Results 1 to 19 of 19

Thread: Postare de URL-uri

Default Postare de URL-uri

am citit acest thread http://forum.torrents.ro/trackere/27...e-url-uri.html , dar as avea si eu o intrebare:
    de ce majoritatea forumurilor importante (IC, FST, TR etc) poate sa respecte regurile anumitor trackere si anume interzicerea postarii url-ului, iar T.RO nu poate?
    pana la urma e decizia voastra si nu sunteti obligati, dar nu v-ati gandit ca acest lucru poate avea repercursiuni asupra unor useri care sunt atat membrii t.ro, cat si ai acelor trackere? Se poate primii disable doar pt simplul fapt ca esti membru al unui anume forum care nu respecta aceasta regula (de a nu posta adresa url) - exista cazuri, nu neaparat cu t.ro.
    PS: nu urmaresc si nu vreau sa ma cert cu nimeni, a fost o simpla intrebare, mai mult o constatare. Multumesc!

Stafful T.RO nu are nicio intelegere in momentul de fata cu niciun alt staff al trackerelor mentionate de tine mai sus , referitoare la postarea de link-uri / ss / alte chestii . Asadar , nu se simte obligat in niciun fel sa opreasca libera circulatie a informatiei .
    Last edited by mephisto; 05-04-2008 at 06:16 PM.

Quote Originally Posted by TheDog View Post
    am citit acest thread http://forum.torrents.ro/trackere/27...e-url-uri.html , dar as avea si eu o intrebare:
    de ce majoritatea forumurilor importante (IC, FST, TR etc) poate sa respecte regurile anumitor trackere si anume interzicerea postarii url-ului, iar T.RO nu poate?
    pana la urma e decizia voastra si nu sunteti obligati, dar nu v-ati gandit ca acest lucru poate avea repercursiuni asupra unor useri care sunt atat membrii t.ro, cat si ai acelor trackere? Se poate primii disable doar pt simplul fapt ca esti membru al unui anume forum care nu respecta aceasta regula (de a nu posta adresa url) - exista cazuri, nu neaparat cu t.ro.
    PS: nu urmaresc si nu vreau sa ma cert cu nimeni, a fost o simpla intrebare, mai mult o constatare. Multumesc!
    banuiesc ca te referi la retarzii dp scl fu..ers, nu?
    ------------------------------------------------
    Azi e ultima zi in care spamez. Promit
    ------------------------------------------------

http://forum.torrents.ro/photos/data...etsdoitsig.png

Uber Mood johnake's Avatar
    Blog Entries
    4

Pe ce baza iti dau ei disable/ban pe un forum la care nu au acces la informatii precum ip-ul? Pe baza de username? Scuza-ma, atunci inseamna ca joaca la loterie... username-ul meu poate fi preluat si de altcineva, din alt colt al lumii. Mai exista si cazul 2 in care da ban la toata Romania. In cazul asta nu au decat sa-si faca cont aici pe t.ro, sa ceara staff-ului in mod civilizat sa nu se posteze url-ul si cred ca nu ar exista nici un fel de divergente.

Parafrazez pe mephisto... nu suntem obligati in nici un fel sa oprim libera circulatie a informatiei.
    "Postmodernism is a complete assault on two things: One, itís an assault on the metaphysical substrate of our culture, and I would say that the metaphysical substrate looks something like a religious substrate, so itís a direct assault on that; and the second thing itís an assault on is everything thatís been established since the enlightenment; rationality, empiricism, science.. everything; clarity of mind, dialogue, the idea of the individual, all of that"

dr. Jordan B. Peterson

nu e vorba neaparat de ScL... m-am referit la toate trackerele care nu permit postarea adresei pe forumurile publice. Iar intelegerea... cred ca nu e nevoie de una scrisa

Pai nu trebuie sa fie scrisa , trebuie doar sa existe . Cat timp nu exista , nu inteleg de unde vin asteptarile .

Uber Mood johnake's Avatar
    Blog Entries
    4

nu e vorba neaparat de ScL... m-am referit la toate trackerele care nu permit postarea adresei pe forumurile publice. Iar intelegerea... cred ca nu e nevoie de una scrisa
    Verbul bold-uit de mine in quote denote o forma mai mica de "comunism". Nu pot impune anumite reguli. Acea intelegere se face din partea ambelor parti, daca nu ma insel. Staff-ul t.ro nu este obligat sa caute la fiecare tracker in parte regula de aur: "Nu ne postati url-ul in forum-urile publice!".
    "Postmodernism is a complete assault on two things: One, itís an assault on the metaphysical substrate of our culture, and I would say that the metaphysical substrate looks something like a religious substrate, so itís a direct assault on that; and the second thing itís an assault on is everything thatís been established since the enlightenment; rationality, empiricism, science.. everything; clarity of mind, dialogue, the idea of the individual, all of that"

dr. Jordan B. Peterson

eu cred ca se stiu foarte bine care sunt acele trackere si nu sunt multe ... iar o solutie ar fii macar inlocuirea cuvantului cu ****

Se pare ca tu nu vrei sa intelegi ce ti s-a explicat mai sus . Daca chiar te temi pentru " interitatea " conturilor tale pe trackere secrete , de ce nu ceri unui membru al staff-ului T.RO sa iti stearga userul + posturile ? Sau de ce nu iti alegi alt user , ca sa nu intrii in " raza lor de actiune " ?

Nu cere staff-ului T.RO ceva absurd .

Old dirty bastard! swift's Avatar

Nu trebuie neaparat sa cazi la comun acord cu un anume tracker ca sa poti sa cenzurezi url-ul unui tracker pe t.ro doar putin respect fata de munca depusa de acei oameni .

