Results 1 to 14 of 14

Thread: OUG se întoarce! Și noi!

Vreau o Tara Ca Afara iLink's Avatar
    Blog Entries
    98

Default OUG se întoarce! Și noi!

Name:  23213360_1451901258219393_2584622626897773669_o(1).jpg
Views: 222
Size:  53.7 KB

50 de măgării în 10 luni:

TVA split.
    Impozitul “pe gospodărie”.
    Blocarea anchetei penale în cazul Rovanei Plumb, acuzată în Afacerea Belina.
    Amendarea directoarei NN care a anunțat că Pilonul II de pennsii urmează să fie desființat.
    Anunțul de desființare a Pilonului II de pensii, făcut de ministrul Finanțelor.
    Retragerea anunțului.
    Anunțul de modificare a contribuției la Pilonul II de pensii.
    OUG 9, care permite sifonarea cvasi-legală a banului public.
    Reintroducerea supraaccizei la carburanți, după ce fusese desființată la inițiativa aceluiași partid.
    Iminenta reintroducere a taxei auto, după ce fusese desființată de același partid.
    Taxa de solidaritate.
    Scăderea pedepselor pușcăriașilor din pix, la grămadă.
    Tăierea aproape completă a investițiilor.
    Majorarea salariilor în administrația locală fără asigurarea fondurilor pentru aceste majorări.
    Încurajarea pensionărilor anticipate din MAI, MApN etc. pentru prinderea unor pensii speciale uriașe.
    Creșterea semnificativă a salariului minim fără vreo justificare economică.
    Plata contribuțiilor la nivelul salariului minim în cazul contractelor part-time.
    Mutarea taxelor salariale la angajat.
    OUG 13.
    Trântirea prin moțiune de cenzură a propriului guvern, la doar 6 luni de la învestitură.
    Modificarea legii C U Rții de Conturi astfel încât să fie deschis accesul celor fără studii de specialitate.
    Numirea unui personaj dubios la conducerea C U Rții de Conturi.
    Scăderea administrativă și arbitrară a prețurilor la unele medicamente, ceea ce a provocat penurie.
    Criza nesfârșită a vaccinurilor.
    Angajarea unei persoane judecate pentru corupție (Darius Vâlcov) la Guvern, drept consilier, plătit din bani publici.
    Pensionarea bizară, aproape inexplicabilă, a unei judecătoare din dosarele Dragnea, Ghiță, Tăriceanu, Oprea etc., ceea ce a determinat reluarea proceselor respective.
    Finanțarea exagerată și permanentă din fonduri publice a Catedralei Neamului.
    Modificarea legilor pădurilor astfel încât să fie reduse pedepsele pentru mafia lemnului – încurajarea defrișărilor ilegale.
    Angajarea la stat a rudelor și amantelor liderilor PSD.
    Asaltul permanent asupra Legilor Justiției și încercarea de a pune sub control politic Justiția.
    Refuzul de a solicita opinia Comisiei de la Veneția pe principalele modificări din Legile Justiției.
    Ignorarea protestului masiv al magistraților față de proiectul Legilor Justiției.
    Nerespectarea procedurii parlamentare în promovarea acestor proiecte.
    Controalele “cu dedicație” ale ANAF în redacții critice față de actuala putere.
    Orice zi a ministrului Liviu Pop în funcția de ministru al Educației.
    Intenția de a generaliza impozitul pe cifra de afaceri în loc de impozitul pe profit.
    Demiterea abuzivă a inspectorilor școlari.
    Anularea legislației care prevedea ocuparea funcțiilor de director de școală prin concurs.
    Scandalul auxiliarelor.
    Manualul unic.
    Compendiul școlar în loc de manuale.
    Criza manualelor școlare.
    Creșterea masivă a veniturilor parlamentarilor.
    Amânarea Legii Pensiilor.
    Niciun km de autostradă.
    Explozia deficitului bugetar.
    Ascunderea la Ministerul Sănătății a raportului privind neregulile din reacța sistemului sanitar la tragedia Colectiv.
    Planul de organizare a unui referendum conform cererilor Coaliției pentru Familie.
    Campania ridicolă și insistentă de spălare a creierelor cu sperietoarea “Soros”.
    Numeroase declarații mincinoase ale miniștrilor și liderilor politici de la guvernare, documentate de diverse redacții
    .
    Last edited by iLink; 11-04-2017 at 12:59 PM.

