Dacă nu īl lasă nici cu HDD Low Level Format Tool, e defect stick-ul. Nu cred că se mai poate face ceva...

In 2 ani cred ca a reusit sa-si ia alt stick.

14. The Following 4 Users Say Thank You to Haplea_ For This Useful Post:

iLink (09-20-2015), laur3ooo (09-20-2015), LazX (09-21-2015), Maddoxro (09-25-2015)

care o avea nevoie - de vine dupa google, exista un howto
    Denon AH-C120
    Fiio X3K