Results 1 to 5 of 5

Thread: Poate un switch simplu sa afecteze DHCP sau DNS?

Default Poate un switch simplu sa afecteze DHCP sau DNS?

Se da problema:

Name:  Retea.png
Views: 92
Size:  7.7 KB

Din cate stiu eu am facut setarile corecte. Si clientii ambelor routere secundare nu au probleme cu DHCP sau DNS. In schimb cand ma loghez prin ssh pe Routerul Repetor #2 nu pot da ping la nimic. Am descoperit asta cand am vrut sa setez ora prin ntp pe el. As conecta Routerul #2 direct la cel principal dar asta inseamna sa renunt la conexiune gigabit pe unu din PC-uri. Cumva switch-ul acela afecteaza dns/dhcp? Din cate stiu eu e un model simplu care nu are vreo interfata de administrare.

Nu pot conecta routerele in cascada din cauza pozitiilor geografice . Bine teoretic pot dar asta inseamna un cablu care sa ocoloeasca degeaba proprietatea. Sau singura optiune e sa iau un switch gigabit si sa conectez pc-urile la el si sa las routerele secundare conectate direct la routerul principa gigabit?
    Last edited by laur3ooo; 08-23-2015 at 11:16 AM. Reason: greseli in diagrama retelei

MT Staff inFormal's Avatar
    Blog Entries
    4

raspunsul simplu ar fi : Nu ... pentru ca un switch nu are "capacitatea" de a modifica parametrii unei retele

raspunsul paranoia : Da... dar in sensul de pierderi de pachete, daca switch-ul sau cablurile sunt "damaged"

practic, o configuratie similara are si "nasu" si mi se tot plange ca are semnal slab sau lipsa de conectivitate pe repeater-e

ps. vezi la routerul #2 sa nu ai ceva firewall-uri activate by default
    Urmând rețeta de succes t.ro
    Mai întâi o ardem pe forum și apoi o ardem pe tracker

Ambele repeatere au serverul dhcp si firewall dezactivate si routerul principal ca gateway si server dns. De asta sunt un pic nedumerit. Intreruperi de semnal nu sunt din cate am verificat ultima data. Cand ajung la locatie am sa leg routerul secundar direct sa vad daca e ceva in neregula.

Sa fie clar, in afara de asta nu are vreo problema reteaua, din cate am observat. Totusi mi-e frica sa nu cumva sa fie afectat vreun protocol care nu e specific blocat de setarile pe care le-am facut in mod explicit.

De pe routerul repeater #1 pot da pinguri fara probleme dar el e conectat direct la routerul principal. Singurele diferente intre ele sunt revizia hardware, faptul ca firul catre al doilea aproape 2 ori mai lung si are un switch pe parcurs.
    Last edited by laur3ooo; 08-23-2015 at 05:23 PM.

Uber Mood johnake's Avatar
    Blog Entries
    4

Problema ta cred ca are de-face cu faptul ca incerci sa conectezi un seitch 10/100 la un port gigabit din router. Daca e mai vechi, s-ar putea sa nu faca auto-crossover.
    I don't have any beliefs or allegiances. I don't believe in this country, I don't believe in religion, or a god, and I don't believe in all these man-made institutional ideas.

George Denis Patrick Carlin (May 12, 1937 – June 22, 2008)

Zero probleme cu switch-ul. Problema cred ca era cu memoria router-ului in cauza.

Am uitat sa mentionez ca Repeater Bridge Router #2 a fost candva, demult, router-ul principal, intr-o configuratie mai simpla si mai veche. Dupa cateva resetari (inclusiv vreo 2 hard reseturi 30-30-30) si reconfigurari, problema era aceeasi. asa ca am incercat sa sterg nvram din consola. Dupa aceea a mers. Probabil am setat eu, candva demult vreo setare din consola care a afectat cumva memoria router-ului. Sincer, nu prea cred ca am facut asta pentru ca nu m-a interesat si cred ca nici nu stiam ca pot face asta si cred ca reste-ul ar trebui sa stearga nvram-ul, dar tot ce e posibil.

Acum functioneaza si ntp-ul si ssh-ul.