Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 50

Thread: Cum să reduci drastic memoria consumată de Firefox în XP

Default Cum să reduci drastic memoria consumată de Firefox în XP

Dincolo de toate funcţiile, addon-urile şi părţile bune, Firefox are destule probleme pe care programatorii de la Mozilla încearcă din răsputeri să le rezolve. Una dintre acestea este consumul de memorie. Din păcate, până în prezent nu s-a găsit niciun remediu oficial şi general valabil. Există însă o serie de trucuri prin care consumul de memorie poate fi optimizat.

Trucul următor duce la o scădere drastică a cantităţii de memorie consumate de Firefox. Din păcate pentru cei care au trecut la Windows Vista, efectele acestuia se văd doar pe Windows XP. Pe scurt, acest truc va duce la scăderea memoriei RAM consumate prin simpla minimizare a ferestrei.

Acest truc constă în 4 paşi simpli:

* scrii about:config în adress bar şi dai Enter
    * dai click dreapta oriunde în pagină şi selectezi New - Boolean

firefox

* scrii config.trim_on_minimize în casuţă şi dai Enter

firefox

* selectezi True şi dai Enter

firefox

Dacă ai urmat întocmai cei 4 paşi, în fereastra de comandă ar trebui să ai o nouă înregistrare, numită config.trim_on_minimize, de tip boolean, cu valoarea true.

firefox

Efectul acestui truc îl vei putea vedea după restartarea browserului. Chiar dacă Firefox ajunge să consume câteva sute bune de mega (sau chiar mai mult) de memorie RAM la un moment dat, când îl vei minimiza aceasta va scădea brusc la doar câteva zeci, în unele cazuri chiar ajunge sub 10 MB. Depinde de numărul de tab-uri deschise şi de tipul elementelor incluse în site-urile deschise. Şi mai îmbucurător este faptul că după ce îl vei maximiza la loc, cantitatea de memorie ocupată nu va creşte imediat la loc. Va creşte puţin dar nu va ajunge în niciun caz la cantitatea de dinainte de minimizare.

firefoxclick pentru o versiune mai mareConsumul de memorie inainte de minimizare firefoxclick pentru o versiune mai mareConsumul de memorie dupa minimizare

Acest truc reprezintă o modalitate rapidă şi eficientă de a optimiza consumul de memorie al lui Firefox, fără a restarta programul. În plus, acelaşi truc este valabil şi pentru alte programe Mozilla precum Thunderbird sau SeaMonkey.

Sursa : go4it.ro ? Gadgeturi, lifestyle, tehnologie

2. The Following 2 Users Say Thank You to mephisto For This Useful Post:

andrei88 (08-15-2011), blueperspective (07-14-2010)

tare

ia sa incercam
    Last edited by emptysilence; 12-10-2007 at 04:32 PM.

Mie din 125k imi arata 25k , dupa minimizare . Cu toate ferestrele maximizate am aproximativ 70k . Dupa parerea mea , este acceptabil .

DAP MERGE , buna treaba ,multumim de informatie
    Freedom of speech in a decent way
    To speak is a gift not a challenge

Problema este ca NU reduceti memoria consumata de Firefox folosind chestia asta.

Optiunea asta face ca atunci cand minimizati Firefox, toata memoria folosita este transferata in swap, nu dispare pur si simplu. Prin urmare, minimizati Firefox, memoria se duce in swap, daca dati restore la Firefox dupa un timp Firefox trebuie sa reincarce toate datele din RAM.

Daca minimizati firefox, deschideti Photoshop, lucrati 10 minute in Photoshop si apoi dati restore la Firefox, doar asteptati sa termine HDD-ul de carait.

Windows este oricum destul de destept sa transfere in cache ce nu foloseste Firefox sau orice program, daca alt program are nevoie de memorie.

Deci ca setati sau nu optiunea respectiva, nu va ajuta cu nimic, doar va da bucuria ca scade numarul ala de rami in Task Manager.
    Buzzwords Ltd, unregistered company in England, Whales and Dolphins
    Value-added, synergistic forward thinking outside of the box solutions for the discerning employer with core competency metrics - touch base or ping us for more information on how you can improve your customer facing intuitive interfaces, transition your e-business mindshare, incentivize revolutionary technologies and evolve e-business solutions.

Ce sa zic ... ? Mi s-a parut o informatie utila si m-am gandit ca si altii o vor considera la fel . Celelalte probleme tehnice nu le cunosteam , deci ..

Torrents.ro Member log1tek's Avatar

pot sa utilizez acest tutorial pe alt site ?
    El corecte stim vorbeste romaneste !?

Normal . Am si postat sursa , nu este o descoperire personala .

este adevarat...chiar reduce cantitatea de memorie!

......not!

eu zic ca merita ! Tnx

tine figura, dar la preturile astea de ddr2 zic ca e mai bine pui macar 2giga ,mai ales daca vres sa si joci pe calc.

DiRector'ScuT TzUsKa bubucea's Avatar
    Blog Entries
    1

...super treaba ! 10X mephisto

"Save the world... there is no other !"

La mine tot 100 + Ram consuma

Banned

si eu am incercat si merge......de la mine are si de unde sa ia din 4GB Ram

am mai vazut asta pe undeva ...parca nu avea nici un efect la mine :-?
    >>Snip fAN<<

Scuze pentru perioada lunga dupa care dau un raspuns dar poate o sa gasiti interesant ce spun. cautati "firefox-ultimate-optimizer" cred ca 1.1 este ultima versiune, si atunci o sa vedeti scaderea ram folosit de firefox.

Citez:
    How is forcing all active things in memory into VMem going to make firefox faster? Answer, it’s not.

It’s repeatedly forcing a memory pressure warning in firefox so it dumps all non-active memory _at that point in time_ into VMem. But a second later such memory might need accessed, and so of instead of it being accessed from your fast RAM, it gets moved from VMem into your RAM again and then accessed, which is a lot slower.

Google Traducere pt. cei ce nu stiu engleza.