Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 42

Thread: Cum sa scriem corect romaneste

Default Cum sa scriem corect romaneste

Unde se pune cratima in propozitii?

Cratima se foloseste doar cand vreti sa uniti un prenume de un verb. Daca puteti sa modifici propozitia in minte fara a isi pierde sensul, atunci se pune cratima:

Eu ti-am dat un mar.

In propozitia de mai sus tie (ti-) este prenumele si se leaga de verbul a da ("am dat"). Daca nu sunteti siguri ca se pune sau nu cratima, reformulati propozitia "Tie am dat un mar", "Lui am dat un mar"

Nu se foloseste cratima in cazul verbelor "de politete" (persoana a doua plural):

Spuneti ce tema avem azi. Poftiti la masa.

Deci nu scrieti "Da-ti o privire pe manual", corect este "Dati o privire pe manual". In schimb, e corect "Da-ti palme!" pentru ca e legat prenumele de verbul "a da" si poti verifica prin inlocuire "Da tie palme!"

Pentru alte prenume, se aplica ce am zis mai sus, cum am spus mai sus daca puteti reformula propozitia se pune cratima:

"Cititi-va ordinele si executati!" - "cititi a voastre ordine si executati"
    "Scrieti-ne des si frumos!" - "scrieti noua des si frumos"

==

Ma-ta este prescurtare de la "mama ta" deci e scris corect.

1. Se folosesc doi de "i" la sfarsitul unor verbe, cand este la imperativ. La negativ, se foloseste doar unul:

Tu sa fii fericit! Nu fi prost!

Daca nu sunteti sigur ca se scrie cu doi de i la pozitiv, ganditi-va cum se conjuga. Daca are in radacina un i, atunci se scrie cu doi de i.

ex.
    Te rog sa scrii mai frumos. - pentru ca verbul este "a scrie" (eu scriu, tu scrii, el scrie)
    Te rog sa vii sa ma ajuti - pentru ca verbul este "a veni (eu vin, tu vii, el vine)
    Hai sa imi spui o poveste - un singur i pentru ca "a spune" nu are un i in el.

Se aplica doar la persoana a doua, cand e vorba de cineva "tu sa scrii", "tu sa vii". In alte cazuri se scrie cu un singur i: "As veni in vizita", "Cat am putut dormi!"

Voi incerca sa explic mai frumos si sa mai adaug erori dese observate pe forum, sariti cu propuneri de imbunatatire.

Daca nu va lamuresc explicatiile de aici, studiati si : DEX online - Greseli frecvente in limba romana
    Last edited by Penemue; 04-27-2009 at 09:07 PM.
    Buzzwords Ltd, unregistered company in England, Whales and Dolphins
    Value-added, synergistic forward thinking outside of the box solutions for the discerning employer with core competency metrics - touch base or ping us for more information on how you can improve your customer facing intuitive interfaces, transition your e-business mindshare, incentivize revolutionary technologies and evolve e-business solutions.

2. The Following 4 Users Say Thank You to Penemue For This Useful Post:

oblackdark (06-20-2010), crsN (05-03-2010), io (06-21-2010), Stiglitz (06-20-2010)

Yeah bitch, magnets! mcmheretic's Avatar

Laudabila initiativa, sunt necesare cateva precizari cu caracter general de gramatica, multi au uitat-o!

Nu cred ca am facut mari greseli pana acum dar o recapitulare e necesara, au trecut 18 ani de cand am terminat scoala.

Senior User bastyx08's Avatar
    la 25 de centimetri distanta de elcedeul meu.

Hahaha...Cel mai tare tutorial!

Straitjacket Feeling Malakai's Avatar

Quote Originally Posted by bastyx08 View Post
    Hahaha...Cel mai tare tutorial!
    Abtine-te, ca sa ma abtin si eu.

Abtine liniuta te - tu te abtii - get it ?

