Results 1 to 5 of 5

Thread: overclocking procesor

Default overclocking procesor

Salut! Am deblocat un procesor amd phenom ll x2 b59 3,4 gh, in amd athlon ll x4 559 3,4gh. Toate bune si frumoase insa la cateva minute calculatorul imi ingheata singura solutie fiind restart de la buton. banuiesc ca se incinge procesorul si de aia totusi in core temp temperatura nu imi arata mai mult de 28 grade. asta daca arata corect. am un cooler mare instalat nu de mult la procesor. poate nu face fata? sau poate trebuie sa-i mai fac niste setari in bios desi meniul din biosul meu e destul de saracacios.(Gigabyte GA-m68mt-s2). nu i-am facut update niciodata inca.

niste poze:

http://i.imgur.com/UrUtIN4.jpg
    http://i.imgur.com/bSXWC0Z.jpg

http://i.imgur.com/dx1q4qi.png
    http://i.imgur.com/IiGGXL2.png

cam asa apare..poate trebuie sa-i mai fac niste setari ceva si nu stiu eu. Cine se pricepe un sfat ceva ar fi binevenit
    " ​This account has been disabled "

Torrents.ro Member Fre5h's Avatar

Fa o intrebare in privat la baietii de pe videotutorial.ro, stiu ca ei au facut niste tutoriale pe tema asta si pot sa-ti dea un sfat.

Lista neagra (va rog nu ma contactati pentru invitatii):
    dedexxx

Ai "deblocat" procesorul, aia e problema, nu temperatura.

Cateodata AMD blocheaza core-uri pentru ca au prea multe die-uri perfect functionale quad core dar piata cere mai multe procesoare dual core. Atunci, ai noroc cu deblocarea si procesorul va merge foarte bine ca un quad core.

Deseori insa, este o problema cu unul din core-urile blocate sau poate o portiune din memoria cache din procesor are defecte, sau unul/doua core-uri nu suporta o frecventa asa ridicata (tranzistori care necesita mai multa energie decat e normal samd) si atunci AMD a recuperat die-ul blocand acele doua core-uri. Cand deblochezi cele doua core-uri, totul merge OK pana cand procesorul intalneste o combinatie de conditii ( de exemplu temperatura suficient de ridicata incat anumiti tranzistori sa dea rateuri , sau nimeresti o eroare necorectabila in L2 cache care blocheaza un program si asa mai departe)

Poate daca reduci frecventa celor 4 core-uri (underclocking), vei reusi sa mentii toate cele 4 core-uri functionale, dar nu ai nici o garantie. Tine mine, deblocarea nu e garantata, la fel cum overclocking de asemenea nu e garantat.

Cat priveste temperatura, iti recomanda Aida64 si tine cont ca senzorii din procesoarele AMD functioneaza corect doar intre anumite intervale ... nu tin minte exact intervalul, cred ca e undeva pe la 35-80c ... cand temperatura e sub limita minima, senzorul raporteaza o valoare eronata (sau mai bine zis, irelevanta).
    Buzzwords Ltd, unregistered company in England, Whales and Dolphins
    Value-added, synergistic forward thinking outside of the box solutions for the discerning employer with core competency metrics - touch base or ping us for more information on how you can improve your customer facing intuitive interfaces, transition your e-business mindshare, incentivize revolutionary technologies and evolve e-business solutions.

4. The Following 2 Users Say Thank You to Penemue For This Useful Post:

comatome (02-08-2016), molcut (02-06-2016)

din pacate n-am in bios ACC (Advanced Clock Calibration). altfel ar fi fost mai usor. La voltaj si la frecvente m-am incurcat. nu eram sigur. e diferenta de wati dintre un procesor si celalat de aia am zis de temperatura, voltaj. o sa incerc si un update de bios. e prea saracacios acum. nu am multe optiuni. Ma incita sa stiu ca pot sa dublez puterea procesorului si stiu ca phenom ll-ul pe care il am e usor deblocabil. totusi cum ai zis, nu e garantat.

l-am stabilizat cumva in 3 core pt ca in 4 e instabil. l-am supus si la un test de stres de 15 minute timp in care s-a comportat ok. am jucat si vreo 2 ore un joc cu cerinte mari si n-a pus probleme. o sa mai vad si mai tarziu cum o sa se comporte. multumesc de ajutor!