Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 41 to 60 of 67

Thread: Prea multi pentru acelasi lucru

Da, încercarea moarte n-are. Oricum, de supravieţuit supravieţuiesc în special cele cu o comunitate puternică în spate.(lucrul ăsta nu e valabil strict asupra trackerelor de nişă, ci e deseori specific şi trackerelor mari) Bine, e de preferat ca de la început să existe un staff cu experienţe mai vechi în domeniu şi să nu apară g0dzii de care vorbeam, că în cazul ăsta... se cam alege praful simplu şi uşor.

Draga WishMaster,nu iti voi traduce nimic,deoarece acea sintagma este una interpretabila,fiecare intelege ce vrea din ea.Intentionat am scris acea "anecdoata",pentru a elabora puncte de vedere diferite.
    Si acum ca sa revin la subiect.Mi-am amintit primele mele zile in lumea torentelor.Am supravietuit mai bine de doi ani cu un singur tracker privat pentru Braila-Galati,si nu ma plangeam deloc.Credeam ca ce au ei acolo este tot ce poate exista.Cu timpul,am primit cadou conturi si prin alte parti,si mi-am deschis ochii.Dar sincer sa fiu,nu mi-ar parea rau daca as fi redus la un singur tracker.
    Si in legatura cu stafful,nu cred ca exista tracker cu personal imaculat.Peste tot vom intalni persoane cu autoritate suprema si cu atitudine de Zei.Pentru ca lumea,odata ce da de putere,se transforma ireversibil intr-o persoana pe care nu multi o vor iubi.

3. The Following User Says Thank You to Istrate For This Useful Post:

Idiux (04-11-2010)

Quote Originally Posted by Istrate View Post
    Draga WishMaster,nu iti voi traduce nimic,deoarece acea sintagma este una interpretabila,fiecare intelege ce vrea din ea.Intentionat am scris acea "anecdoata",pentru a elabora puncte de vedere diferite.
    Doru' mamii, dorule, mai degrabă ai traduce, că se vede clar că habar nu ai despre ce vorbeşti pe-acolo. Fiecare înţelege ce vrea? Păi eu n-am înţeles nimic. Oricum, bună aia cu "îşi urcă userii pe-o baze de date".
    Înainte să vorbiţi despre o chestie, aveţi şi voi grijă să deţineţi măcar cunoştinţele minime, să nu vă faceţi de "".

Opa stai ca mi-am dat seama de ce nu ai inteles mai nimic.M-am exprimat eu aiurea.Ceea ce voiam sa spun este faptul ca multa lume,fara cunostinte in domeniu,face un tracker mic si plin de buguri si-l pune pe site-urile gen Trackers.ro
    Daca ati avea ochi si pentru paginile 2 si 3 de pe aceste baze de date,ati vedea toate tampeniile din lume.Exista un tracker odata cu un announce de genul :
    "Noi urcam pe torente tot ce e mai bun,da cu conditia sa fie nou si din intern.Pentru a deveni uploader trebuie viteza mare la internet,dar nu mai mica de 10megabaiti."

Intr-adevar,ce-am vrut sa spun mai inainte este irelevant,cred ca mi-a cam scapat.Asa ca te rog sa sari peste partea cu "îşi urcă userii pe-o baze de date".

In ansamblu,eu consider ca acest fenomen este echivalent cu cel de oDC.Vezi mii de huburi,dintre care maxim 100 sunt puternice,restul fiind ....(nu gasesc cuvantul bun,copii nu e corect spus,poate ma ajutati voi).
    Last edited by Istrate; 12-23-2007 at 02:23 PM.

Sal JohnAke...
    Pana la urma aici cam vorbim despre nimic, 80% dintre userii de pe trackerele romanesti nu intra decat odata pe zi, sa vada ce a mai aparut, iau ce le convine si ies, ca sa nu mai vorbesc ca 90% nici macar nu stiu ca un tracker are si forum. Aici formam comunitatile, daca vrem. Si din atata lipsa de interes, nustiu ce succes ar avea cineva.
    Am cont pe toate trackerele enumerate de tine, si nu fac parte de comunitatea niciunuia.
    Singurul loc unde am vazut intradevar comunitate era pe raposatul AbsolutexTM, in care si tu, si eu, si multi altii au pus suflet si unde ne simteam intradevar bine. Dar in momentul in care a cazut cum a cazut, mi-a cam pierit cheful de orice, cred ca si tie.
    Stateam acum si citeam printre comentariile de pe SceneLinks si am observat o chestie... Majoritatea userilor sunt si idioti rau... si le place sa o arate...
    Pai ce comunitate vrei sa formezi cu oameni care fac flame din orice, n-au habar sa se exprime si asa mai departe...
    Singura idee e sa se stranga oamenii de calitate, caci sunt cativa, iar restul sa ramana la odc, sa flirteze pe mainchat...
    Cu parere de rau, dar romanii n-au potential, au instinct de turma si atat...

