Results 1 to 8 of 8

Thread: #Bibliopovestasi

#Bibliopovestaș GypsyHunter's Avatar

Default #Bibliopovestasi

Proiectul de instigare la cultura derulat pe suprafata Focsaniului are ca scop sa indemne lumea sa citeasca sau mai bine zis un "micro reading" atunci cand au ocazia, atunci cand sunt intr-un autobuz, metrou, tren etc.

Pot spune ca sunt mandru ca s-au autosesizat cei de la presa locala dar si nationala (EuropaFm si Digi24) dar cea mai mare mandrie o port mamei mele care a initiat acest proiect si care a avut un impact de multe ori mai mare decat ne asteptam.

VRANCEA. Lectura din autobuz

Asa ca dragii mei, in loc de a citi un status sau check in pe facebook, cititi o poveste sau celor ce le place cititul unor informatii concrete, puteti citi o mini enciclopedie sau de ce nu o carte despre primul razboi mondial ca tot se implinesc 100 de ani
    That moment when you start hating arab people more than local gypsies

Un proiect interesant. Din pacate, multi dintre tinerii din ziua de azi prefera Facebook-ul sau alte activitati internaute, in loc sa citeasca o carte. Ma gandesc cu groaza unde o sa ajunga nivelul de cultura al tinerilor peste 10 ani de acum inainte.
    Bafta cu proiectul!
    BeyondHD, the HD version of pure cocaine.

Multumim. Si asa cum stiam sigur ca oamenii nu au carti cu ei cand circula cu autobuzul, am reusit sa gasim sponsorizari si fiecare autobuz este acum dotat cu o carte pt fiecare scaun, carte ce poate fi returnata sau inlocuita cu ceva din colectia personala

Stiu japonezii de ce au creat revistele manga.

Quote Originally Posted by GypsyHunter View Post
    Multumim. Si asa cum stiam sigur ca oamenii nu au carti cu ei cand circula cu autobuzul, am reusit sa gasim sponsorizari si fiecare autobuz este acum dotat cu o carte pt fiecare scaun, carte ce poate fi returnata sau inlocuita cu ceva din colectia personala
    Īn Romānia ? NEVER !
    Că doar la ciordit se gāndesc romānii...

Quote Originally Posted by BlasterX View Post
    Īn Romānia ? NEVER !
    Că doar la ciordit se gāndesc romānii...
    Hmmm... Intr-un fel ai dreptate. Noi suntem saraci; nu furam de distractie; furam ca sa avem ceva pe gratis. Si te intreb eu pe tine... cine fura carti? "Ciorditorii"? [stim noi care]. Teoretic le fura sa le vanda, ca sa aibe [logic] bani/ bautura/ etc, ca de citit, pauza. Eu zic ca nu le fura nimeni doar de dragul de a le fura; si cine le cumpara lor cartile? Ar fii culmea sa auzi pe la baietasii din piata: "baiatu', vrei o carte? hai ca e cu ieminescu, sa moara mama. ieftin ti-o dau".
    Ideea e sa nu fim atat de pesimisti. POATE o sa mearga.

Proiectul a ajuns in finala Nationala. Daca este castigat, se va incerca aplicarea lui in toate judetele tarii

http://www.galavoluntarilor.ro/final...ta-tatarus-732

Cine doreste sa sustina direct proiectul #Bibliopovestasii o poate face prin linkul de mai sus.

http://www.galavoluntarilor.ro/finalist/

Aici se afla si celelalte proiecte pentru cei carora poate le plac celelalte initiative

Torrents.ro Member CandyMan's Avatar

Votat

25252525252525252525252525252525252525

9. The Following User Says Thank You to CandyMan For This Useful Post:

GypsyHunter (12-03-2015)