Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 41 to 60 of 69

Thread: Laptop | Netbook

Dintre acestea doua as merge pe Toshiba, bateria are mai multe celule, poti trece la 2 GB de memorie in viitor, are un port USB 2.0 in plus, este o idee mai usor si are inclus Windows 7 Starter; un prieten are un netbook Asus si este foarte multumit de performantele acestuia, dar conteaza si la ce doresti sa il folosesti.Oricum pentru mine, Toshiba a fost intotdeauna peste Asus iar culoarea nu cred ca poate fi prea deranjanta, insa aici depinde de tine.Eu zic sa te mai documentezi in cazul in care nu esti sigur de alegerea potrivita pentru a nu regreta apoi faptul ca te-ai grabit, ascultand de cineva de pe un forum si nu esti multumit de ce ai cumparat.
    "We are all here because somebody had sex! Everybody should relax a bit." - Peter Dinklage

Torrents.ro Member TheFlash's Avatar

Si eu prefer toshiba.... dar asus nu prea am folosit.... chiar iam recomandat cuiva un toshiba mai de mult si inca il are si merge bine... cred ca ce ma retine pe mine mai mult e culoarea tipatoare... dar cred ca pana la urma am sa iau toshiba. Am citit si un mic review de pe emag si am inteles ca are finisaje bune... arata a laptop nu a jucarie...

Quote Originally Posted by TheFlash View Post
    cred ca ce ma retine pe mine mai mult e culoarea tipatoare
    Mie imi place culoarea, dar fiecare cu gusturile lui.Daca nu vrei neaparat sa cumperi de pe emag netbook-ul, ai putea cauta pe internet o alta varianta decat cea Lime Green.
    "We are all here because somebody had sex! Everybody should relax a bit." - Peter Dinklage

Torrents.ro Member TheFlash's Avatar

Dar oare exista modelul asta alta culoare? ma cam indoiesc :|

Senior User
    de unde soarele rasare doar daca-l platesti

Thumbs up alegere notebook

Salut!Sunt indecis intre 2 notebook-uri si as dori sa aflu parerea voastra sau ce imi recomandati.Chiar si alte notebook-uri undeva pe la 1600lei.Multumesc!Oscilez intre:

1.Laptop Acer AS5733-384G32Mnkk i3 380M 320GB 4GB
    Caracteristici:
    *Procesor:Intel Core i3, 2,53Ghz
    *HDD: 320Gb,Sata,5400 rpm
    *RAM: 4gb, DDR3 1066 Ghz
    *Video: Intel Hd Graphics 3000
    *Display: HD LED, 15,6"
    *Pret 1600lei

2.Notebook Asus Core i3 350M 500GB 4096MB K52JK-SX001D
    Caracteristici:
    *procesor: Intel Core i3, 2,26Ghz
    *HDD: 500GB,sata,5400 rpm
    *RAM: 4gb ,DDR3 1066GHZ
    *Video:AMD Radeon HD 5145
    *Pret : 1540 lei

*imi pare rau daca nu am postat unde trebuie
    *diferentele sunt intre HDD,procesor si placa video si un pic la pret.Multumesc inca o data!

Quote Originally Posted by Nutesufar View Post
    Salut!Sunt indecis intre 2 notebook-uri si as dori sa aflu parerea voastra sau ce imi recomandati.Chiar si alte notebook-uri undeva pe la 1600lei.Multumesc!Oscilez intre:

1.Laptop Acer AS5733-384G32Mnkk i3 380M 320GB 4GB
    Caracteristici:
    *Procesor:Intel Core i3, 2,53Ghz
    *HDD: 320Gb,Sata,5400 rpm
    *RAM: 4gb, DDR3 1066 Ghz
    *Video: Intel Hd Graphics 3000
    *Pret 1600lei

2.Notebook Asus Core i3 350M 500GB 4096MB K52JK-SX001D
    Caracteristici:
    *procesor: Intel Core i3, 2,26Ghz
    *HDD: 500GB,sata,5400 rpm
    *RAM: 4gb ,DDR3 1066GHZ
    *Video:AMD Radeon HD 5145
    *Pret : 1540 lei

*imi pare rau daca nu am postat unde trebuie
    *diferentele sunt intre HDD,procesor si placa video si un pic la pret.Multumesc inca o data!
    Fără nici o ezitare, al doilea eu l-aș alege.

