Results 1 to 5 of 5

Thread: Informatii general conectare camera supraveghere si alimentare prin POE.

Default Informatii general conectare camera supraveghere si alimentare prin POE.

Am o camera de supraveghere cu conectare wifi (nici nu ma gandesc) sau cablu de retea. Deja am un adaptor POE pasiv. Deocamdata ramane doar una.

Are cineva vreo idee daca e vreo limitare la tipul de cablu (de retea) pe care ar fi bine sa-l iau (alimentarea pare sa fie de 12V-1A). Distanta intre camera si punctul de alimentare va fi de 20m (poate mai putin).

Trebuie sa am ceva in vedere in legatura cu pierderile de curent care e posibil sa apara la asa lungime sau calitatea minima a cablului de retea pentru ca el sa suporte 12V-1A?

nu am nicio saptamana de cand mi-am montat un sistem de camere de supraveghere
    ale mele nu sunt POE ci au alimentare separata + cablul ethernet
    poti folosi cablu utp cat 5, daca insa camera are mufa RJ45 cu ecran poti lua si cablu cat 6 cu ecran
    la 20 m nu o sa ai nicio problema... daca ajungeai pe la 90-100 m trebuia sa pui un amplificator de semnal
    pe orice lungime apar pierderi de tensiune (nu curent) insa nu te afecteaza, camera va functiona si la 10-11V.

mai bine alegeai varianta prin fir decat wi-fi

1 - 40m - UTP5
    40 + - UTP6
    Ajunge liniştit 1A....

multumesc pentru informatii. Nici nu ma gandeam sa folosesc wifi. prin fir va fi conectarea, de aia am zis sa fie si POE, pentru ca nu stiu cat de gros ar trebui sa aleg firul de alimentare sau daca are vreo importanta. Normal camera are si mufa de alimentare, dar daca aveam un splitter POE pasiv, am zis sa incerc solutia mai eleganta cu un singur fir.

pt alimentare cablul e subtire, bifilar de 0.75 e suficient pe 12V cc
    dar evident ca e mai elegant un fir decat 2...
    eu am o obsesie: nu-mi place sa vad niciun cablu prin casa asa ca le-am ascuns pozate frumos pe sub plinta, am dat gauri prin pereti sa trec dintr-o camera in alta, de la parter la etaj etc nu se vede niciun fir