80% dintre userii de pe trackerele romanesti nu intra decat odata pe zi, sa vada ce a mai aparut, iau ce le convine si ies
    mi se pare normal pt. ca majoritatea nu au internet f.bun sa-si faca ratie 1 per torrent zilnic si nici foarte mult spatiu asa ca se rezuma la ce-i intereseaza.
    Majoritatea userilor sunt si idioti rau...
    acelasi sentiment il am si eu cand vad la request-uri pe primul loc la votat "trazniti in nato", "La bloc".
    mare adevar.

Nu poate rezista un traker romanesc doar cu releasuri proprii deci trebuie sa le ia de undeva . Dar tot copiat se cheama indiferent de sursa.Cei mari ( mega trakere... auzi....citez pe cineva de mai sus ) precum Czone,TBits,iPlay se bat cu pumnul in piept cu PRE-ul. Cred ei ca asta e cel mai .....dar cum ei le iau 75% de pe TL,Revo,TBytes ETC asa le pot lua si ceilalti ( iar daca nu au conturi fac schimb ,se descurca cumva ca romanul e descurcaret). Oricum romanul nu sta cu ochii beliti in comp sa vada care urca mai repede sau primul ci intra cand are timp si cauta sa vada ce gaseste ,daca gaseste ...... daca nu gaseste pe unul cauta pe altul ....deci cine spune ca nu sta ( activeaza ) decat pe un singur traker MINTE cu DESAVARSIRE
    Poate doar Casa de Filme ar rezista daca si-ar face traker si ar fi unicat.......
    Deci care mai este diferenta ??? Va spun eu DVD-RO, comunitatea si cativa useri cu un ISP bun ( viteza respectabila ) fac diferenta ( la cele cu profil GENERAL) in rest daca au 20.000-40.000 de useri nu e de importanta vitala ( doar pt amorul lor propriu ). Important e ce gasesti acolo iar pt altii conteaza si forumul ceea ce la ...."mega trakere"....cam lasa de dorit.
    Altcineva se lua de trakerele de PROFIL ( ex roman empire sau hdbits ). Nu e un lucru rau dimpotriva . 0Day nu intereseaza pe toata lumea sau nu e musai sa fie bun si intradevar ce gasesti pe cele de profil cam rar gasesti pe cele de profil General. SO.....

Bafta si Sarbatori Fericite ........pana una alta
    Last edited by Ferrari1; 12-24-2007 at 12:54 PM.

Deci care mai este diferenta ??? Va spun eu DVD-RO, comunitatea si cativa useri cu un ISP bun ( viteza respectabila ) fac diferenta ( la cele cu profil GENERAL)
    de acord cu tine...

Uber Mood johnake's Avatar
    Blog Entries
    4

Quote Originally Posted by X3Mer18 View Post
    Sal JohnAke...
    Pana la urma aici cam vorbim despre nimic, 80% dintre userii de pe trackerele romanesti nu intra decat odata pe zi, sa vada ce a mai aparut, iau ce le convine si ies, ca sa nu mai vorbesc ca 90% nici macar nu stiu ca un tracker are si forum. Aici formam comunitatile, daca vrem. Si din atata lipsa de interes, nustiu ce succes ar avea cineva.
    Am cont pe toate trackerele enumerate de tine, si nu fac parte de comunitatea niciunuia.
    Singurul loc unde am vazut intradevar comunitate era pe raposatul AbsolutexTM, in care si tu, si eu, si multi altii au pus suflet si unde ne simteam intradevar bine. Dar in momentul in care a cazut cum a cazut, mi-a cam pierit cheful de orice, cred ca si tie.
    Stateam acum si citeam printre comentariile de pe SceneLinks si am observat o chestie... Majoritatea userilor sunt si idioti rau... si le place sa o arate...
    Pai ce comunitate vrei sa formezi cu oameni care fac flame din orice, n-au habar sa se exprime si asa mai departe...
    Singura idee e sa se stranga oamenii de calitate, caci sunt cativa, iar restul sa ramana la odc, sa flirteze pe mainchat...

