Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 37

Thread: [RO] Ale cui sunt torrentele ? / [EN] Who owns the .torrents ?

<3 <3 <3 Angelitta's Avatar
    Blog Entries
    4

Exclamation [RO] Ale cui sunt torrentele ? / [EN] Who owns the .torrents ?

RO:

Dragii mei, am si eu o intrebare: ce va certati atata ca unu' a indraznit sa urce un torrent facut de altcineva pe alt tracker?

Nu vi se pare ca se pierde din vedere tocmai spiritul filesharingul : binele tuturor utilizatorilor, acessul cat mai multora la fisierele puse in comun.

De ce ne pierdem oare timpul sa facem trackere si releasuri? Nu ca sa ajunga la cati mai multi utilizatori ceea ce se pune in comun? Sau ma insel si de fapt e un mod de a va gadila orgoliul si de fapt trackerele sunt pentru unii un mod de a arata ce tari sunt ei ca au tracker si sa se inchine lumea la picioarele lor?

Oare de ce nu se poate sa nu mai tineti atata la coroana. E loc pentru toti, si daca un torrent e pus si pe alt tracker, pana la urma ar trebui sa va bucurati ca il mai iau si altii care poate au cont doar acolo.

Intr-adevar etic si frumos ar fi sa se pastreze numele grupului care l-a facut, si aici discutia tine de bun simt. Atata timp cat nu este modificat releasul si se mentioneaza cine e autorul, pentru mine e perfect si chiar frumos.

Cu alte cuvinte, incepand de azi nu mai accept discutii gen torrente furate, decat daca "furtul" respectiv se incadreaza in categoria "lipsa de bun simt", si se dovedeste ca cel care s-a pretat la asa ceva nu a facut referire la autorul initial.

Tineti-va in frau ego-ul puternic si ganditi-va la utilizatorul simplu care se bucura de torent oriunde ar fi el urcat. Asta sa fie bucuria si voastra !!!

EN:
    Well my dears, I'm really wondering what's all that fuss about a guy uploading somebody else's torrent from a site to another one?

Don't You think we loose the very spirit of the filesharing: the well being of all users all around the world and the access of as more as possible people to the shared files.

Why do We spend our time to develop trackers and bring releases? Isn't the purpose that the others, as many as possible, to have access to them? Or I might be wrong and all You want is to increase your self esteem and in fact the trackers are just the means of showing how tough are You by owning it or being in the staff and everybody else is suposed to bow at your feet.

Why isn't it possible that You won't hold with so much stubbornness at this hypothetical crown. It's enough room for everybody, and if a torrent is posted on another tracker, in the end You should be glad that the users having an account only on that tracker, can enjoy it too.

Truly, it is ethical and nice that the release group name should be preserved, but here the discussion is about common sense. As long as the release is not altered and the author is mentioned, for me it's just perfect, even splendid.

In conclusion, starting from today I will no longer accept discussion about stolen torrents, unless the invoked "stole" is a "lack of common sense", and it is proved that the accused has denied the real author of the release.

Hold your strong ego and think about the simple user that enjoys a torrent no matter where might it have been posted. This should be your joy too !!!

Last edited by Angelitta; 06-13-2008 at 02:21 PM.
    Life is like a sewer... What you get out of it depends on what you put into it !

2. The Following 4 Users Say Thank You to Angelitta For This Useful Post:

arko (01-25-2011), Chavez (01-29-2015), incognito2k (09-21-2009), Valentin87 (01-31-2015)

nigel
    Guest

bravo!....vad ca mai exista persoane care inteleg cu adevarat scopul filesharingului.....iti sustin ideea din toata inima si sper ca lumea sa inteleaga ca trebuie sa ne ajutam intre noi, sa se dezvolte toate trackerele. fac apel la trackerele cu vechime sa dea dovada de maturitate si clementa pt cei care au nevoie de ajutor pt trackerele lor.......iar la cei care sant la inceput de drum nu le pot spune decat: aveti bun simt, discutati frumos cu stafful de unde vreti sa luati materiale (veti gasi intelegere in unele locuri) sau macar aveti bunul simt sa mentionati sursa. in rest bafta la toata lumea si mult noroc si dezvoltare in ceea ce faceti!

Autorul Anonim razvanultra55's Avatar
    Blog Entries
    199

sunt si eu de acord cu cele spuse.
    nici eu nu inteleg lupta asta intre orgolii "ranite"...si fara logica.

