Results 1 to 3 of 3

Thread: problema card sd

Default problema card sd

salut! de curand, am facut o partitie pe un card sd de 8 gb, cu minitool partition cu gandul de a-mi mari memoria interna de pe telefon. initial treaba a mers insa dupa un timp telefonul nu mi-a mai citit cardul deloc. mi l-au citit aparatele foto insa nu au reusit sa-l formateze. in cmd nu am reusit imi da o eroare. in minitool partition il vede ca bad disk, fara ca sa-mi dea vreo optiune sa-i fac ceva. intrebare:
    mai pot sa-i fac ceva sa-l repar, sau sa-i pun cruce definitiv?
    " ​This account has been disabled "

Incearca sa bootezi un livecd cu linux sau vreun alt uitilitar bazat pe asa ceva care include gparted sau un utilitar asemanator. Cred ca Hiren's sau System Rescue CD il includ. Tin minte ca a trebuit sa repartitionez si apoi sa sterg partitiile de pe un card care l-am folosit pt dual boot linux android pe un telefon nokia. Desigur ca exista utilitare de terminal deja incluse in cam orice distributie linux dar cred ca ar fi mai simplu sa folosesti o interfata grafica.
    Nu strica sa incerci.

Eu ti-as sugera sa nu mai partitionezi carduri sd, pentru ca in general memoria de pe ele e de o calitate mai proasta decat ce gasesti in telefon, cel putin cand vine vorba de viteza. Pe langa asta nu prea cred ca demonii care citesc si ingrijesc constant sanatatea memoriei lucreaza pe sd.

Daca ai telefon rootat, banuiesc ca da, atunci poti incerca sa muti aplicatiile care pot fi mutate pe sd. Chiar daca la un moment dat nu puteau fi instalate pe cartela, unele pot fi acum, de exemplu Hearthstone. Alte aplicatii nu au optiunea de a fi instalate pe card dar functioneaza fara nici o problema daca sunt mutate "fortat" acolo cu utilitare ca Lucky Patcher. Un astfel de exemplu este OneNote.

3. The Following User Says Thank You to laur3ooo For This Useful Post:

comatome (08-30-2015)

telefonul rootat desigur, am facut din fat32 o partitie mai mica ext2 pe care cu link2sd "activat" cu Lucky Patcher, am mutat mai toate aplicatiile prestabilite ale telefonului cum ar fi serviciile google, facebook, chrome, si altele care necesita memorie mai mare in telefon, si care de regula nu le poti muta pe sdcard. toate functionau bine la inceput. Insa stii vorba aia: Cand Dumnezeu iti da o mancarime iti da si unghii cu care sa te scarpini
    " ​This account has been disabled "