Results 1 to 7 of 7

Thread: valoarea unui telefon defect luat la abonament.

Default valoarea unui telefon defect luat la abonament.

Am o prietena care mi-a cerut un sfat in legatura cu un telefon luat in abonament care s-a defectat. A luat un abonament a carui valoare la liber era 1000 Ron. A platit pe el doar 100 Ron dar a trebuit sa faca un abonament pe 2 ani. Intre timp telefonul s-a defectat si nu poate fi reparat. A trecut perioada minima de service de 15 zile calendaristice si vodafone i-a facut o oferta cu telefone care au pretul mai mare de 100 Ron dar mult mai mic decat 1000 Ron. Eu i-am spus ca nu prea cred ca are suport legal sa ceara un telefon a carui valoare sa fie asemanatoare cu celui defect la liber, adica 1000 Ron.

Ce parere aveti? Va rog nu raspundeti din experientele cu cumparatul in rate.

De 3x Marlan Geanta's Avatar

Exemplu concret intamplat "prietenei de apartament". Luat iPhone 5 acum 2 ani de la germanos, platit pret complet. Acum 4 luni s-a stricat, s-a ars placa de baza din cauza bateriei. Normal ca nu au mai avut in stoc iphone 5 ca sa inlocuiasca terminalul asa ca i-au dat un iPhone 6 dar au mai cerut o diferenta de 100 euro.

Daca telefonul se afla in garantie si nu mai poate fi reparat/inlocuit se va cere restituirea valorii acestuia de la momentul cumpararii, indiferent daca a fost luat la abonament sau la liber.

Torrents.ro Member Fre5h's Avatar

Quote Originally Posted by Geanta View Post
    Exemplu concret intamplat "prietenei de apartament". Luat iPhone 5 acum 2 ani de la germanos, platit pret complet. Acum 4 luni s-a stricat, s-a ars placa de baza din cauza bateriei. Normal ca nu au mai avut in stoc iphone 5 ca sa inlocuiasca terminalul asa ca i-au dat un iPhone 6 dar au mai cerut o diferenta de 100 euro.

Daca telefonul se afla in garantie si nu mai poate fi reparat/inlocuit se va cere restituirea valorii acestuia de la momentul cumpararii, indiferent daca a fost luat la abonament sau la liber.
    Sunt de acord cu tine.
    Sunt obligati prin lege sa-ti dea inapoi banii sau alt produs tot in aceeasi valoare de cat a fost telefonul defect cat timp e in garantie, daca fac figuri de aceea este Protectia Consumatorului.

Lista neagra (va rog nu ma contactati pentru invitatii):
    dedexxx

Aveti dreptate, dar atata timp cat nu a fost stipulat in contract ca pretul in cauza este valabil doar cu abonamentul respectiv, ci a fost facuta o "oferta" imediat dupa semnarea contractului atunci valoarea telefonului acela de 1000 Ron e doar 100 Ron, gresesc? Eu i-am spus sa citeasca contractul, dar nu sunt sigur ca exista asa ceva stipulat in contract sau vreo lege. Gresesc? Nu vorbesc aici de experientele bune pe care le-ati avut voi cu vreun retailer, ci in general.

Quote Originally Posted by Fre5h View Post
    Sunt de acord cu tine.
    Sunt obligati prin lege sa-ti dea inapoi banii sau alt produs tot in aceeasi valoare de cat a fost telefonul defect cat timp e in garantie, daca fac figuri de aceea este Protectia Consumatorului.
    Daca nu e stipulat pe vreo hartie incheiata intre vodafone si prietena mea, cum poate demonstra ca telefonul vandut are o valoare mai mare de 100 Ron daca l-au vandut la 100 Ron?

Daca cumperi ceva la reducere pe Steam sau Humble Bundle sau descarci vreo aplicatie care e gratuita in ziua respectiva pe Amazon App Store, si nu functioneaza cum trebuie, nu vei primi la retur, valoarea integrala, doar ce ai platit. La fel si la un hypermarket.

Eu nu am vazut contractul inca, si nu stiu daca e stipulat ca pretul de 100 Ron e strict legat de pretul in cauza. Eu ii cred in stare pe vodafone se creeze o oferta pe loc, pentru telefonul in cauza si aceea sa fie valoare finala facturata.

Daca in clauzele de reziliere unde scrie ca pentru reziliere inainte de termen scrie ca abonatul va plati fractia din cei 200E (sau cat or fi) pentru perioada ramasa, scrie ca abonatul va plati si diferenta ramasa din pretul terminalului, atunci aveti dreptate.

Altfel nu vad decat parerile voastre, experientele placute, dar nu un suport legal.
    Last edited by laur3ooo; 04-15-2015 at 11:23 PM.

nu e chiar asa. eu am lucrat la arsis(dealer vodafone) iar cand se intampla asa ceva se numeste service NEGATIE. in aces caz telefonul este declarat DEAD si se cere inlocuirea lui cu unul nou nout, acelasi model, sau, daca modelul nu se mai fabrica cu modelul imediat urmator. diferenta nu se cere neaparat, decat daca este cine stie cat... daca este vorba de nokia sau telefoanele branduite Vodafone(adica cele facute de alcatel) nu iti mai cere nimic, dar daca vorbim de iPhone, Samsung sau HTC, nu stiu sigur.

Quote Originally Posted by Fre5h View Post
    Sunt de acord cu tine.
    Eu nu inteleg de unde a aparut increderea asta in ANPC. Aia sunt niste incompetenti care stiu doar sa miroasa salamu', sa vada daca e stricat. Cand ii bagi in electronice, sunt ca orbii la vanatoare... plus ca sunt foarte usor coruptibili. Eu unul as sta (si voi sta, pentru ca am apelat la ei in trecut si am pierdut timpul aiurea) departe de ei.

@laur3ooo: Din cate stiu eu, ar trebui sa schimbe telefonul cu unul similar dpdv tehnic, nu ca pret. Citeste legea 449/2003.

Torrents.ro Member Fre5h's Avatar

Quote Originally Posted by Haplea_ View Post
    Eu nu inteleg de unde a aparut increderea asta in ANPC. Aia sunt niste incompetenti care stiu doar sa miroasa salamu', sa vada daca e stricat. Cand ii bagi in electronice, sunt ca orbii la vanatoare... plus ca sunt foarte usor coruptibili. Eu unul as sta (si voi sta, pentru ca am apelat la ei in trecut si am pierdut timpul aiurea) departe de ei.

@laur3ooo: Din cate stiu eu, ar trebui sa schimbe telefonul cu unul similar dpdv tehnic, nu ca pret. Citeste legea 449/2003.
    Ai mare dreptate si tu. Te intreb daca nu fac astia ce zi tu ce ai mai putea face desi iti ceri dreptul dupa lege.

Lista neagra (va rog nu ma contactati pentru invitatii):
    dedexxx