Results 1 to 9 of 9

Thread: Recomandare SSD 120 GB

Soldier of love MusicON's Avatar
    Blog Entries
    3
    Last edited by MusicON; 04-28-2017 at 09:38 PM.
    Ie bine sa fii prost!

Salut,

SSD-ul AMD are memorri NAND Toshiba OEM (dupa ce au dat faliment). Kingston-ul acela are memori SLC dar e diferenta mai mare de pret. As recomanda sa mergi pe Kingston UV400. Raport pret - performanta foarte ok, chiar daca are memorii TLC.
    Banuiesc ca il cumperi pentru instalare OS. Dupa ce il instalezi poate faci 1, 2, 3, 10 testi si apoi uiti de el. Conteaza foarte mult timpul de acces si mai putin vitezele in utilizarea de zi cu zi.

Numai bine!

Eu am Sandisk X400

La 120 GB majoritatea ssd-urilor vor folosi controllere ieftine cu performanta cam la fel.

SLC > MLC > TLC , SLC e scump ... MLC e cam scump pt SSD-uri buget, deci vei vedea TLC in majoritatea SSD-urilor ieftine. Unele SSD-uri (cum e Sandisk X400) configureaza o portiune din memoria MLC in mod pseudo-SLC pt performanta mai mare si caching , altele nu.

Cele 2 ssd-uri despre care vrei informatie ..

Kingston SSDNow UV400 120 GB foloseste un controller Marvell si are 256 MB DDR3 pt cache si foloseste memorie TLC produsa de Kingston cu lifetime writes in total de 50 TB. Controller-ul e solid, cu 4 canale ... no comment.

AMD R3 e produs de "Galt" (un "oem" inventat de AMD care produce si memoriile ram cu eticheta AMD) si foloseste un controller Sillicon Motion tot cu 4 canale dar cred ca acel controller nu poate lucra cu memorie DDR pt cache si de-asta are probabil viteze de scriere mai mici. Memoria Flash e TLC si e produsa de SK Hynix dar n-am idee cat lifetime endurance are.. oricum tot undeva pe la 50 TB.

SSD-ul R7 a fost produs de OCZ care era detinut de Toshiba deci memoriile erau Toshiba TLC 19nm dar Toshiba a facut upgrade la fabrica si nu au vrut sa mai produca memorii de 19nm si de-asta nu mai vezi modelul R7 la vanzare.

Deci oricare ai alege, cam acelasi lucru ar fi. Daca m-ai forta sa aleg unul, as merge pe Kingston. Daca nu m-ai forta , n-as alege nici unul din alea doua.

Nota : Kingston UV400 120 GB e la reducere la Altex la 230 lei : http://altex.ro/solid-state-disk-kin...suv400s37-120g

Altex a avut la 270 lei un SanDisk SSD Ultra II de 120 GB cu controller Marvell si memorie TLC Sandisk si cu 5 GB de memorie Flash in mod SLC pt caching si endurance de ~ 55 GB ..dar e epuizat stocul.

Vei gasi tot mai rar modele SanDisk pt ca au fost cumparati de WD si sunt vandute acum ca WD Green si WD Blue .. WD Green foloseste controllere Silicon Motion si memorie flash probabil SanDisk (dar s-ar putea sa fie un mix de la diversi producatori) si WD Blue daca tin bine minte foloseste controller Marvell si memorii TLC 15nm Sandisk.
    Buzzwords Ltd, unregistered company in England, Whales and Dolphins
    Value-added, synergistic forward thinking outside of the box solutions for the discerning employer with core competency metrics - touch base or ping us for more information on how you can improve your customer facing intuitive interfaces, transition your e-business mindshare, incentivize revolutionary technologies and evolve e-business solutions.

Vrei my 2 cents? Cel mai ieftin tati. Merita!

Vreau o Tara Ca Afara iLink's Avatar
    Blog Entries
    98

Recomand ssd de la samsung de 250gb ,restul sunt că sa fie.

Radio īnseamnă PRO FM
    I
    Top 3 motive sa citesti RecoverTRO
    E ţara īn care se īntāmplă īn fiecare zi cāte ceva

Torrents.ro Member Fre5h's Avatar

Quote Originally Posted by iLink View Post
    Recomand ssd de la samsung de 250gb ,restul sunt că sa fie.
    Eu il am asta http://www.emag.ro/solid-state-drive.../pd/DRNWFBBBM/ si nu e numai ca sa fie, inca se prezinta destul de bine si are cam 3 ani vechime.

Lista neagra (va rog nu ma contactati pentru invitatii):
    dedexxx

Blog Entries
    3

Recomanda tu Penemue mai multe cu MLC de 120 GB ca sa am de unde sa aleg.
    Mersi.
    Ie bine sa fii prost!

hyperx savage 120 gb phison s10 (4 channel) cu memoria flash toshiba 19nm mlc si endurance 113 tb (0.89 DWPD) : http://www.pcgarage.ro/ssd/hyperx/sa...a-iii-25-inch/

adata xpg 120gb controller jmicron comparabil ca performanta cu phison s10 , memorie flash micron mlc 16nm , max 512 mb ddr3 cache , 4 gb de memorie flash in mod SLC pt caching samd , tot undeva pe la 110tb+ writes : http://www.pcgarage.ro/ssd/a-data/xp...a-iii-25-inch/

cam astea mai sunt cu memorie Flash MLC si de calitate si in format sata 3, mai sunt cateva in format m.2 sau msata

* dwpd = drive writes per day

Ar merita sa arunci o privire la Intel 540 120 GB chiar daca e cu flash TLC de 16nm de la hynix, pt ca are 5 ani garantie si pt ca e intel, deci firmware-ul ar trebui sa fie solid.. e oarece redus la altex zilele astea : http://altex.ro/solid-state-disk-int...sdsc2kw120h6x1
    Buzzwords Ltd, unregistered company in England, Whales and Dolphins
    Value-added, synergistic forward thinking outside of the box solutions for the discerning employer with core competency metrics - touch base or ping us for more information on how you can improve your customer facing intuitive interfaces, transition your e-business mindshare, incentivize revolutionary technologies and evolve e-business solutions.

9. The Following 2 Users Say Thank You to Penemue For This Useful Post:

MusicON (04-30-2017), TheDog (04-30-2017)

Blog Entries
    3

Iti multumesc mult Penemue.
    Am dat comanda de SSD HyperX Savage 120GB SATA-III 2.5 inch si am achitat 306 lei.
    Ie bine sa fii prost!