Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 28

Thread: Statul paralel

Vreau o Tara Ca Afara iLink's Avatar
    Blog Entries
    98

Default Statul paralel

Statul paralel

Īntrebare: Ce este statul paralel?

Răspuns:

Statul paralel sunt cei care īsi bat joc de tine. De viața ta, de munca ta, de banii tăi.

Īn fiecare zi tu muncești jumătate din timp pentru a-ți putea plăti māncarea, casa, a merge īn vacanțe, a ține copiii la școală. Poate reușești să pui deoparte și ceva pentru tine.

Restul timpului īl muncești pentru plata taxelor și impozitelor.

Daca ești nemulțumit de ce primești īn schimb, află că de vina este statul paralel.

Statul paralel īși bate joc de tine. De noi toți.

Statul paralel este compus din toți politicienii și toți demnitarii care te fură. Și care apoi īți rād īn față.

Este compus din cei care au vile și case de vacanță de mii de metri, deși au ocupat sinecuri la stat toată viața, unde au profitat de munca altora și și-au urmarit interesele personale.

Este compus din cei care au obținut diplome de doctorat pe nedrept, deși ei nu știu să vorbească.

Este compus din cei care īși fac vacanțe īn țări exotice, deși salariul lor nu le-ar permite acest lucru.

Este compus din cei care īși numesc īn funcții bine-plătite copiii.

Este compus din cei care fură banii de medicamente sau cei pentru educația copiilor tăi.

Este compus din cei care fac bani mulți din afaceri cu statul, prin fraudă și prin corupție.

Este compus din cei care fura terenuri si case si insule din patrimoniul acestei tari.

Este compus din cei care obtin comisioane din toate achizitiile publice.

Este compus din cei care iși acorda drepturi speciale in raport cu restul cetatenilor.

Indiferent că ești angajat la o companie privată sau bugetar, că ai propria afacere sau ești liber profesionist, tu alimentezi bugetul de stat. Īn vreme ce ei, reprezentanții statului paralel, se alimentează din bugetul de stat.

Rezultatul īl vezi zilnic. Īn spitale, īn școlile unde īnvață copiii tăi, īn pensiile pe care le primesc părinții tăi, īn investițiile amānate de mulți ani.

Statul paralel este statul hoților care īți fură viitorul.

Statul paralel este statul politicienilor care īți promit că māine īți va fi mai bine. Dar de fapt īntotdeauna le este doar lor bine.

Ce poți face că să scapi de statul paralel?

1. Mergi la vot!

2. Gāndește-te pe cine alegi!

3. Trage-i la răspundere pentru ceea ce fac și pentru ce ți-au promis!

4. Informează-te! Urmărește jurnaliștii de investigații!

http://www.statulparalel.ro/

Radio īnseamnă PRO FM
    I
    Top 3 motive sa citesti RecoverTRO
    E ţara īn care se īntāmplă īn fiecare zi cāte ceva

2. The Following 2 Users Say Thank You to iLink For This Useful Post:

cocofruct (11-20-2017), incredible (11-25-2017)

Torrents.ro Member Fre5h's Avatar

Quote Originally Posted by Alfa_Omega_0 View Post
    Cel mai tare post azi. iLink parca a postat mai sus in chineza.

Lista neagra (va rog nu ma contactati pentru invitatii):
    dedexxx

5. The Following User Says Thank You to Fre5h For This Useful Post:

iLink (11-19-2017)

Vreau o Tara Ca Afara iLink's Avatar
    Blog Entries
    98

Nu ati vazut sus si site-ul ? Am pus sursa (unii pe aici nu vad asta),nu mi-am asumat ''propagandă sorosiștă''

Alfa_Omega_0 posibil sa fie Dragnea.

