Results 1 to 15 of 15

Thread: Explozii in aeroportul din Bruxelles cu 13 morti si 35 de raniti.

Vreau o Tara Ca Afara iLink's Avatar
    Blog Entries
    98

Default Explozii in aeroportul din Bruxelles cu 13 morti si 35 de raniti.

Doua explozii s-au inregistrat marti dimineata pe aeroportul Zaventem din capitala Belgiei, cu putin inainte de ora locala 8, la numai patru zile dupa capturarea teroristuluI Salah Abdeslam.

11:14 Autobuzele, troleibuzele, tramvaiele si metroul nu mai circula marti in Bruxelles dupa seria de explozii de la aeroportul Zaventem si din cel putin o statie de metrou, informeaza AFP si Reuters, citand un oficial.

Totodata, Centrul belgian pentru situatii de criza a cerut populatiei sa ramana 'acolo unde se afla' dupa seria de explozii.

11:12 Postul de radio si televiziune belgian de limba flamanda VRT a anuntat ca este vorba despre un atac sinucigas. Potrivit Russia Today, pe aeroportul Zaventem s-ar fi gasit trei centuri cu bombe nefolosite.

11:00 Postul belgian VRT a anuntat ca bilantul exploziilor de la aeroport a crescut la 13 morti si 35 de raniti grav.

10:57 Presa belgiana afirma ca exploziile au avut loc in zona ghiseului de check-in al SN Brussels Airlines si a ghiseului American Airlines.

10:50 Surse medicale citate de Le Figaro afirma ca bilantul provizoriu al exploziilor este de 10 morti si 30 de raniti.

10:41 Premierul Belgiei, Charles Michel, a anuntat ca in acest moment se investigheaza ipoteza unui atentat terorist.

10:38 Autoritatile italiene au declarat nivel maxim de alerta pe aeroportul Fiumicino din Roma.

10:33 Belgia a instituit alerta terorista de nivel 4 (cel mai mare) pe tot teritoriul sau.

10:21 Metroul din Bruxelles a fost inchis si pasagerii sunt evacuati. Pe Internet au aparut zvonuri privind o bomba plasata la metrou

10:20 Numarul de urgenta pentru informatii legate de exploziile de pe Zaventem: 00322 506 47 11.

10:17 Jurnalistul belgian Rudi Vranckx, aflat pe aeroport, scrie ca s-ar fi descoperit si o a treia bomba.

10:12 Agentia belgiana Belga citata de Reuters scrie ca inaintea exploziilor s-ar fi auzit focuri de arma si strigate in limba araba.

10:05 Ministerul Afacerilor Externe a facut precizari de presa referitoare la exploziile produse la aeroportul din Bruxelles

Ca urmare a exploziilor inregistrate in cursul diminetii de astazi la aeroportul din Bruxelles, Ambasada Romaniei in Regatul Belgiei a intreprins in regim de urgenta demersurile legale pe langa autoritatile locale, inclusiv pe langa autoritatile aeroportuare si reprezentantii biroului TAROM de la Bruxelles, in vederea obtinerii unor informatii suplimentare cu privire la circumstantele producerii incidentului si cetatenia persoanelor afectate.

Ambasada Romaniei in Regatul Belgiei mentine contactul cu autoritatile locale si este pregatita sa acorde asistenta consulara de specialitate in limita competentelor legale.

10:03 TAROM a transmis o informare privind situatia zborului RO 371:

Tinand cont de explozia care a avut loc pe aeroportul din Bruxelles, terminalul plecari, Compania TAROM informeaza faptul ca aeronava B737 – 700 a companiei TAROM , cu numar de zbor RO 371 care a decolat de la Bucuresti la ora 07.20, cu destinatia Bruxelles, avand la bord un numar de 81 de pasageri se afla in zbor in acest moment si a fost redirectionata catre aeroportul din Amsterdam. Aterizarea pe aeroportul din Amsterdam este prevazuta in 30 de minute.

10:02 Procuratura din Bruxelles a confirmat ca sunt mai multi morti, dar nu a putut preciza daca a fost sau nu un atac terorist.

