Results 1 to 8 of 8

Thread: Deconectare internet torrent

Default Deconectare internet torrent

Salut.

Am facut un videoclip in care am incercat sa explic cat mai bine ce patesc.
    Pe scurt, imi cade internetul cand descarc ceva prin torrent si in acelasi timp incerc sa ma uit la ceva pe youtube sau site-uri care au la baza filmulete/video/chestii similare.
    Daca stau si citesc un post, google, mail, 9gag, facebook, sa ma joc, sa creez un PDF, sa vad un film pe BS Player n-am nicio problema.
    Prin asta trec de aproape o luna si n-am reusit inca sa imi dau seama concret care e problema.

Mentionez ca:
    -cu torrentul inchis nu am probleme, pot sa fac orice pe net fara sa primesc disconnect;
    -am incercat sa folosesc si deluge si am avut aceasi problema;
    -am bagat si dezinstalat pe rand windows 7,8, 10 dar degeaba, aceasi treaba;
    -am incercat fara antivirus instalat dar se comporta la fel;
    -am dat disable la firewall + antivirus disabled protection and firewall, la fel;
    -beculetele de pe router nu au nicio problema, nu se stinge nimic, palpaie in norme si nu apare nicio schimbare;
    -cand primesc disconnect, daca sunt conectat si pe telefon prin wireless la router, traficul de pe tel nu este afectat in nici un fel, nu se blocheaza si nu cade conexiunea;
    -are sanse mai mari sa apara deconectarea cand ating limitele superioare de upload/download dar nu e regula. Am patit si cand faceam upload cu 1.5MB/s;

Ce fac acum? Daca nu gasim o solutie o sa sun la baietii de la Telekom sa vina sa vedem daca vor sa imi schimbe routerul macar pentru un test sau ceva.

Aici este video-ul.

Cu timpul s-a rezolvat de la sine. Au venit baiaetii de la Telekom si nici macar nu au vrut sa imi dea un router nou sa vad daca el este de vina. Au umblat putin la fibra, au facut niste teste la ei pe aparat si au zis ca e ok. Nu stiu care a fost problema. Patesc mereu cand bag cate o varianta clean a windows-uli. Rezolvarea apare cand am mai mult de jumatate de disk ocupat. Nu vad nicio logica. O sa imi cumpar un WD Blue in curand sa testez. Se poate inchide acest topic.

Nu are nici o legatura problema cu storage-ul. Cel mai probabil de la router a fost.

MT Staff inFormal's Avatar
    Blog Entries
    4

vezi daca ai Killer Networks Bandwidth Manager instalat ?

Name:  3y3Q9ls.jpg
Views: 62
Size:  13.5 KB

si citez
    "crapware, bagat pe gat de qbittorrent, care administreaza banda dupa cum doreste"
    Last edited by inFormal; 01-24-2017 at 12:00 AM.
    Urmând rețeta de succes t.ro
    Mai întâi o ardem pe forum și apoi o ardem pe tracker

sigur qbitt baga chestia aia? il am si eu instalat si nu vad nicio urma de killer...

Vreau o Tara Ca Afara iLink's Avatar
    Blog Entries
    98

De unde ai informatiile astea inFormal,de pe antena 3, romania tv?

Radio înseamnă PRO FM
    I
    Top 3 motive sa citesti RecoverTRO
    E ţara în care se întâmplă în fiecare zi câte ceva

MT Staff inFormal's Avatar
    Blog Entries
    4

@TheDog : da (asa mi s-a spus)
    @iLinka : secret (discret)
    Urmând rețeta de succes t.ro
    Mai întâi o ardem pe forum și apoi o ardem pe tracker

Uber Mood johnake's Avatar
    Blog Entries
    4

Problema s-ar putea să fie de la ONT (ăla pe care l-ai postat tu în video nu e router, ci ONT în router mode). Încearcă să-ți cumperi un router (poți cumpăra unul de la PCGarage/emag/etc și apoi îl returnezi după ce testezi) și pune-l între wan și lan (mai mult ca sigur nu te lasă să setezi ONT-ul în bridge mode). Adică tragi un UTP din LAN-ul Huawei-ului în WAN-ul noului router.
    Ca și router, să-ți iei unul capabil pentru conexiunea ta.

PS: Ce echipamente învechite folosesc și ăștia, HUAWEI-ul ăla e din 2012 în pana mea.

LE: Sorry, am văzut mai târziu că ți s-a rezolvat problema.
    Last edited by johnake; 01-24-2017 at 01:26 PM.
    "Postmodernism is a complete assault on two things: One, it’s an assault on the metaphysical substrate of our culture, and I would say that the metaphysical substrate looks something like a religious substrate, so it’s a direct assault on that; and the second thing it’s an assault on is everything that’s been established since the enlightenment; rationality, empiricism, science.. everything; clarity of mind, dialogue, the idea of the individual, all of that"

dr. Jordan B. Peterson