Al doilea

acer: + cpu mai rapid, - placa grafica intel slaba , - baterie ok dar de capacitate mica

asus : - cpu mai slab dar suficient , + placa grafica buna (mai poti juca un joc pe el daca vrei) , +/- baterie OK, nimic special

concluzie, asus e o combinatie mai echilibrata si in general, sunt mai reliable decat laptopurile acer
    Buzzwords Ltd, unregistered company in England, Whales and Dolphins
    Value-added, synergistic forward thinking outside of the box solutions for the discerning employer with core competency metrics - touch base or ping us for more information on how you can improve your customer facing intuitive interfaces, transition your e-business mindshare, incentivize revolutionary technologies and evolve e-business solutions.

Am cumparat acum 3 ani un asus eu, un acer un coleg, dupa 2 ani au picat acumulatorii la amandoua, dupa inca un an s-a ars placa video la asus, acer-ul inca merge, am achizitionat acum un toshiba... Unghiurile de vedere pe ecran foarte slabe la asus (tehnologia LCD de acum 3 ani), in plus de asta se incalzea foarte tare.

In special la laptopurile ieftine, acumulatorii cam atata tin, 2-3 ani, daca ii folosesti zilnic.

Placa grafica.. probabil ai avut "norocul" sa fie nVidia - nvidia a avut o serie intreaga de chipuri pe care le-au stricat, punand in "lipiciul" care prindea pastila de silicon de contactele de metal de pe fundul chipurului o concentratie gresita a elementelor care facea ca in timp, dupa multe cicluri de incalzire si racire, sa se desprinda acele contacte metalice.

Iar unghiurile de vedere... nu te supara, dar sunt si vor fi slabe la toate laptopurile value, de buget... ce vrei de la un laptop de 1600 lei ? La banii aia trebuie sa aiba profit si magazinul, si distribuitorul ce le aduce in Romania, si Asus sau Acer... si nici nu intru in TVA.

Daca vrei un laptop solid, care sa te tina, te orientezi catre un toshiba, un lenovo (faceau laptopuri pt ibm si le-au cumparat divizia de laptop-uri), si alte modele... in general pe la 2600 in sus gasesti chestii solide care sa te tina mult.
    Value-added, synergistic forward thinking outside of the box solutions for the discerning employer with core competency metrics - touch base or ping us for more information on how you can improve your customer facing intuitive interfaces, transition your e-business mindshare, incentivize revolutionary technologies and evolve e-business solutions.

Nu ma supar , laptop-ul a fost 30 mil, placa video Nvidia, modelul Asus X55SV......, acum am trecut la toshiba. Mai am un lenovo S10, de 3 ani merge continuu, abia acum 1 luna au aparut ceva bad-uri pe hdd, l-am clonat pe unul nou si merge mai departe fara probleme.

Ce vrei sa faci cu el?
    In materie de notebook recomand in ordinea urmatoare: HP, Dell, Fujitsu ... restu ... sunt praf sau pilaf.
    sa nu mai vorbim de HDD sata la 5400 ...
    in fine, eu am ajuns la urmatoarea concluzie: munca si proiectele mele sunt prea importante ca sa imi permit ceva mai jos de ce am enumerat mai sus.
    iar pentru cei care nu au bani le spun: sunteti prea saraci ca sa nu va luati un lucru scump. Recomandare: mai bine iei ceva de doua ori mai scump, decat sa risti de doua ori mai mult.

HP sunt slabe, se strica usor chestiile de plastic (incheieturi etc)
    Dell sunt OK, dar modelele mai high end..

Fujitsu... nu stiu.

Hdd nu e pb, se ieftinesc ssd-urile.. sunt de 128 giga la 85$ deja in US.