09:51 Cursa Tarom spre Bruxelles care a decolat la 07.30 din Bucuresti a fost redirectionata catre Amsterdam. Aeroportul din Bruxelles a fost inchis.

https://www.facebook.com/jef.versele...8020379759864/

http://stirileprotv.ro/stiri/interna...-maelbeek.html
    Last edited by iLink; 03-22-2016 at 11:31 AM.

Radio īnseamnă PRO FM
    I
    Top 3 motive sa citesti RecoverTRO
    E ţara īn care se īntāmplă īn fiecare zi cāte ceva

Bine spunea Banciu: toti musulmanii sunt teroristi.

Cu siguranta vor mai urma si alte atacuri , asta e doar inceputul...

Torrents.ro Member Fre5h's Avatar

Urmeaza Germania.
    .........................

Lista neagra (va rog nu ma contactati pentru invitatii):
    dedexxx

Sa speram ca nu.Si-ar da foc la valiza cu nemtii.

Quote Originally Posted by asneter View Post
    Sa speram ca nu.Si-ar da foc la valiza cu nemtii.
    Adica? Dezvolta
    ....................

dedexxx

Germania va fi printre ultimele pe lista pt ca Merkel si pt ca refugiati
    eu cred ca next stop va fi Londra

Torrents.ro Member TFX's Avatar

Ar trebui sa urmeze Germania ca sa se trezeasca la realitate, dar nu cred pt ca dna Merkel i-a primit cu bratele deschise si momentan sunt in relatii bune !

Nu inteleg nimic. Ar trebui? Tu ai inteles ca migrantii au facut atentatele in Belgia? Nu ticu, au fost cetateni belgieni, nascuti si crescuti acolo si... in mod clar niste dereglati mintal.

Quote Originally Posted by socon View Post
    Nu inteleg nimic. Ar trebui? Tu ai inteles ca migrantii au facut atentatele in Belgia? Nu ticu, au fost cetateni belgieni, nascuti si crescuti acolo si... in mod clar niste dereglati mintal.
    Nu stiu ce ai inteles tu, eu in nici un caz ce zici tu daca la mine te referi.

dedexxx

Torrents.ro Member TFX's Avatar

Quote Originally Posted by socon View Post
    Nu, nu am inteles asta si nici nu nici nu vreau sa ii pun pe toti in aceeasi galeata, dar fraternizeaza intre ei ca rasa, religie, aspiratii, etc.
    O sa va dau un simplu exemplu real: lucrez la o firma de publicitatea si cu vreo 3 luni inainte sa inceapa sa vina acesti emigranti in Europa, un client turc care are o firma cunoscuta de transport persoane pe ruta Turcia-Romānia vine sa faca mai multe autocolante inscriptionate cu logo-ul acesteia. Era client vechi, dar venea rar si facea cateva bucati de fiecare data. De data aceasta a facut mai multe si era contra timp, vroia repede si trebuia sa plece din tara. Din curiozitate l-am intrebat de ce e grabeste asa tare si de ce pleaca din tara, crezand ca a inceput sa ii mearga bine afacerile in Romania. Mi-a spus ca pleaca din tara pentru ca nu ii mai merg bine afacerile aici si se duce in Turcia.. sa faca bani! Toti ne-am mirat, il stiam de mai multi ani si nu intelegeam cum dintr-o data a inceput sa ii mearga asa prost in Romānia..
    I-am facut lucrarea, a platit, a plecat si dupa un timp am inceput sa vad la tv cum milioane de emigranti traverseaza Turcia, Grecia si ajung in mijlocul Europei!
    Trageti voi concluzia care am tras-o si eu...

13. The Following User Says Thank You to TFX For This Useful Post:

iLink (03-30-2016)

Pai nu inteleg care e concluzia si care e legatura cu Germania si Merkel.

Vreau o Tara Ca Afara iLink's Avatar
    Blog Entries
    98

Quote Originally Posted by Haplea_ View Post
    Pai nu inteleg care e concluzia si care e legatura cu Germania si Merkel.
    Pe scurt, șoferul ala știa dinainte cu 3 luni ca vor veni imigranți turci ,extratereștrii etc

Radio īnseamnă PRO FM
    I
    Top 3 motive sa citesti RecoverTRO
    E ţara īn care se īntāmplă īn fiecare zi cāte ceva

#Bibliopovestaș GypsyHunter's Avatar
    That moment when you start hating arab people more than local gypsies