Un adevar dureros... din pacate!
    "Postmodernism is a complete assault on two things: One, it’s an assault on the metaphysical substrate of our culture, and I would say that the metaphysical substrate looks something like a religious substrate, so it’s a direct assault on that; and the second thing it’s an assault on is everything that’s been established since the enlightenment; rationality, empiricism, science.. everything; clarity of mind, dialogue, the idea of the individual, all of that"

dr. Jordan B. Peterson

Guest of Honour puroi's Avatar

Pai 80% sunt manelari si 10% sunt oameni care sunt pe fuga si prea putin interesati, nu a fost de ajuns era comunista acum o sa ne mai chinuim inca 50 de ani sa scapam de tigani si influentele lor prielnice desfasurarii in voie a stiintei si cunoasterii chicalaca.
    Last edited by puroi; 03-02-2008 at 11:42 PM. Reason: am uitat de ceilalti 10 procente

Torrents.ro Member csturzoiu's Avatar

Am citit posturile voastre si nu pot spune ca sunt deacord.
    Daca nu credeam ca pot aduce un plus in lumea p2p din RO nu ma bagam in asa ceva.
    In al doilea rand, nu am inceput sa activez prin staff-uri pentru a vedea cum e sa fii in pielea celor care le conduc ci mai ales pentru ca nu mi-a convenit maniera in care unii se comporta cu userii si nivelul de IQ-ul ce poate fi obsevat pe trackerele astea mari.
    Relatia user<->staff lasa de dorit in 90% din cazuri.
    Nu sunt adeptul comunitatilor mari pentru ca nu sunt deacord nici cu conceptul de gloata.
    Nu-mi spuneti de TRE pt ca i-am vazut nivelul cu ceva timp in urma si sincer ma bufneste rasul cand il vad catalogat ca tracker de top.
    Multi dintre cei care se cred "pionieri" ai lumii p2p din RO traiesc in trecut si se ghideaza dupa concepte invechite.
    Am intrat in conctact cu ei si dupa parerea mea si cum depasiti de situatie.
    Acesti oameni au atitudine de zei si se cred intangibili, dar in fapt si-au consumat orice resursa de imaginatie venind cu idei si concepte de-a dreptul puerile.
    Nu sunt deacord nici cu cele nspe mii de trackere aparute peste noapte pentru ca nu e deajuns sa iti faci tracker ghidandu-te dupa un tuturial gasit pe net si adunand 5-10 prieteni de pe HI5 care sa iti urce torrente.
    Cand vad copilasi prin diferite staff-uri ma apuca dracii pentru ca nu de putine ori mi s-a intamplat sa nu am ce discuta cu ei cand intampinam o problema.
    La fel se intampla si cu cei inaintati in varsta pe care nu ii poti abate in niciun fel de la fixatiile lor.
    Revenind..
    Daca nu sunteti deacord cu multe trackere din RO, cel mai bun lucru pe care-l puteti face e sa nu activati pe ele.
    Daca nu ii sustineti dispar repede, pentru ca isi dau seama ca se chinuie degeaba.
    Sincer nu cred ca va supara numarul de trackere mici aparute, putand sa le considerati foarte usor niste topicuri inutile pe care nu merita sa intrati, ci mai degraba supara faptul ca unul sau altul a cutezat sa spere ca vreodata va ajunge si el un "nume greu" in lumea p2p din RO.
    Va supara "nesimtirea" unora de a spera ca poate aduce ceva nou, ca poate avea si el un cuvant de spus, ca poate veni cu un concept revolutionar, ca poate forma o comunitate puternica ce va atrage si useri de prin alte parti.
    Dar nu sunt toti asa, dovada clara fiind initiativa Angelittei de a promova trackere noi care merita.
    Asa se ajuta comunitatea p2p.

Originally Posted by X3Mer18 View Post
    Sal JohnAke..
    Cu parere de rau, dar romanii n-au potential, au instinct de turma si atat..

No mai "pretene"dapai taman la ast lucru zic eu ca so referit,cineva mai sus cand vorovea despre ZEI.Dumneata chiar ca te crezi un zeu.Chiar daca ati avea dreptate ,faci talica ceva pentru a schimba aceste lucruri daca tot va credeti asa de sus prin comparatie cu noi muritori???sau doar stati pe margine ,va etalati cunostintele[pe care chiar cred ca leavetii]si faceti comentarii despre cat de inapoiati suntem noi ?Eu sunt mai nou prin aceasta zona a "traktoarelor" nu detin asa de multe conturi cum aveti voi "Zei" ,, dar am gasit si staf-uri de calitate si zei asa ca dumneata.Am gasit "zei "pe care daca ii intrebai ceva primeai rapid tot felu de avertismente .banuri etc si am gasit oameni unde ti se ofera sprijinul fara probleme .Amu nu zic ca noi cei de jos om fi niste sfinti,dar nici voi "zeii" fara noi muritori de rand nu prea ati mai exista
    Un om din turma iti zice un Multam pentru respectul ce nil acorzi.
    Respect pentru -csturzoiu-postu tau este demn de a fi citit de catre toti asa zis ZEI,poate invata ceva din el
    PS .Gramatica si limbajul este folosit ca o ironie.
    Last edited by dorelul; 02-28-2009 at 01:26 AM.

