Results 1 to 2 of 2

Thread: Cat de usor se poate demufa/remufa un cablu usb 2 intern?

Default Cat de usor se poate demufa/remufa un cablu usb 2 intern?

Cat de usor se poate demufa/remufa un cablu usb 2 intern? Placa de baza are un singur header USB 2 intern. Carcasa pe care o am are un singur port USB 2 frontal si logic foloseste doar 4 fire. Mai am un front panel care si el are un singur port USB 2 pe langa alte lucruri (nu e impartit cu nici un fel de card reader etc.) deci si asta foloseste doar 4 fire. Ambele cabluri folosesc pinii 2-4-6-8 din imaginea de mai jos si nu pe grupul 1-3-5-7:

Attachment 9612

Pe unul din cabluri as vrea sa mut pinii de pe o coloana pe alta in ideea de a agata abele cabluri de headerul de pe placa de baza. Cablurile molex sunt usor de demufat/remufat. Nu prea cred ca e la fel cu cele usb.

Inteleg ca exista placi PCI cu conectori aditionali usb2, dar nu am vazut pci-e cu usb 2. exista pci-e cu usb 3 si adaptor usb 3->2 dar sunt bani prea multi pentru functionalitatea oferita. Si oricum vreau sa-l conectez la placa de baza ca sa am access la el la boot. Ma gandesc sa folosesc un prelungitor usb intern ca sa pot muta pinii de pe o parte pe alta dar nu stiu cat de stabila va fi fizic si cu tot cu transport nu prea gasesc la pret mai mic de vreo 50 lei.
    Ma gandesc sa folosesc o porcarie din asta dar dureaza 2 luni pana ajunge si nu pare sa fie cablata cum ar trebui.

LE:

Am testat pe un bracket usb 2 dublu si se pare ca pot scoate conectorul daca ridic piedica de plastic cu un ac foarte mic si ascutit si imping pinul cu altul mai gros:

Name:  2017-03-31 15.21.37.jpg
Views: 61
Size:  45.5 KB