Pana la urma, nu e nicio concurenta...nu? Desigur, e o ironie. Romanii fac competitii intre lucruri din categorii diferite, dar aminte intre trackere
    http://forum.torrents.ro/image.php?type=sigpic&userid=222&dateline=14432937  16

t.ro proudly presents "i have a dream" starring...toti cei care au postat pana acum.

n-o sa se intample.
    ------------------------------------------------
    Azi e ultima zi in care spamez. Promit

http://forum.torrents.ro/photos/data...etsdoitsig.png

Blog Entries
    4

E dreptul meu sa am acest vis si cred ca imi permit sa il fac public si sa atrag atentia acestui subiect.
    Life is like a sewer... What you get out of it depends on what you put into it !

8. The Following User Says Thank You to Angelitta For This Useful Post:

adrian21 (07-08-2010)

angelitta, sunt de aceiasi parere, nu intelege gresit.
    dar in ro nu este posibil deocamdata.
    Azi e ultima zi in care spamez. Promit

http://forum.torrents.ro/photos/data...etsdoitsig.png

Uber Mood johnake's Avatar
    Blog Entries
    4

Quote Originally Posted by semeketh View Post
    angelitta, sunt de aceiasi parere, nu intelege gresit.
    dar in ro nu este posibil deocamdata.
    Si de ce, ma rog? Pentru ca romanul se vede inventatorul fiecarui lucru? Eu am mai intrebat chestia asta... dar ce bun aduce aceasta competitie acerba?
    "Postmodernism is a complete assault on two things: One, itís an assault on the metaphysical substrate of our culture, and I would say that the metaphysical substrate looks something like a religious substrate, so itís a direct assault on that; and the second thing itís an assault on is everything thatís been established since the enlightenment; rationality, empiricism, science.. everything; clarity of mind, dialogue, the idea of the individual, all of that"

dr. Jordan B. Peterson

Torrents.ro Member punk3r's Avatar

Thumbs up

Quote Originally Posted by nigel View Post
    bravo!....vad ca mai exista persoane care inteleg cu adevarat scopul filesharingului.....iti sustin ideea din toata inima si sper ca lumea sa inteleaga ca trebuie sa ne ajutam intre noi, sa se dezvolte toate trackerele. fac apel la trackerele cu vechime sa dea dovada de maturitate si clementa pt cei care au nevoie de ajutor pt trackerele lor.......iar la cei care sant la inceput de drum nu le pot spune decat: aveti bun simt, discutati frumos cu stafful de unde vreti sa luati materiale (veti gasi intelegere in unele locuri) sau macar aveti bunul simt sa mentionati sursa. in rest bafta la toata lumea si mult noroc si dezvoltare in ceea ce faceti!
    Total de acord. Stimez ideea si sper ca filesharing-ul romanesc sa evolueze ca pana acum, in profida acestor rivalitati de care pomeniti.

Blog Entries
    4

Cunosc foarte bine situatia ... de-asta am si deschis subiectul ... daca macar cativa vor avea intelegerea suficienta si tot e un castig.

Daca nu vor fi nici acei cativa, macar eu sunt impacata cu gandul ca mi-am spus parerea !

nigel
    Guest

Quote Originally Posted by johnake View Post
    Si de ce, ma rog? Pentru ca romanul se vede inventatorul fiecarui lucru? Eu am mai intrebat chestia asta... dar ce bun aduce aceasta competitie acerba?
    hraneste egoismul, iluzia de putere, mandria.....am vazut staffuri de tractoare ce aveau principii ce ar face mandrii pe ,,parintii lor comunisti,,......sa ajuns pana acolo incat se incurajau userii in vederea prinderii celor care aveau curajul sa urce pe alte tractoare in curs de dezvoltare (si unii nu aveau altceva de facut decat sa caute pe alte trackere ce era urcat de la ei )....nu dau nume pt ca nu vreau sa atac pe nimeni aici, insa pe aceasta cale vreau sa intreb.....pana la urma de ce mai condamnam securitatea? si pe cei care erau stimulati prin diverse metode sa caute peste tot ,,nereguli,,....si sa isi toarne pe insusi fratii lor......ne plangem de cei care ne conduc tara si destinul dar nu realizam ca avem aceasi mentalitate (de manipulare, control, intimidare)...........rezultatele actiunilor noastre nu conduc spre o dezvoltare armonioasa a fenomenului p2p in tara ci mai degraba spre un regres rusinos din cauza mandriei celor mari care nu inteleg ca puterea inseamna unitate si nu individualitate.