Am citit toate comentariile voastre si putini au spus adevarul din pacate.Daca exista granzii astia mari asta nu inseamna ca altii nu au voie sa apara pe "piata".Sunt trackere care nu merita nici sa le vizitezi gen: TTFilles,BlackzKings,Sharefilles,xtra-scene si multe altele.Nu o zic din rautate s-au sa ma aflu in treaba dar asta este adevarul.Dovada clara pe trackerul meu de exemplu:Mi-a sugerat maddox sa-l fac public pe Filesharingtalk.Nu mi s-a parut o idee prea buna dar pana la urma am zis sa incerc.Sunt useri straini veniti de acolo care au de 5 zile torrentele la seed.In schimb romanul vine(nu toti dar majoritatea),descarca si se gandeste asa:"Iau de la fraierii astia,fac preseed prin alte parti si sterg torrentul da-i dreacu".Mi´e sila sincer si nu cred ca sunt singurul care pateste acelasi lucru.De cand au venit strainii pot sa jur ca activitatea a crescut considerabil.Peace!

Exista zei? din cate stiu eu nu exista si nu au existat, de fapt exista povesti

Ai dreptate - genius77- dar iata ca mai sunt uni ce se mai cred"ZEI"
    Nu ma agit deobicei dar cand citesc lucruri de genul[majoritatea userilor sunt idioti rau...etc]ma cam aprind.Tipul cred ca a cam uitat cum erea si el la inceput[poate mai rau deat cei de acum].Si nu este singurul.noroc ca cei mai multi [oarecum]sunt mai realisti.
    Pana la urma daca cineva este mai "redus"nu are voie sa intre pe trackere?de ce ?
    Dar asta e.....noroc ca nu sunt multi

Deci .. am stat să citesc şi eu posturile din acest topic şi am stat să mă gândesc ... De ce oare majoritatea trackerelor nu au o comunitate?De ce nu se ajuta userii intre ei?În primul rând fiindcă românii sunt lacomi şi ar face orice să păstreze doar pentru ei şi în al doilea rând,majoritatea românilor care au aflat ieri de internet nu au habar sub nicio formă de acest fenomen global numit P2P,ci doar downloadează ca sparţii,neţinând la seed,fiindcă nu au auzit de aşa ceva.
    Şi dacă tot a menţionat 2pac de trackere d-alea cu owneri de 10 ani care închid PC-ul la ora 22:00 gen TTFilles,BlackzKings & co,uitaţi un exemplu de tracker stupid care nu îşi are rostul în această lume a internetului:(TTFilles).Niciodată nu am înţeles de ce toţi copiii "loviţi" de soartă cu trenul îşi fac tractoare,fiindcă din cauza acestor copii care fac un tracker în plus,termenul "comunitate" este lipsit din vocabularul românilor.Atât am avut de spus,o seară bună.

Quote Originally Posted by Devil10 View Post
    Deci .. am stat să citesc şi eu posturile din acest topic şi am stat să mă gândesc ... De ce oare majoritatea trackerelor nu au o comunitate?De ce nu se ajuta userii intre ei?În primul rând fiindcă românii sunt lacomi şi ar face orice să păstreze doar pentru ei şi în al doilea rând,majoritatea românilor care au aflat ieri de internet nu au habar sub nicio formă de acest fenomen global numit P2P,ci doar downloadează ca sparţii,neţinând la seed,fiindcă nu au auzit de aşa ceva.
    Şi dacă tot a menţionat 2pac de trackere d-alea cu owneri de 10 ani care închid PC-ul la ora 22:00 gen TTFilles,BlackzKings & co,uitaţi un exemplu de tracker stupid care nu îşi are rostul în această lume a internetului:(TTFilles).Niciodată nu am înţeles de ce toţi copiii "loviţi" de soartă cu trenul îşi fac tractoare,fiindcă din cauza acestor copii care fac un tracker în plus,termenul "comunitate" este lipsit din vocabularul românilor.Atât am avut de spus,o seară bună.
    sper sa revii cu noi Maxime
    Sub un nou Pseudonim spre un nou BAN,ETC

sunt multi care isi fac trackere dar nu rezista mult timp

Freshman

de obicei ma atrage ce e nou ... dar in cazul torrentelor conteaza mult comunitatea .. nou sau vechi echipa experimentata sa fie ... si mai putin interes de a scoate imediat bani din asta

si mai putin interes de a scoate imediat bani din asta
    nu exista asa ceva ...