Results 1 to 8 of 8

Thread: Religia păcii, din nou Ón prim plan

Uber Mood johnake's Avatar
    Blog Entries
    4

Default Religia păcii, din nou Ón prim plan

"Postmodernism is a complete assault on two things: One, itís an assault on the metaphysical substrate of our culture, and I would say that the metaphysical substrate looks something like a religious substrate, so itís a direct assault on that; and the second thing itís an assault on is everything thatís been established since the enlightenment; rationality, empiricism, science.. everything; clarity of mind, dialogue, the idea of the individual, all of that"

dr. Jordan B. Peterson

MT Staff inFormal's Avatar
    Blog Entries
    4

click bait ?

titlu de gen : Vaslui, n-o sa-ti vina sa crezi cine a fost violat azi !!!
    Urm‚nd rețeta de succes t.ro
    Mai Ónt‚i o ardem pe forum și apoi o ardem pe tracker

Uber Mood johnake's Avatar
    Blog Entries
    4

Ești beat? Ce clickbait visezi?
    "Postmodernism is a complete assault on two things: One, itís an assault on the metaphysical substrate of our culture, and I would say that the metaphysical substrate looks something like a religious substrate, so itís a direct assault on that; and the second thing itís an assault on is everything thatís been established since the enlightenment; rationality, empiricism, science.. everything; clarity of mind, dialogue, the idea of the individual, all of that"

dr. Jordan B. Peterson

#Bibliopovestaș GypsyHunter's Avatar

cred ca valentin a intrat pe contul lu informal si posteaza undercover ca sa nu se prinda lumea
    That moment when you start hating arab people more than local gypsies

Daca s-ar apuca fiecare om sa omoare pe toti cei care nu respecta obiceiuri religioase...sau sa puna bombe pt ca cineva a facut mishto de religia lui...ar disparea rasa umana. In timp ce crestinismul a evoluat de la inchizitie si de la cruciadele medievale...spre ceea ce trebuie defapt sa fie o religie : sa ghideze populatia catre pace, generozitate, empatie...islamul a ramas ceea ce a fost intotdeauna : un nod in papura gasit vecinilor pt a justifica comportament violent...si un mod prin care femeia sa fie tinuta sub papuc.

Pe langa fanaticismul religios in numele caruia manifesta comportamentele astea violente, trebuie mentionata si chestia cu femeile care trebuie sa isi ascunda fata, si ca barbatii au dreptul sa le si omoare. Asta nu e civilizatie...e mentalitate primitiva. A considera femeile inferioare doar pt ca ele sunt mai fragile fizic...adica pe principiul legea pumnului...e o dovada de dobitocie. In lumea civilizata femeia a ajuns sa detina functii politice, sa conduca institutii mari si sa castige premii in stiinta. S-a demonstrat ca poate egala barbatul....in timp ce simultan mai e si mama si gospodina in casa. Dar pe musulmani se pare ca inca nu i-a anuntat nimeni...

Daca eram musulman mai mult ca sigur imi era rusine si imi schimbam religia. Bine ca sunt ateu si ma doare in pix de cearta asta vesnica dintre religii. Cei care au orchestrat si condus cruciadele si jihad-urile au avut interese economice si politice...si s-au folosit de niste dobitoci care s-au batut ca chiorii
    * Retras din activitate din cauza unor moderatori de aici care tin in brate niste mucegaiuri ce se cred rude cu Penicilina.

* Daca nu ne cunoastem nu-mi da PM pentru ca n-o sa-ti raspund.
    * Daca vrei invitatie pe ICE , depune o aplicatie aici : https://www.icetorrent.org/inviteapp.php

6. The Following 2 Users Say Thank You to Valentin87 For This Useful Post:

Fre5h (06-19-2016), MisterTJ (06-20-2016)

starnitor nu_vreau's Avatar

Quote Originally Posted by Valentin87 View Post
    Daca eram musulman mai mult ca sigur imi era rusine si imi schimbam religia.
    N-as fi chiar convins. In cea mai mare parte educatia noastra si sistemul de valori este rezultatul imitatiei sau, daca vrei, al "traditiilor". Daca vezi un gandac in casa il starpesti instant, in unele tari din Asia l-ai introduce in meniu. Un muschi de vita la gratar e pentru noi ceva normal, pentru indieni e o blasfemie. Ceea ce pentru unii e ceva normal, laudabil chiar, pentru altii poate fi ceva odios. Chestie de "educatie", ca sa nu-i spun indoctrinare.
    Citeste "Vorbitor in numele mortilor", e o lectura extrem de educativa din punctul asta de vedere.