Radio īnseamnă PRO FM
    I
    Top 3 motive sa citesti RecoverTRO
    E ţara īn care se īntāmplă īn fiecare zi cāte ceva

+Este compus din cei care au averi uriase si nu le pot jusifica dar nu ii intreaba nimeni .
    Impropriu spus paralel, este de fapt statul de drept care le face pe fata si invarte niste cumetrii ca mafiotii, se sterg unii pe altii de caca ca sa mearga furatul fara intreruperi si deranjamente si sa spuna prostul ca "fura legal si sunt baieti destepti". Nu sunt nici destepti pentru ca aproape tot ce au furat au si distrus si furatul nu poate fi legal in nici o situatie, ei sunt modele pentru tinerii degenerati care nu isi dau seama ca ei nu vor fi niciodata in cercul lor si modele pentru comunistii tarati care isi imagineaza ca si ei ar fi putut trage asemenea magarii si poate au si dreptate si asfel prin admiratia lor le fac loc la mai multe.
    Este tot statul comunist dar fara asasinatul care era mintit de vopseau toti copacii cand venea intr-un oras, traia intr-o fantezie si la final au mai taiat un porc de craciun ca sa faca sarbatoarea crestineasca mai buna.
    Termenul e inspirat de la americani, deep state, dar la noi e mult mai la suprafata.
    "Ai grija cu cine votezi" suna a opozitie disperata si infometata, intregul articol e ca o latratura. Daca vroia sa spuna ceva util putea sa numeasca punctual persoane care au luat si sa propuna solutii si chiar sa numeasca alte persoane care au un proiect politic coerent, cu tipatul si veninul in vant irosesti energie aiurea.
    As vrea sa vad anumite persoane care au solutii radicale, intelectual formulate si eficiente si pe care nici un alt partid sau politician nu le copiaza dar taranii au tupeu numai la latrat iar restul nici atat.
    Au behait ca niste oi fara cioban saptamani in frigul din primavara dar pana presa internationala nu a acoperit bine evenimentele li se spunea in fata si public ca nu se va schimba ceva. De rusinea occidentului nu ii calca in picioare pe amarati.

8. The Following User Says Thank You to firstnamejhon For This Useful Post:

Fre5h (11-20-2017)

Uber Mood johnake's Avatar
    Blog Entries
    4

Au behait ca niste oi fara cioban saptamani in frigul din primavara dar pana presa internationala nu a acoperit bine evenimentele li se spunea in fata si public ca nu se va schimba ceva. De rusinea occidentului nu ii calca in picioare pe amarati.
    Oaie ești tu care stai pe margine și comentezi.
    "Postmodernism is a complete assault on two things: One, it’s an assault on the metaphysical substrate of our culture, and I would say that the metaphysical substrate looks something like a religious substrate, so it’s a direct assault on that; and the second thing it’s an assault on is everything that’s been established since the enlightenment; rationality, empiricism, science.. everything; clarity of mind, dialogue, the idea of the individual, all of that"

dr. Jordan B. Peterson

Quote Originally Posted by johnake View Post
    Oaie ești tu care stai pe margine și comentezi.
    Ne spui si noua, tu ce ai facut?
    Si daca ai facut, ce rezultate extraordinare ai obtinut?(in mediul politic, nu in viata personala)
    Am impresia ca esti un erou si nu ai primit recunostinta mea sau a altor oi.

Uber Mood johnake's Avatar
    Blog Entries
    4

Am stat "ca o oaie" īn frig la proteste.
    Nu sunt erou dar nici ipocrit, să stau să judec de pe margine oameni doar pentru că mă cred mai deștept ca majoritatea.
    "Postmodernism is a complete assault on two things: One, it’s an assault on the metaphysical substrate of our culture, and I would say that the metaphysical substrate looks something like a religious substrate, so it’s a direct assault on that; and the second thing it’s an assault on is everything that’s been established since the enlightenment; rationality, empiricism, science.. everything; clarity of mind, dialogue, the idea of the individual, all of that"

dr. Jordan B. Peterson

12. The Following 2 Users Say Thank You to johnake For This Useful Post:

BlasterX (11-21-2017), devilox (11-22-2017)

Quote Originally Posted by iLink View Post
    Statul paralel este compus din toți politicienii și toți demnitarii care te fură. Și care apoi īți rād īn față.
    Inși votați cu autism de majoritatea care e funcțional analfabetă.

Indiferent că ești angajat la o companie privată sau bugetar, că ai propria afacere sau ești liber profesionist, tu alimentezi bugetul de stat. Īn vreme ce ei, reprezentanții statului paralel, se alimentează din bugetul de stat.
    M-am oprit acum cāțiva ani. Recomand, pentru oricine poate, să caute sediu fiscal īn alte țări pānă se mai triază artileria grea și asistații care suferă de lene. Pentru a avea conștiința īmpăcată, calculezi cāt s-a investit īn tine pentru educație și sănătate, apoi drum bun.

