Results 1 to 12 of 12

Thread: Plex Media Server

Soldier of love MusicON's Avatar
    Blog Entries
    3

Default Plex Media Server

Cati il folositi ? Am deschis thread-ul asta sa discutam despre PLEX.
    Eu il folosesc sa ma uit la filme cu el pe TV prin streaming.
    Am un router TP Link de 100 mbps si ma uit prin streaming pe TV la remux-uri (stiu ca pare ciudat dar a mers ok pana azi), 1080,720p etc...

Azi am vrut sa vad Dark Tower 2017 Remux si supriza, pentru prima data, am probleme, se vedea ca un 240p pe youtube, aiurea rau. Statea ceva timp asa, isi revenea, iar se vedea ca dracu iar isi revenea.

Ce probleme ati avut cu plex? Ce setari folosiit si vi s-a intamplat vreodata ce mi se intampla mie acum ?

Mentionez ca am urmarit multe remux-uri cu plex fara sa am vreo problema.
    Ie bine sa fii prost!

Salut.Problema mea e cu Plex ca nu imi merge 4k-ul,televizorul este 4k,viteza in calculator este gigabit,in tv intra cablu care tot gigabit este,am facut speedtest cu program din store-ul tv-ului si imi spune ca viteza este suficienta pentru uhd,deci tind sa cred ca serverul Plex nu duce atat.Tind sa precizez ca intra in buffering la fiecare 10,15 secunde cand am un film 4k,1080,720p merg perfect.Poate stie cineva o alta solutie sau care ar fii solutia.

Salut,

Il am configurat de ceva timp dar il folosesc mai rar. Nu am smart. Serialul Umbre l-am vizionat de pe telefon. Care este configuratia pe care rulezi serverul?

Astea sunt setarile mele:

Name:  Plex 1.jpg
Views: 66
Size:  23.8 KBName:  Plex 2.jpg
Views: 67
Size:  33.8 KB

Ciobolingozaur Martzy's Avatar

Incearca sa dai fara transcode, daca te tine netul si CPU nu ai treaba. Eu pe un 300Mbps vad remux de pe seedbox.

TV-ul e conectat prin wireless sau prin cablu la router?

Am mai facut niste teste,luand dupa niste trackere versiuni de 4k.Am incercat cu o versiune de 4k la jur de 6,5 mbps,dupa 24 de mbps intra in buffering,nu stiu ce sa ii fac,imi e necaz ca 1080 merge perfect,ramane totusi de la Plex problema.In orice caz poate o sa imi iau un Bluray player si aia e...Edit sunt conectat prin cablu prin alt cablu direct bagat in tv,toate speedtesturi mi-au dat 100mbps/download cu 100mbps deci clar nu e problema routerului.

Posteaza si tu configuratia pe care rulezi Plex Media server. Cel mai probabil acolo e "buba"...
    Transcodarea ar trebui sa se faca la sursa in cazul tau.

Ma refeream la configuratia Pc-ului, de exemplu: procesor I5 xxx, 8 GB RAM xyz etc.

Intel(R) Core(TM) i5-7500 CPU @ 3.40GHz ,16 GB Ram,NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB DDR5,Windows 10 Pro (updatat la zi),hdd Seagate 1000 GB,ssd HyperX Fury 240 GB

Quote Originally Posted by MusicON View Post
    Cati il folositi ?
    Am unul am meu pe synology si acces in alte doua servere Plex.

MT Staff inFormal's Avatar
    Blog Entries
    4

@Romaryho
    1 . i5 ul ala e slab pentru encodari 4K + live 4K streaming [chiar daca vorbim strict de un media server + ssd system drive]
    2 . setarea facuta @ http://funkyimg.com/i/2yyrs.png : Prefer High Speed Encoding => Calitatea video va fi joasa
    cred ca ai doar o singura solutie, daca vrei sa faci streaming 4k de pe media serverul tau, e sa faci transcoding-ul inainte de a viziona filmul [cu 1h / 2h].

ca fapt divers setarile mele sunt lasate pe automat : https://i.imgur.com/wgkP06H.png
    din simplul fapt ca am playere diferite [roku / ipad / webos] cu capacitati video streaming diferite

ps. nu va faceti iluzii ca toate filmele [sau serialele ... descarcate de pe internetz] sunt compatibile cu direct streaming, majoritatea se "transcodeaza" [convertesc] pentru a intruni cerintele formatului video si audio al device-ului final [de] pe care veti rula fisierul [multimedia]
    Last edited by inFormal; 10-22-2017 at 01:42 AM.
    Urmând rețeta de succes t.ro
    Mai întâi o ardem pe forum și apoi o ardem pe tracker

13. The Following User Says Thank You to inFormal For This Useful Post:

Heimdall (10-22-2017)