Old dirty bastard! swift's Avatar

Quote Originally Posted by mephisto View Post
    Se pare ca tu nu vrei sa intelegi ce ti s-a explicat mai sus . Daca chiar te temi pentru " interitatea " conturilor tale pe trackere secrete , de ce nu ceri unui membru al staff-ului T.RO sa iti stearga userul + posturile ? Sau de ce nu iti alegi alt user , ca sa nu intrii in " raza lor de actiune " ?

Nu cere staff-ului T.RO ceva absurd .

de ce-i absurd ?

dar nici nu cer asta... mi-am spus doar o parere. Daca t.ro nu e de acord cu ea .. asta e mergem inainte. Iar de temut nu ma tem, posturile mi le-as putea sterge si singur dar nu am de ce sa ma feresc

@ swift , TheDog : Ganditi-va ca , daca acelor trackere li s-ar fi pastrat cu sfintenie cerintele peste tot si nu s-ar fi postat niciun link / ss , voi acum nu ati fi stiut de ele si nu ati fi avut conturi / pareri pe care sa le aparati cu atata indarjire . Adica , sunteti putin cam egoisti .

Asadar , consider ca T.RO respecta munca tuturor trackerelor deoarece nu initiaza nicio actiune de a le discredita/defaima/distruge/etc rodul muncii lor . In concluzie , restul cerintelor sunt absurde .

mephisto tin sa te contrazic.. eu pe unul din ele am aflat adresa cand am primit invitatia. Ce e drept ss-uri, comm-uri despre vazusem (ca altfel nu aveam de ce sa-mi doresc sa am cont), dar adresa nu o stiam

starnitor nu_vreau's Avatar

ca sa n-o lungim aiurea... t.ro n-are o politica pro sau contra postarii de URL-uri. Angelitta a explicat (cred eu) destul de clar ce si cum.

reprezentantii unui tracker "hidden" au cerut acum ceva timp scoaterea adresei lor din posturi si deoarece au facut acest lucru intr-un mod civilizat, le-am indeplinit rugamintea. accentuez cuvantul rugaminte.

cu alte cuvinte... daca-i deranjeaza ceva... ne pot spune. n-avem cum sa respectam regulile oricarui tracker world wide. daca are un tracker o regula conform caruia n-ai voie sa folosesti majuscule in randul 3 al oricarui post ce facem? ne apucam sa editam posturile? (hmmm... cam fortata comparatia da' m-au enervat niste semi-bipezi si mai dau si eu pe alaturi)

TheDog,atata timp cat tu nu postezi url la vreun tracker unde esti membru si ei nu permit postarea adresei de catre membrii sai,atunci nu o sa ai probleme. Ei nu iti interzic sa fii membru pe forumuri, fie ele cu cenzurarea adresei sau fara, doar au cerinta de la tine,ca user al acelui tracker, sa nu divulgi adresa.

una e adresa url alta e majuscula din randul 3. Eu cred ca acest lucru (ascunderea/interzicerea adresei) ar putea fii facut, restul regurilor le stiu doar membrii iar cine le incalca sufera consecintele. In fine .. daca nu se doreste, asta e. Staff-ul acelor trackere nu cred ca va veni aici pt a cere ceva, chiar daca romanii ocupa un loc important in lumea p2p

Guest of Honour puroi's Avatar

Quote Originally Posted by swift View Post
    doar putin respect fata de munca depusa de acei oameni .
    crezi ca ei te trateaza cu cel mai al dracu respect, nu ii obliga nimeni sa munceasca facand asta nu ii obliga nimeni sa puna intrun domeniu munca lor, de ce nu ar exista forum-uri care sa contina url-urile, toti astia care "muncesc pe branci" nu vor ei sa fie dati publicitatii... chipurile ei nu au nevoie nu se lauda, au de toate atunci de ce mai continua?

"If you can't stand the heat, get out of the kitchen"

Pretentiile de a nu publica adrese URL sunt stupide.

Cu cat incerci mai mult sa opresti ceva, cu atat vei ridica "awareness"-ul despre acel ceva si lumea va raspandi mai rapid informatii despre acel ceva, fenomen cunoscut si ca Streisand effect.

Nu mai traim de mult in comunism, este democratie si userii de pe forumul asta pot sa scrie despre orice. Moderatorii si administratorii forumului nu fac munca voluntara ca sa satisfaca mofturile anumitor trackere. Daca anumiti proprietari de trackere roaga frumos si justifica cerintele, atunci poate se face din bunavointa.

Din punctul meu de vedere, trackerele care cer sa nu li se publice adresa dar in special trackerele pe care se baneaza useri pentru ca se publica o adresa, ar trebui sa isi reconsidere motivul existentei si eventual sa se inchida.

Daca nu se va publica aici adresa, se va publica pe alt forum sau pe zeci de forumuri deci cererile astea sunt stupide.

Eu cred ca acest lucru (ascunderea/interzicerea adresei) ar putea fii facut, restul regurilor le stiu doar membrii iar cine le incalca sufera consecintele.
    O regula stupida nu poate fi (se scrie cu un singur i) "enforced" asa cum o lege stupida nu poate fi "enforced".
    Buzzwords Ltd, unregistered company in England, Whales and Dolphins
    Value-added, synergistic forward thinking outside of the box solutions for the discerning employer with core competency metrics - touch base or ping us for more information on how you can improve your customer facing intuitive interfaces, transition your e-business mindshare, incentivize revolutionary technologies and evolve e-business solutions.