Question

Penemue, am si eu o mica nelamurire cu privire la "Cititi-va ordinele si executati!" - "cititi a voastre ordine si executati". Nu este cumva "cititi ale voastre ordine si executati"?! (pe cine cititi: pe ele le..)
    Motto: Una Salus Victis Nullam Sperare Salutem!

loves .ro Cojo's Avatar

Depinde cum o iei.
    a ) ordine = substantiv comun ...bla bla bla, numarul : plural. Ca e mai multe. 1 ordin,2 ordine. Si atunci da,ai dreptate trebuie "ale",nu "a".
    b ) ordine = subs. comun....numarul : singular ! As in... ordine=curatenie. Si atunci Penemue are dreptate,si merge cu "a", ca sunt numai 1.

"Ignora-ti-mi" postul !

Nu trebuie sa sariti in sus acum din cauza unei greseli. Cu totii gresim,de cele mai multe ori din graba.
    Felicitari pentru acest topic,sunt multe persoane care ar trebui sa arunce o privire pe aici,probabil de asta a si fost creat.
    Quote Originally Posted by Malakai View Post
    Abtine liniuta te - tu te abtii - get it ?
    Am ras toata ziua !
    Last edited by Cojo; 04-28-2009 at 05:37 PM.
    Foaie verde de dudău
    O să fie şi mai rău !

VW Golf 5 Dytzu's Avatar
    Blog Entries
    12

Cratima

Cea mai recenta descoperire in tehnologia tastaturilor este introducerea unui buton care are pe el 2 linii orizontale, una din ele fiind denumita in popor cratima. Conform dexonline, cratima este un semn grafic (-) folosit pentru a lega două sau mai multe cuvinte care se pronunţă Ómpreună, pentru a despărţi cuvintele Ón silabe etc. Ea se foloseste cam asa:

* El s-a dus acasa.
    * L-am vazut pe strada etc., cratima fiind folosita pentru a desparti pronumele de verb. In acest caz puteti verifica daca ati pus cratima corect facand abstractie de ce e dinainte de cratima. Daca suna corect, e bine. Daca nu, nu.
    Exemplu: "s-a dus" -> "a dus" (corect)
    "la-m vazut" -> "m vazut" (gresit)

Utilizarea cratimei in cuvinte omofone precum "dati" si "da-ti":

Trebuie sa dati 2 examene. (voi dati)
    Da-ti singur seama de consecinte. (desi suna fortat, ideea este de "da-ti tie seama")

Concluzie: verb + "ti" in cazul persoanei a doua plural
    verb + "-ti" in cazul in care actiunea se refera la acel "tie"

- Verbul "a intra" nu are forma de persoana a doua singular "intrii", ci pur si simplu "intri". Se scriu cu 2 i verbele care in forma de infinitiv au un "i" spre sfarsitul cuvantului. Exemplu: a scrie -> tu scrii, a veni -> tu vii

- In limba romana inca nu au fost acceptate formele "sh", "tz", "k". E mai usor de scris "s" in loc de "sh", "t" in loc de "tz" etc. si mai elegant.

- Punctele de suspensie nu sunt singurele semne de punctuatie, iar cand sunt folosite se folosesc doar 3 si nu 100. Mai exista virgule, puncte la finalul propozitiei, punct si virgula si alte hieroglife uitate de lume. Ideile se pot organiza in fraze si propozitii delimitate cu semne de punctuatie corespunzatoare. Arata mult mai bine decat un text scris cap coada ca un meci comentat de Ilie Dobre.

Numai/Nu mai

Se scrie NUMAI atunci cand el are sensul de "doar": Mai am numai 10 lei.
    Se scrie NU MAI atunci cand se neaga un verb: Nu mai merg la plaja.

DECAT

Se foloseste fie la inceputul propozitiei (Decat sa ma duc la scoala mai bine ma duc la baut), fie cand este precedat de cuvantul "nu" (Nu am decat 3 zile pana la examen).
    O exprimare de genul "Am decat 3 zile pana la examen", desi este des intalnita, suna oribil.

nea si ne-a

NEA

Nea Ion e vecin cu mine.
    Fulgul de nea ...