Radio înseamnă PRO FM
    I
    Top 3 motive sa citesti RecoverTRO
    E ţara în care se întâmplă în fiecare zi câte ceva

S-a nasolit viata de la ceva vreme incoace,parca nu guvernau asa prost inainte ,parca se traia mai bine.Din anii '90 tot i-am votat,dar dracu se mai duce la vot sa-i mai voteze.Acum nu stiu daca ei sunt de vina sau alti factori au intervenit dar ce mama dracului ,sa dau exemplu ,am luat oul cu aproape 1 leu bucata.E de tot rasul.Sa le fie rusine.
    Last edited by privat; 11-04-2017 at 02:30 PM.

Retired from p2p Crosshair's Avatar

Inteleg ca nu vrei sa te mai duci la vot, dar realizezi ca tot ei ajung la putere din cauza ta nu? Pensionarii si idiotii care ii cred ca "le mareste salariul" vor vota.

Oricum cu altii nu votez.Exact ca in fotbal cu ei pana la moarte.Suna aiurea ca nu vreau schimbare dar nici nu exista o alternativa viabila pentru mine.Asa am simtit asa am votat.

Daca iesim si facem hore nu se va schimba nimic in aceasta tara , mie unul deja mi-a ajuns abuzul asta de putere de care profita aceste jigodii.

Pe mine preturile ma deranjeaza,in loc sa inghete sau sa scada ele cresc,raportate la uni dintre noi care avem salarii mici ,e jale.

Quote Originally Posted by privat View Post
    Pe mine preturile ma deranjeaza,in loc sa inghete sau sa scada ele cresc,raportate la uni dintre noi care avem salarii mici ,e jale.
    Marirea salariilor se gaseste in pret, pentru ca procentul inflatie este foarte mic.
    Eu nu am votat pentru ca ori votezi niste reprezentanti a unor paraziti uriasi ori votezi niste anonimi care cel mai probabli vor si ei sa faca la fel sau habar nu au ce trebuie sa faca.
    Si dupa '90 tot in comunism am trait asa cum unele tari considerau Romania in anii 90 stat comunist, inca nu s-a curatat conducerea de marii trolli comunisti care blocheaza si liberalizarea completa a pietii romanesti fata de occident ceea ce permite o reglare defectuasa a preturilor salariilor, terenurilor etc fata de valoarea lor potentiala la nivel international.

8. The Following User Says Thank You to firstnamejhon For This Useful Post:

privat (11-04-2017)

Uber Mood johnake's Avatar
    Blog Entries
    4

Mă amuză postările voastre, zău. Au obținut de la voi exact ce și-au propus: nu votez cu altul că poate fi mai prost sau nu votez deloc că e mai bine. Pentru ei asta e situația ideală și asta datorită faptului că au o masă de oameni care pun mereu ștampila unde trebuie. Vă respect alegerile dar nu pot să nu-mi dau cu părerea și să spun că ați făcut alegeri proaste.
    I don't have any beliefs or allegiances. I don't believe in this country, I don't believe in religion, or a god, and I don't believe in all these man-made institutional ideas.

George Denis Patrick Carlin (May 12, 1937 – June 22, 2008)

10. The Following 3 Users Say Thank You to johnake For This Useful Post:

BTY (11-06-2017), Crosshair (11-08-2017), Fre5h (11-05-2017)

Blog Entries
    98

Lucrezi la o multinațională care dă bani la Antena3, ce mai cauți la protest când guvernul Antenei3 te omoară fiscal? E greu capitalismul ăsta în România, unde "proștii" nu se limitează la a-ți cumpăra căcatul pe care îl promovezi la Antenă, ci au și pretenția să se exprime politic.

