Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 37 of 37

Thread: [RO] Ale cui sunt torrentele ? / [EN] Who owns the .torrents ?

Nu inteleg de ce va zbateti pe chestia asta , care stim toti ca nu se va realiza

<3 <3 <3 Angelitta's Avatar
    Blog Entries
    4

Ca asa vreau eu !!! (la asa intrebare ... nu m-am putut abtine sa na raspund pe masura!)
    Life is like a sewer... What you get out of it depends on what you put into it !

Autorul Anonim razvanultra55's Avatar
    Blog Entries
    199

Am senzatia ca unii (se stiu ei care, se afla chiar aici pe acest forum), nu pot..sau mai bine zis nu vor sa inteleaga cele scrise de Angelitta si sustinute de noi, ceilalti.
    Prin simpla denumire de "filesharing"...putem deduce (asta daca suntem cu adevarat gagauti), ce vrea sa insemne tot acest "sistem" de transfer de fisiere.
    Daca tot avem pe hdd-uri fisiere pe care unii dintre voi nu le aveti si le-ati cautat si nu le-ati gasit..de ce sa nu le impartim si cu ceilalti?
    Pe Torrentbits nu s-a spus niciodata "nu luati de la noi si nu urcati pe trackerele voastre!", ba dimpotriva..chiar am avut o discutie cu Yve pe tema asta si chiar el a spus, citez: "lasa-i ma sa ia...de ce sa nu ia?"...si de atunci nici un membru al staff-ului TBS nu a mai "vanat" acest gen de lucruri..de ce ?; simplu...pentru ca atata timp cat facem "filesharing", de ce sa nu beneficieze si altii?
    Atata timp cat se pastreaza structura torrentului/torrentelor si nu se modifica (a.k.a nume, nfo, subber, etc), nu zice nimeni sa nu se ia si sa nu se urce...dar sa se tina cont totusi ca cineva a muncit la acel DVD...sau ce-o fi si sa se aminteasca (daca nu sa se multumeasca) de unde a fost luat.

razvanultra55 dupa cum ai zis si tu si multi altii, asa este azi am dat un exemplu, este in bash zone putin mai jos, cu cei de pe czone care downloadeaza torrente de pe un anumit tracker si isi trec numele lor, al mamei, al sorei, al pisicii sau a olitei la care faceau pipilica cand erau mici drept release group. vi se pare normal?

Nu, nu prea este normal..

Chiar daca nu SCC-ul a facut ripurile propriu zise, un gram de respect trebuie aratat fie doar pentru munca de "adunare".
    Nu as vrea sa ma bag in marketingul c-zone-ului dar EnGLaNd ala a cam frecat-o aiurea. Cred totusi ca se putea gestiona mai elegant problema.

Oricum, noi sa fim sanatosi !

Quote Originally Posted by yes
    Oricum, noi sa fim sanatosi !
    Asta am zis si eu. Dar din pacate, acest raspuns nu va rezolva niciodata nimic. Trecem peste si discutam data viitoare cand ne deranjeaza ceva.

The Pianist geoflp's Avatar

Foarte bine Angelitta.
    Sunt total deacord cu cele zise,si bine ar fi sa fie toti lafel !

De acord cu cele spuse.Foarte bine zis!
    Fii un domn şi īmparte educaţia!

buna dimineata
    v-ati trezit ?

Blog Entries
    4

: )
    Life is like a sewer... What you get out of it depends on what you put into it !

Torrents.ro Member csturzoiu's Avatar

Angelitta, sunt total deacord cu ceea ce ai spus, dar asa cum pe extern se practica pack-urile "universale"(packx-TL, packx-TB, packx-SCT),puse in aceeasi zi si avand acelasi continut, la fel se intampla si in RO.
    Nu inteleg de ce se agita lumea cand un pack e pus in mai multe locuri pentru ca in 99.99% din cazuri filmele/jocurile/serialele nu sunt productie proprie.
    Pe de alta parte avem problema DVDRo-urilor, care dupa parerea mea reprezinta cu adevarat marul discordiei.

Desi nu stiu sa fac DVDRo-uri si nici nu cred ca o sa vreau sa invat sa fac asa ceva, am multumit celor care au muncit si aici in RO si pe extern.
    Sincer va spun, ma bucur ca am ajuns sa vad tot mai multe DVDRo pe extern.

Nu stiu daca din rea vointa, din prostie sau pur si simplu nestiinta, unii uploaderi/mods/admins/.. cu care am interactionat, nu erau in stare nu sa multumeasca celor muncesc, ci culmea modificau fisierele nfo si .torrent astfel incat sa prosteasca userii cum ca ei le-au facut.
    Prin unele locuri am reusit sa scap eu de astfel de persoane prin altele au reusit sa scape ele de mine .

Daca observati pe mitnet torrente modificate cu nesimtire si urcate dati un PM
    lui ardei si userul va disparea, indiferent de pozitia din staff.

Nu vreau sa fac reclama trackerului din care fac parte, vreau doar sa spun ca staff-ul mitnet saluta initiativa lui Angelitta.

@semeketh si mai ales KSALAM
    Nu cred ca ati inteles esenta postului lui Angelitta si ce efecte ar putea avea.