NE-A

La examen ne-a cazut varianta cu numarul zece. ( Ne=noua; a=verb auxiliar care ajuta la formarea verbului la timpul perfect compus "a cazut" ) // multumesc zanapster

mie si mi-e

Mie imi place scoala.
    Mi-e lene sa merg la scoala. ( Mi=mie; e= forma "este" a verbului "a fi" )

sau si s-au

Alb sau negru. ( atunci cand poate fi inlocuit cu ori )
    Ei s-au intalnit in parc.

sa si s-a

Mama sa. ( atunci cand poate fi inlocuit cu a lui / a ei )
    Ion s-a dus in parc.

ati si a-ti

A-ti fost acolo. => Incorect
    2 trucuri pentru ati impresiona femeia => Incorect

Ati se scrie legat numai cand este vorba de conjugarea unui verb.
    Exemplu:
    Noi am fost.
    Voi ati fost.

Sau cand este vorba de un pronume de politete:
    Dumneavoastra ati fost.

A-ti : se scrie dezlegat cand este vorba de A iti.
    Exemplu:
    A-ti aminti ceva din perioada aceea.
    (A iti) .

Si inca o greseala destul de des intalnita este cea cu 2 de "i' sau doar cu un singur "i".

1. Verbul A FI se scrie cu doi ii la:

a). Conjunctiv:

Exemple:
    Sa fii atent cand conduci!
    Ai grija sa fii acolo la timp.

b). Imperativ, forma afirmativa:

Exemple:
    Fii bun si inchide radioul, te rog!
    Fii mai tacut! (Aceeasi propozitie la negativ devine: Nu fi prea tacut!)

2. Verbul A FI se scrie cu un singur i la

Imperativ, forma negativa:

Exemple:
    Nu fi obraznic!
    Ti-am spus nu fi elegant.

-------------------------------------------------

Gresit: Am luat poza dupa forum.
    Corect: Am luat poza de pe forum.

-------------------------------------------------

Imperativul pozitiv al verbului "a zice" se scrie cu un singur "i"..."zi si tu ceva"

Iar la imperativ negativ se pune un "nu" in fata... "nu zice" nimic

----------------------------------------------------

"vre-o" vs. "vreo"
    0 - 1 deoarece "vre-o" N U E X I S T A

corect: Ai VREO caciula in plus?

analog:Ai VREUN caiet in plus?

Ai fost VREODATA la Disneyland?

-------------------------------------------------------

trecand in registrul "CULORI":

exemple de greseli comune:

G R E S I T C O R E C T
    1 Ea are ochi "NEGRII" . 2 Ea are ochi NEGRI.
    3 Am o bluza "GRII". 4 Am o bluza GRI .
    5 Am ochi "ALBASTRII". 6 Am ochi ALBASTRI.

observatie: am nasturi ROSII - CORECT! (nasturi "rosi" intalnesti doar in poezii)

A T E N T I E!
    cuvintele din prima coloana le folosim doar atunci cand "NEGRII" sau "ALBASTRII" se refera la un grup de persoane etc:
    NEGRII au castigat la rugby. - C O R E C T

-------------------------------------------------------------

"Ce jenti misto are asta."

Tind sa cred ca forma de plural "jenti" este o combinatie intre pluralul cuvantului "geanta" ( genti ) si singularul "janta", => jenti; INCORECT!

Pluralul corect al cuvantului "janta" este "jante".

Aproximativ aceeasi problema intre formele de plural "monede" si "monezi" : Corect este "moneDE"
    Last edited by Dytzu; 05-03-2009 at 07:19 PM.

Senior User SoOoRinaKe's Avatar
    Blog Entries
    3

DOOM Dictionarul ortografic, ortoepic si morfologic al limbii romane

Editura: Academia Romana
    Anul de aparitie: 2005
    Numar de pagini: 868
    Autor: DOOM Dictionarul ortografic, ortoepic si morfologic al limbii romane

DOOM, Dictionarul ortografic, ortoepic si morfologic al limbii romane actual cuprinde 62.000 de cuvinte, cu 2.500 mai mult decat prima editie (din 1982).

Pret: 65,00 lei

Quote Originally Posted by SoOoRinaKe View Post
    DOOM Dictionarul ortografic, ortoepic si morfologic al limbii romane

Anul de aparitie: 2005
    Numar de pagini: 868
    Autor: DOOM Dictionarul ortografic, ortoepic si morfologic al limbii romane

DOOM, Dictionarul ortografic, ortoepic si morfologic al limbii romane actual cuprinde 62.000 de cuvinte, cu 2.500 mai mult decat prima editie (din 1982).

