Results 1 to 5 of 5

Thread: Clienţii Orange

Default Clienţii Orange

Clienţii Orange pot achita jocurile și aplicațiile din Google Play direct pe numărul lor de telefon

Orange le oferă clienţilor săi utilizatori de smartphone-uri cu sistem de operare Android o nouă variantă de plată pentru jocurile și aplicațiile din magazinul Google Play: facturarea pe numărul lor Orange.

Dacă pānă īn prezent clienţii puteau achiziţiona astfel de jocuri şi aplicaţii cu plată doar utilizānd un card bancar, de acum aceştia pot alege ca plata să se efectueze direct pe numărul lor de telefon: din creditul deţinut īn cazul utilizatorilor Orange PrePay sau odată cu plata următoarei facturi Orange īn cazul abonaţilor. Clienţii Orange pot descărca astfel jocuri şi aplicaţii īn valoare de maxim 15 euro fiecare, īn limita a 50 de euro lunar.

Cei care optează pentru această modalitate de plată trebuie să aleagă opţiunea de facturare prin operatorul de telefonie mobilă, afişată imediat după selectarea produsului dorit, īn cazul īn care nu au mai cumpărat pānă acum jocuri şi aplicaţii din Google Play, sau după selectarea produsului dorit şi a săgeţii de lāngă preţ dacă au mai făcut astfel de cumpărături.

Mai multe detalii despre această modalitate de plată īn magazinul Google Play se pot găsi pe www.orange.ro.

Interesant. Desi ei ar trebuit sa schimbe tarifele ca sa concureze cu Digi, zic si eu. Iar asta se aplica si lu vodafone + telekom.
    Stiu ca Digi are problema cu calitatea semnalului sau lipsa lui in zonele rurale, dar cu timpul asta se va schimba. Si pana acum eu am vazut ca astia trei, orange, telekom, vodafone, au dormit pe ei, batanduse pe burta cu nr lor de clienti si ignorand reteaua digi.
    Ca o paralele la fel au facut si Nokia cu Blackberry in domeniul lor, si uite unde sunt acum...

Eu sunt abonat la Digi pe mobil, cu 5 euro pe luna Nelimitat ( 3000 minute international / nelimitat in tara ), 5 GB net in aria lor de acoperire, 100 Mb net roaming ( practic in afara oraselor ), si sunt FOARTE multumit. Cum marea majoritate a timpului mi-o petrec in oras, nu ma afecteaza cu nimic problema momentata cu roamingu' lor de 100 MB de la Vodafone, si chiar daca, pentru Whatsapp + email, iti ajung

PS: o mica comparatie cu celelalte retele, in privinta minutelor in strainatate. Ah, si daca veti compara cu minutele in tara, tot digi le da peste bot la celelalte retele

PS: Ati simtit cat de mult sa schimbat suportul pentru clienti din RCS? Cat de amabili, profesionisti si bine pregatiti sunt in momentul asta angajatii lor? Ma refer strict la suportul telefonic, ca la ghisee au ramas acelasi zbarcituri de babe =))
    Last edited by Maddoxro; 12-27-2014 at 06:09 PM.

Digi are probleme cu semnalul si in zona urbana, o spun din experienta, dar nu ai ce sa le faci, "saracii" au licenta doar pentru o frecventa. Mi-au dezactivat si un SIM de date pt ca nu l-am folosit un an de zile desi plateam un abonament (modic) pe el.

Dar lasand la o parte treaba asta si revenind la Orange, intrebarea mea e, cine colectioneaza TVA-ul. Teoretic Google ar trebui sa-l colectioneze pentru ca activeaza acest magazin si pe teritoriul Romaniei. Dar cum apare el in factura Orange? Sa zicem ca ai cumparat o aplicatie de care costa 1RON, teoretic 19 si ceva bani din costul ala e TVA-ul. Pe factura orange va aparea costul serviciului: 1.24 RON cu tot cu TVA? Mie mi s-a intamplat in doua cazuri diferite o porcarie de genul asta. Stiu ca am achizitionat odata un serviciu de 3€ prin telefon la un numar special,si costul era de 3.72€ la confirmarea prin SMS, dar mai tarziu pe factura de mobil imi aparuse costul de 4.61€ (sau echivalentul in RON) adica 3.72€+24% adica (3€+24%)+24% adica 3€+53.7%. Nu mai stiu pe ce retea mobila, dar s-a intamplat ceva asemanator si cu incarcarea cu credit. Am vrut sa incarc credit de pe Ab meu online cu 5€ si la confirmare aparea in ron echivalentul a 6.2€ si apoi pe factura imi aparuse echivalentul a 7.69€ adica, din nou 5€+53.7%.

Este normal sa se intample asa ceva? Sa se colecteze TVA de 2 ori? Stiu ca suntem in Romania dar sa se colecteze 24% TVA de catre compania de telefon doar ca a dat niste bani mai departe? fara sa-mi faca vreun serviciu?

CzTeam Staff xyzedro's Avatar

^ laur: statul irlandez strange banii pe taxe si impozite in ceea ce priveste Google.
    Cel mai iubit dintre pămānteni

Apasă aici man.

Quote Originally Posted by xyzedro View Post
    ^ laur: statul irlandez strange banii pe taxe si impozite in ceea ce priveste Google.
    Inclusiv TVA-ul? Pentru fiecare stat european in parte? Si-l da mai departe fiecarei tari? Mi se pare greu de crezut.

Nu sunt deloc economist sa inteleg sistemul de taxe in Europa.