Pai daca toti se apuca sa urce iDVD-uri, mentionand cine le-a facut si multumindu-le, asta nu poate fi decat o reclama a trackerului iplay.
    Eu asa am auzit de ei, si am ajuns sa il consider cel mai valoros cont pe care il am in RO.
    TDM-ul la fel, a inceput sa furnizeze nu numai release-uri in RO ci si pe extern.
    Cine beneficiaza?
    TBS-ul...
    Problema insa la filesharing e sa nu iesi prea tare in lumina. De asta multi prefera ca trackerul lor sa fie un cerc restrans si tin la release-urile lor.
    Au inceput si romanii sa pirateze si sa nu mai ia de-a gata de pe extern si adaugand o titrare, iar cand legislatia va fi gata, vor/vom avea o problema.

P.S. Serbane sari peste postul asta , ca iar iti obosesc ochii..
    Kidding..
    Last edited by csturzoiu; 01-11-2009 at 06:01 AM.

Torrents.ro Member

Release-urile 41RGB carui tracker apartin ?

Quote Originally Posted by FeDaYin20 View Post
    Release-urile 41RGB carui tracker apartin ?
    TorrentBits din cate am inteles.

Angelitta defapt ne aduce aminte de esenta filesharingului, adica share-ul.
    Ksalam are si el un pic dreptate deoarece dupa un timp prea mult sharing ar duce la colapsul multor trackere deoarece daca produsul x se gaseste la toate colturile de ce sa mai doneze omu si de ce sa tina de cont si sa nu faca H&R. Nu intelegi gresit faza cu donatu, nu ma refer la cei care doneaza din dorinta de a sustine un tracker ci la cei care doneaza pt invitatii si statut de vip. Odata ce donatiile se imputineaza, bugetul serverului scade, sysop-ul nu-si mai permite intretinerea serverului si in final trackerul va disparea.
    S-a mai vorbit despre "copyright-ul" torrentelor si de pedepsirea celor care pirateaza materialul piratat... asta ma amuza ... se va infiinta un ORDA al trackerelor, operatiunea Gramofonul 2.0?

In concluzie nu sunt nici pro si nici contra si in acelasi timp sunt si pro si contra...nici nu mai stiu cum sa ma exprim...sunt un fel de yin-yan ..stiti voi

Blog Entries
    4

Ceea ce ma deranjează pe mine e faptul ca īn lupta asta asbsurdă care are punct de plecare aşa zisul furt de torrente, personajele implicate īşi dezvăluie părţile cele mai īntunecate ale caracterului, care odată dezlănţuite, apărate de bariera fizică a monitorului, īmbracă formele cele mai urāte şi inumane, iar oamenii devin monştri ai iluziei puterii virtuale şi influenţei acesteia.

Atāta timp cāt vor exista limitarile hard care fac utopică ideea că ar putea un tracker care să susşină toţi utilizatori existenţi şi viitori de torrents, va exista va exista şi multitudinea de trackere. Īn plus eu refuz să cred că, spre exemplu, cei 50k utilizatori ai unui tracker au conturi pe toate cele n ->∞ trackere. Mai mult de 80% din donaţii vin de la oameni fideli acelui tracker care ştiu să aprecieze ceea ce li se oferă acolo, inclusiv comunitatea, nu de la x, z şi y care sunt colecţionari de conturi, ci de la a, b şi c care nu sunt interesaţi să-şi facă conturi pe jdemii de trackere.

Faptul că există mai multe trackere, repet, nu poate decāt să ne bucure că şi georgescu şi popescu care au aflat mai tārziu cu ce se mănāncă torrentele ajung să şi beneficieze de ele, īnregistrāndu-se pe trackere unde se intra mai uşor (de regulă trackere mai noi). Distincţia se poate face uşor, şi tot trackerul t1 va fi cel care a adus primul un release, chiar dacă acesta va apărea şi pe t2 - tn īn cele din urmă.

Īntr-adevăr cu cāt apare īn mai multe locuri un torrent cu atāt creşte pericolul de a fi sezizat şi urmărit, reversul pozitiv al medaliei este īnsă că se disipează riscul de a se găsi rapid sursa şi le piere tot cheful şi succesul dacă dau de release la orice colţ şi e greu de căutat şi găsit firul direct. De fapt ideea īn sine a existenţei unei multitudini de trackere diminuează riscul să reuşescă vre-o acţiune concretă de eradicare a filesharingului. Īnchid un tracker, doua , trei ... apar zece ... .

Pentru ceea ce am explicat la īncepul acestei discuţii şi aici, eu respect doar pe cei care reuşesc să īşi asume aceste idei, şi īi penalizez pe cei care nu au puterea să īnţeleagă adevăratele valori umane, ci īşi urmăresc doar propiul orgoliu !
    Last edited by Angelitta; 05-25-2009 at 07:51 AM.

Poate spun o prostie, dar s-ar putea impaca si capra si varza. Cum M.L.King spunea "I have a dream" (nu radetzi mai ) asa zic si eu. Visul meu e sa se faca in Romania un tracker fara inscriere. Pe acel tracker torrentele sa fie urcate de catre uploaderii celor mai cunoscute si mai mari trackere de la noi, cu acordu adminului trk privat. Nu zic sa se urce toate torrentele ci doar cateva de pe fiecare trk. Info-ul torrentului sa contina release grupul si numele trackerului intern. Astfel s-ar face si filesharing, trk si-ar mentine userii si identitatea, totodata facandu-si publicitate gratuita. Sustinerea acestui tracker public s-ar putea face si prin donatii sau prin o cotizatie oarecare(poate modica) din partea fiecarui trk intern care-si desemneaza uploaderul/uploaderii.

V-aţi luat protocol Bittorrent pupa-v-aş să vă pup.