Pret: 65,00 lei
    Asa, si?... Sa intelegem ca ai anticariat, sau doar ca vinzi cartea asta?

Blog Entries
    3

Nu vand , doar informez cu privire la aceasta carte. Foarte ajutatoare pentru cei care nu stiu, dar vor totusi sa invete.

Guest of Honour puroi's Avatar

Atunci Nelly Ciobanu ce face in toata povestea asta?

Blog Entries
    3

In care poveste? Exista vreo poveste ? .. si daca ar fi una , ce legatura ar avea cu cea mai buna voce din Moldova? Aia e semnatura, n-avea legatura cu post-ul respectiv.

( alt post irosit )

Omul era confuzat de semnatura ta, care din cauza ca apare doar la mesaje mai lungi, apare doar la acel mesaj in care faci reclama la cartea respectiva.
    Buzzwords Ltd, unregistered company in England, Whales and Dolphins
    Value-added, synergistic forward thinking outside of the box solutions for the discerning employer with core competency metrics - touch base or ping us for more information on how you can improve your customer facing intuitive interfaces, transition your e-business mindshare, incentivize revolutionary technologies and evolve e-business solutions.

Quote Originally Posted by SoOoRinaKe View Post
    Nu vand , doar informez cu privire la aceasta carte. Foarte ajutatoare pentru cei care nu stiu, dar vor totusi sa invete.
    Foarte ajutatoare?!? Sti tu pe cineva care a citit dictionare pentru a invata limba romana?

Inca un topic in care trebuia sa postam numai greseli ortografice intalnite des stricat cu offtopicuri de genul asta...

Succesuri in continuare, Sorinake!

Penemue ce misto tutorial cel mai tare dintre toate

Quote Originally Posted by Rbig View Post
    Penemue ce misto tutorial cel mai tare dintre toate
    Si sa nu uitam de semnele de punctuatie, cum ar fi... virgula si punctul, de exemplu.

Default da

Quote Originally Posted by Solaris9 View Post
    Si sa nu uitam de semnele de punctuatie, cum ar fi... virgula si punctul, de exemplu.
    Penemue a creat un tutorial pentru clasele 1-4. Cand vorbesti de punctuatii.. pentru multi deja ai trecut la un nivel academic (clasele 5-8)

Adevarul ca e si "greu" pentru acesti copii sa invete abecedarul . Ar trebui schimbat in totalitate... introduse mai multe onomatopee, abrevieri, titluri gen "Kpra k 3 yezi" ... stearsa de pe fata pamantului gramatica limbii romane si introdusa gramatica limbii mesengeristice ( 8tica wtf etc)

Serios vorbind... ar trebui discutat de impactul adus de messenger si in genere de calculator acestor copii...lipsa de curaj, frica de a iesi in lume si a vorbi, timiditate etc.
    Cand eram pusti stateam toata ziua si jucam fotbal (nu seria fifa), jucam hotii si vardistii ( nu counter strike) vorbeam fata in fata cu fetele (nu messenger).
    Gravitatea apare la acei copii care sunt timizi din fire si usor influentabili care , combinat cu efectele calculatorului, vor ajunge niste masturbatori cronici si counter-strikeristi in lumea reala cu arme reale..
    Dupa parerea mea calculatorul duce la o involutie fizica si mentala pentru copii care au acces de la o varsta foarte frageda..

P.S. Este doar o parere poate putin pesimista dar foarte probabila...
    Last edited by arctique; 06-21-2009 at 08:50 AM.

Quote Originally Posted by blackdark View Post
    in tot de-a una

asta e o gluma, nu?

nici pe xz nu se poate asa ceva... deci nu cred ma... nu cred...
    Last edited by rhalford; 11-30-2009 at 03:46 PM.

Quote Originally Posted by blackdark View Post
    in tot de-a una
    Daca te-ai chinuit sa pui si cratima si spatii inseamna ca nu a fost in graba...deci tu asa crezi ca se scrie.
    Pariez pe ce vrei tu ca se scrie corect "in totdeauna"....desi ar fi cazul sa ma crezi pe cuvant ! Poate acum intelegi de ce ti-a spus tripl3x aici:
    Quote Originally Posted by tripl3x View Post
    Tu nu esti in masura sa faci pe cineva analfabet.