Uber Mood johnake's Avatar
    Blog Entries
    4

Despre Fujitsu pot spune eu că are carcasa aia de plastic jenantă, la modul că aplici o minimă presiune pe ea ai senzația că o să o spargi. Se zgārie foarte ușor iar după ~ 2-3 luni de folosire se șterg tastele. Aici vorbesc de modele mid to high end.
    I don't have any beliefs or allegiances. I don't believe in this country, I don't believe in religion, or a god, and I don't believe in all these man-made institutional ideas.

George Denis Patrick Carlin (May 12, 1937 – June 22, 2008)

Senior User
    de unde soarele rasare doar daca-l platesti

multumesc tuturor pt pareri!!Probabil am sa cumpar modelul Asus )

Default Alegere Notebook

Salut! Sunt indecis intre doua notebook-uri Dell si as vrea sa aflu si parerea voastra care dintre acestea doua este mai bun:

1.Laptop DELL Inspiron N5110
    Tip procesor: Intel Core i7
    Frecventa procesor (GHz): 2.2
    Tip ecran: LED
    Diagonala ecran (inch): 15.6
    Memorie RAM standard (GB): 6
    Tip HDD: SATA
    Capacitate HDD (GB): 750
    Unitate optica: DVD-RW
    Procesor grafic: intel HD graphics 3000
    Sistem de operare: Free Dos
    MEDIA GALAXY | Laptop DELL Inspiron N5110 Intel Core i7, 2.2GHz, 15.6", 6GB, 750GB, Intel HD Graphics 3000, Free Dos

2.Laptop DELL Inspiron N5110
    Tip procesor: Intel Core i5
    Frecventa procesor (GHz): 2.5
    Tip ecran: LED
    Diagonala ecran (inch): 15.6
    Memorie RAM standard (GB): 4
    Tip HDD: SATA
    Capacitate HDD (GB): 500
    Unitate optica: DVD-RW
    Procesor grafic: NVIDIA GeForce GT 525M
    Sistem de operare: Free Dos
    MEDIA GALAXY | Laptop DELL Inspiron N5110 Intel Core i5, 2.5GHz, 15.6", 4GB, 500GB, nVIDIA GeForce GT 525M, Free Dos

Daca aveti o propunere mai buna puteti sa mi-o spuneti . Bugetul este de 3000 lei.

nu vreau sa ma schimb pufosul's Avatar
    Blog Entries
    2

As merge pe un i5 cu 6-8GB hdd de 750GB si o placa video buna. Nici unul dintre alea doua.

Eu mi-am luat un Toshiba cu:

AMD Comal A8-4500M quad-core mobile processor
    8GB DDR3 SDRAM
    750GB hard drive
    AMD Radeon HD 7640G graphics la 550$.

Laptop Dell Inspiron 5720 cu procesor Intel® CoreTM i5-3210M 2.50GHz, Ivy Bridge, 6GB, 1TB, nVidia GeForce GT 630M 1GB, Ubuntu Edition version 11.10, Silver DL-272107884 - eMAG.ro

P-asta l-as lua eu... desi rezolutia nu prea ma incanta... pentru cele full hd tre' sa platesti mult.
    Mai tre' sa pui 4 mil peste bugetul de 3000.

nu vreau sa ma schimb pufosul's Avatar
    Blog Entries
    2

Si tot nu stim ce face respectivul cu laptopul. Sper ca nu il cumpara doar sa isi verifice mailul lol.

Daca ne-ai zice ce aplicatii ai folosi ar fi mai usor sa sortam modelele pentru ce ti-ar merge bine tie.

In general mai bine te feresti de marcile ACER, DELL, MSI ...s.a. Pentru un buget de 3000 RON poti sa iti achizitionezi un laptop foarte bun de la Toshiba, HP, sau Asus (care este cel mai bun la raportul pret/calitate), iar despre Sony VAio nu mai vorbim deoarece el este varful laptopurilor cu intervata pentru Windows!!

multi vorbesc fara sa stie despre vga de la intel!
    Cele Hd 3000 si 4000 sunt chiar foarte bune!
    Intel HD Graphics 3000 - Notebookcheck.net Tech
    placa a doua e mult mai proasta ca hd3000