Results 1 to 9 of 9

Thread: Fişier dispărut

Default Fişier dispărut

Acum câteva zile am creat un fişier text în my documents cu numele "ianuarie 2016" şi extensia ".txt". Astăzi când am accesat my documents, fişierul dispăruse miraculos.

Nimeni nu l-a şters pentru că sunt singura persoană care are acces la calculator şi în plus niciun program de recuperat fişiere nu îl găseşte chiar dacă activez deepscan. Fişierul nu este ascuns pentru că am bifat deja să îmi arate folderele şi fişierele ascunse.

Dacă îi dau căutare îmi găseşte asta: http://i63.tinypic.com/2u7yipg.png
    Dacă încerc să accesez fişierul găsit primesc asta: http://i67.tinypic.com/6z3tx3.png

Folosesc Windows 10, instalat de la zero, nu din upgrade.

Soluţii?

Dai recover from last restore point.

Nu am creat aşa ceva din păcate.
    Last edited by Masonik; 02-08-2016 at 12:16 PM.

Torrents.ro Member Patriot's Avatar

Quote Originally Posted by Masonik View Post
    Acum câteva zile am creat un fişier text în my documents cu numele "ianuarie 2016" şi extensia ".txt". Astăzi când am accesat my documents, fişierul dispăruse miraculos.

Nimeni nu l-a şters pentru că sunt singura persoană care are acces la calculator şi în plus niciun program de recuperat fişiere nu îl găseşte chiar dacă activez deepscan. Fişierul nu este ascuns pentru că am bifat deja să îmi arate folderele şi fişierele ascunse.

Dacă îi dau căutare îmi găseşte asta: http://i63.tinypic.com/2u7yipg.png
    Dacă încerc să accesez fişierul găsit primesc asta: http://i67.tinypic.com/6z3tx3.png

Folosesc Windows 10, instalat de la zero, nu din upgrade.

Soluţii?
    Se poate sa fie in programul cu care l-ai creat,in Microsoft Office de exemplu se salveaza ultimele fisiere create,sau sa fii conectat la un home network si cineva din casa sa ti-l fi sters prin retea sau sa nu se fi salvat in my documents sau deloc,alta explicatie nu este,sau ceva rar sa fie banuit de antivirus ca ar contine virus si sa-l fi sters automat

L-am creat în Notepead... Nu sunt conectat la home network, nici la private network în sens de partajare fişiere.

Setările pentru fişiere ascunse sunt făcute: http://i66.tinypic.com/30a49vn.png
    Dacă dau proprietăţi pe my documents îmi apare că am un fişier deşi eu nu îl pot vedea: http://i64.tinypic.com/2u6gozr.png
    /Later Edit: fişierul cu pricina era "desktop.ini" nu cel căutat de mine.
    Last edited by Masonik; 02-08-2016 at 01:07 PM.

Cel mai probabil spatiul din numele fisierului nu este "spatiu" clasic, ci un caracter echivalent cu spatiu sau un caracter care este randat pe ecran ca un spatiu .. sunt multe caracter unicode care au echivalenta cu spatiu sau nu sunt vizibile insa multe programe de Windows nu stiu sa acceseze fisiere care au caractere Unicode in ele.

Deschide un command prompt, nu stiu cum e in windows 10 dar in windows 7 apas pe start si apoi in casuta de Run introduc CMD si apare la rezultatele cautarii cmd.exe si apoi right click pe rezultat si Run as administrator.

Fisierul tau teoretic este in C:\Users\Admin\Documents\ deci mai intai trebuie sa mergi in acel director deci introduci comanda:

CD c:\Users\Admin\Documents

Apoi, afiseaza toate fisiere cu extensia txt cu comanda

DIR *.txt

Daca nu apare nici un fisier, inseamna ca nu ai acel fisier pe hdd in acel director.

Daca e vreun caracter unicode in numele fisierului, ar trebui sa apara in listing un caracter mai ciudat in numele fisierului.
    Acum poti redenumi fisierul ca sa scapi de acel caracter ciudat din nume. Tastezi rename, spatiu, apoi tastezi " si litera I si apesi pe Tab odata sau de mai multe ori pana cand cmd.exe va completa automat restul de nume, singurul mod prin care poti face asta pentru ca nu va merge copy/paste si nu poti reproduce acel caracter cu tastatura.