Quote Originally Posted by nu_vreau View Post
    N-as fi chiar convins. In cea mai mare parte educatia noastra si sistemul de valori este rezultatul imitatiei sau, daca vrei, al "traditiilor"........Chestie de "educatie", ca sa nu-i spun indoctrinare.
    eu am vb in numele meu ca si om crescut intr-o tara europeana unde doctrina asta nu este asa puternica. In facultate am avut destui colegi musulmani care nu erau indoctrinati si nu erau mai devotati religiei decat este un crestin...si se si cuplau cu colege romance fara a avea aere de superioritate fata de ele...tratand cu respect toate persoanele de sex feminin. Sa fi fost un astfel de musulman, sa stiu cum e civilizat si normal sa fie in seculul 21...si sa compar cu ce e in orient...ramane valabil ce am spus.

Nu contest ca daca as fi fost crescut si educat intr-o tara araba n-as fi fost indoctrinat si eu. Deci nu la ei ma refeream...sunt convins ca ei n-au nici o sansa sa priveasca lucrurile altfel
    * Retras din activitate din cauza unor moderatori de aici care tin in brate niste mucegaiuri ce se cred rude cu Penicilina.

* Daca nu ne cunoastem nu-mi da PM pentru ca n-o sa-ti raspund.
    * Daca vrei invitatie pe ICE , depune o aplicatie aici : https://www.icetorrent.org/inviteapp.php

Culmea ironiei: sa starpesti rasismul cu ajutorul unui pretext [si in acelasi timp motiv] religios - rezistenta impotriva islamului radical.

Cum adica ? Pai in mainstream se canta constant despre ce "rasisti" is europenii si mai nou americanii ca au ceva cu islamul. Islamul nu este o rasa, ci o religie, deci ar trebui sa se cheme bigotism [adica pe baza de doctrina/ideologie, nu rasa/biologie]. Agenda corespunde cu/face parte din propaganda post-WW2: evreii sunt trecuti pe hartie drept o rasa [desi iudaismul este o religie], rezulta ca Hitler era "rasist", si Hitler fiind nationalist rezulta ca nationalist=rasist, si uite asa "rasismul" [aproape perfect confundabil cu nationalismul, in conceptia establishmentului] devine "pacatul capital" in Occident. Bineinteles, de aici poti extinde usor conceptul de "rasist" si in context islamic, respectiv radical-islamic.

[alta ironie, in paranteza: am citit ca Hitler era chiar simpatizant al islamului, datorita caracterului agresiv al...amandurora]

Revenind, ca sa termin de explicat ironia: odata cu intensificarea tentativei de islamizare si innegrire a Occidentului, lumea se satura in mod tot mai evident de tot ce implica stanga mondiala si cultural-marxismul in general. Multiculturalismul cu pistolul la tampla [fascism de stanga] nu mai are cum sa functioneze in epoca informarii: internetul [expresia globalizarii democratice, si NU a globalismului, care este prin definitie unipolar si fascist], in tandem cu bunul simt aplicat, ii bate la fundulet pe globalisti de nu se vad, ii snopeste de vad stele verzi, pentru ca lumea rationala si deci incorect politica se poate uni in doi timpi si trei miscari, la nevoie. Astfel, noile partide nationaliste au laitmotivul perfect pentru a castiga voturi chiar si in mediul asta ultra-toxic in care nu exista libera exprimare cu adevarat, fara sa fie banate [nu se leaga de holo] si fara sa fie privite pe diagonala de catre popor: lupta impotriva imigratiei musulmane, care nu convine poporului. Etnogeografic, in Occident si in Orientul Mijlociu poti aproxima o suprapunere rasiala peste harta religioasa: europenii cu crestinismul si umanismul secular, si arabii cu islamul, asa ca prin blamarea imigratiei din MENA [Mid East N Africa] pe motiv de bombe si Sharia, rezolvi si pastrarea caracterului rasial al Occidentului, care de fapt este miza principala a jocului curent [daca s-ar implementa totusi Sharia, niste europeni cu IQ in medie de 100+ ar fi mult mai susceptibili sa overthrow un astfel de sistem imbecil si misogin decat niste arabi cu IQ mai scazut, mai docili, mai amortiti la gamalie]. Rasismul exista in cote infinit mai mici intr-o societate/natiune segregata - pe romani i-ar durea in cot de tigani daca ar avea tara lor proprie, asa cum acum ii doare-n cot de indieni [verii tiganilor...] care locuiesc la cateva mii de km departare. Or, dat fiind ca acum in Occident, conform paradigmei cultural-marxiste, se pare ca doar europenii pot fi rasisti daca se iau de arabii imigrati, dar conform realitatii, arabii si elitele guvernamentale autohtone practica rasismul fix impotriva europenilor, odata cu rezolvarea problemei islamului radical, va fi rezolvata si problema "rasismului" prin eliminarea [deportarea] musafirilor nepoftiti decat de Stasi-Merkel. Din cate am inteles, Norvegia deja a inceput deportarile in 2016... gewd times ahead.

Fapt divers pentru Valentin: sa spui "rasa umana" e ca si cum ai spune "judetul Romania". Corect stiintific, "specia umana", just sayin
    Last edited by janiss; 02-18-2017 at 05:20 AM.
    dLh = liar
    Nicolas = idiot
    paulnebunu = manure