View Poll Results: Ce preferi?

Voters
128. You may not vote on this poll
  • Streaming

21 16.41%
  • Torrents

107 83.59%
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 48

Thread: Streaming vs Torrents

Hybrid View

Question Streaming vs Torrents

Am observat ca se tot discuta despre subiectul asta prin diferite topicuri asa ca am decis sa deschid topicul asta si sa discutati aici.

Ce preferati: Sa vizionati un film prin intermediul popcorntime spre exemplu ori sa descarcati un bluray/cam/xvid/dvdrip etc?DE CE?

Torrent. pt ca chiar daca am net bun de la rds, streamul poate face figuri.
    Pe stream filmele cred ca ruleaza la alt fps pentru ca la ce-am vazut pana acum actiunea nu ruleaza normal, cadrele filmului se misca mai incet decat ar trebui.
    Imi place sa-mi aleg subtitrarea, daca nu e una buna in romana, o iau pe cea in engleza.
    PS. M-am uitat doar pe site-uri piratate, n-am vazut HBO GO sau DIGI play dar cred ca pe alea merge ok si subtitrarea e retail si e ok mereu.

3. The Following User Says Thank You to Toronto For This Useful Post:

Semtex (09-06-2015)

Streaming cu torrent
    bluray1080p 10-20GB

Depinde cata rabdare am sa astept cateva minute sa se daladeze.

Totusi Bittorrent Live cam face figuri. Pe de alta parte, din ce in ce mai multa lume incepe sa implenenteze DASH.

Pana atunci, cred ca e mai bine sa am fisierul la indemana.

CzTeam Staff xyzedro's Avatar

Da' hibridu` nu e bun? Streaming P2P ?
    Cel mai iubit dintre pământeni

Apasă aici man.

Popcorn time, streaming p2p cum zice domnul de mai sus.
    Ridică-te și mergi, Forum! - firstnamejhon 11:1-44

Guest of Honour

In ultima vreme m-am uitat si pe HBO GO. E OK streamingul respectiv, fiindca se adapteaza la banda de net pe care o ai. Nu cred ca o sa mai downloadez serialele date de ei (True Detective, Game of Thrones, Umbre) ci o sa aleg varianta asta. In materie de filme prefer torrentele.

10. The Following User Says Thank You to VRossi For This Useful Post:

iLink (09-08-2015)

MT Staff inFormal's Avatar
    Blog Entries
    4

eu prefer torrents + plex media server + wdtv

dar, viitorul este streamingul pentru ca :

1. banda avem cacalau ... la un pret de mizerie (cine e plecat pe afara stie lucrul asta)
    2. e mai "user friendly" : install / login / play
    3. e mai "legal" : pentru ca si asta conteaza pentru unii
    4. e mai "practic" : nu trebuie sa descarci pe toate device-urile acelasi serial inainte de a l viziona
    5. ai acces la o "colectie" fara sa ai grija de limita spatiului de stocare / conturi pe trackere specializate / low peering cu seeder-ul/ii
    Urmând rețeta de succes t.ro
    Mai întâi o ardem pe forum și apoi o ardem pe tracker

12. The Following 2 Users Say Thank You to inFormal For This Useful Post:

maharet (09-13-2015), underlin3 (01-19-2016)

Torrents.ro Member Patriot's Avatar

Quote Originally Posted by inFormal View Post
    eu prefer torrents + plex media server + wdtv

dar, viitorul este streamingul pentru ca :

1. banda avem cacalau ... la un pret de mizerie (cine e plecat pe afara stie lucrul asta)
    2. e mai "user friendly" : install / login / play
    3. e mai "legal" : pentru ca si asta conteaza pentru unii
    4. e mai "practic" : nu trebuie sa descarci pe toate device-urile acelasi serial inainte de a l viziona
    5. ai acces la o "colectie" fara sa ai grija de limita spatiului de stocare / conturi pe trackere specializate / low peering cu seeder-ul/ii
    Acum am vazut aplicatia PlexTV pe SmartTV,am instalat-o pe tv si apoi in laptop,am introdus local serverul de conexiune al laptopului la router, apoi codul oferit de smart in contul facut pe laptop,Am adaugat toata partitia cu sute de filme din laptop la biblioteca din plex ,apoi am intrat cu smartul si apoi am inceput sa le vizionez.Vad multe canale oferite de Plex,multe americane ,unele nu se conecteaza la server,cel mai bun este Sound Cloud unde gasesti orice melodie.Fiindca astazi am instalat aceasta aplicatie si am vazut ca este destul de interesanta ,mai este ceva de descoperit la ea ? multumesc

starnitor nu_vreau's Avatar

o varianta OK pentru streaming este si Kodi. ruleaza fluent filme si seriale HD si poti selecta subtitrarea (nu si in romana)

15. The Following User Says Thank You to nu_vreau For This Useful Post:

Brooklyn (09-18-2015)

Quote Originally Posted by nu_vreau View Post
    o varianta OK pentru streaming este si Kodi. ruleaza fluent filme si seriale HD si poti selecta subtitrarea (nu si in romana)
    Cum adica 'nu si in romana' ? Ba functioneaza binemersi si optiunea de cautare subtitrari in limba romana .