De exemplu, sa zicem ca am a┠.txt ... acel ┠ e un caracter unicode care in linia de comanda apare ca un patrat (pt ca fontul folosit de cmd.exe nu are toate caracterele unicode, patratul e "default", placeholder) - alte caractere unicode pot aparea ca spatiu sau chiar ca un caracter invizibil... folosind procedura de mai sus am reparat numele fisierului:

Name:  cmd.png
Views: 67
Size:  18.4 KB

Mai exista un truc in Windows prin care poti accesa absolut orice fisier si poti creea absolut orice fisier, chiar si unul ilegal cum ar fi de exemplu unul care se termina in "." ... poti accesa orice fisier adaugand \\.\ in fata la locatie .. exemplu

rename "\\.\u:\temp\a┠.txt" b.txt <- redenumeste fisierul cu un caracter ciudat in b.txt ... poti incepe tastand rename "a si sa apesi tab pt autocompletare daca esti deja in directorul u:\temp si apoi mergi inapoi si adaugi \\.\u:\temp\ in fata. In cazul tau cum am explicat tastezi rename "I si apesi tab pana auto-completeaza, si optional mergi inapoi si adaugi \\.\c:\users\admin\documents\ in fata la I

Poti crea un fisier cu comanda copy de exemplu COPY CON "\\.\U:\Temp\a.b" - adica copiaza tot ce e introdus din consola (unde butonezi comenzile astea in fisierul "a.b") pana cand apezi Ctrl+Z (shortcut pt sfarsit de fisier) si poti sterge fisierul cu DEL "\\.\U:\temp\a.b"

edit: foarte foarte tarziu .. acelasi truc cu \\.\ este util cand vreun program creeaza un fisier cu nume foarte lung intr-un director care e in alt director si asa mai departe, incat lungimea totala a locatiei (cale+nume fisier+extensie) are mai mult de 254 caractere - e o limitare a sistemului de operare, majoritatea programelor din Windows nu pot lucra cu locatii cu mai mult de 254 caractere.
    Poti folosi acest truc pentru a redenumi numele lung al fisierului intr-un nume mai scurt, pentru a reduce lungimea totala la sub 254 caractere. Apoi poti muta directorul in alta locatie si poti re-redenumi fisierul in numele lung.
    Last edited by Penemue; 02-10-2016 at 08:38 PM.
    Buzzwords Ltd, unregistered company in England, Whales and Dolphins
    Value-added, synergistic forward thinking outside of the box solutions for the discerning employer with core competency metrics - touch base or ping us for more information on how you can improve your customer facing intuitive interfaces, transition your e-business mindshare, incentivize revolutionary technologies and evolve e-business solutions.

7. The Following 6 Users Say Thank You to Penemue For This Useful Post:

asneter (02-09-2016), dan15 (02-09-2016), Idiux (02-09-2016), laur3ooo (02-08-2016), Masonik (02-09-2016), TheFlash (02-09-2016)

Foarte frumos explicat, Penemue, dar din păcate fişierul nu apare pe hard:
    Volume in drive C has no label.
    Volume Serial Number is 2C8C-136A

Directory of c:\Users\Admin\Documents

File Not Found

Habar nu am ce s-a întâmplat cu el...

Îmi poţi recomanda un program de recuperare bun? Cu excepţia Recuva pe care l-am încercat deja.
    Last edited by Masonik; 02-09-2016 at 01:21 PM.

50 years after pretime arko's Avatar

Quote Originally Posted by Masonik View Post
    Îmi poţi recomanda un program de recuperare bun? Cu excepţia Recuva pe care l-am încercat deja.
    GetDataBack sau R-Studio. Le gasesti full pe torrenti
    Mințile ilustre discută idei, inteligențele medii discută evenimente, iar mințile reduse îi discută pe alții.
    Facebook | TORRENTs.RO

10. The Following User Says Thank You to arko For This Useful Post:

Heimdall (02-09-2016)

Torrents.ro Member TFX's Avatar

Incearca Total Commander pt a cauta fisierul! Vezi ca are si el o optiune "show hidden files" care nu este activata initial, cred!