Radio înseamnă PRO FM
    I

Uber Mood johnake's Avatar
    Blog Entries
    4

Indiferent de rezultatul său, protestul este un exercițiu democratic. Eu chiar consider că asta cu "oricum nu are rost" e o gravă eroare de logică. Defetismul nu poate aduce nimic pozitiv însă dacă lupți, chiar și contra unor forțe titanice, îți educă mintea că dacă stai să iei pumni și nu ripostezi așa o să pățești toată viața ta.
    Curentul ăsta nihilist care a lovit societatea este cel mai nociv lucru care s-a întâmplat civilizației noastre. Nimeni nu are de câștigat din asta.
    Last edited by johnake; 11-08-2017 at 09:58 PM.
    I don't have any beliefs or allegiances. I don't believe in this country, I don't believe in religion, or a god, and I don't believe in all these man-made institutional ideas.

George Denis Patrick Carlin (May 12, 1937 – June 22, 2008)

Retired from p2p Crosshair's Avatar

Haideti sa va spun situatia de la noi. Lucrez la o institutie publica care gestioneaza fonduri europene. Avem un salariu mare (eu personal am in mana 6800 lei). Idem toti colegii din tara care sunt consilieri superiori (cel mai mare grad profesional de executie). Dupa ce legea salarizarii va intra in vigoare (posibil 1 ianuarie), colegii din tara vor avea cu 20mil mai putin pe cand la noi la Bucuresti va ramane acelasi.

Vi se pare normal asa ceva avand in vedere ca noi doar trasam sarcini celor din provincie si dupa ce acestia indeplinesc cerintele, noi intocmim rapoarte, autorizam platile si ce puii mei mai se face pe aici ca eu sunt la it si nu le am cu astea (bubu stie ca il stresez cu exadata-ul din beci)

Ca sa nu mai zic ca in anumite perioada din an cei din provincie lucreaza peste program inclusiv in weekend pe cand noi foarte rar ramanem peste program (am vreo 100 de ore suplimentare facute de la inceputul anului)

Quote Originally Posted by johnake View Post
    Indiferent de rezultatul său, protestul este un exercițiu democratic. Eu chiar consider că asta cu "oricum nu are rost" e o gravă eroare de logică. Defetismul nu poate aduce nimic pozitiv însă dacă lupți, chiar și contra unor forțe titanice, îți educă mintea că dacă stai să iei pumni și nu ripostezi așa o să pățești toată viața ta.
    Curentul ăsta nihilist care a lovit societatea este cel mai nociv lucru care s-a întâmplat civilizației noastre. Nimeni nu are de câștigat din asta.
    Defetismul si nihilismul reprezinta doar o observatie rationala a realitatii romanesti, e oglinda "Fermei animalelor" a lui Orwell.
    Sa lupti intr-o increngatura de nepotism inseamna sa iti pui bete in roate si sa traiesti intr-un cosmar, in loc sa te strecori si sa te descurci asa cum fac majoritatea, inainte de a-si face o situatie sau a pleca din tara.
    E o traditie foarte veche in aceasta tara de a il intepa in spate pe cel care este impotriva si spune adevarul ( la multi li s-a strivit viata in picioare chiar daca nu au vorbit sau nu au spus prea multe in perioada comunista, regimul care e si acum dar cu o noua esarfa la gat).
    Cei care au cele mai bine platite joburi din Romania is permit, confortabil, sa vorbeasca tot felul de idealisme/ineptii paralele cu realitatea.( vazusem spre exemplu in ITist care vorbea niste enormitati despre sistemul de invatamant la TEDx, avea timp liber omul si vorbea prostii) Insa cei care au salariu minim sau aproape de minim si stau cu chirie nu le mai arde de comentarii, se gandesc in fiecare zi cum sa plece mai repede.
    Vitejii sa dea indemn prin exemplu, nu sa lalaiasca cu vorbe si sa spuna "fa tu, ca asa e bine".
    Intr-un cablu diplomatic de pe wikileaks doi ambasadori vorbeau despre traditia istorica romaneasca de a ucide liderii si lipsa lor in prezent, pai mai este de mirare?! Caine ca romanul mai rar, musca mana celui care ii da si se intoarce sa o linga pe a celui care l-a lovit si apoi se intreaba de ce nu e bine.
    A vota niste dobitoci pt ca is mai putin dobitoci si au o retea mai mica si poate fura mai putin e un lucru penibil si dement.

