Results 1 to 5 of 5

Thread: Cine se ocupa de sanctionarea firmelor care trimit mesaje (SMS) promotionale?

Unhappy Cine se ocupa de sanctionarea firmelor care trimit mesaje (SMS) promotionale?

Ce organizatie, guvernamentala sau non guvernamentala, se ocupa de sanctionarea firmelor care inca trimit smsuri promotionale chiar dupa ce s-au facut cerere prin telefon si sesizare ca sa nu se primeasca. Am avut un numar de Vodafone portat pentru scurt timp in reteaua Cosmote, si apoi inapoi in Vodafone. Dar inca primesc cate 2 mesaje promotionale de la Cosmote, desi nu mai sunt inreteaua lor de vreo 5 luni. M-am adresat Cosmote, dar ei nu au reprezentanta fizica (doar parteneri) in Constanta asa ca daca sun prin telefon nu pot rezolva nimic pt ca am nevoie de un numar de utilizator al retelei in cauza sau daca incerc sa depun sesizarea prin ramura "client nou" cred ca sunt ignorat de ei.

Am incercat sa rezolv ceva prin Vodafone, pentru ca ma gandeam ca pot bloca ei ceva. Am avut probleme minore cu portarea, si anume ca o perioada nu puteam suna in reteaua Cosmote mobil desi puteam suna in orice alta retea, inclusiv international si aveam credit arhisuficient. M-am gandit ca poateportarea nu a fost completa si au belit Vodafone ceva in efectuarea portarii.

Din moment ce nu m-a ajutat niciuna din companii as vrea sa depun o plangere, dar nu stiu sigur daca ANPC-ul e cel care se ocupa de reglementarea si sanctionarea operatorilor pentru aceste lucruri. Zeci de cautari Google nu m-au ajutat deloc.

Vreau o Tara Ca Afara iLink's Avatar
    Blog Entries
    98

Asa primesc si eu mesaje, am Vodafone abonament si daca esti in anumite zone din Constanta de exemplu si sunt oferte la Rompetrol(cum am primit eu) te anunta ca esti in apropiere si daca vrei sa profiti de oferta etc,ma deranjeaza dar ....

Radio īnseamnă PRO FM
    I
    Top 3 motive sa citesti RecoverTRO
    E ţara īn care se īntāmplă īn fiecare zi cāte ceva

Faptul ca primesti mesaje sms cand esti intr-o anumita zona nu este ilegal. Nu este foarte raspandit la noi in tara pt ca este un serviciu destul de scump si nu multe companii care au nevoie sa isi faca reclama asa isi permit.

Retired from p2p Crosshair's Avatar

Quote Originally Posted by Cid View Post
    Faptul ca primesti mesaje sms cand esti intr-o anumita zona nu este ilegal. Nu este foarte raspandit la noi in tara pt ca este un serviciu destul de scump si nu multe companii care au nevoie sa isi faca reclama asa isi permit.
    Inteleg ca ai nevoie de 30 de posturi dar nu posta intr-un topic vechi de mai bine de un an...

6. The Following User Says Thank You to Crosshair For This Useful Post:

GypsyHunter (10-08-2016)