Ce poți face că să scapi de statul paralel?
    [...]
    2. Gāndește-te pe cine alegi!
    Aici e o problemă la care trebuie să ne gāndim acum, nu cu trei săptămāni īnainte de alegeri. Toate opțiunile de centru-dreapta par a fi rezultatul a dooj de ani de legale, precedați de ceva experiență īn māncat lipici. Caut ceva partid cu oameni care:
    • au jucat de-adevăratelea pe piață, au produs valoare din competențe
    • să negocieze cu mediul privat la modul competitiv și/sau cooperativ, după caz
    • să optimizeze și să modernizeze sistemul administrativ fără să moară de grija funcționarilor inutili care-s literalmente cancer
    • să nu lăbăie ani de zile legi irelevante

Ai idee cine din oferta actuală se califică, fie și parțial?
    11/2017 | Back after 5 years. What did I miss?

14. The Following 2 Users Say Thank You to serbanh For This Useful Post:

dan15 (11-26-2017), iFeel (12-02-2017)

Quote Originally Posted by serbanh View Post
    ...

Ai idee cine din oferta actuală se califică, fie și parțial?
    Momentan, nimeni din cei care apar la TV !!!

Torrents.ro Member oldmusic's Avatar

Nu prea inteleg de ce va amagiti, va pacaliti, ca VOI decideti. Nu intelegeti ca noi votam CE NI SE OFERA.
    Cand tie, fraier care votezi, ti se ofera optiuni, intre x, y, z, trierea deja e facuta, bob cu bob. Nimeni cinstit nu devine eligibil pentru tine, fraierul care voteaza.
    E ca si cum ti s-ar zice, ce alegi ciuma, lepra sau cancer?
    Oamenii au votat mereu diferit si au votat nu pentru cineva, pentru ca au crezut in el, ci impotriva celui dinainte, adica"hai sa-i vedem si pe astia, de ceilalti m-am lamurit".
    Daca nu esti de anumit profil, nu joci cum trebuie, dupa cum canta mai-marii, nu apari in vecii-vecilor pe lista aia pe care prostu de rand o vede ca sa puna stampila, asa ca nu va mai amagiti, voi ati ales din marfa de vi s-a oferit...

17. The Following 2 Users Say Thank You to oldmusic For This Useful Post:

asneter (11-25-2017), iFeel (12-02-2017)

Torrents.ro Member incredible's Avatar
    Behind you, waiting to stab you in the back :p

E adevarat ce spui tu oldmusic: nu īntotdeauna sunt opțiuni bune, dar asta nu īnseamnă că nu trebuie să votăm. Poți alege răul cel mai mic ca să nu se mai īntāmple ce se īntāmplă acum.

19. The Following User Says Thank You to incredible For This Useful Post:

BlasterX (11-26-2017)

Quote Originally Posted by incredible View Post
    E adevarat ce spui tu oldmusic: nu īntotdeauna sunt opțiuni bune, dar asta nu īnseamnă că nu trebuie să votăm. Poți alege răul cel mai mic ca să nu se mai īntāmple ce se īntāmplă acum.
    Toti trag la aceeasi caruta. Doar isi predau stafeta unul la altul, ce au de facut e stabilit deja de altii, cine vine continua de la punctul la care a ramas cel ce a plecat. Nu ne conducem noi, inca nu e clar?
    Care vrea altceva e discreditat si facut cu ou si cu otet, categorisit drept extremist sau luat in deradere de catre zecile de televiziuni si ziare care apartin mafiotilor.
    Plus ca i se inchid toate usile, nu poate avansa in partid. Asa ca va continua ce a fost de cand tara asta, primim ordine de la inalta poarta cumintei, smecherii de sunt sus si pun planurile in aplicare traiesc bine, restul prostilor da-i dracu.
    Cand a fost unu cu tupeu de a vrut altceva, i s-a facut felul
    Nu ai ce rau mai mic sa alegi. Asta e vrajeala cu care vin ei ca sa te faca tot pe tine sa te simti vinovat, ca vezi-doamne tu ai hotarat...

oldmusic, tu ești "Statul paralel" al acestui forum...