15. The Following User Says Thank You to firstnamejhon For This Useful Post:

Fre5h (11-09-2017)

Blog Entries
    98

A fost publicat OUG de modificare a Codului Fiscal in Monitorul Oficial.
    Putem bloca ALDE-PSD să pună în practică acest lucru ieșind în stradă, în număr cât mai mare.
    Acestea sunt cele mai recente probleme:

- Modificarea legilor Justiției. Au ședință miercuri si vor să isi rezolve problemele celor anchetați sau condamnați din partid(e) - despre care deja știm cu totii - până vin sărbătorile de iarnă.

- Naționalizarea Pilonului II de pensii. Au scăzut contribuția de la 5.1 la 3.7% iar asta înseamnă, potrivit expertilor, că tu vei avea o pensie cu 20% mai mică. Adică, o cincime din pensia ta dispare.

- Scaderea salariilor, daca patronul nu va mări salariul brut (e o vulnerabilizare a angajatului). Modificările sunt făcute cu mai puțin de 2 luni înainte, deși, legea spune clar că NU ai voie să faci modificări ale codului fiscal, cu mai puțin de 6 luni înainte, pentru a avea o predicție financiară.

Ieșirea în stradă este soluția cea mai bună pentru a opri aceste modificări propuse de un guvern iresponsabil și incapabil. Ce fac ei este un atentat la democrație. Duminică ne strângem în fața Prefecturii Constanța, pentru a spune ca ne-am săturat, a venit momentul să plecați.

Câteva din efectele IMEDIATE ale modificarii Codului Fiscal:
    - Piata a reacționat, euro sare de 4.7 lei.
    - Prețul combusbilului a crescut considerabil, iar efectul o să se resimtă în toate domeniile, prețul produselor finite va crește.

Și, pentru ce toate astea, pentru ce să storci și mai mulți bani?
    - Pentru a-i lasa pe corupți cu averile neatinse? (60 de milioane de euro ne datoreaza Dan Voiculescu si inca 114 Radu Mazare)
    - Pentru a angaja, ilegal, firme de curierat ca să ne acorde primul ajutor in caz de nevoie? (Cazul domnului decedat la Evenimentul organizat de Ministerului Agriculturii unde, o firmă care funcționa ilegal, AMBUHELP, a trimis doi necalificați, care habar nu au sa faca manevrele cele mai simple de resuscitare).
    - Oare pentru minerul rănit in accidentul din Uricani si decedat din cauza bacteriilor din spital sa fie? (Unul dintre minerii răniţi grav în urma exploziei din Mina Uricani a murit, joi dimineaţa, la Spitalul de Arşi din Capitală. Bărbatul avea arsuri pe 50% din suprafaţa corpului şi la nivelul căilor respiratorii. Și se pare că la doi ani de la tragedia din Colectiv infecţiile intraspitaliceşti continuă să facă victime.)
    - Ca să acorzi pensiile speciale,bonusuri și alte venituri iraționale si nejutificate aleșilor?

Guvernarea trebuie urmărească bunăstarea cetățenilor, NU interesele proprii. Este responsabilitatea noastră, este viitorul nostru in joc, tine de fiecare dintre noi, este necesar să luăm atitudine si să nu le mai permitem să își bată joc.

Vestea bună, Sediul PSD nu este un obiectiv militar de siguranță națională, asa cum este Guvernul, deci puteți să aduceți hartie igienică cu voi.

Eveniment in curs de actualizare.

Radio înseamnă PRO FM
    I

Torrents.ro Member Fre5h's Avatar

Tampenii de pe facebuci, romanu tot roman e, nu stie ce ii trebuie, singura cerinta a romanului ar trebuie sa fie salariu minim de 5000 sau nu mai lucreaza nimeni in romania si atunci sa vedem cat mai pot sa fure, desi ma indoiesc ca le mai arde de furat, nu mai dezvolt ca oricum Romania asta e trecuta pe harta din istorie la sectiunea Bancuri.

Lista neagra (va rog nu ma contactati pentru invitatii):
    dedexxx

18. The Following User Says Thank You to Fre5h For This Useful Post:

firstnamejhon (11-12-2017)