Results 1 to 9 of 9

Thread: Recover Data

Torrents.ro Member iFeel's Avatar

Default Recover Data

Salutare,

am un Nexus 5, fara root (stiu, stiu, trebuia sa il rootez, daca tot e Nexus) si din greseala am sters un folder cu vreo 1900 de poze cand am sters o aplicatie, apasand din greseala pe butonul care stergea si "Attached folders", lucru ce apare de cand s-a facut unul din ultimele update-uri la ES File Explorer.

Am incercat sa le recuperez cu Recuva, dar nu ma lasa. Zice ca nu pot sa caut cu Recuva pe telefon (nu are SD Card, deci, e direct USB).
    Am incercat cu Wondershare, dar varianta free imi arata doar daca sunt fisiere pentru recover (deci daca le gaseste pe cele sterse), neputand sa le recuperez. Mentionez si ca la varianta free mi se opreste undeva intre 30-40% cu cautatul.

Stie cineva ce as putea face ?

https://www.wondershare.com/data-rec...-recovery.html -> sau de unde as putea pirata asa ceva ?

Multumesc !
    "Doesn't matter what the question is, God is definitely the answer..."

50 years after pretime arko's Avatar

Nu le gasesti in google photos ? Nu aveai backup-ul activat ?
    Daca nu, memoria interna a telefonului e de tip ext4 speciala pentru linux, nu ai ce face cu softurile astea ce recupereaza de pe partitii ntfs si fat.
    Vezi aici, pe la jumatatea articolului un soft PhotoRec. Trebuie sa conectezi telefonul prin usb la un calculator cu linux(ubuntu, mint, etc.), sau sa rulezi un ubuntu de pe liveusb. Sau R-Studio, il gasesti pe torrente.
    Last edited by arko; 01-27-2016 at 11:43 PM.
    Mințile ilustre discută idei, inteligențele medii discută evenimente, iar mințile reduse îi discută pe alții.
    Facebook | TORRENTs.RO

Nu am backup activat. Si nici nu cred ca s-ar salva acolo, ca sunt descarcate cu acea aplicatie, si nu facute cu camera telefonului.
    Incerc sa fac asa cum ai zis tu, si revin cu o postare curand.

LE : ar merge oare cu ceva emulator de Linux ? Era ceva program cu care rulam mai demult OSX, (in urma cu mai multi ani), dar nu mai stiu cum se numea.

Acolo zice asa :
    The Requirements
    A rooted Android phone, (try to root with a non-destructive method as this appears to protect those who must root from wiping the device data a second time),
    Telefonul meu nu e rootat. Asta e problema. Daca ar fi fost rootat, era usor, si mergea si cu aplicatii 3rd party, fara sa ma mai complic cu VHD si .RAW.

Ideea e ca trebuie sa ai acces root la sistemul de fisiere, altfel nu prea o sa mearga. Pentru ca daca ar merge usor fara root ar fi o problema de securitate. E usor sa rootezi si apoi sa dezactivezi root-ul. Bineinteles ca e foarte posibil sa pierzi garantia, dar nu-mi aduc aminte daca nexus-urile au vreun sistem asemanator cu knox-counter. Parca Google sunt mai prietenosi cand vine vorba de bootloadere.
    Si sper ca nu trebuie mentionat ca telefonul nu ar trebui folosit aproape deloc pana nu te hotarasti la o metoda de recuperat.

Stiu, nu e vorba de garantie, expira oricum in martie.
    Ideea e ca, daca il rootez, trebuie sa fac wipe, si oricum se sterg toate. Deci, practic, pozele pe care doresc sa le recuperez sunt sterse o data, (acum) si dupa ce fac root, a doua oara (in urma wipe-ului).

Torrents.ro Member Fre5h's Avatar

Faci wipe cand instalezi un custom rom nu cred la root, oricum nu ai sanse mai deloc daca nu ai root. Eu zic ca cel mai bine documentezi de pe XDA forum si sigur gasesti o solutie.

Lista neagra (va rog nu ma contactati pentru invitatii):
    dedexxx

Daca ai full disk encryption activat va fi practic imposibil de recuperat. Chiar daca l-ai dezactiva, asta necesita o rescriere a sistemului de fisiere si deci o alta degradare a bitilor pe care vrei sa-i recuperezi.

Quote Originally Posted by Fre5h View Post
    Faci wipe cand instalezi un custom rom nu cred la root, oricum nu ai sanse mai deloc daca nu ai root. Eu zic ca cel mai bine documentezi de pe XDA forum si sigur gasesti o solutie.
    https://wiki.cyanogenmod.org/w/Templ...oot_oem_unlock

Eu oricum am root-ate toate dispozitivele pe care le folosec personal. Cel de la munca sau ai celor apropiati, niciodata, dar pe toate am vreun backup setat pentru documentele care sunt necesare acolo. Intodeauna am incercat sa fack backup cat am putut la lucruri mai greu de recuperat. Cand foloseam S60 sincronizam contactele cu Google Sync si inainte de asta foloseam alt serviciu al carui nume am uitat, dar care tin minte ca a fost achizitionat de Vodafone.
    Last edited by laur3ooo; 01-28-2016 at 07:09 PM.