Quote Originally Posted by BlasterX View Post
    oldmusic, tu ești "Statul paralel" al acestui forum...
    Se pare ca singura ratiune a prezentei tale pe acest forum este sa tot repeti ca o baba aceleasi 3 cuvinte despre mine.
    Daca ai ceva in bostan macar adu contraargumente la ceea ce posteaza userii, eu sau oricare altul.

23. The Following 2 Users Say Thank You to oldmusic For This Useful Post:

Fre5h (11-26-2017), Haplea_ (11-26-2017)

Nu ai īnțeles nimic : tu stai doar aici, nu cred că ai fost īn stare să mergi la vot vreodată...
    Mă īntreb dacă ai de muncă... Eu unul nu cred... cred că ești unul din cei pe care trebuie să īi ducem īn cārcă...

Quote Originally Posted by BlasterX View Post
    Nu ai īnțeles nimic : tu stai doar aici, nu cred că ai fost īn stare să mergi la vot vreodată...
    Mă īntreb dacă ai de muncă... Eu unul nu cred... cred că ești unul din cei pe care trebuie să īi ducem īn cārcă...
    Pai ce e ma de inteles din 5 cuvinte pe care le ai tu in vocabular? tu esti incapabil sa asterni 5 randuri coerent, argumentat, sa iti sustii o idee, in cazul in care ea chiar exista
    Tu nu vezi ca tot ce ai tu de spus e ca x e bau-bau, n-are ce face, balarii din astea?
    Deja ti-am acordat cam multa atentie, ridicolule.

26. The Following User Says Thank You to oldmusic For This Useful Post:

Fre5h (11-26-2017)

Dă-ți palme, că nu ai fost la vot...
    Și se pare că te deranjează ce am zis puțin mai sus, deci...

Quote Originally Posted by incredible View Post
    Răul cel mai mic™ e o prostie, din punctul meu de vedere. Logica asta e prezenta in creierul romanilor de multa vreme. Nu a iesit mai nimic bun din ea, dupa cum se poate observa. S-au perindat pe la putere diversi politruci de diverse culori, dar cu acelasi scop. Au lasat in urma lor aceeasi... lipsa.

29. The Following 2 Users Say Thank You to Haplea_ For This Useful Post:

iLink (11-27-2017), oldmusic (11-27-2017)

O schimbare de regim nu se poate face efcientă decāt cu o decimare a celor care au condus. Īnainte să mă īnjurați, citiți puțin īn continuare. Nu instig la a pune māna pe arme, fiindcă e tārziu.

Lichidarea a doi oameni (că nu se poate numi proces) nu a fost de ajuns. Ceaușeștii au fost doar o mică parte din cei care, la modul obiectiv, trebuiau să fie eliminați pentru o schimbare de sistem și de mentalitate.

E execuția īn masă a clasei politice dezirabilă din punct de vedere uman? Nu.
    E un capitol pe care īl vrei īn istoria statului tău? Nu.
    E un demers corect pentru cei acuzați? Șanse mari să fie victime colaterale, deci nu prea.
    E eficientă pentru a scăpa de o direcție politică? Clar da.

Cel mai ușor de analizat caz, fiindcă e foarte popular - schimbarea de regim a Germania post-război: operațiunea spălat tot ce a īnsemnat nazism. Procesele de la Nüremberg, legi prin care să nu ai voie să contești existența Holocaustului, propagandă legitimă sau borderline legitimă anti nazism, ultra-victimizarea populației și multe alte metode de a eticheta ce-a fost ca "rău". Faptele oribile (legitim raportate) care s-au īntāmmplat, au fost īnflorite cu avānt pentru a fi foarte siguri că nimeni nu va fi tentat să repete istoria.

Acum e prea tārziu pentru Romānia. Singura șansă e civilizația implementată gradual, lucru care o să dureze zeci de ani. Trebuie să moară minimum o generație pentru a se schimba ceva. De aceea īncurajez pe oricine să abandoneze vasul, să īși asigure resursele necesare pentru următoarea generație, apoi să revină și să construiască dintr-o poziție de putere. Am ratat șansa de a impune o etichetă, printr-un exemplu violent, dar eficace. Poate așa a fost mai bine.
    11/2017 | Back after 5 years. What did I miss?

31. The Following 2 Users Say Thank You to serbanh For This Useful Post:

BlasterX (11-27-2017), Haplea_ (11-27-2017)