MT Staff inFormal's Avatar
    Blog Entries
    4

Quote Originally Posted by semeketh View Post
    t.ro proudly presents "i have a dream" starring...toti cei care au postat pana acum.
    n-o sa se intample.
    +1
    de ce nu?
    ptr k :
    1) n ar mai exista exclusivitate ptr un anumit tracker
    2) n ar mai exista identitate/renume ptr un anumit tracker
    3) n ar mai exista rank intre trackere
    4) n ar mai sta lumea la coada la invitatii

nu are rost sa dau (efectiv) exemple ptr k se stiu (si nu vreau sa supar pe nimeni, ptr a nu stiu cata oara)

userul final ar fi intr adevar fericit, dar unele trackere (daca nu chiar toate) ar suferi (din p.d.v : rank / financiar / comunity s.a.m.d)

ne place sa impartasim cu altu GigaBytes, atata timp cat cel care le a *facut* nu vorbeste limba noastra materna
    Urm‚nd rețeta de succes t.ro
    Mai Ónt‚i o ardem pe forum și apoi o ardem pe tracker

razvan deci esti de acord sa se ia de pe tbs si sa se puna pe alt site?..

problema e ca un uploader/etc sta poate nush cate minute ore pe extern...sa downlodeze ceva...apoi sta si la seed sa isi fara ratia...si in ro vine unu de pe metro..ia cu xmB/s si il urca in alta parte ...asta in cateva minute max....pai filesharing ...da de ce nu se ofera sa stea si seed pe extern..ca pe aia nu-i intereseaza ce facem noi

FreshON.TV Staff Member kuniva's Avatar
    Blog Entries
    1

n-ai inteles nimic din teorie...
    Server: irc.freshon.tv
    Port (default): 16667
    Port (SSL): 16697
    Channel: #TvT

Blog Entries
    199

Quote Originally Posted by Cloud View Post
    razvan deci esti de acord sa se ia de pe tbs si sa se puna pe alt site?..

problema e ca un uploader/etc sta poate nush cate minute ore pe extern...sa downlodeze ceva...apoi sta si la seed sa isi fara ratia...si in ro vine unu de pe metro..ia cu xmB/s si il urca in alta parte ...asta in cateva minute max....pai filesharing ...da de ce nu se ofera sa stea si seed pe extern..ca pe aia nu-i intereseaza ce facem noi

da man, sunt de acord, cel putin la ce urc/fac eu....atata timp cat se respecta structura torrentului si nu se modifica

nigel
    Guest

Quote Originally Posted by razvanultra55 View Post
    da man, sunt de acord, cel putin la ce urc/fac eu....atata timp cat se respecta structura torrentului si nu se modifica
    mi-se pare corect, nimanui nu-i cade bine sa isi vada munca pe alte tractoare cu o alta ,,eticheta,, si toate meritele si laudele sa le primeasca unul care nu a facut mai nimic.....e corect si normal sa se respecte structura torrentului,si sa se specifice si sursa de unde sa luat torrentul, si in felul acesta toata lumea va fi multumita....tractorul in primul rand pt ca se ajuta la dezvoltarea lui, iar sursa pt ca i-se respecta munca, are parte in felul acesta si de ,,publicitate,,...si cartea ei de vizita ajunge indirect si pe alte trackere .....in schimb, sant perfect de acord ca aceia care sant nesimtiti si omit lucrurile astea sa fie banati de pe tractorul de unde descarca materiale pt ,,casa lor,,....si daca trackerul nu isi rezolva problema asta cu upperii lui poate fi trecut pe lista neagra si aplicat un embargou asupra lui.

Blog Entries
    199

yap.....nu de putine ori am gasit torrente facute de mine pe alte trackere..nu am comentat, nu am "tipat"...doar am atras atentia unuia din membrii staff-ului ca pe viitor sa se tina cont de rugamintea mea de a nu se schimba structura/numele torrentului.

Old dirty bastard! swift's Avatar

macar la nfo si description sa scrie : copyrights bla bla multumim etc...

Blog Entries
    199

swift...te dezamagesc...dar nici macar.

Angelitta nu ar fi rea ideea... dar traim intr-o tara plina de hoti... crezi ca poti schimba ceva?... e adevarat ca ar fi super sa se inteleaga trackerele intre ele... sa coopereze si sa se ajute la nevoie... dar nu sunt decat niste simple vise... pe care trebuie doar sa le visam. Pana sa ajungem sa ne intelegem frate cu frate si sa nu ne mai f***m unul pe altul (pardon de expresie) mai e mult de visat...
    Don`t PM me with invitation request! I won`t gonna give any!