Nu iti citeste subtitrarea in Navix , adica cea pe care i-o indici in playlist .

Sunt ok amandoua, se completeaza una pe alta ca si metode. Streaming-ul e pentru convenienta, e mai la indemana, vezi rapid tot ce e nou.
    Daca vrei sa vezi vechituri sau raritati, daca vrei sa colectionezi, si nu in ultimul rand daca vrei si sunet surround e mai ok download-ul, indiferent de metoda folosita.

Torrents.ro Member Abaddon's Avatar

Prea oribila compresia la stream din pacate.

19. The Following User Says Thank You to Abaddon For This Useful Post:

iLink (09-16-2015)

Deocamdata raman cu torrent-ul, mai ales ca pe plasma nu am aceeasi calitate ca si la un BD cu stream care parca merge in reluare si nu din cauza net-ului ci din cauza fps-ului. Mai este mult pana ajungem sa folosim stream-ul pt filme mai ales pe un TV mai mare. Mi se pare ca nu se vede nici macar ca un 1080p rip nemaivorbind de sunet si de 5.1 sau 7.1.

21. The Following 2 Users Say Thank You to adicretzu For This Useful Post:

bo0yeman (09-20-2015), iLink (09-20-2015)

Streaming-ul poate ca e mai la inedmana, dar calitatea lasa de dorit, fie ca vorbim despre filme sau muzica.

Nu mai folosesc multe din conturile p2p ,decat de mentinere ,din lipsa de timp.

Deci recurg la cea mai la indemana metoda popcorn-time.se

Torrents.ro Member Fre5h's Avatar

Care versiune de popcorn-time merge bine cu chromecast ca la mine nu merge nici una cu chromecast sau poate nu fac eu ceva bine. Cineva care foloseste chromecast sa-mi confirme daca merge sau nu, mentionez ca la mine zice ca se conecteaza la chromcast si nu se mai intampla nimic.

Lista neagra (va rog nu ma contactati pentru invitatii):
    dedexxx

MT Staff inFormal's Avatar
    Blog Entries
    4

eu sunt foarte multumit de el ca media server (varianta free) tinand cont ca pc-ul ruleaza 24/7
    uita te prin setari sa vezi ce poti configura pe propriul gust

eu recomand :
    1. adauga / customizeaza playlist-urile - gen :1. desene pentru kids / 2. seriale / 3. filme pentru adulti
    2. poti adauga poze / inregistrari personale in librarie
    3. poti facea streaming la librarie si in afara propriei retele (varianta platita) pentru tine / cunostinte = propriul tau netflix )

ps. daca nu esti multumit de calitatea streamingului sau a player-ului default (seteaza varianta Original stream + experimental player)
    Urmând rețeta de succes t.ro
    Mai întâi o ardem pe forum și apoi o ardem pe tracker

26. The Following User Says Thank You to inFormal For This Useful Post:

Patriot (01-18-2016)

Torrents.ro Member Patriot's Avatar

Quote Originally Posted by inFormal View Post
    eu sunt foarte multumit de el ca media server (varianta free) tinand cont ca pc-ul ruleaza 24/7
    uita te prin setari sa vezi ce poti configura pe propriul gust

eu recomand :
    1. adauga / customizeaza playlist-urile - gen :1. desene pentru kids / 2. seriale / 3. filme pentru adulti
    2. poti adauga poze / inregistrari personale in librarie
    3. poti facea streaming la librarie si in afara propriei retele (varianta platita) pentru tine / cunostinte = propriul tau netflix )

ps. daca nu esti multumit de calitatea streamingului sau a player-ului default (seteaza varianta Original stream + experimental player)
    Sunt multumit de calitatea streaming-ului,nu am probleme ,orice se vede HD,cred ca si router-ul cu wi-fi gigabit contribuie la asta,iar canalele care dau eroare la server nu au alocata si zona noastra.Multe aplicatii nu sunt si pentru Romania ,pana si la Playstation Store am facut cont de Italia