Results 1 to 5 of 5

Thread: Diferenţe WEB-DL - Bluray

Torrents.ro Member kRiLL's Avatar

Default Diferenţe WEB-DL - Bluray

Salut,

Sunt un īmpătimit al filmelor dar pānă de curānd nu mă interesa atāt de mult ce descarc atāt timp cāt īn titlu apare 1080p.
    1) Care este diferenţa īntre un 1080p WEB-Dl şi un 1080p Bluray x264 avānd īn vedere diferenţa de 4 pānă la 8 gb īntre fişiere?
    2) Acelaşi film 1080p Bluray DD5.1 x264 (Wonder Woman de exemplu), 3 encoderi diferiţi: CHD: 12.59gb DON: 15.29gb, PlayHD: 16.82gb. De unde provine diferenţa de 4 gb īntre CHD şi PlayHD?

2. The Following User Says Thank You to kRiLL For This Useful Post:

tastatura (09-14-2017)

diferenta de 4 GB vine de la calitatea video/audio/encode:

playhd:

Video .........: x264 @ High L4.1 @ 16.4 Mb/s
    Audio .........: English AC3 @ 640 Kbps

chd:

ViDEO BiTRATE...: x264 L4.1 High @ 12.0 Mbps
    AUDiO 1.........: English AC-3 5.1 @ 448 Kbps

deci playhd are un video bitrate mai mare, deci si un size mai mare, normal dar nu tot timpul un bitrate video mai mare = calitate video mai buna, dar depinde si de encoder....

acest diferente de bitrate mai ales la un encode 1080p bluray p2p sunt foarte greu de observat / aproape imposibil unui user care nu stie unde sa se uite si daca nici nu are un tv de calitate.

4. The Following User Says Thank You to MaXxXWebb For This Useful Post:

kRiLL (09-14-2017)

Torrents.ro Member Fre5h's Avatar

La un encode de calitate in general nu ar trebui sa vezi artefacte la imagini intunecate.

Lista neagra (va rog nu ma contactati pentru invitatii):
    dedexxx

6. The Following User Says Thank You to Fre5h For This Useful Post:

kRiLL (09-14-2017)

Torrents.ro Member oldmusic's Avatar

Quote Originally Posted by kRiLL View Post
    Salut,

Sunt un īmpătimit al filmelor dar pānă de curānd nu mă interesa atāt de mult ce descarc atāt timp cāt īn titlu apare 1080p.
    1) Care este diferenţa īntre un 1080p WEB-Dl şi un 1080p Bluray x264 avānd īn vedere diferenţa de 4 pānă la 8 gb īntre fişiere?
    2) Acelaşi film 1080p Bluray DD5.1 x264 (Wonder Woman de exemplu), 3 encoderi diferiţi: CHD: 12.59gb DON: 15.29gb, PlayHD: 16.82gb. De unde provine diferenţa de 4 gb īntre CHD şi PlayHD?
    1) sincer, nu am comparat, nu prea am avut ocazia, BD apare la un interval destul de mare de timp fata de web-dl, baietii s-au smecherit, vor sa stoarca bani pe toate caile, nu mai scot discurile atat de repede

2) Marja de bitrate la 1080p e destul de mare. Poti face un 1080p cu bitrate 8-9 Mbps, sau poti sa il faci de 15-20, plus alte setari, mai pretentioase sau mai mici.
    Am mai scris, de multe ori efectiv sunt mofturi, cand aud pe unii vai nu ma intereseaza scene, vreu DON sau mai stiu eu ce. La viteza de redare pariez ca nimeni nu face diferenta de exemplu intre alea doua de ai dat exemplu.
    Un encode bun este cum se spune, transparent. Adica sa nu fie mai luminos sau mai intunecat decat sursa, sau mai blurat...
    Diferente pot fi intre encode-uri daca de exemplu unul e de 15-20 GB, sa zicem bitrate 60 % din al sursei si unul de 7-8 gb, dar intre doua unde diferenta e de 4-5 GB, ma indoiesc ca sesizeaza cineva la viteza de redare...

8. The Following User Says Thank You to oldmusic For This Useful Post:

kRiLL (09-14-2017)

Torrents.ro Member kRiLL's Avatar

Mersi pentru lămuriri, băieţi! Se poate īnchide.